IX Zimowy Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy "Śląsk - Beskidy 2009" - materiały z konferencji prasowej
- 2005-10-17 20:42
13 października w Centrum Edukacji Olimpijskiej w Warszawie podpisano umowę o realizacji IX Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy Śląsk - Beskidy 2009. Podpisy pod dokumentem złożyli wiceprezydent Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) Alexander Kozlovsky oraz Sekretarz Generalny EOC Patrik Hickey i Prezes PKOL Piotr Nurowski oraz Sekretarz Generalny PKOL Adam Krzesiński. Dokument podpisali także prezydent i burmistrzowie miast - gospodarzy Festiwalu: Szczyrku, Wisły, Cieszyna i Tychów.
Podczas uroczystości podpisana umowa została przekazana Tadeuszowi Pilarzowi - przewodniczącemu Komitetu Organizacyjnego Festiwalu. Od tej pory Komitet oficjalnie przejął obowiązki bezpośredniego organizatora imprezy.
Trochę historii...
Historia Olimpijskich Festiwali Młodzieży Europy sięga roku 1990. Wtedy to Jacques Rogge, ówczesny prezydent Europejskich Komitetów Olimpijskich, podjął inicjatywę zorganizowania Olimpijskich Dni Młodzieży Europy. Po raz pierwszy młodzi sportowcy w wieku 15-18 lat, przystąpili do rywalizacji w dyscyplinach letnich w roku 1991. Na miejsce spotkania wybrano Brukselę. W dwa lata później, po raz pierwszy zorganizowano Olimpijskie Dni w sportach zimowych we włoskiej miejscowości Aosta. W 1999 roku młodzi przedstawiciele dyscyplin zimowych rywalizowali w Popradzie (SVK). Impreza ta odbyła się już pod nową, funkcjonującą do dzisiaj nazwą "Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy".
Dziewięć Zimowych Festiwali
1993 - Aosta (Ita) - w I Olimpijskich Dniach Młodzieży Europy, które trwały cztery dni, uczestniczyło 708 sportowców i działaczy reprezentujących 40 Narodowych Komitetów Olimpijskich. Rywalizowano m.in. w łyżwiarstwie figurowym, biegach narciarskich, narciarstwie alpejskim, biathlonie, short-tracku. Polska uplasowała się na wysokiej, trzeciej pozycji w klasyfikacji medalowej, zdobywając sześć medali w tym cztery złote, jeden srebrny i jeden brązowy. Nie do pokonania był duet Sylwia Nowak i Sebastian Kolasiński - zdobywcy aż czterech złotych krążków w łyżwiarstwie figurowym.
1995 - Andorra (And) - Z Andorry, która gościła 447 sportowców i działaczy, Polacy wrócili z jednym medalem. Srebro w tańcach na lodzie zdobyła para Bury/Zalewski. Impreza trwała sześć dni.
1997 - Sundsvall (Swe) - do programu po raz pierwszy włączono łyżwiarstwo szybkie
i hokej na lodzie, a liczba sportowców wzrosła do 991 osób. Rozpoczynająca swoją karierę, obecna wielka gwiazda biegów narciarskich, Norweżka Marit Bjoergen zdobyła w Sundsvall brązowy medal w biegu na 7,5 km techniką klasyczną. Polacy zdobyli w Szwecji jeden srebrny i dwa brązowe medale.
1999 - Poprad-Tatry (Svk) - do Popradu przyjechało 819 sportowców z 40 krajów,
a naszym reprezentantom przypadł w udziale tylko jeden brązowy krążek.
2001 - Vuokatti (Fin) - w Finlandii do programu Festiwalu wprowadzono snowboard,
i właśnie w tej dyscyplinie zdobyliśmy złoto - jedna z najbardziej utalentowanych polskich snowboardzistek Paulina Ligocka stanęła na najwyższym podium w konkurencji halfpipe.
2003 - Bled (Slo) - w Bledzie liczba uczestników po raz pierwszy przekroczyła 1000! W siedmiu zimowych dyscyplinach rywalizowało 1242 sportowców, niestety wśród medalistów zabrakło Polaków.
2005 - Monthey (Sui) - w Szwajcarii błysnął talent Patrycji Maliszewskiej, która wywalczyła złoty medal w short-tracku na dystansie 500 m. W Festiwalu wzięło udział 1300 sportowców.
2007 - Jaca (Esp)
2009 - Śląsk-Beskidy (Pol) - 14-21.02.2009 - Szczyrk - Wisła - Cieszyn - Tychy - Bielsko-Biała
Planowana ilość uczestników - 2000
Dyscypliny:
Skoki narciarskie - Szczyrk
Kombinacja norweska - Szczyrk
Narciarstwo alpejskie - Szczyrk
Biegi narciarskie - Szczyrk, Wisła
Biathlon - Wisła
Łyżwiarstwo figurowe - Cieszyn
Snowboard - Szczyrk
Hokej na lodzie - Tychy
Curling - Bielsko-Biała
Czas na Polskę - kalendarium
2002 - działacze skupieni w Komitecie Organizacyjnym Imprez Sportowych Szczyrk podejmują inicjatywę zorganizowania Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy. Rozpoczynają się działania mające na celu przyznanie Polsce organizacji Festiwalu.
Grudzień 2003 - Warszawa - faworyt do organizacji Letniego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy 2007 przegrywa na finiszu z Belgradem.
Styczeń - kwiecień 2004 - rozpoczynają się intensywne prace nad przygotowaniem wniosku o przyznanie Śląskowi i Beskidom organizacji Festiwalu. Komitet Organizacyjny Imprez Sportowych Szczyrk - współpracując z Polskim Komitetem Olimpijskim, podpisuje porozumienia z miastami-gospodarzami Festiwalu - Szczyrkiem, Wisłą, Cieszynem
i Tychami, co stanowi podstawę do złożenia wniosku. Uzyskuje także akceptacje Marszałka Województwa Śląskiego oraz Polskiej Konfederacji Sportu. Zostają podpisane porozumienia o współpracy z Polskimi Związkami sportów zimowych.
Maj 2004 - Wniosek o przyznanie organizacji IX Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy zostaje złożony w EOC - Stowarzyszeniu Narodowych Komitetów Olimpijskich Europy.
4 grudnia 2004 Dubrownik (Cro) - polska delegacja prezentuje na Zgromadzeniu Narodowych Komitetów Olimpijskich Europy wniosek kandydacki. Zgromadzenie jednogłośnie przyznaje Śląskowi i Beskidom organizację IX Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy.
Styczeń - wrzesień 2005 - trwają prace nad powołaniem Stowarzyszenia Gmin i Powiatów "Śląsk - Beskidy" - instytucji, która będzie nadzorować prace organizacyjne prowadzone przez Komitet Organizacyjny Imprez Sportowych Szczyrk. Do grona miast gospodarzy Festiwalu dołącza Bielsko-Biała. W organizację włączają się także powiaty: bielski
i cieszyński.
13 października 2005 Warszawa - Centrum Edukacji Olimpijskiej - uroczystość podpisania umowy o realizacji IX Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy "Śląsk-Beskidy 2009".
Festiwal - ile będzie kosztował
Wstępny preliminarz kosztów Festiwalu zamyka się kwotą 5 mln złotych. Na festiwalowy budżet złożą się: odpłatność uczestników imprezy, wpływy z budżetu Państwa i Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz dotacje samorządów i wpływy od sponsorów.
Miasta - areny Festiwalu - planowane inwestycje
1. Szczyrk - Szczyrk stanie się główną bazą Festiwalu - tu będą mieścić się centralne biuro zawodów, centrum prasowe i będzie mieszkać większość uczestników.
W Szczyrku zostaną rozegrane konkursy skoków narciarskich i zawody w kombinacji norweskiej. Tutaj będą rywalizować narciarze alpejscy i snowboardziści. Istniejące obiekty sportowe zostaną gruntownie zmodernizowane, powstaną także nowe. Centralny Ośrodek Sportu z puli inwestycji centralnych przeprowadzi remont
i rozbudowę skoczni Skalite. Uzyska ona nowoczesny profil HS-110, zostanie zbudowana nowa wieża sędziowska, zaplecze techniczne i wyciąg. Skocznia będzie miała pokrycie igielitowe, instalacje sztucznego naśnieżania i oświetlenie. Obok obiektu HS-110 powstaną skocznie K-60 i K-30. Planowany koszt tej inwestycji to 13 mln złotych. W Szczyrku powstanie trasa biegowa do sprintu o długości 1200 m
z przedłużeniem do kombinacji norweskiej (razem 1650 m). Będzie kosztować około 1,5 mln złotych.
2. Wisła - W Wiśle zostaną rozegrane konkurencje biegowe i biathlonowe. Będąca
w gestii COS-u trasa biegowa na Kubalonce zostanie przebudowana. Przebudowa będzie polegać na wyrównaniu poziomu startu i mety oraz wydłużeniu pola startowego. Trasa będzie poszerzona i dostosowana do światowych standardów. Powstaną boksy techniczne i szatnie dla zawodników. Planowana jest budowa platformy pozwalającej na uzyskanie odpowiedniej długości strzelnicy biatlonowej oraz pola zmian przy biegach łączonych. Koszt - 4,5 mln złotych.
3. Cieszyn - w Cieszynie będą rywalizować łyżwiarze figurowi. Istniejące lodowisko zostanie przykryte dachem, powstanie odpowiednie zaplecze sportowe. Koszt rozbudowy hali to 15 mln złotych - 67% pieniędzy pochodzić będzie ze środków własnych zabezpieczonych przez gminę, pozostałe z centralnego dofinansowania inwestycji samorządowych.
4. Tychy - w Tychach będą rywalizować hokeiści. Istniejąca hala lodowa zostanie zmodernizowana i rozbudowana. Koszt rozbudowy to 13,5 mln złotych - 67% pieniędzy pochodzić będzie ze środków własnych zabezpieczonych przez gminę, pozostałe z centralnego dofinansowania inwestycji samorządowych.
5. Bielsko-Biała - planowana jest budowa hali lodowej do curlingu.
-
anonim
pytanie
Czy można gdzieś przeczytać regulamin tego festiwalu? Chce sie dowiedzieć, jacy zawodnicy beda brali w nich udział, czyli jak sie zakwalifikować. Prosze o odpowiedz!
-
anonim
Noclegi Wisła
www.slaskbeskidy.pl
-
anonim
@m. Lodowiska tez nie potrzebujemy ? Przecież taka "hala" to świetne lodowisko dla szerokich mas.
-
Adi.P. weteran
@Andy
Byłem na oficjalnej stronie JACY i w planie dyscyplin nie ma wogóle skoków narciarskich i kombinacji. A zdaje się , ze w tym roku w Monthey tez nie skakali. A tak wogóle , to w 2008 roku w Szczyrku odbędą sie Mistrzostwa Świata Juniorów w narciarstwie klasycznym , więc mysle , ze do tego czasu Skalite juz będzie przerobione na K-95 !
-
anonim
Pytanie
"5. Bielsko-Biała - planowana jest budowa hali lodowej do curlingu."
Rozumiem, że mamy w Polsce za dużo pieniędzy i nie wiemy, co z nimi robić, bo planujemy budowę hali do uprawiania sportu, którego w Polsce prawie nikt nie zna... -
Andy stały bywalec
@Adi.P
W 1981 i w 1995 r. w Jaca odbywała się zimowa uniwersjada. Wówczas skoczków gościła 90-metrowa skocznia w miejscowości Astun. Podobnie będzie za dwa lata...
-
Adi.P. weteran
Ciekawe?
Czy w Hiszpańskiej Jace będą skakac? Jest tam jakaś skocznia ? A przebudowa Skalitego i budowa 2 mniejszych skoczni bardzo konieczna !!
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
- Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
- Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
- Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
- Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
- Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
- Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
- Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
- Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
- Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
- Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
- Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
- W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
- W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).
Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu
Zaloguj się