Okiem Samozwańczego Autorytetu: Tatrzańska Polka Galopka

  • 2025-01-20 00:07

Osiem hymnów austriackich z rzędu. Ludzie, zlitujcie się. Jeszcze trochę i zacznę go nucić pod nosem stojąc w samochodzie w korku. Bo w sumie, to do niczego innego się ta nudna melodia nie nadaje. Może jeszcze do kołysania dzieci do snu.

Choć z tym kołysaniem do snu, to ludzie mają różne podejścia. No ale ja tu o skokach miałem. A w skokach, inaczej niż w polityce, to nie Chincyki trzymają się mocno, tylko Austriacy. Już się wydawało, że Anže Lanišek wywalczy wreszcie pierwsze zwycięstwo nie tylko dla Słowian, ale w ogóle dla nie niemieckojęzycznych, ale choć pewnie 90% zgromadzonej na Wielkiej Krokwi publiczności dmuchało mu pod narty jak emeryt świeczki na torcie, nie dał rady nawet na podium stanąć. To nie Daniel Tschofenig wygrał niedzielny konkurs w Zakopanem. To Anže Lanišek go przegrał. Trudno wytłumaczyć ten klops w drugiej serii. Przecież Słoweniec to nie nieopierzony gołowąs, tylko doświadczony, solidny zawodnik, który w Zakopanem skakał na bardzo wysokim poziomie. To był taki klops, że od razu skojarzył mi się z takimi filmikami.

Młody idzie po puchar jak po swoje

A wydawać by się mogło, że Żaba pójdzie za ciosem. Hrgota przecież wyjeżdża z Zakopanego z podium, wywalczonego w sobotniej drużynówce. Los daje, los odbiera. W sobotę ostanim skokiem Lanišek wywalczył dla Słoweńców drugie miejsce, spychając na trzecie Norwegów. W niedzielę roztrwonił pewną wydawałoby się przewagę, więc Forfang mógł się cieszyć jednak z drugiego, nie trzeciego miejsca. 
 

W sobotę jeszcze było Żabie do śmiechu

A co u nas? Kontredans Tyrolski trwa w najlepsze. Aleksander Zniszczoł i Jakub Wolny, to byli do pewnego momentu zawodnicy, którzy dobrze rokowali na ten sezon. I są w tej chwili zagubieni jak dzieci na dyskotece, na której ktoś odpalił za dużo maszyn ze sztucznym dymem a lampy stroboskopowe kompletnie oszalały. W związku z tym chwilowo znów lepiej prezentują sie Stoch z Kubackim a Żyła przysiadł w kąciku i sączy napój firmowy. Tylko jeden Paweł Wąsek stwierdził, że już mu się znudziły te mało produktywne podrygi, i przestawił się na Quickstepa. Albo Polkę Galopkę. W każdym razie wysforował się już wyraźnie do przodu i od pięciu konkursów nie daje się wyprzedzić żadnemu koledze z drużyny. To zresztą mało powiedziane. Cztery z tych pięciu, w tym trzy ostatnie z rzędu, zakończył w pierwszej dziesiątce. A dwa piąte miejsca wyraźnie świadczą, że Paweł jest w tej chwili w ścisłej światowej czołówce. I nie bez powodu spragnieni sukcesu kibice coraz częściej liczą na podium w jego wykonaniu. No bo skoro mógł Aleksander Zniszczoł zeszłej zimy to tym bardziej może Paweł Wąsek tej. Aczkolwiek póki co, warto też nie napalać się zbytnio i nie nakładać na niego zbyt dużej presji. Do tego podium jeszcze trochę brakuje. W Zakopanem zabrało 9 punktów. Niby niedużo, ale to już jest najwyższy światowy poziom, tam już jest naprawdę trudniej znajdować rezerwy, by coś poprawić.
 

Johann André Forfang krok po kroku pnie się w górę klasyfikacji

A co do Zniszczoła, to zastanawiajace, że posypał się właśnie w tym samym okresie roku, w którym 12 miesięcy temu się wybił. Martwi też piąta już dyskwalifikacja w naszym zespole. Pokazuje, że sztab dość rozpaczliwie czegoś szuka i cały czas jedzie po bandzie. Polakom nie tylko brakuje formy, ekipie brakuje pomysłów, co poprawiać. Po pięć dyskwalifikacji mamy tylko my i Amerykanie. 

Austriacy nadal trzymają się niezwykle mocno, ale jednak w tym zakopiańskim konkursie nie brakło urozmaicenia. W czołowej dziesiątce mieliśmy aż 7 reprezentacji, do szesnastego miejsca zmieściło się ich aż 11 a w drugiej serii w sumie 13. Miłośników różnokolorowych flag z całą pewnością ucieszyły wysokie pozycje Władimira Zografskiego i Valentina Fouberta. Szczególnie dziesiąte miejsce Władka, które idzie przecież na konto trenera Grzegorza Sobczyka. Z kolei wyczyn Fouberta to  - jesli dobrze pamiętam - najwyższe miejsce żabojada od 10 miejsca Vincenta Descombes Sevoie w Saooporo sprzed siedmiu lat. Na drugim biegunie znlazła się w Zakopanem Japonia. Skośnoocy nie tylko w sobotę dali się wyprzedzić Szwajcarom i jankesom. W niedzielę też. A także Bułgarii i Francji. W Pucharze Narodów Austriacy zgromadzili już prawie tyle punktów, co Niemcy i Norwegia razem. Nawiasem mówiąc Norwegowie tracą do Niemców już tylko nieco ponad 400 punktów. My dzięki zakopiańskim konkursom odrobiliśmy troszkę dystansu do Szwajcarii. Jeden punkcik Insama sprawił, że sklasyfikowanych mamy już 17 ekip. Alleluja!

                                   Czołówka weekendu
Lp zawodnik kraj przybytek pkt. wPŚ
1 Daniel Tschofenig Austria 100 1056 1
2 Johann André Forfang Norwegia 80 437 8
3 Jan Hörl Austria 60 976 2
4 Anže Lanišek Słowenia 50 381 11
5 Paweł Wąsek Polska 45 304 13
6 Michael Hayböck Austria 40 414 9
7 Stefan Kraft Austria  36  795  4
8 Karl Geiger  Niemcy  32  367  12
9 Gregor Deschwanden  Szwajcaria  29  687  5
10 Władimir Zografski Bułgaria 26 97 26
  Kamil Stoch Polska 7 64 33
  Dawid Kubacki Polska 5 62 34
  Aleksander Zniszczoł Polska 0 146 20
   Jakub Wolny Polska 0 71 31
  Piotr Żyła   0 23 43

Młody jako pierwszy, i na razie jedyny przekroczył liczbę 1000 punktów. 

            Poczet Podiumowiczów 19.01.2025
Lp zawodnik kraj 1. 2. 3. suma wPŚ
1 Daniel Tschofenig Austria 5 2 4 11 1
2 Pius Paschke Niemcy 5 1 1 7 3
3 Jan Hörl Austria 2 6 1 9 2
4 Stefan Kraft Austria 2 1 4 7 4
5 Andreas Wellinger Niemcy 1 0 0 1 6
6 Gregor Deschwanden Szwajcaria 0 3 1 4 5
7 Michael Hayböck Austria 0 1 1 2 10
8 Johann André Forfang Norwegia 0 1 0 1 8
9 Kristoffer E. Sundal Norwegia 0 0 1 1 7
10 Maximilian Ortner Austria 0 0 1 1 9
11 Karl Geiger Niemcy 0 0 1 1 11

Młody nie tylko łyknął Paszkego, ale wykręcił dwucyfrówkę w podiach. 

             Plastikowa Kulka 06.01.2025
Lp zawodnik kraj liczba wPŚ
1 Niko Kytösaho Finandia 10 40
2 Casey Larson USA 6 n
3 Antti Aalto Finlandia 6 39
4 Valentin Foubert Francja 6 25
5 Muhammed Ali Bedir Turcja 5 n
5 Erik Belshaw USA 5 n
5 Felix Trunz Szwajcaria 5 n
8 Roman Koudelka Czechy 5 52
9 Fatih Arda İpcioğlu Turcja 5 46
10 Lovro Kos Słowenia 5 44
11 Stephan Layhe Niemcy 5 37
12 Naoki Nakamura Japonia 5 34
13 Władimir Zografski Bułgaria 5 26
14 Aleksander Zniszczoł Polska 5 20

Do walki o Plastikową Kulkę włączyła się Słowenia w osobie Lovro Kosa. Ale póki Finlandia trzyma się mocno. Lideruje Niko Kytösaho a drużynowo Finowie zgromadzili 16 punktów. Na drugim miejscu Amerykanie - 11 punktów. Emocje jak w konkursie wędkarskim w Zatorze. Choć kto powiedział, że wędkowanie nie może być emocjonujące? 

Zasady Plastikowej Kulki możecie znaleźć w tym felietonie.

Cytat zupełnie na temat:
"Dzisiaj w pierwszej serii 134 metry, on odbijał się wtedy z szesnastej belki startowej"
Stanisław Snopek

Większość skoczków odbicie spóźnia, ale ten przegiął w drugą stronę i to sporo...
 

Cytat zupełnie nie na temat:
"I want to leave my life on my own,
I want to lift the unturned stone,
I want to walk right into the fire,
I want to live out all my desires
I want to go and see the fire burn
I want to see and feel my world turn
I want to know what more there's to learn
I want to pass the point of no return"
Steve Harris

Zakopane mamy już za sobą. Za tydzień zaczynamy latanie na serio, bo oto w programie widnieje nam lotnia (skoro skacze się na skoczni to lata się na lotni, nie?) imienia Heiniego Klopfera w Oberstdorfie. A w Oberstdorfie tylko dwie rzeczy są pewne, ale jeszcze nie wiem jakie. 

Ceterum autem censeo notas artifices esse delendas.

***
Felieton jest z założenia tekstem subiektywnym i wyraża osobistą opinię autora, nie stanowiąc oficjalnego stanowiska redakcji. Przed przeczytaniem tekstu zapoznaj się z treścią oświadczenia dołączonego do artykułu, bądź skonsultuj się ze słownikiem i satyrykiem, gdyż teksty z cyklu "Okiem Samozwańczego Autorytetu" stosowane bez poczucia humoru zagrażają Twojemu życiu lub zdrowiu. Podmiot odpowiedzialny - Marcin Hetnał, skijumping.pl. Przeciwwskazania - nadwrażliwość na stosowanie językowych ozdobników i żartowanie sobie z innych lub siebie. Nieumiejętność odczytywania ironii. Nadkwasota. Zrzędliwość. Złośliwość. Przewlekłe ponuractwo. Funkcjonalny i wtórny analfabetyzm. Działania niepożądane: głupie komentarze i wytykanie literówek. Działania pożądane - mądre komentarze, wytykanie błędów merytorycznych i podawanie ciekawostek zainspirowanych tekstem. Kamil Stoch ostrzega - nieczytanie felietonów Samozwańczego Autorytetu grozi poważnymi brakami wiedzy powszechnej jak i szczegółowej o skokach.

P.S. Kochani, nie karmcie mi tu trolli. Ja też się będę starał.

Marcin Hetnał, źródło: Informacja własna
oglądalność: (8785) komentarze: (64)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Wojciechowski profesor
    @Jellycrusher

    I ile jest przypadków krajów bez skoczka w „50”? Tylko Wielka Brytania.

  • Janeman profesor
    @MarcinBB

    Jak można nie wiedzieć jakie dwie rzeczy są pewne na Heiniklopferskiflugschanze?
    1. Taniec z belkami.
    2. Odwołanie jednej z punktowanych serii.
    A tfu przez lewe ramię...

  • MarcinBB redaktor
    @papa_s

    Zapraszam do lektury mojego felietonu pt. Kontredans Tyrolski.
    A zwalanie tegorocznej formy naszej kadry skoczków na jakiś spisek możnych a obcych, można skwitować na dwa sposoby - parsknięciem śmiechu albo wzruszeniem ramion. W zasadzie można nawet zrobić obie rzeczy na raz.

  • MarcinBB redaktor
    @Jellycrusher

    A dlaczego mielibyśmy kategorycznie wykluczyć mozliwość, że lepsze ekipy po prostu lepiej się pilnują, mniej ryzykują, są bardziej profesjonalne pod względem przechodzenia kontroli?

  • MarcinBB redaktor
    @szczurnik

    I nie bedą miały! Nie zasłużyły!

  • Jellycrusher bywalec
    @Wojciechowski

    Myślę, że niezbyt dobrym pomysłem jest zestawianie obok siebie początkowych sezonów PŚ, w których nie było kwalifikacji, z sezonami, w których były kwalifikacje (co ciekawe, kiedyś były one o wiele bardziej potrzebne, skoro występowało 100 lub więcej skoczków; jak dzisiaj jest 60, to są w sumie zbędne). Jeśli jakiś skoczek nigdy nie wszedł do pierwszej pięćdziesiątki, to tak jakby go nie buło...

  • papa_s weteran
    Nie Kontredans Tyrolski ale Kongres Wiedeński

    na którym ustalono porządek w Europie w XIX wieku. Co istotne porządek dla Polaków bez Polaków. Na kongresie też tańcowali, udawali się w postronne miejsca celem "szukania" (bracia Czesi zrozumieją aluzję) kompromisu.

  • Jellycrusher bywalec

    Co do liczby dyskwalifikacji, to nie sądzę, żeby była miarodajna. Panowie z Eurosportu dawno już zauważyli, że pan sędzia od kombinezonów leje prawie wyłącznie słabsze ekipy.

  • szczurnik doświadczony
    @Wojciechowski

    Coraz bliżej podmiany Stanów na Polskę na tej liście.

    @MarcinBB dwie tabelki nadal nie mają zdefiniowanych class oraz style - Czołówka weekendu i Plastikowa Kulka.

  • MarcinBB redaktor
    @zimowy_komentator

    Z tego co wiem, to "IRL" znaczy "In Real Time". No to nie da się zrobić Live'a nie in real time. Masło maślane ;-)

  • zimowy_komentator profesor
    @MarcinBB

    Nie wiem jakie jest dokładne nazewnictwo, ale live IRL w potocznym rozumieniu oznacza wyjście w plener i nadawanie na żywo. Zapomniałem wspomnieć, że w niedzielnym wydaniu pojawił się również Dominik Formela.

  • Mucha125 profesor

    Największa szkoda tego weekendu? Że to ostatnie profesjonalne studio w tym sezonie PŚ. Została tylko trzecia seria

  • Wojciechowski profesor
    @Wojciechowski OUTSIDERZY W PUCHARZE ŚWIATA – wybór reprezentacji subiektywny [5/5]

    WĘGRY
    ostatni raz w konkursie ind.: 26.03.1989, Planica (90. László Fischer, 96. Attila Marosvölgyi)
    jedyne punkty ind.: 15.12.1984, Lake Placid (12. Fischer)

    WIELKA BRYTANIA
    ostatni raz w kwalifikacjach: 05.01.2002, Bischofshofen (Glynn Pedersen)
    ostatni raz w konkursie ind.: 01.01.1989, Garmisch-Partenkirchen (94. Eddie Edwards)
    najwyższe miejsce ind.: 67. (Edwards, 17.01.1988, Gallio)

    WŁOCHY
    ostatni raz w konkursie i ostatnie punkty ind.: 19.01.2025, Zakopane (30. Alex Insam)
    ostatnie zwycięstwo ind. (łącznie 7): 04.02.1995, Falun (Roberto Cecon)
    ostatni raz na podium ind. (łącznie 28): 28.01.2007, Oberstdorf (3. Andrea Morassi)
    ostatni raz w konkursie druż.: 23.03.2024, Planica (8.)
    najwyższe miejsce druż.: ośmiokrotnie 8. (ostatni raz 23.03.2024, Planica)
    ostatni raz w konkursie miesz.: 22.11.2024, Lillehammer (9.)
    najwyższe miejsce miesz.: 3. (23.11.2012, Lillehammer)
    ostatni raz w konkursie duetów: 23.02.2024, Oberstdorf (8.)
    najwyższe miejsce w duetach: 10.02.2024, Lake Placid (5.)

  • Wojciechowski profesor
    @Wojciechowski OUTSIDERZY W PUCHARZE ŚWIATA – wybór reprezentacji subiektywny [4/5]

    STANY ZJEDNOCZONE
    ostatni raz w konkursie i ostatnie punkty ind.: 19.01.2025, Zakopane (15. Kevin Bickner, 25. Tate Frantz, 34. Erik Belshaw)
    ostatnie zwycięstwo ind. (łącznie 3): 06.01.1989, Bischofshofen (Mike Holland)
    ostatni raz na podium ind. (łącznie 13): 02.12.1991, Harrachov (2. Jim Holland)
    ostatni raz w konkursie druż.: 18.01.2025, Zakopane (7.)
    najwyższe miejsce druż.: czterokrotnie 7. (ostatni raz 18.01.2025, Zakopane)
    ostatni raz w konkursie miesz.: 22.11.2024, Lillehammer (10.)
    najwyższe miejsce miesz.: 5. (23.11.2012, Lillehammer)
    ostatni raz w konkursie duetów: 13.12.2024, Titisee-Neustadt (8.)
    najwyższe miejsce w duetach: 19.02.2023, Râșnov (6.)

    SZWECJA
    ostatni raz w kwalifikacjach: 15.03.2015, Oslo (Christian Inngjerdingen, Carl Nordin)
    ostatni raz w konkursie ind.: 26.01.2014, Sapporo (65. Nordin)
    ostatnie punkty ind.: 09.01.2011, Harrachov (30. Fredrik Balkåsen)
    ostatnie zwycięstwo ind. (łącznie 7): 23.03.1991, Planica (Staffan Tällberg)
    ostatni raz na podium ind. (łącznie 25): 04.03.1992, Örnsköldsvik (3. Mikael Martinsson)
    ostatni raz w konkursie druż.: 15.03.2008, Planica (9.)
    najwyższe miejsce druż.: 4. (12.01.1992, Predazzo)

    TURCJA
    ostatni raz w konkursie ind.: 06.01.2025, Bischofshofen (47. Fatih Arda İpcioğlu)
    ostatnie punkty ind.: 14.12.2024, Titisee-Neustadt (20. İpcioğlu)
    najwyższe miejsce ind.: 24. (İpcioğlu, 29.12.2022, Titisee-Neustadt)
    jedyny raz w konkursie duetów: 13.12.2024, Titisee-Neustadt (10.)

    UKRAINA
    ostatni raz w konkursie ind.: 19.01.2025, Zakopane (47. Jewhen Marusiak)
    ostatnie punkty ind.: 21.12.2024, Engelberg (30. Marusiak)
    najwyższe miejsce ind.: 17.03.2024, Vikersund (11. Marusiak)
    ostatni raz w konkursie druż.: 27.11.2009, Ruka (14.)
    najwyższe miejsce druż.: 9. (29.11.2008, Ruka)
    jedyny raz w konkursie miesz.: 22.11.2024, Lillehammer (11.)
    ostatni raz w konkursie duetów: 13.12.2024, Titisee-Neustadt (12.)
    najwyższe miejsce w duetach: 13.01.2024, Wisła (9.)

  • Wojciechowski profesor
    @Wojciechowski OUTSIDERZY W PUCHARZE ŚWIATA – wybór reprezentacji subiektywny [3/5]

    KAZACHSTAN
    ostatni raz w konkursie ind.: 19.01.2025, Zakopane (43. Ilja Miziernych, DSQ Danił Wasiljew)
    ostatnie punkty ind.: 01.12.2024, Ruka (18. Wasiljew, 25. Miziernych)
    najwyższe miejsce ind.: 11. (Dionis Wodniew, 19.12.1992, Sapporo; Radik Żaparow, 13.03.2007, Kuopio)
    ostatni raz w konkursie druż.: 18.01.2025, Zakopane (9.)
    najwyższe miejsce druż.: 6. (11.02.2007, Willingen)
    ostatni raz w konkursie duetów: 13.12.2024, Titisee-Neustadt (11.)
    najwyższe miejsce w konkursie duetów: 11. (13.01.2024, Wisła i 13.12.2024, Titisee-Neustadt)

    KIRGISTAN
    ostatni raz w kwalifikacjach: 05.01.2002, Bischofshofen (Dmitrij Czwykow)
    ostatni raz w konkursie ind.: 04.01.2002, Innsbruck (42. Czwykow)
    najwyższe miejsce ind.: 31. (Czwykow, 16.12.2001, Engelberg)

    KOREA POŁUDNIOWA
    ostatni raz w kwalifikacjach: 22.12.2024, Engelberg (Choi Heung-chul)
    ostatni raz w konkursie ind.: 19.01.2020, Titisee-Neustadt (42. Choi H.)
    ostatnie punkty ind.: 14.03.2015, Oslo (29. Choi Seou)
    najwyższe miejsce ind.: 11. (Choi H., 26.02.2000, Iron Mountain)
    ostatni raz w konkursie druż.: 22.02.2016, Kuopio (9.)
    najwyższe miejsce druż.: 8. (27.01.2002, Sapporo)

    RUMUNIA
    ostatni raz w kwalifikacjach: 31.12.2024, Garmisch-Partenkirchen (Daniel Cacina, Mihnea Spulber)
    ostatni raz w konkursie ind.: 11.02.2024, Lake Placid (47. Cacina)
    jedyne punkty i najwyższe miejsce ind.: 18.02.2023, Râșnov (29. Cacina)
    ostatni raz w konkursie druż.: 20.01.2024, Zakopane (12.)
    ostatni raz i najwyższe miejsce w konkursie miesz.: 03.02.2023, Willingen (8.)
    ostatni raz w konkursie duetów: 10.02.2024, Lake Placid (11.)
    najwyższe miejsce w duetach: 19.02.2023, Râșnov (10.)

    SŁOWACJA
    ostatni raz w kwalifikacjach: 17.01.2025, Zakopane (Hektor Kapustík*)
    ostatni raz w konkursie ind.: 09.12.2011, Harrachov (48. Tomáš Zmoray)
    ostatnie punkty ind.: 18.12.2005, Engelberg (29. Martin Mesík)
    najwyższe miejsce ind.: 12. (Martin Švagerko, 14.03.1993, Oslo)
    ostatni raz w konkursie druż.: 30.01.1999, Willingen (11.)
    najwyższe miejsce druż.: dwukrotnie 11.

    *zgłoszony, niedopuszczony do startu

  • Wojciechowski profesor
    @Wojciechowski OUTSIDERZY W PUCHARZE ŚWIATA – wybór reprezentacji subiektywny [2/5]

    FRANCJA
    ostatni raz w konkursie i ostatnie punkty ind.: 19.01.2025, Zakopane (12. Valentin Foubert)
    jedyne zwycięstwo ind.: 22.01.1995, Sapporo (Nicolas Dessum)
    ostatni raz na podium ind. (łącznie 12): 06.12.2009, Lillehammer (3. Emmanuel Chedal)
    ostatni raz w konkursie druż.: 07.03.2015, Lahti (10.)
    najwyższe miejsce druż.: dwukrotnie 5. (ostatni raz 09.12.1995, Planica)
    ostatni raz w konkursie miesz.: 22.11.2024, Lillehammer (8.)
    najwyższe miejsce miesz.: 7. (06.12.2013, Lillehammer i 28.01.2022, Willingen)
    ostatni raz w konkursie duetów: 13.12.2024, Titisee-Neustadt (13.)
    najwyższe miejsce w duetach: 23.02.2024, Oberstdorf (12.)

    GRECJA
    ostatni raz w kwalifikacjach: 19.03.2015, Planica (Nikos Polichronidis)
    ostatni raz i najwyższe miejsce w konkursie ind.: 26.01.2014, Sapporo (38. Polichronidis)

    GRUZJA
    ostatni raz w kwalifikacjach: 06.01.2002, Bischofshofen (Kachaber Cakadze)
    ostatni raz w konkursie ind.: 28.11.1999, Kuopio (79. Cakadze)
    najwyższe miejsce ind.: 39. (Cakadze, 20.03.1994, Planica)

    HISZPANIA
    ostatni raz w konkursie ind.: 20.12.1992, Sapporo (59. Francisco Alegre)
    jedyne punkty ind.: 24.01.1987, Sapporo (14. Bernat Solà)

    HOLANDIA
    ostatni raz w konkursie ind.: 15.03.2015, Oslo (51. Lars Antonissen)
    ostatnie punkty ind.: 09.02.2003, Willingen (29. Ingemar Mayr)
    najwyższe miejsce ind.: 22. (Mayr, 26.01.2002, Sapporo)
    ostatni raz w konkursie druż.: 27.01.2002, Sapporo (11.)
    najwyższe miejsce druż.: 10. (09.12.2001, Villach)

    KANADA
    ostatni raz w konkursie ind.: 01.04.2023, Planica (37. Mackenzie Boyd-Clowes)
    ostatnie punkty ind.: 14.03.2023, Lillehammer (30. Boyd-Clowes)
    ostatnie zwycięstwo ind. (łącznie 14): 10.12.1983, Thunder Bay (Horst Bulau)
    ostatni raz na podium ind. (łącznie 32): 15.12.1985, Lake Placid (3. Steve Collins)
    ostatni raz w konkursie druż.: 15.02.2004, Willingen (10.)
    najwyższe miejsce druż.: 9. (25.03.1994, Thunder Bay)
    ostatni raz w konkursie miesz.: 04.03.2022, Oslo (8.)
    najwyższe miejsce miesz.: 8. (06.12.2013, Lillehammer i 04.03.2022, Oslo)

  • Wojciechowski profesor
    OUTSIDERZY W PUCHARZE ŚWIATA – wybór reprezentacji subiektywny [1/5]

    BIAŁORUŚ
    ostatni raz w kwalifikacjach: 08.03.2008, Oslo (Maksim Anisimow)
    ostatni raz w konkursie ind.: 03.02.2008, Sapporo (47. Anisimow)
    ostatnie punkty i najwyższe miejsce ind.: 18.03.2007, Oslo (24. Piotr Czaadajew)
    jedyny raz w konkursie druż.: 15.02.2004, Willingen (11.)

    BUŁGARIA
    ostatni raz w konkursie i ostatnie punkty ind.: 19.01.2025, Zakopane (10. Władimir Zografski)
    najwyższe miejsce ind.: 6. (Zografski, 24.11.2018, Ruka)
    jedyny raz w konkursie druż.: 12.01.1992, Predazzo (13.)

    CHINY
    ostatni raz w konkursie ind.: 01.12.2024, Ruka (37. Qiwu Song)
    najwyższe miejsce ind.: 37. (Li Yang, 22.01.2006, Sapporo oraz Qiwu Song, 01.12.2024, Ruka)
    jedyny raz w konkursie druż.: 15.02.2004, Willingen (12.)
    jedyny raz w konkursie duetów: 19.02.2023, Râșnov (13.)

    CZECHY
    ostatni raz w konkursie ind.: 19.01.2025, Zakopane (45. Roman Koudelka)
    ostatnie punkty ind.: 04.01.2025, Innsbruck (28. Koudelka)
    ostatnie zwycięstwo ind. (łącznie 17): 06.03.2016, Wisła (Koudelka)
    ostatni raz na podium ind. (łącznie 51): 06.03.2016, Wisła (Koudelka)
    ostatni raz w konkursie druż.: 20.01.2024, Zakopane (11.)
    najwyższe miejsce druż.: dziewięciokrotnie 5. (ostatni raz 09.01.2016, Willingen)
    ostatni raz w konkursie miesz.: 06.12.2013, Lillehammer (12.)
    najwyższe miejsce miesz.: 6. (23.11.2012, Lillehammer)
    jedyny raz w konkursie duetów: 19.02.2023, Râșnov (12.)

    ESTONIA
    ostatni raz w konkursie i ostatnie punkty ind.: 19.01.2025, Zakopane (28. Artti Aigro)
    najwyższe miejsce ind.: 5. (Aigro, 01.12.2024, Ruka)
    ostatni raz w konkursie druż.: 03.03.2012, Lahti (10.)
    najwyższe miejsce druż.: trzykrotnie 9. (ostatni raz 12.03.2011, Lahti)
    jedyny raz w konkursie duetów: 11.02.2023, Lake Placid (10.)

  • szczurnik doświadczony
    @MarcinBB

    Może to live irlandzki?

  • MarcinBB redaktor
    @zimowy_komentator

    O co chodzi z tym live IRL? Wiem, że Kanał Sportowy tak to nazwał, ale czy może być live nie IRL? :-D

  • MarcinBB redaktor
    @zimowy_komentator

    Ja tu się staram ludzi rozbawiać, a nie nad kimś się znęcać ;-)

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl