Rozpisano przetarg na skocznię w Szczyrku

  • 2008-05-22 11:28

Wczoraj został ogłoszony przetarg na kolejny etap przebudowy kompleksu skoczni narciarskich "Skalite" w Szczyrku. "Kolejny" nie znaczy jednak "ostatni". Jak się okazuje - skocznia nie zostanie dokończona w tym roku.

W ramach kolejnego etapu wykończone mają zostać skocznie K-95 i K-70. Powstaną też: domek startowy, wspólna wieża sędziowska dla obu skoczni i budynek techniczny. Oprócz tego zostanie poszerzony most nad rzeką Żylicą, który wchodzi w skład dojazdu. Jest to to niezbędne, gdyż obie skocznie mają wspólny zeskok i dojazd musi być dużo szerszy, niż do tej pory. Obie skocznie zostaną pokryte igelitem i wyposażone w systemy zraszania i mrożenia. Zakończenie tych prac planowane jest na październik, ale wszytko zależy od tego, czy precedura przetargowa przebiegnie bez zakłóceń.

Projekt całego obiektu przewiduje jeszcze jedną skocznię - K-40 wraz z wieżą sędziowską, a także trybuny. Nie znalazły się one w przetargu. Inwestorzy mają czas do 20 czerwca na składanie ofert. Wtedy nastąpi ogłoszenie wyników.

Zapraszamy do naszej galerii, gdzie można obejrzeć najnowsze zdjęcia z budowy wyciągu dla skoczków na skoczni Skalite


Marcin Hetnał, źródło: Informacja własna
oglądalność: (31250) komentarze: (45)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • andbal profesor
    brak

    Faktycznie rostrzygnięto przetarg. Wygrała firma Skobud. to może i dobrze bo w pierwszej części się sprawdziła. Tym razem może przystąpić do prac już w lecie. Lecz ze SIWZu wynika, że zakres conajmniej porównywalny. Termin 31 października dla wykonania etapu I podetapu II jest dość realny pod warunkiem, że w lipcu uda im się wejść na budowę. Czyli na zimę nasi mogą już trenować conjmniej w 3 miejscach tj Zakopane Wisła i Szczyrk. Czy można oczekiwać na jakiś artykuł o przetargu, postępie prac przy wyciągu no i oczywiście zdjęc z budowy wyciągu ?

  • andbal profesor
    autor

    Od ostatniego artykułu na temat wyciągu minął już miesiąc. Do zakończenia budowy wyciągu pozostało 11 dni. Jutro roztrzygnięcie przetargu na skocznie. Czy w związku z tymi faktami mozna skodziewać się newsa i zdjęć ?

  • anonim
    Pożegnalne zawody Janne Ahonena

    W trakcie pożegnalnych zawodów Janne Ahonena, które odbędą się we środę 9 lipca 2008r. w Lahti na skoczni HS97, w roli sędziów wystąpią główni trenerzy fińskiej kadry narodowej, pod wodzą których Janne startował w PŚ:
    Kari Ylianttila, Hannu Lepistö, Mika Kojonkoski, Käri Pätäri, Tommi Nikunen. Zawody rozpoczną się o 19.30 serią próbną, o 20.00- pierwsza seria.
    Pełna lista zaproszonych skoczków:
    Adam Małysz, Martin Schmitt, Georg Späth, Andreas Goldberger, Thomas Morgenstern, Andreas Widhöelzl, Roar Ljökelsöy, Björn-Einar Romören, Noriaki Kasai, Andreas Kuettel, Tami Kiuru, Matti Hautamäki, Janne Happonen, Veli-Matti Lindström, Kimmo Yliriesto, Pasi Ahonen, Ville Larinto, Ville Kantee.
    Ceny biletów: 12 EUR, dla VIP-ów 50 EUR.
    Również tego samego dnia odbędzie się międzynarodowy 4 Atheletic Grand Prix w Lahti Center Sports, prawdopodobnie o 16.00 (inne źródła podają godziny 18.00-20.00).
    Kolejne międzynarodowe zawody w Finlandii- to International Ski Jumping Tour, które odbędą się w dniach i miejscach:
    12.07. Lahti,
    15.07. Kuopio,
    17.07. Vuokatti.
    Wszyscy skoczkowie ze światowej czołówki wezmą udział w tych trzech zawodach.
    (Wiadomości na podst. stron Fińskiego ZN, klubu w Lahti i strony Ahonena).

  • Redaktor Skoczybruzda bywalec
    aktualność

    taa, zaraz straci bo jutro ją wykończą a pojutrze pierwszy konkurs...

  • anonim

    Co z tym artykułem o Wiśle? Czekacie az straci na aktualności?

  • anonim

    To oni zamierzają te Igrzyska Młodzieży przeprowadzić bez trybyn dla kibiców?

  • michi początkujący

    nawet ladna ta skocznia.

  • anonim

    Powinni zamontować kamerke na budowę skoczni, tak jak maja w Zagórzu.

  • Anonimowy Anonim doświadczony
    :-/

    "Budowa nowego kompleksu skoczni w Einsiedeln rozpoczęła się w 2003 roku. Projekt zawierał budowę obiektów K105, K70, K45 i K25. Przedtem istniała tu tylko mała, treningowa skocznia K20, która została zbudowana w 2001 roku.

    Nowe skocznie powstały w zaledwie dwa lata. W lipcu 2005 roku nastąpiło oficjale otwarcie kompleksu. Skocznie są bardzo nowoczesne, pokryte igelitem, posiadają wyciąg oraz porcelanowy najazd, a także armatki śnieżne. Bardzo charakterystyczny jest także betonowy zeskok "

    Informacja z Waszego serwisu.

    A u nas Malinkę buduje się już tyle lat... a tam trzy skocznie w dwa lata potrafili postawić.

  • Anonimowy Anonim doświadczony

    A co tam na Malince?

  • MarcinBB redaktor
    @andbal

    30 czerwca wyciąg ma już chodzić. Doppelmayer nie tyle dostarcza, co sprzedał wszystkie elementy, które już są na terenie skoczni lub w magazynie Mostostalu w Czechowicach-Dziedzicach.

  • MarcinBB redaktor
    odp.

    @ nieznany (*204.neoplus.adsl.tpnet.pl),
    1.Zapewnienie wymaganej ustawowo ilości dni wolnych jest obowiązkiem każdego pracodawcy - zarówno państwowego i prywatnego. Oczywiście - w praktyce różnie to bywa, ale nie można mieć pretensji do firmy budowlanej, że stosuje się do przepisów prawa a do robotników, że chcą mieć wolne, które gwarantuje im ustawa.
    2. Nie wiem, skąd Ci się to rozumienie wzięło, skoro na zdjęciach widać wyraźnie, że beton jest transportowany pompą i rurociągiem. No właśnie. Pomyśl sobie, co jest łatwiejsze i wymaga mniej czasu:
    a) Betoniarka podjeżdża bezpośredni do wykopanych fundamentów na płaskim terenie i leje beton prosto w dół.
    b) Betoniarka podjeżdża do pompy i leje beton w jej wnętrze skąd rurą o średnicy 10 cm jest on wstrzykiwany 50 metrów dalej i 30 metrów wyżej
    A co do kopania, to koparka nigdy nie wykopie dołu tak precyzyjnie, żeby nie trzeba go był wyrównywać łopatami. Mówię Ci to jako ktoś, kto sam przepracował swoje na budowach. Z łopatą.
    A te koparki - popatrz sama jakiej są wielkości. Bo duża by się nie wygramoliła na górę. A nawet taka mała - musi sobie sama najpierw zbudować drogę dojazdową.
    Widzisz tam gdzieś dźwig? I dobrze widzisz, że nie widzisz. Bo gdzie by go postawić? Jaki miałby zasięg? Więc cały surowiec trzeba transportować jakoś inaczej. Jak? Albo na plecach, albo w tych małych maszynach.
    Doprawdy - porównanie budowy domu jednorodzinnego z budową wyciągu linowego mija się z celem. Równie dobrze można się chwalić, że ktoś szybciej przeczytał "Janka Muzykanta" niż "Trylogię".
    @nieznany (*u79.neoplus.adsl.tpnet.pl)
    Nie będę się upierał że pracują szybko, ani że na pewno zdążą. Też zaczynam patrzeć z powątpiewaniem w kalendarz.
    Ale jeśli Twoja znajoma była tylko pod skocznią to rzeczywiście mogła nie zauważyć zmian. Jakby się wdrapała na górę i popatrzyła jak wyglądają górne stacje i stopy pod słupy, to mogłaby powiedzieć więcej na ten temat.

  • anonim

    Małysz chce znowu wygrywać
    SuperExpress/MS /07:06
    Adam Małysz. Fot. PAP/Grzegorz Momot
    PAP

    Adam Małysz jest zdrowy i gotowy do walki - taki jest wynik badań lekarskich, nasz najlepszy skoczek może rozpocząć przygotowania do sezonu.
    - To, co osiągnąłem w sezonie wcześniejszym, pozwala mi wierzyć, że znów będę wygrywał - powiedział 4-krotny mistrz świata. - W końcu mam organizm, który jest chyba stworzony do tego sportu. Wiem, co mam robić. I jeżeli robota będzie dobrze wykonana, a zdrowie dopisze, to mogę walczyć z najlepszymi pomimo mojego wieku - zapewnia. - Wiemy o błędach, które popełnione zostały w ubiegłym roku. Były drobne, ale potem nie dały się już wyeliminować. Na błędach człowiek się uczy, więc wierzę, że teraz ich nie popełnimy.

    Więcej w "Super Expressie"

  • anonim

    Przy tym tempie budowy, to na pewno skończą do końca czerwca :P.
    Wczoraj pod skocznią była znajoma i podobno budowa wyglada dokładnie tak, jak na zdjęciach sprzed tygodnia. Więc praca tam "wre".
    Szkoda tylko, że nie zamontowali kamerki, ale oni wiedzą, czemu tego nie zrobili...

  • andbal profesor
    @MarcinBB

    Dziękuję Ci za wybawienie. Jakoś mam awersję do komentowania nemów. Napisałeś dokładnie to o czym od razu pomyślałem po przeczytaniu nema. Jedynie co miałbym do dodania to to, że fundamenty domu jednorodzinnego różnią się w sposób istotny od fundamentów stacji wyciągu krzesełkowego. No chyba, że ktoś ma zamontowaną w domu "ciężką maszynerię" spełniającą określone wymagania. Jedyne na co chciałbym zwrócić uwagę to to, że nie wiem czy ten czerwcowy termin to termin wybudowania trzech stacji z montażem słupów i wyciągiem czy może wyciąg (lina, krzesełka, aparatura w stacjach) zostanie zamontowany później. Jak czytałem sam wyciąg dostarcza firma Doppelmayer.

  • anonim

    A w Zakopanem skocznie nadal nieczynne. Chyba zwinęli igelit na lato :P

  • anonim
    @Marcin

    Sądziłam, żę na Skalitem zaczęli w marcu. Kolega zaczął w kwietniu i dom faktycznie stoi. A weekend majowy, to tylko na państwowych budowach jest wekendem...
    Rozumiem że na skocznie beton w wiaderkach nosili :PPP i ręcznie kopali doły pod fundamenty :PPP

  • MarcinBB redaktor
    @ nieznany (*z24.neoplus.adsl.tpnet.pl)

    Nie wiem jak andbala, ale mnie zaskoczyłeś całkowicie.
    Prace nad wyciągiem rozpoczęły się w połowie zeszłego miesiąca. Jeśli prace przy domu Twojego kolegi zaczęły się miesiąc później, to znaczy że tydzień, góra dwa tygodnie temu. Jeśli rzeczywiście dziś już przybijają krokwie na dachu (a mieliśmy przecież po drodze drugi weekend) to koniecznie daj mi namiary na tę ekipę! Jak będę chciał w miesiąc zbudować stację metra albo w dwa Stadion Narodowy - będzie jak znalazł :-D

    A tak na serio, to owszem, tempo przy tych pracach nie jest imponujące. Ale:
    1) oni nie mieli fundamentów gotowych w zeszłym roku. Przez ten czas nie "położyli kilka cegieł" tylko wykopali fundamenty pod wszytki trzy stacje i wszystkie stopy pod słupy, zalali betonem trzy stacje i na dwóch już są prowadzone prace murarskie. Część stóp jest też gotowych. Jeśli ktoś nie rozumie na czym polega specyfika budowania skoczni narciarskiej i czym to się różni od budowy domu na płaskim terenie, to zapraszam na skocznię. Niech choć raz się samodzielnie wdrapie na samą górę. Bez łopaty, czy piły spalinowej, bez deski czy wiaderka gwoździ. Potem niech się zastanowi, jakie kłopoty ukształtowanie terenu oraz rozmiar placu budowy sprawiają nie tylko ludziom, ale i maszynom, jakie problemy się rodzą przy transporcie materiałów i narzędzi.
    2) dokąd mają się spieszyć? Mają wyznaczony termin - 30 czerwca i pewnie mają też jakiś harmonogram prac, którego zapewne się trzymają. Jak będzie zagrożenie opóźnieniem, to zaczniemy narzekać. Na razie bez histerii proponuję.

  • Adams13 początkujący

    Mam nadzieję, że skończą budowę przed sezonem zimowym.

  • anonim
    @andbal

    No to Cię może zaskoczę. Mój kolega zaczął dom budować miesiąc później niz na Skalitem zaczęli prace (fundament mial wylany w zeszłym roku). Na dzień dzisiejszy ma już krokwie na jednopiętrowym domku. Dlatego twierdzę, że na Skalitem tempo robót jest gorzej niż ślimacze. Oni zaledwie kilka cegieł położyli na dolnej stacji a mają do dyspozycji więcej niż 3 robotników chyba.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl