Jacob Tullin Thams - medalista Zimowych i Letnich Igrzysk Olimpijskich

  • 2024-07-26 11:01

Przy okazji rozpoczynających się Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu warto przypomnieć nietuzinkową historię pewnej postaci ze świata skoków narciarskich. Norweg Jacob Tullin Thams jest jednym z niewielu sportowców, którym udało się sięgnąć po medal olimpijski zarówno latem jak i zimą.

Amerykanka Lauryn Williams zdobywając podczas igrzysk olimpijskich w Soczi w 2014 roku srebrny medal w rywalizacji bobsleistek stała się piątym w historii sportowcem, który wywalczył medal zarówno na letnich jak i zimowych igrzyskach. Wcześniej wybiegała sobie złoto w sztafecie 4x100 m podczas igrzysk w Londynie oraz srebro na 100 m w Atenach. Jako pierwszy po elitarny medalowy dublet sięgnął Amerykanin Eddie Eagan stając się jednocześnie ostatnim jak dotąd sportowcem, który podczas letniej jak i zimowej olimpiady zdobył krążek z najcenniejszego kruszcu - w 1920 roku w Antwerpii wygrał zmagania bokserów w wadze pół ciężkiej, a 12 lat później w Lake Placid stanął na najwyższym stopniu podium w bobslejowych czwórkach.

Niemka Christa Rothenburg-Luding w latach 1984-1992 wywalczyła cztery medale zimowych igrzysk w łyżwiarstwie szybkim, a w międzyczasie w Seulu w 1988 roku kolekcję olimpijskich trofeów powiększyła o wicemistrzostwo olimpijskie w kolarstwie torowym. Z kolei Kanadyjka Clara Hughes zdobyła w Atlancie w 1996 roku dwa brązowe medale w kolarstwie szosowym, a następnie w latach 2002-2010 czterokrotnie stawała na podium zimowych igrzysk w łyżwiarstwie szybkim. W bardzo wąskim, elitarnym gronie sportowców z medalami obu najważniejszych imprez czterolecia jest też skoczek narciarski.

Urodzony 7 kwietnia 1898 roku w Oslo Norweg Jacob Tullin Thams został w 1924 roku pierwszym w historii mistrzem olimpijskim w skokach narciarskich. Historyczny tytuł dały mu dwa równe skoki na odległość 49 metrów na skoczni olimpijskiej w Chamonix. Dwa lata później podczas mistrzostw świata w Lahti również wywalczył złoty medal. W swoich próbach uzyskał 37 i 38,5 m co pozwoliło mu nieznacznie wyprzedzić swojego rodaka, Otto Aasena. Thams słynął z doskonałego stylu swoich skoków - elegancko szybował w powietrzu, będąc lekko przełamanym w biodrach, równo prowadząc narty.

W 1928 roku jechał do Chamonix na II Zimowe Igrzyska Olimpijskie jako pewny faworyt do złota. Po pierwszej serii konkursu po lądowaniu na 56,5 m plasował się jednak na trzecim miejscu, przegrywając ze swoimi rodakami, Alfem Andersenem i Sigmundem Ruudem. W drugiej serii na wniosek Szwajcarów skakano z podwyższonego rozbiegu, co część ekip przyjęła z dużą dezaprobatą. Obrońca olimpijskiego złota postawił wszystko na jedną kartę, osiągnął niebotyczną wówczas odległość 73 m. Był to wynik o 8,5 m dłuższy od drugiego rezultatu w tej serii. Warto dodać, że dokładnie tyle wynosił ówczesny rekord świata w długości skoku ustanowiony w 1925 roku przez reprezentanta USA Nelsa Nelsena w amerykańskim Revelstoke.

Thams nie był jednak w stanie ustać tego skoku wskutek czego zajął w konkursie odległą lokatę. Nabawił się poważnej kontuzji kręgosłupa, za sprawą której nie odnosił już nigdy spektakularnych sukcesów w skokach narciarskich. W 1930 roku wystąpił jeszcze na mistrzostwach świata w Oslo. Na skoczni Holmenkollen, której był królem przez lata, nie był w stanie nawiązać walki z najlepszymi i zmagania zakończył na 10 miejscu. Była to ostatnia duża impreza narciarska w jego życiu.

Po zakończeniu kariery skoczka wybitny norweski sportowiec zajął się na poważnie żeglarstwem. W nowej dyscyplinie czynił błyskawiczne postępy. Od norweskiej rodziny milionerów Ditlev-Simonsen otrzymał propozycję startu w igrzyskach olimpijskich w Berlinie. Latem 1936 roku wyruszył więc do Niemiec, by wziąć udział w trzeciej w swoim życiu olimpiadzie, pierwszej rozgrywanej w letniej odsłonie. W Berlinie wystąpił w żeglarskiej klasie 8 metrów.

Zmagania odbywały się w dniach 4-12 sierpnia, a składało się na nie siedem wyścigów. Za ukończenie wyścigu każda z dziesięciu startujących ekip otrzymywała jeden punkt, kolejne przyznawane były za miejsce uzyskane na mecie. Na finiszu rywalizacji najlepsza okazała się załoga z Włoch z dorobkiem 55 punktów, na drugim miejscu ex-aequo znalazły się Norwegia i Niemcy, uzyskując po 53 punkty. O srebrnym medalu zdecydowała więc dogrywka, w której lepszy okazał się Jacob Tullin Thams wraz ze swymi pięcioma towarzyszami. W ten oto sposób były skoczek zdobył swój drugi medal olimpijski, tym razem nie w górskiej, zimowej scenerii, a na spiętrzonych falach Zatoki Kilońskiej. Sportowiec, który na trwałe zapisał się w historii olimpizmu, zmarł w wieku 56 lat, 27 lipca 1954 roku w Oslo, nieopodal skoczni Holmenkollen, która stała się dla niego trampoliną do świata wielkiego sportu.


Adrian Dworakowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (3404) komentarze: (85)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Arturion profesor
    @Avengers123456msciciel

    Jezus nie zalecał takich rozwiązań.

  • Avengers123456msciciel weteran

    Trzymajcie mnie, te olimpiady to nic nie warte, nawet nie można mówić o Jezusie tak się boją, a dlaczego oni mogą atakować chrześcijan, tu tylko potrzeba karabin i granaty.

  • dervish profesor
    To nie jest fejk!!!

    "Jak ma zabraknąć tego wspaniałego człowieka jako komentatora podczas rywalizacji siedmiobojowej? Rany boskie, nikomu nie wybaczam, gdy przekręca moje imię, ale z ust Pana Przemysława "Adriana" brzmi wyjątkowo. Całym sercem z Panem Przemysławem" - napisała. Sułek-Schubert wróciła do treningów po urodzeniu syna i wystąpi na trwających igrzyskach w zawodach siedmioboju. Jest utytułowaną polską lekkoatletką. Na koncie ma między innymi halowe wicemistrzostwo świata z 2022 roku i wicemistrzostwo Europy 2022.

    No to teraz koniecznie LA ogladać na Eurosporcie. W Tefałpe Adrianny nie pokażą. ;)

  • Avengers123456msciciel weteran
    @TheDriger

    Ok, źle cię trochę zrozumiałem.

  • Raptor202 profesor
    @Pavel

    "w czasie drugiej największej imprezy sportowej w roku" - jak to jest dosłownie największa impreza sportowa czterolecia, jakiej drugiej w roku? XD

  • Arturion profesor
    @Pavel

    Tyle, że:
    1. P. Babiarz był (i chyba nadal jest) lubiany przez kolegów, nigdy się w układy polityczne nie mieszał. Na słynnym zdjęciu z Kurskim znalazł się przypadkiem. Przechodził korytarzem i go zatrzymali.
    2. Twoje punkty 1. i 2. to pochwała oportunizmu w czystej postaci.
    Ad 3. Niewykluczone. Za to masz inne telewizje, w których wszystkie sprawy są "kryształowo czyste". ;-)

    EDIT - Babiarz jest apolityczny, Ale jest wierzący i szanuje tradycję. Stąd dystans do przesłania piosenki Lennona. A komunizm, zdaje się, w Polsce ciągle jest potępiony, więc skąd represje za wyrażenie wobec tegoż komunizmu rezerwy? Dobrze zareagowała Rada, ciąg dalszy nastąpi. Mam nadzieję, że odejdzie p. Kwiatkowski.

  • dervish profesor

    Kibice piłkarscy murem za Babiarzem.
    Transparent "w strefie zajmowanej przez fanów Legii Warszawa podczas wyjazdowego spotkania z Koroną Kielce (1:0). "Panie Przemysławie jesteśmy z Panem! Precz z komuną!"

    "Na podobny gest zdecydowali się kibice Ruchu Chorzów podczas niedzielnego meczu ze Zniczem Pruszków (0:0) na Stadionie Śląskim. "Przemek Babiarz - nie przepraszaj. Stop czerwonej zarazie" - było napisane na jednym z transparentów"

  • Pavel profesor

    Z panem Babiarzem sprawa wyglądała następująco, obecne władze TVP delikatnie mówiąc nie cenią go zbyt mocno za wchodzenie w pewne części ciała p. Kurskiego więc bardzo chętnie na IO by go nie zabrały. Niestety akredytacje są załatwiane przez firmę zewnętrzną i trzeba było podać listę nazwisk 1,5 roku temu jak rządziła inna partia będąca w dobrej komitywie z p. Kurskim i jego przyjaciółmi, więc p. Babiarz siłą rzeczy w tej ekipie się znalazł. Więc obecne rządy TVP dostała Przemka w spadku i chciały się go jakoś pozbyć i zrobiły to chyba w najbardziej durny sposób w jaki mogły ;)

    Jakie z tego wnioski:

    1. Jak jesteś komentatorem sportowym to dobrze jest nie mieszać się w politykę bo władza może się zmienić

    2. Jak rządzisz TVP i jakiś komentator ci nie odpowiada to załatw sprawę po cichu, a nie w czasie drugiej największej imprezy sportowej w roku i w najbardziej kuriozalny sposób

    3. TVP to polityczne bagno bez znaczenia kto by nie rządził ;)

  • vvorm stały bywalec
    @dervish

    To akurat jest fejk.
    Zresztą watpię, że jakiekolwiek sportowca, mającego w perspektywie za dzień-dwa występ olimpijski, interesowałyby tego typu dramy 🥴

  • TheDriger stały bywalec
    @Avengers123456msciciel

    Szczerze nie rozumiem tego ataku za "dymbol religijny", piszę na telefonie i literka mi się objechała, miał być symbol. Akurat jestem osobą mocno wierzącą i kocham Jezusa, wiem że istniał, wiem też doskonale co przedstawia ten obraz i czym jest ostatnia wieczerza bo czytam Pismo. Dlatego nie rozumiem czemu akurat we mnie bijesz, skoro broniłem Chrześcijaństwa przed atakiem Raptora.
    Nie wiem jedynie nic o żadnych monetach, to dla mnie nowość, ale nic nie zmienia.

  • Arturion profesor
    @Arturion

    Przy czym oglądam w TVP Sport. A więc tam nie mogło być. ;-(

  • Arturion profesor
    @dervish

    W tym wywiadzie, oficjalnym, który oglądałem, nic na ten temat nie było.
    Ale może było w "nieoficjalnym".

  • dervish profesor

    Klaudia Zwolińska w wywiadzie dla Eurosportu:
    🗣️:"To srebro dedykuje Przemysławowi Babiarzowi"
    #IgrzyskaOlimpijskie #Paryz2024

    -----------------------------
    Jeżeli to nie fejk ... bo wywiadu nie słyszałem a póki co info podaje tylko jedno niezbyt wiarygodne źródło. ;)
    To pewnie nie obejrzymy już w TVP kolejnych startów Zwolińskiej które ją czekają w C1 (kanadyjkach). Będzie miała w TVP bana za tę dedykację. ;)

  • Avengers123456msciciel weteran

    Nie zabierzesz mi honoru, nie zabierzesz dumy, nie pozbawisz mnie tradycji, Boga i kultury.

  • Arturion profesor
    @Avengers123456msciciel

    Monety z Chrystusem mogły się pojawić, gdy już chrześcijaństwo było religią uznawaną (od Konstantyna). Wcześniej, jako karma dla dzikich zwierząt w rzymskich cyrkach, chrześcijanie nie mogli bić monet. No i nie robili tego.

  • Avengers123456msciciel weteran
    @Arturion

    Focus Pl., ale ten artykuł jest z tamtego roku, teraz są też inne portale archeologiczne.

  • Arturion profesor
    @Avengers123456msciciel

    Dobra, ten "dymbol" to miał być "symbol". Pomylił się po prostu, później dobrze napisał.
    Komuna nie upadła nigdy, co widzimy na codzień, tylko przybrała inny kształt (wg. uznawanych niegdyś za "odchylenie" wizji Lucacsa , czy Gramsciego). Kształt dla zwykłego człowieka znacznie przyjaźniejszy, niż tradycyjny leninizm (dać jeść i rozrywkę), ale nie mniej groźny (zabrać wolność słowa - bo ta jest obecnie pozorna, patrz: Babiarz)
    Ale to?: "archeologowie znaleźli monety z Jezusem Chrystusem". Z epoki, kiedy nauczał? Daj link.

  • Fan_ekipy_pod_narty doświadczony
    @TheDriger

    Definitywnie masz rację.
    Wiesz. Po prostu nie lubię jak krzywdzę innych.
    Nie lubię wplątywać się w dyskusję.
    Za to lubię ciekawostki.
    I od Courchevel w artykule gdzie podana będzie lista startowa konkursów wracam do swoich quizów.

  • Fan_ekipy_pod_narty doświadczony
    @Adrian D.

    Podoba mi się że redaktorzy skijumping.pl stawiają się za Babiarza.

  • Fan_ekipy_pod_narty doświadczony
    @ugabanie

    Babiarza dobrze znam z komentowania ale najbardziej mi się podobał w Va banque.
    Kulturalny człowiek z klasą. Jego komentarz (nie licząc pomyłek) zawsze jest bardzo pozytywny i miły oraz podchodzi do tego z radością.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl