Alpy Francuskie 2030 i Salt Lake City-Utah 2034. MKOl zatwierdził kandydatury

  • 2024-06-13 12:10

Wszystko wskazuje na to, że Francja, a następnie Stany Zjednoczone będą gospodarzami kolejno XXVI oraz XXVII Zimowych Igrzysk Olimpijskich. W tym tygodniu Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) zaakceptował osamotnione kandydatury Alp Francuskich oraz Salt Lake City-Utah na organizację tych imprez sportowych.

Gdzie skoczkowie narciarscy za niespełna sześć i dziesięć lat powalczą o medale olimpijskie? Najpewniej wydarzy się to odpowiednio na obiektach w Courchevel oraz Park City, ponieważ Międzynarodowy Komitet Olimpijski zarekomendował wybór Alp Francuskich – na 2030 rok, a także Salt Lake City-Utah – na 2034 rok, jako organizatorów najważniejszej imprezy czterolecia w sportach zimowych. W przypadku obu terminów ostatecznie zabrakło kontrkandydatów. Ostateczna decyzja ma zostać podjęta w dniach 22-24 lipca w Paryżu, gdzie odbędzie 142. Sesja MKOl, tuż przed startem Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024.

Jak czytamy na olympics.com, komitet organizacyjny projektu „Alpy Francuskie 2030” zobowiązał się do uregulowania wszystkich formalności do czasu zapowiedzianej Sesji MKOl. Mowa o gwarancjach rządu francuskiego, a także wkładu dwóch regionów: Owernia-Rodan-Alpy i Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże. Ze względu na aktualną sytuację polityczną we Francji, a także przedterminowe wybory, komitet nie był w stanie zrobić tego do tej pory.

– Francuskie Alpy 2030 wykorzystałyby swoją najnowszą historię organizacji światowych czempionatów i Pucharów Świata, podczas gdy Salt Lake City-Utah 2034 rozszerzyłoby transformacyjne korzyści Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich 2002 na nowe pokolenie. Komisja jest przekonana, że ​​ci dwaj preferowani gospodarze stanowią wielką szansę na udane zimowe igrzyska olimpijskie. To dwa bardzo ekscytujące projekty, a do tego bardzo różne, które wyraźnie pokazują, że nie ma jednego uniwersalnego modelu organizacji igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich  – powiedział Karl Stoss, przewodniczący komisji, która zarekomendowała wybór gospodarzy podczas najbliższej zjazdu członków MKOl.

Francuzi pod kątem 2030 roku zamierzają wykorzystać istniejące już obiekty, dostosowując je do tego czasu do najnowszych standardów. Tej wiosny działacze MKOl wizytowali między innymi kompleks skoczni Tremplin du Praz, który wybudowano pod kątem Zimowych Igrzysk Olimpijskich Albertville 1992. Najnowsze ustalenia zakładają, iż w ramach modernizacji rozmiar dużego obiektu zmieni się ze 135 do 140 metrów. Szczegóły dotyczące normalnej skoczni nie są jeszcze znane. Aktualnie jej rozmiar to 96 metrów.

W przypadku 2034 roku zmagania skoczków mają mieć miejsce w Utah Olympic Park, gdzie w 2002 roku po olimpijskie srebro i brąz sięgał Adam Małysz. Aktualne rozmiary tamtejszych obiektów to 134 i 100 metrów. Arena powstała w 2000 roku, przed wspomnianymi igrzyskami.

Francuzi jak dotąd trzykrotnie organizowali zimowe igrzyska (Chamonix 1924, Grenoble 1968, Albertville 1992), Amerykanie robili to czterokrotnie (Lake Placid 1932 i 1980, Squaw Valley 1960, Salt Lake City 2002).


Dominik Formela, źródło: olympics.com
oglądalność: (4042) komentarze: (11)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Wojciechowski profesor

    Gdyby ktoś powiedział mi choćby i 15–20 lat temu, że niebawem zabraknie chętnych do organizowania zimowych igrzysk olimpijskich, to uznałbym, że trochę odleciał...

  • kubilaj2 weteran
    @Arturion

    Co do pierwszego - w 22 zorganizowano referendum.
    Ludzie byli przeciwko.

    A co do podpunktu nr 3, to teoretycznie można byłoby złożyć kandydaturę łączoną(Polska-Słowacja-Sigulda), tylko to ostatecznie zamknęłoby drogę - MKOl nie lubi tego typu propozycji.

  • Arturion profesor
    @dervish

    Dlatego ja polubiłem oba wpisy. Twój, bo zrozumiałem intencję.
    A jego, bo to rzeczowa argumentuje przeciw. :-)

    Może z wyjątkiem tego:
    "1. Ludzie nie chcą" A ja wiem? Ludzie w zasadzie chcą igrzysk, co już starożytni wiedzieli.

  • dervish profesor
    @kubilaj2

    Ale sens mojego wpisu był dokładnie odwrotny. Nie zachęcam by Zakopane skorzystało z tego, że nie ma chętnych tylko żeby wyciągnęło z tego faktu wnioski. :)

  • kubilaj2 weteran
    @dervish

    Tak, tylko, że:
    1. Ludzie nie chcą
    2. U nas trzeba by naprawdę mocarnej zimy
    3. Problem z kilkoma obiektami(narciarstwo alpejskie i sporty saneczkowe)

  • dervish profesor

    Chętnych ze świeczką szukać. W Polsce i w Zakopanem jeszcze tego nie zrozumieli?

  • kubilaj2 weteran
    @Karpp

    Haczyk był taki, że zgłaszały się 2 regiony z jednego kontynentu ;)

  • Karpp profesor

    Francja, Usa, czyli dokładnie jak letnie, teraz Paryż później LA.
    MKOL musi w końcu zrozumieć, że czasy w którym to on wybierał z kandydatur zimowych igrzysk już dawno minęły, więc jak są dwa kraje które chcą to robić to trzeba im dawać. Przepadły Ałmaty i Szwecja, które już teraz nie chcą.

  • sledzik16 profesor

    No Igrzyska Olimpijskie można powiedzieć że fajnie dopasowane. Najpierw Francja później USA.
    Tak powinno to wyglądać a nie. Z Pucharem Świata też powinno być podobnie robić wszystko b skoki narciarskie znowu znalazły swoje miejsce w szeregu sportów zimowych

  • Kaczka Dziwaczka Kwak Kwak weteran

    Drugie z rzędu zimowe Igrzyska w Europie? Dla mnie Top!!! Później USA też spoko bo na myśl o kolejnych Igrzyskach w Azji zbiera się na wymioty.

  • kubilaj2 weteran

    Jedyny pozytyw to fakt, że najpewniej poprawi się kamera w Courchevel.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl