Zamów książkę przez internet!
Cena 25 zł za egemplarz (plus koszty przesyłki)
Zamówienie realizowane jest drogą pocztową (za pobraniem).
Imię i nazwisko:
adres:
email:
PRZEDMOWA
Książka Mistrzowie śnieżnych aren ukazuje się w chwili, gdy wielkie sukcesy w skokach narciarskich odnosi Adam Małysz, jeden z najwybitniejszych zawodników w historii tej konkurencji. Fakt ten sprawił, że skoki stały się w Polsce niezwykle popularne. Liczne grupy młodych ludzi rozpoczęły treningi, na pucharowe zawody do Zakopanego przybywają rzesze publiczności, a w środkach masowego przekazu nie szczędzi się czasu na informowanie o najlepszym polskim skoczku i jego wynikach.
Niestety w ten sposób pomija się innych reprezentantów Polski i to nie tylko w dyscyplinach narciarskich. Problem jest głębszy, ponieważ dotyczy to wszystkich sportów zimowych. Oto kilka przykładów. W ostatnim sezonie (2002/2003) bardzo duże sukcesy odnieśli juniorzy. Polscy bobsleiści Dawid Kupczyk i Marcin Płacheta zdobyli tytuł wicemistrzów świata w konkurencji dwójek. Także świetny wynik uzyskała startująca w biegach narciarskich Justyna Kowalczyk, która wywalczyła srebrny medal w biegu sprinterskim. O tych wynikach poinformowano widzów w kilku zdaniach. Można to jeszcze - ostatecznie - zrozumieć zważywszy na to, że kategoria juniorów jest znacznie mniej prestiżowa od rangi seniorów. Natomiast zupełnie niewiadome są powody tak minimalnych informacji o zawodnikach, odnoszących znaczne sukcesy, startujących w kategorii seniorów. W przypadku łyżwiarza szybkiego Pawła Zygmunta, medalisty mistrzostw świata i mistrzostw Europy zdobywającego trofea w sezonach 2001/2002 i 2002/2003, media poinformowały o jego wynikach nieco szerzej, ale mogliśmy zobaczyć to w programach mało popularnych. W głównych wiadomościach informacje były zdecydowanie za krótkie. Jednak sytuację, która ma miejsce w związku z saneczkarzami (tory naturalne) trudno jest zrozumieć. Andrzej Laszczak i Damian Waniczek w ciągu ostatnich dwóch sezonów zanotowali wspaniałe wyniki. W sezonie 2001/2002 zdobyli kryształową kulę, odnosząc także pucharowe zwycięstwa, i wywalczyli medal na mistrzostwach świata. Natomiast w minionym sezonie w klasyfikacji końcowej pucharu świata byli na drugiej pozycji. Wiadomości na ten temat były zadziwiająco krótkie, praktycznie minimalne, a przecież to drudzy - obok Adama Małysza - polscy zdobywcy kryształowej kuli w sportach zimowych! Prawdopodobnie niebawem saneczkarstwo na torach naturalnych stanie się dyscypliną olimpijską, ale obecnie tak nie jest i może właśnie to powoduje takie nastawienie mediów. Nie powinno mieć to jednak znaczenia. Przecież sport nie olimpijski z moralnego punktu widzenia nie jest mniej wartościowy od dyscypliny będącej w programie igrzysk.
Na pewno nie powinno być tak, że sukcesy Adam Małysza przesłaniają osiągnięcia innych zawodników. Zdawkowo informuje się także o historii narciarstwa i wybitnych zawodnikach. Dlatego właśnie powstała ta książka...
Na wstępie chcę poinformować, że w niniejszej książce nie padają nazwiska trenerów i działaczy (bez których nie byłoby sukcesów zawodników), ponieważ opracowanie to poświęcone jest w całości Im - narciarzom, którzy walczyli na skoczniach i trasach całego świata. Moim celem nie było przedstawianie dokładnych życiorysów zawodników, lecz chciałem ukazać narciarzy poprzez opis ich startów w najważniejszych imprezach światowego narciarstwa - igrzyskach olimpijskich i mistrzostwach świata.
W pierwszych rozdziałach przedstawiam ogólny zarys historii dyscyplin narciarskich - na świecie i w Polsce, najważniejsze informacje dotyczące ich zasad, a także krótko prezentuję najlepszych zawodników. W rozdziale PRZEBIEG RYWALIZACJI opisane są najważniejsze wydarzenia, które miały miejsce podczas siedemdziesięciodziewięcioletniej letniej historii najważniejszych imprez. Kolejne cztery rozdziały poświęcone są polskim narciarzom, których podzieliłem na trzy grupy: w pierwszej znajdują się medaliści igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata; w drugiej ci, którym nie udało się zdobyć medalu, lecz byli bardzo blisko podium; w ostatniej grupie są najlepsi narciarze startujący obecnie. Siódmy rozdział POSUMOWANIE OSIĄGNIĘĆ POLSKICH NARCIARZY kończy część dotycząca Polski i jej zawodników. Kolejne dwa rozdziały opisują narciarzy zagranicznych, pierwszy startujących aktualnie, natomiast drugi najwybitniejszych i najciekawszych - moim zdaniem - narciarzy wszechczasów. Książkę kończy rozdział PRZED SEZONEM ZIMOWYM (2003/2004), w którym przedstawiam faworytów zbliżającego się sezonu oraz terminy rozgrywania najważniejszych imprez.
Książka ta ma cel przede wszystkim popularyzatorski i edukacyjny, dlatego też starałem się umieszczać w niej informacje, które - w moim odczuciu - dla czytelnika mogą okazać się interesujące i spowodują głębsze przemyślenia.
SPIS TREŚCI
PRZEDMOWA
I. NARCIARSTWO
Narciarstwo klasyczne
Narciarstwo alpejskie
Narciarstwo dowolne (akrobatyczne)
Federacje narciarskie
II. BIATHLON
Federacje biathlonowe
III. PRZEBIEG RYWALIZACJI (najważniejsze wydarzenia)
Narciarstwo klasyczne (do 2002 r.)
Biathlon (do 2002 r.)
Narciarstwo alpejskie
Narciarstwo dowolne (akrobatyczne)
Narciarstwo klasyczne i biathlon w sezonie 2002/2003
Podsumowanie
IV. POLSCY MEDALIŚCI NAJWAŻNIEJSZYCH IMPREZ (1924-2003)
Juniorzy
Seniorzy
V. POZOSTALI POLSCY NARCIARZE ŚWIATOWEJ KLASY
VI. NAJLEPSI NARCIARZE POLSCY AKTUALNIE STARTUJĄCY
Narciarze klasyczni i alpejscy
Biathloniści
VII. PODSUMOWANIE OSIĄGNIĘĆ POLSKICH NARCIARZY
Narciarstwo klasyczne
Biathlon
Narciarstwo alpejskie
VIII. NAJLEPSI NARCIARZE ŚWIATA AKTUALNIE STARTUJĄCY
IX. NAJWYBITNIEJSI NARCIARZE WSZECHCZASÓW
X. PRZED SEZONEM ZIMOWYM 2003/2004
ANEKSY
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
- Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
- Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
- Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
- Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
- Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
- Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
- Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
- Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
- Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
- Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
- Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
- W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
- W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).
Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu
Zaloguj się