Począwszy od sezonu 2005/2006 Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) wprowadziła pewne zmiany w sposobie ustalania kwot startowych dla poszczególnych krajów w Pucharze Świata i Pucharze Kontynentalnym.
PUCHAR ŚWIATA:
Zasady wyliczania kwot startowych:
Maksymalna ilość zawodników dla każdego Państwa zależeć będzie w tym sezonie od:
- listy WRL
- miejsca w rankingu Pucharu Świata
- miejsca w rankingu Pucharu Narodów
- miejsca w klasyfikacji bieżącego periodu Pucharu Kontynentalnego
W wyliczeniach bierze się pod uwagę:
- 55 najlepszych skoczków w klasyfikacji WRL (maksymalnie po 6 na kraj)
- jedno dodatkowe miejsce dla zwycięzcy/lidera klasyfikacji generalnej PŚ
- jedno dodatkowe miejsca dla zwycięzcy/lidera Pucharu Narodów
- dwa dodatkowe miejsca dla pierwszego i drugiego zawodnika aktualnej klasyfikacji Pucharu Kontynentalnego
Niezależnie od powyższych wyliczeń, każdy kraj, który zdobył chociaż jeden punkt w zawodach indywidualnych lub drużynowych w ciągu bieżącego albo ubiegłego sezonu, może standardowo wystawić 2+1 zawodników. Dotyczy to również punktów, zdobytych w Letnim Grand Prix.
Każdy kraj może maksymalnie uzyskać kwotę startową w wysokości ośmiu skoczków.
Lista rankingowa WRL:
- lista rankingowa WRL jest obliczana na podobnych zasadach do klasyifkacji PŚ. Za pierwsze miejsce zawodnik otrzymuje 100 punktów, a za 30 - 1 punkt
- do klasyfikacji wliczanych jest 5 ostatnich okresów (periodów) z bieżącego lub zeszłego sezonu
- pod uwagę jest brane także Letnie Grand Prix
- przy wyliczaniu kwot startowych będzie branych pod uwagę jedynie 55 najlepszych zawodników rankingu WRL
- nowe kwoty startowe obowiązują przez cały kolejny okres (period) i nie wpływa ją na nie wyniki bieżących konkursów
Kwoty startowe w oficjalnych treningach:
- każda federacja narodowa uprawniona jest do zgłoszenia takiej liczby zawodników jak to wynika z limitu startowego (obliczonego przez FIS) lecz nie w większej niż ośmiu (8).
- kraje z limitem jednego lub dwóch zawodników uprawnione są do zgłoszenia dodatkowych dwóch (2) zawodników. Kraje z limitem 3 mają prawo zgłoszenia dodatkowego zawodnika (1)
- kraje bez limitu startowego lub z limitem bazowym uprawnione są do zgłoszenia maksymalnie dwóch (2) zawodników
- Federacja kraju organizatora ma prawo wystawienia dodatkowych zawodników jako "dodatkowa grupa narodowa" (Grupa I-A) w liczbie odpowiadającej limitowi dla kraju organizatora jednak nie mniejszej niż sześciu (6). Dotyczy to oficjalnych treningów oraz kwalifikacji
- w przypadku, gdy na program zawodów składają się konkursy drużynowe oraz indywidualne, biorące w nim udział Narodowe Federacje Narciarskie mogą wystawić maksymalnie 4 zawodników także do zawodów indywidualnych
- federacja organizatora zawodów może wiec zgłosić maksymalnie 16 zawodników do treningów oficjalnych. Pozostałym startującym zespołom ustala się limit startowy na maksymalnie 8 zawodników
- jeżeli kalendarz Pucharu Świata przewiduje więcej niż dwa konkursy w jednym kraju federacja organizatora uprawniona jest do zgłoszenia dodatkowych zawodników jedynie w dwóch konkursach. (obowiązuje tylko w Pucharze Świata). W cyklu Letniego Grand Prix przywilej ten zredukowany jest do jednych zawodów
PUCHAR KONTYNENTALNY:
Począwszy od tego sezonu, w CoC mogą brać udział tylko skoczkowie, którzy mają już na swoim koncie punkty PŚ, LGP lub PK, albo też zdobyli przynajmniej jeden punkt w bieżącym lub ubiegłym sezonie FIS Cup.
Liczbę uprawnionych do startu zawodników z poszczególnych krajów w PK ustala się następująco:
- według listy rankingowej CRL (czołowych 50 skoczków)
- każdy kraj, który posiada mniej niż czterech skoczków w czołowej 50-tce CRL, może wystawić do 4 zawodników
- gospodarze mogą wystawić dodatkową Grupę Krajową ośmiu (8) zawodników
- jeśli więcej niż dwa konkursy PK są zaplanowane w danym kraju, gospodarze mogą wystawić dodatkową grupę skoczków tylko w dwóch zawodach na cykl (letni lub zimowy), jednak nie więcej niż w sumie cztery razy w ciągu całego sezonu.
Obliczanie przydziału zawodników dla poszczególnych Narodowych Federacji Narciarskich będzie się odbywać na podstawie Listy Rankingowej, która opiera się na następujących kryteriach:
- system punktowy jest podobny jak w Pucharze Kontynentalnym (1 miejsce 100 punktów, 30 miejsce 1 punkt)
- wyniki zawodów z 6 okresów (5 zimowych i jednego letniego) z poprzedniego sezonu Pucharu Kontynentalnego będą stopniowo zastępowane wynikami zawodów z 6 bieżących okresów
- ta procedura jest aktualizowana po każdym okresie
- 50 najlepszych zawodników z Listy Rankingowej będzie branych pod uwagę do tworzenia przydziałów zawodników dla poszczególnych Narodowych Federacji Narciarskich
- narodowy przydział zawodników obowiązuje dla całego okresu, który następuje i nie jest wynikiem obecnych wyników zawodów.
Z powyższych zasad wynika, iż w pierwszym okresie zimowego Pucharu Świata nasz kraj będzie mógł wystawić pięciu reprezentantów (w tym jedno miejsce imienne - dla Marcina Bachledy). W Pucharze Kontynentalnym nasza kwota startowa nadal będzie wynosiła czterech zawodników.
Puchar Świata (5 miejsc):
Adam Małysz WRL (7 miejsce)
Kamil Stoch WRL (32 miejsce)
Robert Mateja WRL (48 miejsce)
Krystian Długopolski WRL (51 miejsce)
Marcin Bachleda (zwycięstwo w letnim CoC)
Puchar Kontynentalny (4 miejsca - limit podstawowy):
Marcin Bachleda (4 miejsce)
Wojciech Skupień (31 miejsce)
Stefan Hula (31 miejsce)
-
jozek_sibek profesor
Redaktor-Damian Pietrzak.
Okazuje się, że błędnie odpowiedział mi Pan na 2 pytanie-dodatkowe miejsce na początku zimy, nie otrzymają Czechy za J.Jandę (wygranie Letniej Grand Prix 2005), tylko Finlandia za J.Ahonena (zdobywca PŚ 2004/2005 -ostatni sezon.
-
anonim
noi dobre zasady, chociaż wielkie zmiany to nie są
-
ktos bywalec
@Rashida
Akurat koszty za naszych skoczkow zwraca FIS :P A jak placi to trzeba wystawiac :D Zreszta nasi skoczkowie ostatnio sprawiali niezle lanie np: Norwegom. Mysle ze zima bedzie dobrze :)
-
anonim
No i co z tego...nie wazne, ilu bedziemu mogli wystawic zawodnikow, skoro nie ma z nich zadnego pożytku. Mogłby być tylko jeden np. Małysz.... inni i tak nie kwalifikują sie do konkursów zazwyczaj... Bez sensu jest walczyc o to, zeby było ich więcej. Szkoda pieniędzy na takich słabeuszy.
-
andbal profesor
@Damian Pietrzak
Dzięki za wytłumaczenie, ale sugerujesz, że nie umiem czytać artykułu powyżej.
cytuję zapis "Niezależnie od powyższych wyliczeń, każdy kraj, który zdobył chociaż jeden punkt w zawodach indywidualnych lub drużynowych w ciągu bieżącego albo ubiegłego sezonu, może standardowo wystawić 2+1 zawodników. Dotyczy to również punktów, zdobytych w Letnim Grand Prix." Wyraźnie jest napisane 2+1 zawodników a nie 2 zawodników + 1 trener. Przecież autor wyraźnie pisze, że 2 +1 czyli 3 zawodników. Więc Twoje tłumaczenia mnie nie przekonują, bo tłumaczysz coś co nie jest napisane.
-
anonim
Primo - limity nie są imienne. Nigdy nie były - imienny był tylko zwrot kosztów. Był. W tej chwili też już nie jest.
Secundo - 2+1 to tak naprawdę 1+2 i oznacza zwrot kosztów za jednego zawodnika plus dwóch "oficjeli". -
anonim
@Damian Pietrzak
Dzieki,teraz wszystko jasne.
-
anonim
@ andbal
@ andbal - zapis 2+1 dla krajów nie znajdujących się na WRL oznacza limit podstawowy 2 a nie 3 zawodników. Chodzi o to, że dany kraj może wystawić 2 zawodników ale tylko za jednego dostanie zwrot kosztów z FIS, natomiast drugi startuje na koszt federacji narodowej...
Pozdrawiam! -
anonim
@ jozek_sibek
jozek_sibek postaram sie teraz odpowiedziec na wszystkie Twoje pytania...
1) Do listy rankingowej WRL, podobnie jak to było wcześniej, zaliczanych jest łącznie 6 periodów i jest to w tekście napisane, gdyż bierze się pod uwagę 5 ostatnich periodów zimowych + 1 period letni - czyli łącznie 6 okresów startowych.
2) Chodzi o zwycięzcę (w przypadku rozpoczęcia nowego sezonu), bądź aktualnego lidera (w trakcie sezonu), czyli po zakończeniu każdego periodu kraj z którego pochodzi aktualny lider PŚ otrzyma dodatkowe miejsce i chodzi tutaj o kraj a nie o samego zawodnika, ponieważ w PŚ wszystkie limity są imienne, więc aktualny lider PŚ na pewno posiada limit będąc wysoko w WRL, więc po co mu drugi limit dla siebie za prowadzenie w PŚ? Wówczas dodatkowy limit do wykorzystania otrzymuje jego kraj.
Na początku zimy dodatkowe miejsce otrzymają Czechy za Jakuba Jandę w LGP tak samo jak na początku LGP Finlandia dostała dodatkowe miejsce za Janne Ahonena za zwycięstwo w PŚ.
3) Chodzi zdecydowanie o dwóch pierwszych liderów poszczególnych periodów w Pucharze Kontynentalnym - jak dobrze zauważyłeś byłoby to zupełnie bez sensu brać pod uwagę aktualnych liderów COC, gdyż przez całą zimę mogliby to być ci sami zawodnicy.
4) Można maksymalnie wystawić 8 zawodników. Nic w tej kwestii się nie zmieniło...
Pozdrawiam! -
andbal profesor
Dalszy temat. Analizując zapisy przepisów wynika, że takie kraje jak Białoruś, Korea Płd., Włochy, Kanada i Kazachstan przez cały sezon będą miały limit trzech (3) zawodników.
-
jozek_sibek profesor
@squeal
Dzięki,tak też przypuszczałem, ale FIS ostatnio robiła poprawki. 1) Przy P.K pisze 6 okresów(5 Zimowych i 1 letni a przy P.Ś 5 ostatnich okresów. 2) Moim zdaniem powinien to być najlepiej punktujący poprzedniego periodu tak indywidualnie jak i drużynowo. Jeśli ktoś odskoczy na początku sezonu(tak jak w ostatnim Ahonen),to pużniej mimo słabej formy,bedzie dawał miejsce dla swego kraju do końca sezonu. 4)nigdzie tego nie można doczytać się. Pozdraewiam.
-
anonim
@jozek_sibek
1) 5 periodów PŚ + jeden period Grand Prix. Razem sześć.
2) Właśnie tylko teraz nie wiadomo. Albo Finlandia za Janne Ahonena, albo Czechy za Jakuba Jandę w Grand Prix. Przepisy brzmią tak, jakby chodziło tylko o PŚ - ale rok temu w analogicznej sytuacji dodatkowe miejsce za Puchar Narodów dostała Austria (drużynowi zwycięzcy GP), a nie Norwegia (zwycięzcy poprzedniego PN). Czy zmieniła się interpretacja, dowiemy się dopiero za parę dni, jak FIS ogłosi oficjalne limity.
W dalszych periodach sprawa jest jasna - aktualny lider klasyfikacji PŚ.
3) W tym wypadku chodzi o najlepiej punktujących w poprzednim periodzie, nie liderów całej klasyfikacji.
4) Nadal 8. -
jozek_sibek profesor
Redakcja.@T.M i @D.P
Puchar kontynentalny. Każdy kraj, który posiada mniej niż 4 skoczków w czołowej 50 CRL, może wystawić do 4 zawodników. Jlu można maksymalnie wystawić-nigdzie nie można sie tego doczytać. Dotychczas było 8 a teraz?????
-
jozek_sibek profesor
@T.M i @D.P
Trzecie pytanie,do P.Ś w wyliczeniach bierze się pod uwagę-cytuję. Dwa dodatkowe miejsca dla 1 i 2 zawodnika aktualnej klasyfikacji Pucharu Kontynentalnego. Dotychczas brano najlepszych po danym periodzie(5 a teraz 2 z letniego). Mam rozumieć że teraz do P.Ś ma wchodzić lider i wicelider klasyfikacji P.K. Przecież przez cały rok mogą to być ciągle Ci sami zawodnicy (jak na początku zdobędą b.dużo punktów).
-
anonim
Do redakji. @T.M i @D.P
Jak rozumieć, 1 dodadkowe miejsce dla zwycięzcy/lidera klasyfikacji generalnej Pś. Teraz wiadomo,dodatkowe miejsce otrzyma Finlandia -za Ahonena. Po tym periodzie też (zwycięzca periodu czyli lider klasyfikacji PŚ). Co będzie po następnym periodzie??? Dodatkowe miejsce otrzyma,zwycięzca tego periodu, czy lider po dwóch zimowych. Z artykułu wynika że to miejsce będzie miał kraj lidera. Ale czy napewno tak ma być? To samo dotyczy Pucharu Narodów.
-
jozek_sibek profesor
Do redakcji.T.Mieczyński i Damian Pietrzak
Lista rankingowa WRL-do klasyfikacji wliczanych jest 5 ostatnich okresów (periodów),z bieżącego i poprzedniego sezonu i wlicza się Letnie Grand Prix. Trzeba wziążć : 3,4,5,6 period ubiegłego roku, oraz 1 tego roku,czyli Letnie Grand Prix. Według tego wyliczenia,nasi zawodnicy zajmują inne miejsca niż podaliście na końcu artykułu. Małysz(6), Stoch(31), Długopolski(46), i Mateja(48). Miejsca,które panowie przypisujecie, odpowiadają naszym zawodnikom ale za ostatnie 6 periodów. Dotychczas tak było liczone. Proszę napisać ,czy to jest pomyłka, czy tak będzie liczony ranking WRL??? ,ponieważ do rankingu CRL nadal ma być liczonych 6 ostatnich periodów. Pozdrawiam.
-
anonim
@AdJ
Tak,
Te zasady obowiązują od maja -
AdJ doświadczony
Dlaczego teraz ta wiadomość?
Coś mi się wydaje, że te zasady obowiązywały już podczas ustalania limitów na LGP i LPK 2005, które rozpoczynają sezon 2005/2006 - czy się mylę?
-
anonim
w niczym te reguły nie przeszkadzają nikonu a wręcz powinny nieco pomuc w przeprowadzaniu sprawnie zawodów
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
- Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
- Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
- Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
- Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
- Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
- Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
- Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
- Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
- Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
- Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
- Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
- W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
- W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).
Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu
Zaloguj się