MŚ w lotach narciarskich kobiet w 2028 roku? Kluczowe najbliższe lata

  • 2024-06-12 12:23

Czy 2028 rok będzie kolejnym istotnym punktem w historii rozwoju kobiecych skoków narciarskich? Międzynarodowa Federacja Narciarska i Snowboardowa (FIS) nie wyklucza, że to właśnie wtedy panie po raz pierwszy w dziejach powalczą o medale mistrzostw świata w lotach narciarskich.

Na początku czerwca – podczas 55. Kongresu FIS w Rejkiawiku – oficjalnie zakomunikowano, iż gospodarzem światowego czempionatu w lotach narciarskich w 2028 roku została Planica. Słoweński komitet był jedynym, który złożył kandydaturę w kontekście omawianego terminu.

Zmagania na Letalnicy będą dla mężczyzn jubileuszem. Panowie po raz 30. w historii staną do walki o medale mistrzostw świata w lotach narciarskich. Niewykluczone, że wydarzenie stanie się wyjątkowe ze względu na możliwy debiut skoczkiń narciarskich na tej imprezie.

– W skokach narciarskich kobiet wykonano ostatnio duże i ważne kroki. Za nami pierwszy konkurs FIS w Vikersund w 2023 roku, a także historyczne zawody Pucharu Świata w lotach narciarskich, które miały miejsce w 2024 roku w Vikersund. To ważne kamienie milowe w historii skoków narciarskich kobiet. Obserwujemy ciągły rozwój dyscypliny wśród kobiet – zabrał głos w tej sprawie Sandro Pertile, cytowany przez fis-ski.com.

Nieoficjalny rekord świata kobiet w długości skoku należy od marca bieżącego roku do Silje Opseth. Norweżka poszybowała na odległość 230,5 metra. Granicę 200. metra w Vikersund – w ostatnich dwóch latach – przekraczały także Ema Klinec ze Słowenii, Alexandria Loutitt z Kanady, Norweżki Maren Lundby i Eirin Maria Kvandal oraz Japonka Yuki Ito.

– Nadal istnieje jednak rozbieżność poziomu stawki w przypadku mężczyzn i kobiet. Likwidacja tej luki jest głównym priorytetem w perspektywie krótkoterminowej i średnioterminowej. Wzmocnienie skoków narciarskich kobiet jako całości jest niezbędnym krokiem w kierunku przyspieszenia rozwoju zawodów w lotach narciarskich. W porównaniu z mężczyznami loty narciarskie kobiet są wciąż młodą dyscypliną sportu. A loty narciarskie to zawody na najwyższy poziomie, związane z największym ryzykiem dla naszych zawodniczek. Poza tym skocznia w Planicy jest szczególnie wymagająca – kontynuuje Pertile.

– Przed nami jeszcze kilka lat, będziemy stale oceniać rozwój i trend w skokach oraz lotach narciarskich kobiet. Zachowujemy otwarty umysł, aby osiągnąć jak najwyższy cel. Niedawna decyzja FIS o połączeniu skoków narciarskich mężczyzn i kobiet w ciągu najbliższych dwóch-trzech sezonów zmierza dokładnie w tym samym kierunku, czyli wzmacniania zawodniczek w dążeniu do wyższych celów – kończy dyrektor Pucharu Świata mężczyzn.

Czy w 2028 roku – w Planicy – poznamy historyczną mistrzynię świata w lotach narciarskich? Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zostać podjęta wiosną 2027 roku.


Dominik Formela, źródło: fis-ski.com
oglądalność: (3479) komentarze: (26)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Lataj profesor

    Mnie tam średnio ruszają miksty w LA, o ile pokazują je na MŚ. W skokach mogłyby zostać na MŚ i IO, ale z PŚ wara, bo to nikomu nie jest potrzebne. No i jest nawet wkurzające.

    Co do MŚwL, nie przesadzajmy, że dla panów chcą zaorać i zastąpić je żeńskimi. Mielibyśmy wtedy odwrotność patriarchatu, a tego nikt o zdrowych zmysłach nie chce. W skokach kobiet tylko kilkanaście z nich prezentuje jakiś poziom, a reszta to dno i wodorosty, chociaż ostatnio osiągane odległości to była patologia. Pomijam już te durne pomysły Pertile. Gdyby prowadził firmę, założę się, że już po miesiącu by upadła.

  • Arturion profesor
    @Kolos

    A więc pierwszy raz zgodziliśmy się całkowicie! :-)

  • Kolejski stały bywalec
    @ASJ_212

    I ma popadać w okolicach Lublina. Przy okazji nie w Lomnicy, tylko w Lomnicach.

  • ASJ_212 doświadczony

    Jutro w czeskich krajowych zawodach w Lomnicy nad Popelkou wystartuje Cestmir Kozisek

  • sledzik16 profesor
    @Kolos

    Jak dla mnie to w żaden sposób nie powinno się łączyć męskich dyscyplin z kobiecymi. Tym bardziej jeszcze w takiej dyscyplinie jakim są skoki narciarskie. Psuje to widowisko i tylko zwiększa szanse na medale konkretnych drużyn

  • Kolos profesor
    @Arturion

    Miksty w LA wprowadzono z tych samych pobudek ideologicznych co miksty w skokach. W obu przypadkach zawody totalnie zbędne, ale jest odgórny nakaz i presja to zawody są, a, że to dodatkowa szansa na medale (o ile w imię mikstów nie ubywa męskich konkurencji...) to specjalnie sprzeciwu nie ma.

    Oczywiście kobiety mają już zawody w lotach więc to już nieistotny detal czy będą one nazwane PŚ czy MŚL. Z technicznego punktu widzenia przeszkód nie ma.

    Ale czy to komuś potrzebne? Mówienie o wyrównywanu poziomu kobiet i mężczyzn to ideologiczny i feministyczny absurd.

    Jednak nie uważam, że Mistrzostwom Świata w lotach czy ogólnie skokom cokolwiek ubędzie jeśli kobiety polatają.

    Chyba, że z ideologicznych przyczyn pseudo-równości ograniczą liczbę mężczyzn na liście startowej MŚL by było tyle samo kobiet i mężczyzn....

  • Fan_ekipy_pod_narty weteran

    Każdy się już wypowiedział ale powtórzę:
    Niech zaczną rozwijać skoki bić rekordy świata itd. a nie skoki kobiet które na serio interesują 3 na 100 ludzi z fanów skoków.

  • Kuba_23 weteran
    @.....sieanieskoczy

    Ja klaunem nie jestem w przeciwieństwie do was

  • .....sieanieskoczy doświadczony
    @Kuba_23

    Mimo wszystko bardziej poważny niż ty i twoje klauniarskie wpisy.

  • Kuba_23 weteran
    @.....sieanieskoczy

    Sam jesteś mało poważny

  • Arturion profesor
    @Kolejski

    Pamiętaj też o kolorach skóry i o wieku, bo nikogo nie powinno się dyskryminować...
    Ależ pieski świat nam się robi. :-(

  • Kolejski stały bywalec

    Niedługo w tym chorym świecie wprowadzą drużyny składające się z faceta, kobiety, binarnego i kulawego.

  • sledzik16 profesor
    @Arturion

    Może i tak. Nie wiem dla mnie takie coś nie dociera. W żaden sposób nie jest to widowiskowe ani nic w tym stylu.
    Ja tego nie lubię oglądać nie wiem jak inni ... dla mnie jest to tylko faworyzowanie drużyn w Pucharze Narodów i to głównie drużyny Austriackiej

  • Arturion profesor
    @sledzik16

    A po co w LA wprowadzono sztafety mieszane?
    Ten sam przypadek.

  • sledzik16 profesor

    Osobiście nie interesuje się aż tak bardzo skokami kobiet ale widzę że właśnie im bardziej tam coś chcą zrobić to tracą męskie skoki. Już wprowadzenie konkursów mieszanych jak dla mnie to nieporozumienie. Jest Puchar Świata kobiet i Puchar Świata mężczyzn po co to łączą. Te konkursy jak dla mnie nie powinny znajdywać się w kalendarzu męskiego PŚ.
    Dużo osób nawet tutaj na skijumping,pl mają też takie zdanie a niektórzy nawet mówią że nie oglądają tego w TV

  • dervish profesor
    @dervish

    EDIT a propos pereł w koronie FIS:
    Jak by nie było to skoczkowie są tymi którzy najczęściej zdobywali tytuły króla nart klasycznych (15 razy na 28 edycji )

  • kubilaj2 weteran
    @dervish

    Już za późnego Hofera było z tym słabo...

  • Arturion profesor
    @sledzik16

    A co ja niżej napisałem?
    Obniżyć poziom skoków mężczyzn, to poziom skoków kobiet wzrośnie...
    I tak cel ideolo zostanie osiągnięty. ;-)
    A, że jedne i drugie potem zaliczą ostry zjazd do PRAWDZIWEJ niszy, to kogo to...

  • sledzik16 profesor
    @dervish

    100 % masz racji. Dla mnie osobiście też przez to całe lansowanie żeńskich skoków najbardziej tracą skoki męskie.

  • dervish profesor

    FIS wkłada dużo energii w lansowanie skoków kobiet, a skutek jest niewspółmierny do ilości nakładów. Wręcz żaden.
    Skokom kobiet nie pomogą żadne miksty, żeńskie TCS czy ŻMŚL. Skoki żeńskie sportowo nie zasługują na pompowanie w nie aż tylu środków i energii. FIS robi to wyłącznie ze względów ideologicznych by zaspokoić żądania środowisk feministycznych i lewicowych oraz MKOL-u opanowanego przez te środowiska.

    Normalnie skoki żeńskie tak jak każda dyscyplina sportu powinny same sobie poradzić i się rozwijać - w naturalny sposób zyskując popularność, ale widocznie są tworem sztucznie utrzymywanym przy życiu bo lata mijają a zamiast widocznego rozwoju i rosnącej popularności mimo pompowania w nie środków przez FIS i nadania tej dyscyplinie statusu OLIMPIJSKIEGO (moim zdaniem mocno na wyrost) widzimy co najwyżej stagnację na niskim poziomie dalekim od "opłacalnego" dla mediów i sponsorów którzy być może mogliby tę dyscyplinę rozpropagować i podnieść na wyższy poziom.

    Równolegle FIS od czasu odejścia Hofera robi wiele by upupić swoją perłę (lub jedną z kilku pereł) w koronie czyli skoki męskie.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl