Mistrzostwa Polski z przelicznikami za wiatr. Odpowie za nie nowy dostawca

  • 2025-01-09 15:48

Przed nami Mistrzostwa Polski w skokach narciarskich, które w najbliższą sobotę odbędą się na Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Walka o tytuł najlepszego skoczka w kraju odbędzie się przy użyciu przeliczników punktowych za wiatr. W przeciwieństwie do poprzednich lat, za obsługę pomiarów nie będzie odpowiadała austriacka firma Ewoxx, ale jej norweski konkurent - K-Jump.

Wielka Krokiew w ZakopanemWielka Krokiew w Zakopanem
fot. Tadeusz Mieczyński
System K-JumpSystem K-Jump
fot. K-Jump

Polska była jednym z ostatnich czołowych państw skoków narciarskich, które zaimplementowało system punktowy za prędkość i kierunek wiatru w trakcie lotu zawodnika do krajowych mistrzostw. Po raz pierwszy bonifikaty punktowe zostały wykorzystane w październiku 2022 roku podczas Letnich Mistrzostw Polski w Zakopanem. Za dostarczenie systemu i obsługę wyników odpowiadała austriacka firma Ewoxx, która kontynuowała współpracę z Polskim Związkiem Narciarskim podczas kolejnych czempionatów.

Tak było aż do minionego października, kiedy doszło do zgrzytu pomiędzy PZN a austriacką firmą. Z uwagi na awarię, Ewoxx wycofał się z obsługi Letnich Mistrzostw Polski na kilka dni przed zawodami. W efekcie krajowy czempionat na Średniej Krokwi odbył się bez uwzględnienia punktów za wiatr. Wspomniane zamieszanie nie spodobało się polskim działaczom, którzy od razu rozpoczęli poszukiwania alternatywy. Dyrektor sportowy ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej, Alexander Stoeckl próbował nawet skontaktować się z K-Jump, które od lat odpowiada za dostarczanie wyników z zawodów w Norwegii, aby obsłużyli letnie mistrzostwa, ale wówczas było już za mało czasu, aby dopiąć wszystkie potrzebne szczegóły.

Z nowym rokiem nastały jednak zmiany na krajowym podwórku. Podczas nadchodzących Mistrzostw Polski za wyniki, włącznie z systemem przeliczników punktowych za wiatr, odpowiadać będzie system K-Jump. Norwegowie zaliczyli już debiut w obecnym tygodniu, obsługując swoim oprogramowaniem zawody Orlen Cup w Szczyrku.

- Tak, K-Jump będzie obecny podczas nadchodzących Mistrzostw Polski w Zakopanem - informuje nas Andreas Kleven, twórca oprogramowania norweskiego systemu, który sam jednak będzie nieobecny w sobotę w zimowej stolicy Polski. Na Wielkiej Krokwi organizatorzy skorzystają ze sprzętu pomiarowego Norweskiego Związku Narciarskiego.

K-Jump od lat specjalizuje się w zarządzaniu wynikami zawodów w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej na szczeblu klubowym, regionalnym oraz krajowym w Norwegii. Jak czytamy na stronie producenta, oprogramowanie może być uruchomione i wykorzystywane na zwykłych urządzeniach, które można znaleźć w większości gospodarstw domowych. Tym samym program Norwegów staje się szeroko dostępny oraz wygodny w obsłudze dla użytkowników.

Na przestrzeni ostatnich lat K-Jump wyrosło na potentata w obsłudze zawodów w skokach narciarskich w Norwegii. Ostatnio coraz częściej odpowiada za sporządzanie wyników konkursów za granicą - szczególnie w Szwecji, Estonii i Stanach Zjednoczonych. Norwegowie jako jedni z nielicznych na świecie są również w stanie zapewnić obsługę systemu przeliczników punktowych za wiatr.

- K-Jump został zatwierdzony w ubiegłym roku przez FIS do zawodów międzynarodowych i był już używany w kilku zawodach Pucharu Kontynentalnego i FIS Cup w tym sezonie, jak i w ponad 500 krajowych zawodach. System został zaprezentowany na wiosennym oraz jesiennym spotkaniu FIS - mówi Stalle Villumstad, przewodniczący komitetu organizacyjnego zawodów w Norweskim Związku Narciarskim i dodaje: - W wyniku meetingów strona polska skontaktowała się z nami w celu sprawdzenia, jak mogą wykorzystać nasz system u siebie.

- Polska zamówiła licencję na podstawowy system oprogramowania i może z niego korzystać wraz z własnymi zasobami, tak jak to miało miejsce podczas Orlen Cup. Istnieją dodatkowe moduły dla wiatru, prędkości najazdu, światła startowego, prośby trenera o skrócenie rozbiegu itd., które można dodać. Można je wynająć na poszczególne zawody, albo zakupić własny sprzęt oraz licencję. Prowadzimy z Polską dyskusje na ten temat - zapewnia Villumstad.

- Anemometry wiatrowe są stosunkowo drogie w porównaniu do reszty całego systemu. Polacy mogą je kupić albo wynająć na zawody. Nie ujawniamy jednak publicznie cen. Każda zainteresowana federacja może porównać i rozważyć z jakiego systemu chcieliby korzystać oraz czy woleliby w ten projekt zainwestować lub tylko go wynająć - mówi Norweg.

Chociaż system K-Jump rośnie na znaczeniu w światowych skokach, to Norwegowie nie zamierzają na ten moment walczyć o dominację na międzynarodowym poziomie: - Nie mamy planów sprzedaży naszego sprzętu, ale jesteśmy pomocni we wskazywaniu jaki sprzęt jest potrzebny, aby inni mogli go kupić i samemu zbudować własny system. Oprogramowanie można kupić lub wydzierżawić od K-Jump i Norweskiego Związku Narciarskiego. Na ten moment nie mamy planów, aby swoim systemem objąć obsługę zawodów Pucharu Świata lub imprez mistrzowskich - kończy VIllumstad.

Sobotnie Mistrzostwa Polski w Zakopanem będą obejmowały zawody indywidualne kobiet i mężczyzn. O 14:30 rozpocznie się trening, zaś o 15:30 seria próbna przed zaplanowanymi na 17:15 konkursami. Transmisję z czempionatu przeprowadzi TVP Sport.

PROGRAM ZAWODÓW:

Sobota, 11.01.2025
13:30 - Odprawa techniczna
14:30 - Oficjalny trening
15:30 - Seria próbna
17:15 - Pierwsza seria konkursowa kobiet (TVP Sport)
17:30 - Pierwsza seria konkursowa mężczyzn (TVP Sport)


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (19324) komentarze: (65)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Fan_ekipy_pod_narty weteran
    @dejw

    Dobre smakuje mi

  • Fan_ekipy_pod_narty weteran
    @Skokownik

    Panie spokojnie za nie długo się pojawią jutro sprawdzę wyniki z pozostałych quizów a w niedzielę zsumuję
    Jestem ciekawy kto wygra choć mam małe podejrzenie że jedna osoba jednak używała internetu do odpowiedzi.

  • Skokownik weteran
    @Fan_ekipy_pod_narty

    A co z wynikami turniejowych quizów? Czy gdzieś je przegapiłem czy nadal czekamy w niepewności?

  • dejw profesor
    @equest

    Człowiek się uczy na błędach. Czasami ;)

    Pytanie, jak bardzo poważnie traktować sam koncept, jeśli to czysty bait, to całkiem niezły.

  • dejw profesor
    @StaryEmil

    Mało tego, on to piwo jeszcze w drodze zdąży wypić.

  • StaryEmil stały bywalec
    @Pavel

    Robin Pedersen mówi "hold my beer" i chce wystartować w sobotę na PK w Klingenthal i w niedziele na mistrzostwach Norwegii w Trondheim.

  • Tomasz_1982 początkujący

    Jeszcze niech wymyślą system odpowiedzialny za zime.

  • Kaczka Dziwaczka Kwak Kwak weteran

    Pogodynki ze skijumping.pl jak zawsze nie zawodzą
    Już nawet MP odwołują zawczasu. Co będzie następne? FIS CUP? Czy może od razu z grubej rury i będziecie odwoływać Orlen/Alpen Cupy?

  • Franciszek doświadczony

    Ciekawe jakby znowu odwołali to doszło by do kuriozalnej sytuacji, że od 2 lat nie znamy Mistrza Polski zimowego na dużej skoczni. Chyba już by przełożyli na inny termin wtedy a nie sobie odwołali jak rok temu bez próby przekładania. Jeśli by tak nie było to już by była kompromitacja ich po całości i to że traktują MP jako gowniane zawody. Chyba Małysz sobie już by na to nie pozwolił że czołowy kraj skoków narciarskich od 2 lat nie ma mistrza kraju w skokach

  • kibicsportu profesor
    @Mixolo

    Nie no, aż tak mocno ma nie wiać. Patrząc na prognozy to gdzieś około 5 m/s.

  • Mixolo weteran

    Jutro zapowiadają 7m/s lipa trochę może czasem nie być nic

  • equest profesor

    Tylko kolega dejw zorientował się, że to pkt CRL-u są tu istotne dla pięciu miejscówek.
    A nie walka o jakąś dodatkową miejscówkę.

  • kibicsportu profesor
    @an18

    Dobre to jest, bo tak mamy pełny podgląd na wiatr w czasie zawodów. Szkoda, że podczas pucharu świata nie ma udostępniania aktualnych pomiarów wiatru. Teraz te warunki są bardzo stabilne, cały czas podobna siła wiatru i pod narty wieje, oby tak jutro było, aczkolwiek ma mocniej wiać.

  • an18 doświadczony

    Teraz na Wielkiej Krokwi wieje około od 1,5 do 2 m/s. I to raczej pod narty. Fajnie że dzięki K-Jump można to podglądać

  • dejw profesor
    @ZKuba36

    Moim zdaniem

    1. Prawdopodobnie MP nie odbędą się, ale nie wiem, skąd wziąłeś dane odnośnie 100 km/h, najbardziej wiarygodne dane mówią o sile maks 2000 prędkości ślimaka na sekundę.
    2. W zaistniałej sytuacji na PK powinna jechać dodatkowo 3 skoczków z pośród 2 (Ziobro, Skupień, Tajner, Pudzianowski).
    3. Na PŚ w Zakopanem wystawić Wąska, Małysza, oraz najlepszych z AC.

  • Alo2 doświadczony

    Aż takie złe te prognozy na jutro ? Jeśli tak to Zakopane po Engelbergu powoli najmniej lubiana miejscówka w PŚ. Taka prawda. Najlepsza Wielka Krokiew to była ta do 2017 r.

  • dejw profesor
    @equest

    Nie wiem, czy to dobry pomysł, by nabijać punkty do CRLu, jeśli mieliby tam walczyć z Deschwandenem, Laniskiem i Rjoju.

  • dejw profesor
    @Fan_ekipy_pod_narty

    https://www.fis-ski.com/DB/general/athlete-biography.html?sectorcode=jp&competitorid=209625&type=result

  • Fan_ekipy_pod_narty weteran
    @Alo2

    Zrezygnujmy z kasków wróćmy do 20-lecia międzywojennego
    Wtedy słabsze nacje nie musiałyby się przejmować kupnem jakiegoś kasku

  • Fan_ekipy_pod_narty weteran
    @Mariusz_Lis

    Mój ulubiony jest Rafał Słaby
    Jakby jego nazwisko definiowało jakim będzie skoczkiem...

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl