FIS Development Camp w Planicy zakończony

  • 2024-07-23 21:47

W minionym tygodniu słoweńska Planica gościła przedstawicieli skoków narciarskich i kombinacji norweskiej na letnim obozie FIS przeznaczonym dla słabszych reprezentacji narodowych. Na zakończenie zgrupowania przeprowadzone zostały również zawody dla uczestników.

Lipcowy FIS Development Camp w Planicy zgromadził młodych sportowców z Bułgarii, Estonii, Finlandii, Francji, Gruzji, Kanady, Łotwy, Rumunii, Słowacji, Szwecji, Ukrainy, Węgier i Włoch. Organizatorom dopisała słoneczna, letnia pogoda. Podczas tygodnia zawodnicy trenowali również na obiektach w Kranju i Villach.

Dla poszczególnych grup wiekowych przygotowano ćwiczenia koordynacyjne, treningi na skoczni oraz dodatkowe formy zabawy sportowej. Jednymi z najważniejszych wydarzeń dla młodych sportowców były spotkania ze swoimi idolami - bezpośrednie lub za pomocą teletransmisji. Obóz w Planicy odwiedzili m.in. Spela Rogelj oraz Ziga Jelar. Na miejscu był obecny również dyrektor Pucharu Świata, Sandro Pertile, który prowadził rozmowy ze sztabami trenerskimi.

Na zakończenie obozu w sobotę, 20 lipca, przeprowadzono w Planicy zawody dla uczestników zgrupowania. Nie były to jednak tradycyjne konkursy skoków. W rywalizacji liczyła się bowiem jak najdłuższa odległość skoczka bez względu na belkę, z której oddano skok.

Rywalizację na skoczni HS61 zdominowali Włosi. Najlepszy okazał się Daniel Taraboi (59 m; 22. belka). Drugie miejsce zajęli ex aequo Andrea Consolati (57 m; 24.) i Filippo Desilvestro (57 m; 22.). Wśród pań triumfowała Lucrezia Del Bianco (58 m; 22.) przed Elizą Gurgu Aną (56 m; 20.) i Bułgarką Weselą Karadimową (53 m; 24.).

Podium na skoczni HS80 zajęli w całości Francuzi. Triumfatorem został Gabriel Brakats Brandina (81 m; 33. belka) przed Davidem Brakatsem Brandiną (78,5 m; 33.) i Augustinem Tanchoux (78 m; 27.). W rywalizacji pań zwyciężyła Marie Thomas-Couturaud (76 m; 30.) przed Romane Baud (75 m; 25.) i Mathilde Bacconnier (73 m; 27.).

Zawody rozegrano również na Srednijej skakalnicy (HS102). U mężczyzn wygrał Francuz Pablo Donadini (103 m; 28. belka) przed swoim kolegą z reprezentacji, Anokim Pouradierem (102 m; 26.) i Słowakiem Hektorem Kapustikiem (102 m; 22.). Rywalizacja kobiet zgromadziła dwie zawodniczki na starcie. Słowaczka Kira Kapustikova (92 m; 28.) okazała się lepsza od Finki Alvy Thors (82 m; 28.)

Zobacz wyniki w formacie PDF >>>


Adam Bucholz, źródło: FIS + informacja własna
oglądalność: (5201) komentarze: (23)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Arturion profesor
    @Lataj

    Wschodnia, zgoda. A poza tym wszystko się zgadza.
    "Z Korei do Słowenii to też trochę, jakby całą półkulę wschodnią przelecieć."
    Właśnie to napisałem (pominąwszy źle podaną nazwą półkuli).
    A historia i geografia to moje "koniki" od podstawówki.
    Fakt, że wtedy historia była znacznie krótsza... ;-)

  • Lataj profesor
    @Arturion

    Zarówno Słowenia, jak i Korea Płn. to półkula północna, ale również wschodnia. Jeśli byłeś pewien, że jest inaczej, być może spałeś na lekcjach geografii. Ale nie będę się już pastwić. Z Korei do Słowenii to też trochę, jakby całą półkulę wschodnią przelecieć.

  • Arturion profesor
    @sledzik16

    Właśnie @Lataj podzielił wzdłuż równika. :-)

  • sledzik16 profesor
    @Arturion

    Można by chyba jeszcze powiedzieć że to jest półkola Północna więc każdy ma rację 🌍😀

  • Arturion profesor
    @Lataj

    Półkule można podzielić różnie. Ale nawet, jeśli przyjąć, że to ta sama półkula (zachodnia), to trzeba by prawie całą przelecieć. A to koszta.

  • sledzik16 profesor
    @Lataj

    Korea 🇰🇷 to chyba jednak nie to samo co Słowenia 🇸🇮 jednak to trochę inna liga.
    Chyba miałem na myśli Słowację 🇸🇰 bo tutaj poziomy są już wyrównane jak na chwilę obecną

  • Lataj profesor
    @Arturion

    Słusznie, że mówisz, bo nigdzie w tabelach nie znalazłem GEO. Wspominałem zresztą, że TUR nie ma. Czesi z brakujących wydawali się najbardziej prawdopodobną opcją.

    Dla twojej wiadomości, KOR to ta sama półkula co SLO. Z południowej żadnego obecnie aktywnego skoczka nie kojarzę.

  • sledzik16 profesor
    @Arturion

    No właśnie Chińczycy 🇨🇳 może I mają swoje pomysły tylko co z tego jest i do czego oni tak na prawdę teraz się przygotowują?

  • Arturion profesor
    @sledzik16

    Chińczycy mają swoje pomysły, a młodzież Koreańska nie będzie tłukła z drugiej półkuli. Czesi mogli by być,

  • sledzik16 profesor
    @Arturion

    Można by jeszcze wcisnąć Czechów 🇨🇿 Kazachow 🇰🇿 i w ostateczności Koreańczyków 🇰🇷.
    Jeżeli w Chinach 🇨🇳 skoki funkcjonują na chwilę obecną na tyle by mogli rywalizować chociaż na swoim poziomie to fajnie by ich było zobaczyć.

  • Arturion profesor
    @sledzik16

    No i dziwi mnie słaby udział ROM. Młodzieży mają sporo.
    Brak na pewno Gruzji i Turcji.

  • sledzik16 profesor
    @Arturion

    Szczególnie Włosi 🇮🇹 mają w czym wybierać na przyszłość.

    Fajnie ze ktoś jeszcze pamięta o takich nacjach choć kilku tu jeszcze brakuje

  • Arturion profesor

    FIN niby na wyrost, ale słabo wypadła.
    ITA i FRA to jednak w tej kategorii dominatorzy.

  • sledzik16 profesor
    @Kolos

    Na nasze szczęście jest tak jak mówisz TOP 6 jak na razie jest nie do ruszenia. Nawet przy słabej dyspozycji naszej kadry i tak łapiemy się w pułapie 6 najlepszych drużyn

  • kibicsportu profesor
    @Kolos

    No właśnie mnie zawsze bawi to, że skończymy jak Finlandia. My mamy dużo utalentowanych skoczków, to nie jest tak, że brakuje tych zawodników. Pieniądze też są. W Finlandii to było trochę inaczej. Nie oszukujmy się, ale ktoś z tych utalentowanych zawodników musi odpalić. Być może to się stanie za 2-3 lata, kiedy karierę kończyć będzie nasze TOP 3. Nawet Zniszczoł w tym minionym sezonie pokazał, że można , to też sygnał dla tych młodszych, że trzeba pracować, a nagroda prędzej czy później przyjdzie. Hula życiowy sezon miał w wieku 31 lat. Kubacki sukcesu zaczął odnosić po 27 rok życia. Zyla też tak naprawdę rozkwitł mając 30 lat. Fajnie by było jakby Zniszczoł był lepszy jeszcze w następnym sezonie. Kubacki, Zyla, Stoch by się poprawili.
    Wąsek mógłby być choćby takim Zniszczołem z minionego sezonu. Może Pilch też w końcu wyłoni swój potencjał. Są Juroszek, Habdas, Wróbel, Amilkiewicz, Joniak, Szozda, Tomasiak, Łukaszczyk. Potem ten utalentowany Malarz z rocznika 2010, albo Konrad Tomasiak z rocznik 2009.
    Wciąż jeszcze odpalić mogą Wolny, Stękala, Muranka.
    No kurde, tych skoczków trochę jest , statystycznie ktoś z nich musi być czołowym skoczkiem świata prędzej czy później.
    Być może to się stanie po zakończeniu kariery przez Stocha, Zyle, Kubackiego. Czasami tak jest, że ta zmiana pokoleniowa następuje, kiedy tamci skończą.

    W tenisie też każdy myślał, że po zakończeniu kariery przez Radwańską będzie źle, a jest dużo, dużo lepiej. Mamy sukcesy, gdzie kiedyś mogliśmy o tym pomarzyć.

    Więc w skokach pod względem talentów źle to nie wygląda. Może ten sezon będzie przełomowy.

  • Lataj profesor

    Byli na starcie skoczkowie ze Szwecji, a w artykule mylnie opisano, że ze Szwajcarii. Widzę w tych tabelach tylko kod SWE.

    Poza skokowym top 6 i wykluczonymi nacjami, brakowało skoczków z Czech, Chin, USA, Korei Płd., Kazachstanu, Turcji i Szwajcarii właśnie. Chociaż ta Szwajcaria to nie taka egzotyka, żeby brać udział w zawodach dla outsiderów. Podobnie jak Finlandia.

  • ms_ weteran
    @Kolos

    Mi też ta Finlandia ze Szwajcarią średnio tutaj pasują, ale to już nie pierwszy raz kiedy te kraje wzięły udział na tym fis campie. W sumie Włochy i Francja też tak średnio, bo jednak nie są to tacy outsiderzy jak np. Węgry czy Łotwa, a początkowo chyba właśnie te fis campy miały być dla krajów tego typu. A co do kobiecego rekordu Bułgarii, to jest to oficjalny rekord. Pewnie na treningach udało się którejś z Bułgarek skoczyć dalej.

  • Kolos profesor
    @sledzik16

    Aż tak źle nie będzie. Naprawdę trudno wypaść z tego top 6, w minonym sezonie, mimo totalnej klapy i tak zdobyliśmy 2,5 razy więcej pkt niż siódma Szwajcaria. Sam Zniszczoł niewiele stracił do całościowego wyniku Włoch (8 miejsce w PN) i Finów (9 miejsce w PN, tu już tylko kilka pkt więcej od Zniszczoła...).

  • sledzik16 profesor
    @StaryEmil

    Gorzej jak za rok czy dwa i nasza reprezentacje załapie sie do tej grupy 🇵🇱

  • StaryEmil stały bywalec
    @Kolos

    Tu chyba każdy poza top 6 mógł się załapać skoro Szwajcarzy są.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl