Okiem Samozwańczego Autorytetu: Stara, (nie)dobra Ruka

  • 2024-12-02 00:07

Stara dobra Ruka. Po to właśnie jest w kalendarzu. Żeby nie było za nudno. Wietrzna loteriada, która sprawia, że niektórzy faworyci potracą trochę punktów, niektórzy outsiderzy zaliczą najlepsze występy w karierze, niektórzy internauci wyprodukują mnóstwo memów a różni statystycy od skoków bedą mieli pełne ręce roboty.

Artti Aigro już na starcie weekendu miał dobre przeczucia

Jak wyliczył mój redakcyjny kolega, niezastąpiony statystyk o wybitnie matematycznym umyśle - Adam Bucholz, 6888 dni minęło od chwili, gdy poprzednim razem jakiemuś chińskiemu skoczkowi udało się przebrnąć kwalifikacje i awansować do konkursu. 22 stycznia 2006 roku aż dwóch Chińczyków - Li Yang oraz Tian Zhandong zakończyło sukcesem serię kwalifikacyjną w Sapporo. Pierwszy z nich zakończył zawody na 37. a drugi na ostatnim miejscu. Teraz w ślady dwóch dużo starszych kolegów poszedł Song Qiwu. Co ciekawe, zajął takie samo miejsce, jak wówczas Li Yang.

Z kolei Casey Larson szykował się na trudną przeprawę

Z kolei inny zapalony statystyk wyliczył, że 6111 dni minęło od chwili, gdy Kazach znalazł się w pierwszej dwudziestce konkursu pś. Radik Żaparow zajął właśnie 20. miejsce w marcowym konkursie w Oslo, choć warto przypomnieć, że tej zimy udawało mu się finiszować nawet na lepszych pozycjach, bo w Kuopio był trzynasty. Natomiast dwóch Kazachów punktujących w jednym konkursie? Takie coś grali... 6889 dni temu, czyli dzień przed konkursem z dwoma Chińczykami. Oczywiście w Sapporo.

Bawmy się dalej w liczby. Wygląda na to, że Granerud bardzo lubi linię siedemdziesiątego metra na Rukatunturi. 70 metrów na treningu, 70 metrów w sobotnich kwalifikacjach i 71,5 metra w niedzielnym konkursie. Choć jak patrzyłem na jego minę, to wcale nie jestem pewien, czy on lubi tam lądować. Może jakiś fiński dowcipniś zakopał tam po prostu magnes na Granerudy.

Ruka vibes part 1

Co myśmy tu jeszcze zaliczyli dzięki tym figlarnym fińskim wiatrom? Artti Aigro zajął najlepsze miejsce w historii estońskich występów w Pucharze Świata. 5 lokata - nie w kij dmuchał. Pamiętacie jeszcze te czasy, gdy skoki były popularniejsze i było w nich więcej pieniędzy i w ogóle większe halo wokół? Wtedy czasem dekorowano 6 skoczków, obok podium stawało jeszcze trzech i czasem jakieś tam kwiatki czy suweniry dostawali. Nie wiem, czy przypadkiem Kaarel Nurmsalu się jeszcze na taką dekorację nie załapał w Oslo w 2014.

12 drużyn. Aż tyle dopisało sobie punkty do Pucharu Narodów po niedzielnych zawodach. I po zaledwie czterech konkursach już 14 ma punkty. Wyraźnie zwiększyliśmy swoją przewagę nad Szwajcarią i uwaga, uwaga - odrobiliśmy dwa punkty do Japonii! Natomiast Austriacy i Niemcy tak już wszystkich odstawili, że szkoda gadać. Ale co się dziwić, jak tylko oni na razie stają na podium. I nawet wietrzne loterie à la Ruka nie umożliwiły zmiany tego stanu. Nie za bardzo zresztą na razie widać kandydatów spoza tych dwóch krajów. No bo kto? Może Sundal, albo Lindvik. Ewentualnie Smok, bo on zawsze może odpalić coś z  - wydawałoby się - niczego.

Ruka vibes part 2

Póki co, zdecydowanie dominuje Paschke. Gdyby warunki w niedzielę nie były tak loteryjne, to zapewne spokojnie czwarty raz stanąłby na podium a może i wygrał trzeci konkurs. Niemiec skacze daleko i pięknie a w locie prezentuje luz i pewność siebie. Owszem, niedzielne lądowanie było dość nerwowe, ale przy takich warunkach wielu świetnych, doświadczonych skoczków miało problemy z odpowiednio szybkim wysunięciem pozdwozia.

Dominacja dwóch krajów alpejskich wyraźnie działa na nerwy Norwegom. Ewidetnie nie wytrzymali ciśnienia związanego z warunkami atmosferycznymi i tego, jak z tymi warunkami radziło sobie jury. Owszem, słabo sobie radziło, ale przecież wszyscy wiemy, że tak po prostu czasami bywa, a Norwegowie są na tyle doświadczeni, że wiedzą, że raz na wozie, raz pod wozem. Ich dość nerwowa reakcja wywołała z kolei ciekawą ripostę Sandro Pertile, który stwierdził, że jeśli zawodnicy nie potrafią zaakceptować wpływu wiatru na skoki, powinni przerzucić się na ping-ponga. I powiem Wam, że czasem jak oglądam to przeciągające się czekanie na belce, to odpalam sobie na laptopie takie akcje jak ta. W niedzielę do krytyki jury dołączyli też Słoweńcy, ale w sposób mniej bezpośredni. No trudno żeby Słoweńcy byli zadowoleni.

Ruka vibes part 3

O formie Polaków nic nie będę pisał, bo z powodów prywatnych mam dziś bardzo dobry humor i po co go sobie psuć? Poza tym ukułem takie hasło: "Kibicu! Obniżając poziom oczekiwań, zmniejszasz ryzyko rozczarowań!" Przysłowia mądrością narodów. Szczególnie naszego. 

Hej ho, hej ho, w tabelki by się szło.

                   Czołówka weekendu w Ruce
Lp zawodnik kraj przybytek pkt. wPŚ
1 Andreas Wellinger Niemcy 145 203 5
2 Stefan Kraft Austria 140 240 2
3 Pius Paschke Niemcy 136 316 1
4 Jan Hörl Austria 91 236 3
5 Daniel Tschofenig Austria 90 230 4
6 Kark Geiger Niemcy 65 99 9
7 Gregor Deschwanden Szwajcaria 64 141 7
8 Marius Lindvik Norwegia 55 92 10
9 Kristoffer E. Sundal Norwegia 54 130 8
10 Maximilian Ortner Austria 51 143 6
  Dawid Kubacki Polska 28 31 24
  Aleksander Zniszczoł Polska 20 34 23
  Kamil Stoch Polska 20 25 27
  Paweł Wąsek Polska 16 42 21

W tabelce prawie-prawie by się zmieścił Artti Aigro, który zdobył 45 punktów. Najlepszy z Polaków Dawid, najsłabszy (z tych, co punktowali) Paweł. Wszyscy się tego spodziewali w piątek, no nie? 

       Poczet Podiumowiczów 01.12.2024
Lp zawodnik kraj 1. 2. 3. suma wPŚ
1 Pius Paschke Niemcy 2 1 0 3 1
2 Jan Hörl Austria 1 1 0 2 3
3 Andreas Wellinger Niemcy 1 0 0 1 5
4 Stefan Kraft Austria 0 1 1 2 2
5 Daniel Tschofenig Austria 0 1 1 2 4
6 Maximilian Ortner Austria 0 0 1 1 6
7 Karl Geiger Niemcy 0 0 1 1 9

W gronie zwycięzców witamy Wellingera, w tabelce jeszcze Geigera.

Plastikowa Kulka 01.12.2024
Lp zawodnik kraj liczba wPŚ
1 Casey Larson USA 6 n
2 Muhammed Ali Bedir Turcja 5 n
3 Fatih Arda İpcioğlu Turcja 5 46
4 Władimir Zografski Bułgaria 5 35

Turcja prowadzi drużynowo, do walki włączył się przedstawiciel już trzeciego kontynentu i od razu objął prowadzenie. Zasady Plastikowej Kulki możecie znaleźć w tym felietonie.

Dziś tabelka bonusowa. Znajdziecie w niej wszystkich skoczków, którzy w pucharze świata wystąpili co najmniej 300 razy. Jak widać wyraźnie, w tym eksluzywnym klubie mamy na razie 19 zawodników, w tym aż czterech Polaków. Prowadzi oczywiście nieśmiertelny Noriaki, ale na podium mamy Kamila. 

                        Klub "300"
Lp zawodnik kraj liczba
1 Noriaki Kasai Japonia 578
2 Simon Amman Szwajcaria 506
3 Kamil Stoch Polska 446
4 Janne Ahonen Finlandia 412
5 Piotr Żyła Polska 372
6 Jakub Janda Czechy 361
7 Wolfgang Loitzl Austria 356
8 Roar Ljøkelsøy Norwegia 350
9 Adam Małysz Polska 349
10 Manuel Fettner Austria 347
11 Peter Prevc Słowenia 345
12 Daiki Itō Japonia 341
13 Roman Koudelka Czechy 328
14 Robert Kranjec Słowenia 325
15 Dawid Kubacki Polska 316
16 Andreas Kofler Austria 309
17 Martin Hölwarth Austria 307
18 Stefan Kraft Austria 305
19 Michael Hayböck Austria 302

Was też dziwi, że Loitzl jest wyżej od Fettnera? Ale to już pewnie niedługo.

Cytat zupełnie na temat:

"- Ze skokami w Ruce jest jak z atakiem szczytowym na jakieś ośmiotysięczniki. Musisz wykorzystać okno pogodowe.
 - Nawet okienko, lufcik pogodowy, powiedziałbym."
Michał Korościel i Igor Błachut


Cytat zupełnie nie na temat:

"You're guilty all the same
Too sick to be ashamed
You want to point your finger
But there's no one else to blame
You're guilty all the same"
Chester Benington

I tak nam przeminęły z wiatrem fińskie konkursy. Za tydzien skoki zawitają do naszej Ojczyzny. A w Wiśle tylko dwie rzeczy są pewne: ceny odjechane w kosmos, i to, że kolejny felieton nie ukaże się w niedzielę.

Ceterum autem censeo notas artifices esse delendas.

***
Felieton jest z założenia tekstem subiektywnym i wyraża osobistą opinię autora, nie stanowiąc oficjalnego stanowiska redakcji. Przed przeczytaniem tekstu zapoznaj się z treścią oświadczenia dołączonego do artykułu, bądź skonsultuj się ze słownikiem i satyrykiem, gdyż teksty z cyklu "Okiem Samozwańczego Autorytetu" stosowane bez poczucia humoru zagrażają Twojemu życiu lub zdrowiu. Podmiot odpowiedzialny - Marcin Hetnał, skijumping.pl. Przeciwwskazania - nadwrażliwość na stosowanie językowych ozdobników i żartowanie sobie z innych lub siebie. Nieumiejętność odczytywania ironii. Nadkwasota. Zrzędliwość. Złośliwość. Przewlekłe ponuractwo. Funkcjonalny i wtórny analfabetyzm. Działania niepożądane: głupie komentarze i wytykanie literówek. Działania pożądane - mądre komentarze, wytykanie błędów merytorycznych i podawanie ciekawostek zainspirowanych tekstem. Kamil Stoch ostrzega - nieczytanie felietonów Samozwańczego Autorytetu grozi poważnymi brakami wiedzy powszechnej jak i szczegółowej o skokach.

P.S. Kochani, nie karmcie mi tu trolli. Ja też się będę starał.

Marcin Hetnał, źródło: Informacja własna
oglądalność: (6070) komentarze: (71)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • MarcinBB redaktor
    @Lataj

    Madness? This is Polska!

  • MarcinBB redaktor
    @zimowy_komentator

    Zauważyłeś ;-)

  • Lataj profesor

    Aż 2 Polaków w "5" w klubie "300". "This is madness".

  • papa_s weteran
    Może ktoś wykopał Kryptonit

    z norweskich złóż rudy żelaza i zakopał go na 70 metrze. A Kryptonit jak to Kryptonit nie służy supermenowi.

  • Lataj profesor
    @zimowy_komentator

    Nie zapominajmy, że mieszka w Karkowie :-)

  • zimowy_komentator profesor

    Kark Geiger? Nowy rywal kolegów Mariusza Pudzianowskiego na zawodach strongman? :-)

  • Kolos profesor
    @Karpp

    Jak już to na kilkanaście krajów. Kilka to jest silnych. No cóż różnorodność jednak spada, kiedyś jednak na ogół były nawet cztery-pięć równorzędne nacje, a do tego jednostki lub więcej z takich krajów jak Szwajcaria, Polska, Włochy, Czechy, USA, Kanada czy Francja.

    Teraz Czesi wypadli z obiegu, Włosi czy Francuzi nie mogą nawet marzyć o skoczku w czołówce, do tego słabną Polacy, Japończycy a nawet Słoweńcy. Finowie są na dnie.

    Teraz mamy Austrię, długo nic, Niemcy, długo nic, Norwegię, Słowenię, długo nic, Japonię, Polskę i znowu długo, długo nic....

  • Kolos profesor
    @Bernat__Sola

    Po miejscach 2 i 3? Tak. Pamiętajmy też, że niedzielny konkurs był jednoseryjny, Tschofening poszedłby raczej w dół niż w górę gdyby była druga seria. Pewnie on prędzej czy później wygra ten konkurs PŚ, ale czy w tym sezonie?

  • Karpp profesor
    @Bernat__Sola

    Tak właśnie myślałem bo sprawdzałem rok temu kiedy też 4 razy z rzędu tak samo stawali na pudle Niemcy i Austriacy, ale wolałem, żeby ktoś inny jeszcze to sprawdził 😂 Także dzięki ;)

    To nie jest źle jak na taką zamknięta na kilka kraje dyscyplinę.

  • Bernat__Sola profesor
    @Karpp

    Tak.
    Zdarzyło się natomiast 5 razy z rzędu, również przy udziale Niemców, ale w tandemie z Japończykami, w pięciu ostatnich konkursach sezonu 1998/99.

    11.03.1999 Falun 1. Schmitt 2. Miyahira 3. Harada
    14.03.1999 Oslo 1. Kasai 2. Schmitt 3. Funaki
    19.03.1999 Planica 1. Schmitt 2. Funaki 3. Duffner
    20.03.1999 Planica 1. Miyahira 2. Schmitt 3. Kasai
    21.03.1999 Planica 1. Kasai 2. Miyahira 3. Schmitt

  • Bernat__Sola profesor
    @Wojciechowski

    Czesi w outsiderach! Kurczę, czyli lista podlega pewnym modyfikacjom :). Zresztą to by się zgadzało. Już te niespełna 6 lat temu, jak o tym dyskutowaliśmy, mówiłeś, że patrzysz "wyłącznie z perspektywy dzisiejszej lub bardzo niedalekiej przeszłości", a u naszych południowych sąsiadów w tym czasie skoki zdołały jeszcze bardziej pod upaść (tradycyjnie jestem bardzo zadowolony z cenzury na tej stronie) względem i tak już wówczas nienajlepszego stanu.

  • dejw profesor
    Takie tam przemyślenia

    1. Pius Paschke po raz czwarty ubierze koszulkę lidera Pucharu Świata.
    Pius Paschke. Ten sam Pius Paschke, który przed startem sezonu 17/18, w wieku 27 lat miał w całej swojej przygodzie ze skokami cztery zgromadzone punkty PŚ. Cztery punkty - dokładnie tyle samo ile wówczas poprzedniej zimy uzbierał niejaki Florian Altenburger.

    2. Marius Lindvik bardzo agresywnie lata. Bardzo. I wygląda to całkiem widowiskowo.
    A potem patrzy się na wyniki i widzi, że taki Gregor Deschwanden, czy Maksimilian Ortner mają średnio obecnie o dokładnie 50 punktów zebranych więcej w generalce.

    3. Wspomniana pięćdziesiątka to taka fajna, okrągła liczba. Najlepszy zawodnik z #FarmazonTeam do niej nie dobił, ale spokojnie, jest pozytywnie, są delikatne uśmiechy i jest to inny poziom skakania.

    4. Obecny rekordzista świata w długości lotu narciarskiego, nie jest obecnie najlepszym skoczkiem świata.
    Nie jest nawet najlepszym Estończykiem, ani Amerykaninem.
    A co szokuje najmocniej, nie jest nawet najlepszym zawodnikiem z rodzimej Japonii.

    5. Norweskie [...] spłakały się w mediach, że miały słabe wiatry i to niedobra jest ich tak puszczać. Bardzo mi ich szkoda i łączę się z nimi w bólu. Tak samo jak Sandro Pertile. I kilku pingpongistów.

    6. Markus Eisenbichler, jak mi tego skoczka w PŚ brakowało. Któż inny mógłby dostarczyć taki kontent, że po swoim dobrym skoku wykonuje gest, który zostanie jednym z najbardziej epickich momentów całej zimy?

    7. Ilya Mizernych, Kazach rocznik 2007. Jason Colby, Amerykanin rocznik 2006. Obaj zdobyli na podobno najtrudniejszej skoczni świata (przynajmniej wedle obiegowej opinii przekazywanej przez #FarmazonTeam) punkty PŚ. Tych punktów nawet nie powąchało dwóch dość znanych reprezentantów #FarmazonTeam, będącymi krajowymi numerami 5 i 6.

  • Bernat__Sola profesor
    @Kolos

    6. i 4. miejsce to "spuszczanie z tonu"?
    Czy wygra, czy nie, tego nie wiem, natomiast widoki z pewnością ma.

  • Wojciechowski profesor
    @Wojciechowski OUTSIDERZY W PUCHARZE ŚWIATA – wybór reprezentacji subiektywny [5/5]

    WĘGRY
    ostatni raz w konkursie ind.: 26.03.1989, Planica (90. László Fischer, 96. Attila Marosvölgyi)
    jedyne punkty ind.: 15.12.1984, Lake Placid (12. L. Fischer)

    WIELKA BRYTANIA
    ostatni raz w kwalifikacjach: 05.01.2002, Bischofshofen (Glynn Pedersen)
    ostatni raz w konkursie ind.: 01.01.1989, Garmisch-Partenkirchen (94. Eddie Edwards)
    najwyższe miejsce ind.: 67. (E. Edwards, 17.01.1988, Gallio)

    WŁOCHY
    ostatni raz w konkursie ind.: 01.12.2024, Ruka (45. Alex Insam)
    ostatnie punkty ind.: 24.03.2024, Planica (18. Insam)
    ostatnie zwycięstwo ind. (łącznie 7): 04.02.1995, Falun (Roberto Cecon)
    ostatni raz na podium ind. (łącznie 28): 28.01.2007, Oberstdorf (3. Andrea Morassi)
    ostatni raz w konkursie druż.: 23.03.2024, Planica (8.)
    najwyższe miejsce druż.: ośmiokrotnie 8. (ostatni raz 23.03.2024, Planica)
    ostatni raz w konkursie miesz.: 22.11.2024, Lillehammer (9.)
    najwyższe miejsce miesz.: 3. (23.11.2012, Lillehammer)
    ostatni raz w konkursie duetów: 23.02.2024, Oberstdorf (8.)
    najwyższe miejsce w duetach: 10.02.2024, Lake Placid (5.)

  • Wojciechowski profesor
    @Wojciechowski OUTSIDERZY W PUCHARZE ŚWIATA – wybór reprezentacji subiektywny [4/5]

    STANY ZJEDNOCZONE
    ostatni raz w konkursie ind.: 01.12.2024, Ruka (31. Casey Larson, 32. Tate Frantz, 40. Jason Colby, 42. Kevin Bickner)
    ostatnie punkty ind.: 30.11.2024, Ruka (21. Frantz, 28. Colby)
    ostatnie zwycięstwo ind. (łącznie 3): 06.01.1989, Bischofshofen (Mike Holland)
    ostatni raz na podium ind. (łącznie 13): 02.12.1991, Harrachov (2. Jim Holland)
    ostatni raz w konkursie druż.: 23.03.2024, Planica (7.)
    najwyższe miejsce druż.: trzykrotnie 7. (ostatni raz 23.03.2024, Planica)
    ostatni raz w konkursie miesz.: 22.11.2024, Lillehammer (10.)
    najwyższe miejsce miesz.: 5. (23.11.2012, Lillehammer)
    ostatni raz w konkursie duetów: 23.02.2024, Willingen (7.)
    najwyższe miejsce w duetach: 19.02.2023, Râșnov (6.)

    SZWECJA
    ostatni raz w kwalifikacjach: 15.03.2015, Oslo (Christian Inngjerdingen, Carl Nordin)
    ostatni raz w konkursie ind.: 26.01.2014, Sapporo (65. Nordin)
    ostatnie punkty ind.: 09.01.2011, Harrachov (30. Fredrik Balkåsen)
    ostatnie zwycięstwo ind. (łącznie 7): 23.03.1991, Planica (Staffan Tällberg)
    ostatni raz na podium ind. (łącznie 25): 04.03.1992, Örnsköldsvik (3. Mikael Martinsson)
    ostatni raz w konkursie druż.: 15.03.2008, Planica (9.)
    najwyższe miejsce druż.: 4. (12.01.1992, Predazzo)

    TURCJA
    ostatni raz w kwalifikacjach: 01.12.2024, Ruka (Muhammed Ali Bedir, Fatih Arda İpcioğlu)
    ostatni raz w konkursie ind.: 30.11.2024, Ruka (31. Bedir, 45. İpcioğlu)
    ostatnie punkty ind.: 23.11.2024, Lillehammer (30. İpcioğlu)
    najwyższe miejsce ind.: 24. (İpcioğlu, 29.12.2022, Titisee-Neustadt)

    UKRAINA
    ostatni raz w konkursie ind.: 24.11.2024, Lillehammer (36. Jewhen Marusiak)
    ostatnie punkty ind.: 22.03.2024, Planica (15. Marusiak)
    najwyższe miejsce ind.: 17.03.2024, Vikersund (11. Marusiak)
    ostatni raz w konkursie druż.: 27.11.2009, Ruka (14.)
    najwyższe miejsce druż.: 9. (29.11.2008, Ruka)
    jedyny raz w konkursie miesz.: 22.11.2024, Lillehammer (11.)
    ostatni raz w konkursie duetów: 23.02.2024, Oberstdorf (11.)
    najwyższe miejsce w duetach: 13.01.2024, Wisła (9.)

  • Wojciechowski profesor
    @Wojciechowski OUTSIDERZY W PUCHARZE ŚWIATA – wybór reprezentacji subiektywny [3/5]

    KAZACHSTAN
    ostatni raz w konkursie i ostatnie punkty ind.: 01.12.2024, Ruka (18. Danił Wasiljew, 25. Ilja Miziernych)
    najwyższe miejsce ind.: 11. (Dionis Wodniew, 19.12.1992, Sapporo; Radik Żaparow, 13.03.2007, Kuopio)
    ostatni raz w konkursie druż.: 23.03.2024, Planica (9.)
    najwyższe miejsce druż.: 6. (11.02.2007, Willingen)
    ostatni raz i najwyższe miejsce w konkursie duetów: 13.01.2024, Wisła (11.)

    KIRGISTAN
    ostatni raz w kwalifikacjach: 05.01.2002, Bischofshofen (Dmitrij Czwykow)
    ostatni raz w konkursie ind.: 04.01.2002, Innsbruck (42. Czwykow)
    najwyższe miejsce ind.: 31. (Czwykow, 16.12.2001, Engelberg)

    KOREA POŁUDNIOWA
    ostatni raz w kwalifikacjach: 22.01.2023, Sapporo (Choi Heung-chul)
    ostatni raz w konkursie ind.: 19.01.2020, Titisee-Neustadt (42. Choi H.)
    ostatnie punkty ind.: 14.03.2015, Oslo (29. Choi Seou)
    najwyższe miejsce ind.: 11. (Choi H., 26.02.2000, Iron Mountain)
    ostatni raz w konkursie druż.: 22.02.2016, Kuopio (9.)
    najwyższe miejsce druż.: 8. (27.01.2002, Sapporo)

    RUMUNIA
    ostatni raz w kwalifikacjach: 24.11.2024, Lillehammer (Daniel Cacina, Mihnea Spulber)
    ostatni raz w konkursie ind.: 11.02.2024, Lake Placid (47. Cacina)
    jedyne punkty i najwyższe miejsce ind.: 18.02.2023, Râșnov (29. Cacina)
    ostatni raz w konkursie druż.: 20.01.2024, Zakopane (12.)
    ostatni raz i najwyższe miejsce w konkursie miesz.: 03.02.2023, Willingen (8.)
    ostatni raz w konkursie duetów: 10.02.2024, Lake Placid (11.)
    najwyższe miejsce w duetach: 19.02.2023, Râșnov (10.)

    SŁOWACJA
    ostatni raz w kwalifikacjach: 22.11.2013, Klingenthal (Tomáš Zmoray)*
    ostatni raz w konkursie ind.: 09.12.2011, Harrachov (48. Zmoray)
    ostatnie punkty ind.: 18.12.2005, Engelberg (29. Martin Mesík)
    najwyższe miejsce ind.: 12. (Martin Švagerko, 14.03.1993, Oslo)
    ostatni raz w konkursie druż.: 30.01.1999, Willingen (11.)
    najwyższe miejsce druż.: dwukrotnie 11.
    *Zmoray został zgłoszony także do kwalifikacji 06.12.2013 w Lillehammer, ale nie pojawił się na starcie

  • Wojciechowski profesor
    @Wojciechowski OUTSIDERZY W PUCHARZE ŚWIATA – wybór reprezentacji subiektywny [2/5]

    FRANCJA
    ostatni raz w konkursie i ostatnie punkty ind.: 01.12.2024, Ruka (23. Valentin Foubert)
    jedyne zwycięstwo ind.: 22.01.1995, Sapporo (Nicolas Dessum)
    ostatni raz na podium ind. (łącznie 12): 06.12.2009, Lillehammer (3. Emmanuel Chedal)
    ostatni raz w konkursie druż.: 07.03.2015, Lahti (10.)
    najwyższe miejsce druż.: dwukrotnie 5. (ostatni raz 09.12.1995, Planica)
    ostatni raz w konkursie miesz.: 22.11.2024, Lillehammer (8.)
    najwyższe miejsce miesz.: 7. (06.12.2013, Lillehammer i 28.01.2022, Willingen)
    jedyny raz w konkursie duetów: 23.02.2024, Oberstdorf (12.)

    GRECJA
    ostatni raz w kwalifikacjach: 19.03.2015, Planica (Nikos Polichronidis)
    ostatni raz i najwyższe miejsce w konkursie ind.: 26.01.2014, Sapporo (38. Polichronidis)

    GRUZJA
    ostatni raz w kwalifikacjach: 06.01.2002, Bischofshofen (Kachaber Cakadze)
    ostatni raz w konkursie ind.: 28.11.1999, Kuopio (79. Cakadze)
    najwyższe miejsce ind.: 39. (Cakadze, 20.03.1994, Planica)

    HISZPANIA
    ostatni raz w konkursie ind.: 20.12.1992, Sapporo (59. Francisco Alegre)
    jedyne punkty ind.: 24.01.1987, Sapporo (14. Bernat Solà)

    HOLANDIA
    ostatni raz w konkursie ind.: 15.03.2015, Oslo (51. Lars Antonissen)
    ostatnie punkty ind.: 09.02.2003, Willingen (29. Ingemar Mayr)
    najwyższe miejsce ind.: 22. (Mayr, 26.01.2002, Sapporo)
    ostatni raz w konkursie druż.: 27.01.2002, Sapporo (11.)
    najwyższe miejsce druż.: 10. (09.12.2001, Villach)

    KANADA
    ostatni raz w konkursie ind.: 01.04.2023, Planica (37. Mackenzie Boyd-Clowes)
    ostatnie punkty ind.: 14.03.2023, Lillehammer (30. Boyd-Clowes)
    ostatnie zwycięstwo ind. (łącznie 14): 10.12.1983, Thunder Bay (Horst Bulau)
    ostatni raz na podium ind. (łącznie 32): 15.12.1985, Lake Placid (3. Steve Collins)
    ostatni raz w konkursie druż.: 15.02.2004, Willingen (10.)
    najwyższe miejsce druż.: 9. (25.03.1994, Thunder Bay)
    ostatni raz w konkursie miesz.: 04.03.2022, Oslo (8.)
    najwyższe miejsce miesz.: 8. (06.12.2013, Lillehammer i 04.03.2022, Oslo)

  • Skokownik weteran
    @Wojciechowski

    Szkoda, że Czesi poszli na outsidera... A co do Białorusi, to Czaadajew skakał jeszcze w 2012 roku, ale już pod flagą rosyjską, więc się nie liczy do statystyk białoruskich.

  • Wojciechowski profesor
    OUTSIDERZY W PUCHARZE ŚWIATA – wybór reprezentacji subiektywny [1/5]

    BIAŁORUŚ
    ostatni raz w kwalifikacjach: 08.03.2008, Oslo (Maksim Anisimow)
    ostatni raz w konkursie ind.: 03.02.2008, Sapporo (47. Anisimow)
    ostatnie punkty i najwyższe miejsce ind.: 18.03.2007, Oslo (24. Piotr Czaadajew)
    jedyny raz w konkursie druż.: 15.02.2004, Willingen (11.)

    BUŁGARIA
    ostatni raz w konkursie i ostatnie punkty ind.: 01.12.2024, Ruka (28. Władimir Zografski)
    najwyższe miejsce ind.: 6. (Zografski, 24.11.2018, Ruka)
    jedyny raz w konkursie druż.: 12.01.1992, Predazzo (13.)

    CHINY
    ostatni raz w konkursie ind.: 01.12.2024, Ruka (37. Qiwu Song)
    najwyższe miejsce ind.: 37. (Li Yang, 22.01.2006, Sapporo oraz Qiwu Song, 01.12.2024, Ruka)
    jedyny raz w konkursie druż.: 15.02.2004, Willingen (12.)
    jedyny raz w konkursie duetów: 19.02.2023, Râșnov (13.)

    CZECHY
    ostatni raz w kwalifikacjach: 01.12.2024, Ruka (Roman Koudelka)
    ostatni raz w konkursie ind.: 24.11.2024, Lillehammer (41. Koudelka)
    ostatnie punkty ind.: 12.03.2024, Trondheim (9. Koudelka)
    ostatnie zwycięstwo ind. (łącznie 17): 06.03.2016, Wisła (Koudelka)
    ostatni raz na podium ind. (łącznie 51): 06.03.2016, Wisła (Koudelka)
    ostatni raz w konkursie druż.: 20.01.2024, Zakopane (11.)
    najwyższe miejsce druż.: dziewięciokrotnie 5. (ostatni raz 09.01.2016, Willingen)
    ostatni raz w konkursie miesz.: 06.12.2013, Lillehammer (12.)
    najwyższe miejsce miesz.: 6. (23.11.2012, Lillehammer)
    jedyny raz w konkursie duetów: 19.02.2023, Râșnov (12.)

    ESTONIA
    ostatni raz w konkursie, ostatnie punkty i najwyższe miejsce ind.: 01.12.2024, Ruka (5. Artti Aigro)
    ostatni raz w konkursie druż.: 03.03.2012, Lahti (10.)
    najwyższe miejsce druż.: trzykrotnie 9. (ostatni raz 12.03.2011, Lahti)
    jedyny raz w konkursie duetów: 11.02.2023, Lake Placid (10.)

  • szczurnik doświadczony

    Przeoczone, nadrobione - dziękuję za Klub 300! :-)

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl