Zbigniew Klimowski to znana postać w kręgach narciarskich. Olimpijczyk, rekordzista Wielkiej Krokwi, w chwili obecnej pracuje jako asystent trenera Stefana Horngachera. Obaj zajmują się narodową kadrą "B". To pod okiem tego duetu szkoleniowców trenuje obecnie triumfator tegorocznego letniego CoC - Robert Mateja.
Na rozbiegu „prawdziwej skoczni w Nowym Targu stanął w wieku zaledwie sześciu lat. Pamięta, że oddał wtedy cztery skoki: dwa z nich zakończył upadkiem, a pozostałe były dość udane. Były to skoki w granicach 10 - 15 metrów.
- "W wieku 6 lat startowałem w pierwszych zawodach na skoczni w Nowym Targu i na prawie 100 zawodników byłem wtedy 37" - wspomina Zbigniew Klimowski. W roku 1976 Klimowski zaczął skakać już jako zawodnik i od tego momentu, przez prawie 17 lat, poświęcił się narciarskim skokom. Startował w barwach klubu WKS Zakopane, a ukoronowaniem jego kariery był udział w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Albertville (1992) oraz występy na Mistrzostwach Świata. Obecnie jest trenerem i marzy, by wychować zawodnika światowego formatu.
Początki kariery prawie każdy z zawodników wspomina z dużym sentymentem. Tak jest także w przypadku bohatera tego tekstu.
-"Ze skokami związałem się ze względu na tradycje rodzinne. Mój ojciec, Andrzej Klimowski, skakał na nartach i był zawodnikiem klubu narciarskiego „Podhale Nowy Targ. Dobrze skakał także mój kuzyn, Aleksander Stołowski, który był dla mnie, młodego chłopaka, idolem. Razem z ojcem oglądałem każdy konkurs w którym „Alek brał udział. Gdy zacząłem uprawiać skoki, on był już reprezentantem Polski i miał medale na Mistrzostwach Polski.
Już w wieku 6 - 7 lat zacząłem startować na skoczniach w Nowym Targu i w Zakopanem na Maleńkiej Krokwi. Pierwszy sezon startowałem na metalowych nartach... zjazdowych z wytwórni w Szaflarach. Startowałem w „Podhalu Nowy Targ, a w 1981 r. przeszedłem do klubu WKS, po rozwiązaniu Podhala. WKS był w tym okresie najmocniejszym klubem jeśli chodzi o skoki, byłem wtedy młodzikiem. Moim pierwszym trenerem był Krzysztof Sobański. W pierwszym sezonie w WKS zacząłem skakać już na dużych obiektach: najpierw na Średniej Krokwi, potem na Wielkiej i na skoczni w Wiśle - Malince.
Najważniejsze moje sukcesy to wicemistrzostwo na skoczni w Skalitem, mieściłem się też w „szóstce na Mistrzostwach Polski. Najwięcej tytułów mistrzowskich zdobyłem w konkursach drużynowych, a indywidualnie tylko raz byłem mistrzem Polski w 1992 r. na skoczni K 70. Skoki drużynowe były dla mnie najbardziej satysfakcjonującymi i najlepiej potrafiłem się przygotować właśnie do konkursu drużynowego" [1]
Po inauguracji na arenie krajowej przyszedł w karierze Zbigniewa Klimowskiego moment na konkursy międzynarodowe, rozgrywane za granicą.
- "Mój pierwszy konkurs międzynarodowy odbył się w Stams w Austrii na skoczni igielitowej, gdzie byłem drugi. Dwukrotnie startowałem na Mistrzostwach Świata w Oberstdorfie; w 1987 i w lotach w 1988 r. Na Mistrzostwach Świata byłem szesnasty. Jest to mój najlepszy wynik w karierze sportowej. Na tym „mamucie oddałem najdłuższy skok w swoim życiu - na 165 metrów, pamiętam, gdyż był to pierwszy mój skok na skoczni „mamuciej. Warunki były niesprzyjające, gdyż ze względu na wiatr nie odbyły się dwa treningi przed zawodami i od razu skakałem na tak dużej skoczni."
Skakanie na skoczni „mamuciej jest niezwykłym przeżyciem. Potwierdza tę opinię Klimowski.
- "Koledzy, którzy już wcześniej skakali na tak dużych skoczniach mówili, że na „mamutach jest zupełnie inna atmosfera niż na skoczniach K70, czy K 90. Jest to duża skocznia, a przed każdym skokiem praktycznie panuje cisza, a zawodnicy są maksymalnie skupieni przed skokiem.To było dla mnie zaskoczeniem i rzeczywiście większość zawodników była bardzo skupiona, nie było słychać rozmów.
Dla mnie skocznia „mamucia jest jak każda inna. Jednak prędkość na progu, ok. 107 km/ h, robiła ogromne wrażenie, powodowała nawet przerażenie. Wcześniej na skoczniach osiągałem 95 -96 km/h, była to więc spora różnica. Miałem niską parabolę lotu w powietrzu i szczególnie dobrze pracowałem w drugiej fazie lotu. Potrafiłem dzięki temu "wyciągnąć" nawet do paru metrów więcej w przypadku nieudanego skoku.
Moje najlepsze miejsce w Pucharze Świata to 15 lokata w Holmenkollen. Pamiętam to dobrze, gdyż w tym konkursie pokonałem skoczka wszechczasów - Matti Nykaenena z Finlandii. W sezonie 1991/92 byłem 18 w Val di Fiemme, to był konkurs tuż przed Zimowymi Igrzyskami w Albertville. W tym sezonie byłem też 21 na skoczni K 70 i 17 na K 90 w Thunder Bay, gdzie w kilka lat później rozegrano Mistrzostwa Świata w konkurencjach klasycznych."
Ukoronowaniem kariery sportowej Zbigniewa Klimowskiego był start olimpijski w Albertville w roku 1992. Był jedynym polskim skoczkiem na tej imprezie. Wspomnienia olimpijskie nie są jednak miłe z innych względów. W czasie olimpiady zachorował.
-"Olimpiadę wspominam z "łóżeczka". Przyjechałem na te zawody, odbyłem praktycznie jeden trening i rozłożyła mnie grypa. Miałem temperaturę w granicach 40 - 41 stopni i swoje jedyne Zimowe Igrzyska przeleżałem w łóżku. Tak, że nawet nie uczestniczyłem w ceremonii otwarcia tych zawodów. W związku z chorobą nie wystartowałem w konkursie na średniej skoczni. Po konsultacji z lekarzem postanowiłem jednak wystartować w konkursie na skoczni K 120. „Zwlokłem się z łóżka i poszedłem na skocznię po tygodniu leżenia, oddałem dwa skoki treningowe i wziąłem udział w konkursie na dużęj skoczni. Byłem zupełnie osłabiony i ja wiem co to znaczy skakać po grypie. Po prostu zaliczyłem te igrzyska."
Niedługo potem zakończył karierę sportową.
- "Sezon 1992/93 był moim ostatnim. Drużynowo zdobyliśmy drugie miejsce, a indywidualnie byłem czwarty i na tym skończyłem swoją karierę sportową." [1]
Zbigniew Klimowski obecnie jest trenerem skoków, aystentem austriackiego szkoleniowca Stefana Horngachera. Obaj panowie wspólniei prowadzą narodową kadrę "B", gdzie znajdują się starsi zawodnicy jak np Robert Mateja, ale i uzdolniona grupa juniorów. W rozwoju skoków widzi też szanse dla Zakopanego, na rozwój sportu w tym mieście i organizację wielkich imprez.
-"Szansą dla Zakopanego, moim zdaniem, są Mistrzostwa Świata w konkurencjach klasycznych i Puchary Świata w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej. Pod Krokwią można przeprowadzić piękne trasy biegowe."
Zbigniewowi Klimowskiemu marzy się też wychowanie następców Małysza, Mateji i Skupnia. Bo szkolenie młodych, i to na wysokim poziomie, jest szansą na dalszy rozwój polskich skoków. Szansy tej nie można zmarnować. Teraz jako trener kadry "B" ma jeszcze większe możliwości, by zrealizować swoje marzenie.
--------
[1] Ostatnie zawody: Mistrzostwa Polski 1993
-
jozek_sibek profesor
Zbigniew Klimowski
Zbigniew Klimowski ur.18.01.1967
1987/1988 - 74 miejsce - 1 pkt - 2 Polak
Miejsca w "30" konkursów:
15 miejsce - 20-03-1988 Oslo/Holmenkollen
-----------------------------
18 miejsce - 10-01-1992 Predazzo
23 miejsce - 02-12-1991 Thunder Bay
26 miejsce - 25-01-1992 Oberstdorf
29 miejsce - 26-01-1992 Oberstdorf
-----------------------------
Miejsca 31 - 50 w konkursach PŚ:
40 miejsce - 17-01-1990 Zaopane
40 miejsce - 13-03-1991 Trondheim
40 miejsce - 01-12-1991 Thunder Bay
45 miejsce - 01-01-1992 Garmisch-Partenkirchen
47 miejsce - 20-12-1992 Sapporo
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
- Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
- Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
- Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
- Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
- Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
- Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
- Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
- Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
- Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
- Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
- Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
- W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
- W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).
Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu
Zaloguj się