TCS w Ga-Pa: Już o 12.00 seria próbna

  • 2007-01-01 12:38

Poniedziałek, 1.stycznia to kolejny dzień rywalizacji w ramach 55.TCS. Na godzinę 12.00 zaplanowano rozpoczęcie serii próbnej przed konkursem.

W jakiej dyspozycji są skoczkowie po sylwestrowej nocy - przekonamy się już wkrótce.

Poniedziałek, 01.01.2007
12:00 seria próbna
13:45 pierwsza seria konkursowa

Wszystkich kibiców serdecznie zapraszamy do wspólnego komentowania skoków na naszym czacie »

Wyniki na żywo możecie oglądać klikając tutaj »




Pary I serii w Ga-Pa, 01.01.2007
NrZawodnikKraj
26Koudelka RomanCZE
25Uhrmann MichaelGER
27Kornilov DenisRUS
24Ljoekelsoey RoarNOR
28Hilde TomNOR
23Hajek AntoninCZE
29Colloredo SebastianITA
22Stoch KamilPOL
30Lindstroem Veli-MattiFIN
21Bardal AndersNOR
31Kranjec RobertSLO
20Pikl PrimozSLO
32Moellinger MichaelSUI
19Ito KenshiroJPN
33Ritzerfeld JoergGER
18Olli HarriFIN
34Kasai NoriakiJPN
17Widhoelzl AndreasAUT
35Ipatov DmitryRUS
16Schmitt MartinGER
36Romoeren Bjoern EinarNOR
15Kuettel AndreasSUI
37Damjan JernejSLO
14Hautamaeki MattiFIN
38Happonen JanneFIN
13Janda JakubCZE
39Hautamaeki JussiFIN
12Hoellwarth MartinAUT
40Karpenko NikolayKAZ
11Vassiliev DmitryRUS
41Sliz RafalPOL
10Loitzl WolfgangAUT
42Aaraas JonNOR
9Lappi ArttuFIN
43Okabe TakanobuJPN
8Kofler AndreasAUT
44Anisimov MaksimBLR
7Koch MartinAUT
45Lazzaroni DavidFRA
6Malysz AdamPOL
46Mesik MartinSVK
5Ammann SimonSUI
47Bolognani AlessioITA
4Ahonen JanneFIN
48Descombes Sevoie VincentFRA
3Morgenstern ThomasAUT
49Choi Yong-JikKOR
2Schlierenzauer GregorAUT
50Benkovic RokSLO
1Jacobsen AndersNOR


Barbara Niewiadomska, źródło: Informacja własna
oglądalność: (7426) komentarze: (243)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • anonim
    nieznany

    Bardzo fajnie to opisałeś. Gratuluję.
    PS .Mam nieodparte wrażenie, że trochę wpuszczasz debiutantów w maliny. Aby zastosować się do Twoich wskazówek i mieć podczas lądowania PODUDZIA RÓWNOLEGLE do podłoża to po odbiciu się z progu musieliby natychmiast odpinać narty i przygotować się do lądowania na ...kolanach. Niedoświadczeni skoczkowie muszą mieć na to trochę więcej czasu. Musieliby zaczynać treningi od skoczni mamucich /wtedy na tę czynność mieliby ok 7 sekund. ;-) Pozdrawiam.

  • anonim

    NA RTL SIE ZACZYNA UF JAK DOBRZE ŻE GO ODBIERAM

  • jozek_sibek profesor
    Skoki Polaków w Ga-Pa

    Dwa pierwsze skoki to trening,trzeci kwalifikacje,czwarty trening:

    1.A.Małysz - 4 i 10 oraz -- 6 (kwalif) i 6
    2.K.Stoch - 11 i 22 oraz - 22(kwalif) i 28
    3.R.Sliż --- 42 i 47 oraz - 41 (kwalif) i 38
    4.S.Hula -- 57 i 50 oraz - 55

    Zawodnicy jak w treningu tak i w kwalifikacjach oraz w seri próbnej, czy w konkursie będzie podobnie?

  • anonim

    4. Lot

    Po wybiciu z progu zawodnik ma za zadanie utrzymanie się jak najdłużej w powietrzu. Na szybującego w powietrzu zawodnika działają jednak różne siły: ciężkości, czyli krótko mówiąc grawitacja (skoczek nie ma na nią wpływu), a także siły aerodynamiczne - oporu i nośna. Na siły aerodynamiczne zawodnik ma nieznaczny wpływ. Aby lot był idealny, siła nośna powinna być jak największa, a siła oporu jak najmniejsza.

    Zawodnik może w tym celu sterować lotem, wykonując ruchy rękoma i balansując ciałem. Ważne jest, aby nie robił tego zbyt gwałtownie, gdyż sędziowie mogą odjąć mu punkty za tzw. „niespokojny lot”. Przeważnie sama faza lotu trwa od 2 na normalnej do 7 sekund na mamuciej skoczni, w tym sama część wznosząca trwa zaledwie 1/5 długości całego lotu. Tutaj ważną rolę odgrywają warunki atmosferyczne, a przede wszystkim wiatr.

    Jeśli wieje stały boczny wiatr, może on zmienić trajektorię lotu, co często powoduje groźne upadki. Najkorzystniejszy jest wiatr przedni, natomiast wiatr wiejący od tyłu zwykle skraca skok. Dopuszczalna prędkość wiatru na dużych skoczniach to 2 m/s. Przepis ten nie jest jednak ściśle przestrzegany. Na skoczniach normalnych są 2 punkty pomiaru wiatru, a na dużych i mamucich 3.





    5. Lądowanie

    Gdy zawodnik kończy lot, przygotowuje się do lądowania. Aby lądowanie było wysoko ocenione przez sędziów, powinno zakończyć się telemarkiem (nazwa pochodzi od norweskiej prowincji uchodzącej za kolebkę skoków narciarskich). Telemark to lądowanie w taki sposób, aby jedna noga była wysunięta do przodu na odległość nie przekraczającą długość buta, podudzie powinno być ustawione jak najbardziej równolegle do podłoża, a sam zawodnik powinien pochylić się lekko do przodu. Przy czym rozstaw nart nie powinien przekroczyć dwukrotnej szerokości narty.

    Telemark jest bezpieczniejszym stylem lądowania, bo pomaga utrzymać równowagę. Jednak przy skokach bardzo dalekich przestaje być bezpieczny. Przy skokach bardzo dalekich, poza punkt bezpieczeństwa danej skoczni, zawodnicy lądują na dwie nogi, aby zamortyzować uderzenie o podłoże.





    6. Odjazd

    Po wylądowaniu zawodnik powinien przejechać w pozycji telemarku ok. 15 metrów, stopniowo się prostując. Gdy przejedzie tzw. linię upadków, dla sędziów skok jest zakończony. Następuje nie oceniana faza dojazdu, w której skoczek już tylko hamuje.

    NO TO CO NARTY W DŁOŃ I NA SKOCZNIE MARSZ!!!!


  • anonim

    1. Odbicie od belki
    Po dostaniu się na szczyt skoczni każdy zawodnik koncentruje się na oddaniu dobrego skoku. Gdy siada na belce startowej otrzymuje sygnał świetlny - zielone światło, oznaczające, że może wystartować. Ma wtedy 5 sekund na rozpoczęcie skoku, gdy tego nie zrobi zostaje zdyskwalifikowany. Z reguły na tym etapie dodatkowo trener macha chorągiewką, by wskazać zawodnikowi moment, gdy warunki wiatrowe są jego zdaniem optymalne. Skoczek odbija się od belki.
    2. Dojazd do progu Następnie zjeżdża rozbiegiem po specjalnie przygotowanych torach. Podczas najazdu zadaniem skoczka jest uzyskanie jak największej prędkości przed dojazdem do progu skoczni. W tym celu przyjmuje odpowiednią pozycję ciała. Przy dojeździe do końca rozbiegu osiąga prędkości zależne m.in. od wysokości bramki startowej i wielkości skoczni.
    Na skoczniach K-90 są to prędkości około 87 km/h, na K-120 około 91 km/h, a na mamucich skoczniach K-185 prędkości sięgają 105 km/h. Prędkość najazdu mierzona jest za pomocą dwóch fotokomórek umieszczonych między 10 a 18 metrem od krawędzi progu. Gdy skoczek dojeżdża do progu musi przygotować się na idealne i dynamiczne wybicie.
    3. Wybicie
    Ważne jest, aby w trakcie wybicia z progu, ciało zawodnika uzyskało prędkość pionową - prostopadłą do jego dotychczasowego toru jazdy (przy prędkości poziomej 100 km/h jest to 2.8 m/s). Wtedy mówimy o idealnym wybiciu z progu. W efekcie tego, tor ruchu podnosi się tym w miejscu o 4.5 do 5 stopni, a prędkość pozioma zawodnika spada o 0.6 - 1.8 km/h.
    Wywołane jest to przez silniejszy docisk nart do podłoża (zwiększa się tarcie o podłoże). Prócz tego, zrywając się do skoku, zawodnik prostuje się, zwiększając tym samym opór powietrza. Tutaj decydującą rzeczą są umiejętności poszczególnych zawodników - im są one większe, tym strata prędkości na progu jest mniejsza i ma to decydujący wpływ na lot




  • Divine JazOOn profesor
    przenosimy

    się z komentami do nowego newsa :D

  • Martucha bywalec

    Zgadzam się, bo przecież nadzieja umiera, ponoć, ostatnia...

  • Nico początkujący

    Życzmy im i sobie pomyślnych wiatrów, jak będzie wiało to kaszana :(. Zna ktoś stronę z pogodą dla tego okręgu ??

  • anonim
    Martucha

    No niestety realia są tekie jakie są,ale zawsze trzeba miec nadzieje:)

  • Anika profesor

    Kurzajewski, Oliwier Janiak, Tomasz Kamm/!!/el, to wyjątkowi kabotyni. Tylko wodę mielą i rozmiękczają mózgi widzom. Wszyscy po jednych pieniądzach!

  • Martucha bywalec

    Ja uczę się niemca 4. rok i umiem opowiedzieć o sobie.....

  • Nico początkujący

    Morgi też może dziś namieszać, to może być czarny koń.

  • anonim

    Noworoczny konkurs na Grosse Olympiaschanze będzie ostatnim w historii TCS. Na jej miejscu powstanie w 2007 nowy obiekt. Jeśli w poniedziałek nikt nie pobije rekordu skoczni, to w annałach zapisze się Adam Małysz, który 1 stycznia 2001 roku poszybował tu na odległość 129,5 m. fajnie by było

  • anonim
    Nico

    Zgadzam sie z tobą ze miejsce w 6 bylo by dobre,ale aDAM JEST nieprzewidywalny i zawsze moze wygrac:)

  • olek_solec weteran

    @malyszomistrz - dzieki za poprawke ;) Ucze sie niemieckiego 3 lata, ale nic nie kumam z tego tekstu. Na stronie zawodow takie komunikaty byly. O belce nie ma mowy

  • Martucha bywalec
    @QBA12

    Ja też o tym słyszałam, ale wątpię, żeby to weszło w żucie. Znasz nasze realia....

  • Nico początkujący

    Jak Adaś będzie w 6'ce to będzie baardzo dobrze,
    nie wymagajcie od niego za wiele, na zwycięstwo raczej nie ma szans. Wygra Martin.

  • anonim
    Martucha

    masz racje,ale co im zrobisz.Kurzajewski znowu sie będzie w studiu podniecal swoim programem a i tak malo kto kiedykolwiek ten program widział:(...........ale cos slyszalem,nie wiem czy to prawda,ale za jakis czas(chyba w pierwszej polowie tego roku)TVP SPORT ma byc dostepne dla duzo większej liczby widzów.

  • Martucha bywalec

    OK, rozumiem!!

  • anonim
    @olek

    raczej ich verstehe nicht:)

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl