Raport ze Skalitego: Pojawił się igelit

  • 2008-10-22 20:30

Na budowanym w Szczyrku kompleksie skoczni "Skalite" pojawił się igelit. Wczoraj rozpoczął się jego montaż na skoczni K-95. Szanse na to, że jeszcze tej jesieni potrenują na nim skoczkowie są jednak małe.

W ostatnich dniach efekty pracy są bardziej widoczne. Nic dziwnego, od kilku dni w Beskidach panuje piękna pogoda, a wiadomo że deszcz jest zmorą przy pracach ziemnych. Na zeskoku skoczni K-95 szybko rośnie deskowanie a wczoraj na buli rozpoczęło się kładzenie igelitu. To skomplikowana praca. Najpierw na gruncie montowanych jest kilka warstw specjalnie impregnowanego drewna, potem do niego mocowana jest elastyczna pianka. Na piankę trzeba położyć plastikową siatkę, w końcu na to wszystko idą właściwe warstwy igelitu.

Daleko zawansowane sa prace przy budynkach. Trwają prace wykończeniowe przy domku startowym oraz przy domkach technicznych obu skoczni. Najgorzej jest z zeskokiem skoczni K-70. Długotrwałe deszcze doprowadziły tam do opóźnien przy modelowaniu profilu zeskoku. Obecnie wkopywane w ziemię sa kotwy podtrzymujące pierwszą warstwę odeskowania. Natomiast - jak już pisaliśmy - najgorzej jest z wieżą sędziowską, która z powodu wadliwie wykonanej mapy będzie gotowa dopiero na przełomie listopada i grudnia.

Kierownik budowy - inżynier Stanisław Bąk uważa, że igelit na skoczni K-95 będzie gotów za kilkanaście dni. Trochę później na skoczni K-70. "Biorąc pod uwagę wszystkie procedury odbioru, skoczków będzie tu można wpuscić na początku grudnia" - twierdzi. Podobnego zdania jest obecnie dyrektor Zbigniew Łagosz z Centalnego Ośrodka Sportu, który jeszcze kilka dni temu miał nadzieję, że uda się skocznie udostępnić do użytku w listopadzie. Biorąc pod uwagę surowy klimat Beskidów, pierwsze skoki na obu skoczniach zostaną już oddane na śniegu. Pierwotnie termin oddania skoczni do użytku był ustalony na 31 października.

Najnowsze zdjęcia z budowy skoczni.


Marcin Hetnał, źródło: Informacja własna
oglądalność: (8648) komentarze: (39)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Boy profesor

    Ale przecież w listopadzie i grudniu już się na igelicie nie skacze, nawet jeśli są do tego warunki! Skoczkowie wtedy wyczekują na śnieg, tak już się przyjęło. A czy na igelicie można skakać jak jest mróz?

  • MarcinBB redaktor
    @*161.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Nie wiem kto się powinien leczyć ze zwidów, skoro wyciąg został oddany chyba ze dwa tygodnie temu, a na skoczni trenowała kadra polska, ukraińska, oraz zarówno skoczkowie jak i kombinatorzy Wisły Ustronianki, co można sprawdzić na zdjęciach na naszym portalu...

  • anonim
    Malinka ponoc działa...

    Malinka oczywiście "działa" a skoczkom się tylko wydaje, że co chwila słyszą
    "przepraszamy wyciąg nie oddany, więc nie można skakać"...
    Czy skoczkowie tez się powinni leczyć, że mają te "zwidy"?

  • anonim

    Co do torów, to znam tylko tory ceramiczne z plastikowymi bokami (produkcji norweskiej i słoweńskiej) oraz ze stali nierdzewnej z aluminiowymi bądź plastikowymi bokami (Włochy). Co do poliamidowych, to nie wiem, nie słyszałem. Chyba, że tory te winny być wykonane z maty igielitowej obniżonej w miejscu prowadzenia nart - jak to drzewiej na skoczniach bywało ;-) ale to z kolei nie jest to poliamid ale polipropylen.. więc też nie to co w specyfikacji ;-)
    Tak poważnie to nie wyobrażam sobie, by wykonawca zmienił wyposażenie skoczni bez konsultacji z Inwestorem i bez opinii Wszystkich Świętych z PZN-u i to nawet w przypadku zamiany na produkt lepszy. Więc pewnie jest to oficjalna zamiana, skoro zdjęcie PORSGUNDU poszło w obieg.

  • andbal profesor
    Ceramiczne tory

    Zarówno autor jak i Bled piszą, iż tory będą ceramiczne. Z SIWZu wynikało że mają być poliamidowe. Naukę skończyłem już dawno a zwłaszcza chemię ale nie wydaje mi się aby było to tosamo. Możliwe, że te ceramiczne są lepsze od poliamidowych.

  • anonim

    Rzecz jasna, igielit jest układany z dołu do góry. Chyba ktoś nie myślał, że chłopaki ze Skobudu są tak infantylne i kładą rząd, potem odwijają go do góry, by móc położyć koejny i znowu wywijać do góry...Litości !
    Na Skalitym (z przyczyn o których pisze MarcinBB) zaczęto od górnego fragmentu buli, ale kolejne poszczególne rzędy są układane nad, a nie pod sobą.
    Zasięgnąłem języka i nie ma najmniejszego problemu ze startem z dowolnego miejsca, trzeba tylko dokładnie rozmierzyć i ułożyć czarną siatkę do której przypina się panele i rozmierzyć tak liczbę oczek w siatce, by wpiąć się dokładnie pod ułożony wcześniej fragment.

    Ciekawostką jest, że chłopaki montujący matę , chodzili dość swobodnie po tym igielicie i pomimo padającego non stop deszczu nikt nie wywinął orła ;-)

    Tory ceramiczne Porsgrund, to dziś ponoć najwyższa półka.
    Jest jeszcze jeden wynalazek - tory ceramiczne z jednoczesnym mrożeniem. Zastosowano takie GarmishPartenkirchen. Są to dwa równoległe do siebie tory i w zależności od pory roku tory letnie są zamykane zaślepkami i odwrotnie w zimie letnie są zamykane a zimowe zraszane wodą i mrożone, co powoduje, iż śnieg na rozbiegu nie jest wogóle potrzebny.

    Ciekaw jestem jak mrożone będą ślady na Skalitem.

    "tu nie chodzi o ładność a o funkcjonalność" - no właśnie. Nie wiem, gdzie można spotkać lepiej położony kompleks skoczni? Centralny Ośrodek Sportu znajduje się o 100 mterów od skoczni. Zawodnicy mogą w "skarpetkach" przejść z hotelu na skocznię, oddać parę skoków, a potem w ciągu paru chwil mieć do dyspozycji basen, siłownię, halę sportową... etc.
    Skocznie są prawie w centrum miasta, nie widzę problemu z miejscami parkingowymi w przypadku zawódów, w zminie na stok wogóle nie świeci słońce.. itd itd... doskwierać może tylko brak w planach budowy małych i malutkich skoczni dla dzieciaków.
    I brak w chwili obecnej zaplecza (poza małymi domkami COS-u).

  • andbal profesor
    Terminarz

    Ponieważ już chwilę wisi terminarz zawodów na PZN wklejam go do wykorzystania. Tu czy w poprzednich komenarzach napisano o zawodach grudniowych. natomiast w terminarzu najbliższe zawody na Skalitym to MP 18-20 stycznia. To może ktoś jeszce wie o innych ?
    Wklejam
    26.12.2008 Zakopane Puchar Wagrafa S
    09 - 10.01.2009 Zagórz LOTOS CUP, Puchar Bieszczadów JB, JC, JD
    14 - 15.01.2009 Wisła LOTOS CUP, Puchar Wisły JA,JB, JC, JD
    16 - 17.01.2009 Zakopane Puchar Świata S
    18 - 20.01.2009 Wisła/Szczyrk Mistrzostwa Polski S
    21 - 22.01.2009 Zakopane LOTOS CUP JA,JB, JC, JD
    24 - 25.01.2009 Szczyrk FIS CUP S
    30.01 - 01.02.2009 Wisła/Szczyrk Mistrzostwa ŚBZN S, JA, JB, JC, JD
    30.01 - 06.02.2009 St. Pleso /SVK/ Mistrzostwa Świata Juniorów MŚJ JA
    07 - 08.02.2009 Zakopane COC S
    14 - 15.02.2009 Zakopane Międzynarodowe Mistrzostwa

    SMS Zakopane
    JA, JB, JC, JD
    14 - 21.02.2009 Wisła/Szczyrk EYOF JB, JC
    18 - 28.02.2009 Harbin /CHN/ Uniwersjada S
    18.02 - 01.03.2009 Liberec /CZE/ Mistrzostwa Świata Seniorów WSC S
    21 - 27.02.2009 Szczyrk/Wisła OOLMŁ JA, JB
    28.02 - 01.03.2009 Wisła COC S
    05 - 08.03.2009 Zakopane Finał LOTOS CUP JA, JB, JC, JD
    09 - 10.03.2009 Szczyrk/Wisła Mistrzostwa UKS-ów JB, JC, JD
    14 - 15.03.2009 Zakopane Mistrzostwa TZN S, JA, JB, JC, JD

  • MarcinBB redaktor
    @Małyszomaniak

    A ja chciałbym żyć w kraju w którym jednak taka teoria daje się dość łatwo wprowadzić w życie i staje się rzeczywistością.
    Czy to naprawdę takie trudne?

  • MarcinBB redaktor
    @192.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Elastyczny igelit na pewno łatwiej niż sztywną dachówkę.
    Choć na pewno łatwiej igelit układać od dołu,niż od góry.
    Problem w tym, że na dole odeskowanie jest w fazie początkowej, co widać na zdjęciach. A wykonawca chce przyśpieszyć. Wiec jedna ekipa dalej układa deskowanie na dole a druga, specjalnie przeszkolona przez producenta, już zaczęła montować igelit na buli. I jak - można wywnioskować ze zdjęć - ten fragment układają od dołu do góry, choć nie zaczęli od samego dołu buli. Pewnie jak skończą deskowanie, to już pojadą od samego dołu do fragmentu gdzie już jest igelit a ten jeden szereg poradzą sobie bez większych problemów.

  • anonim

    @nieznany (*189.anonymouse.org),

    No właśnie, no to bedzie bardzo ładna i funkcjonalna, a nie ?
    A do czego niby ma słuzyć ? Do hodowli kaczek ?
    :))

  • anonim
    @Bled

    No wiesz dachówke tez mozna kłaść od szczytu dachu podnosząć górna warstwę, przy wkładaniu tej pod nią (wiem bo czasami dokładam w miejsce pękniętej nową), ale ta robota na całej szerokości dachu jest tak samo bezsensowna jak kładzenie igelitu od góry do dołu skoczni.
    A jesli chodzi o załączone zdjęcia to wcale na nich nie widać, by ktos najpierw bulę igelitem wykładał a potem kładł niższe warstwy ... Na wszystkich zdjęciach zaczynają układanie od dojazdu potem zeskok a potem bula...

  • vero92 profesor

    Trochę to mozolnie wszystko idzie.
    Ale trzeba się w ogóle cieszyć że będzie nowy kompleks.
    Nie można narzekać, Malinka teraz Skalite, nowy wyciąg na Krokwi.
    Pocieszeniem jest to że w niektórych miejsach w Europie też mają problem z budową, modernizacją obiektów w szybkim tempie.

  • Malyszomaniak profesor
    Refleksja

    "Wystarczy mieć trochę dobrej woli, śledzić na bieżąco prognozy pogody i mieć możliwość szybkiego uruchomienia ekipy 6 wyszkolonych osób." ;)

    Trochę się uśmiałem Marcinku :) nie dlatego żebym cię wyśmiewał ale rzeczywistość jest tak rozbrajająca ,że z teoria po prostu daje pełen ubaw po pachy.

    Już widzę jak porządkowi lecą bo śnieg zaczyna prószyć i w jeden dzień stawiają siatkę ja już nie mowie o 5 - 6 godzinach daje im 24 godziny ;) heheheh. Pamiętam jak to było ostatnich zim ;) Kiedy śnieg już dawno leżał po pachy a siatek nie było ;) heheh albo kiedy siatki były a śniegu ani widu ani słychu ;) heheh. Ech nasza polska rzeczywistość.

    Pozostaje mieć nadzieję że to tylko w naszym Zakopanym tak się dzieje :) heheh

  • MarcinBB redaktor
    @Anika

    Rzeczywiście. Ostatnie siatki tej firmy założono w 2001 roku w Libercu i Oberwiesenthal. Ale jak znam Włochów, to równie dobrze w 2001 roku mogli przestać odświeżać tabelkę pt. "zrealizowane projekty" ;-)

  • MarcinBB redaktor
    siatki śniegowe

    Zajrzałem na stronę polecaną przez Bleda. Producent siatek podtrzymujących śnieg zapewnia że oferowane przez niego modele można zainstalować na skoczni K-90 w ciągu 5-8 godzin! A zdemontować jeszcze szybciej!
    Czyli od strony technicznej nie jest to problemem. Wystarczy mieć trochę dobrej woli, śledzić na bieżąco prognozy pogody i mieć możliwość szybkiego uruchomienia ekipy 6 wyszkolonych osób. Wtedy siatki można zamontować i zdemontować z dnia na dzień. Jeśli prognozy przewidują, że śnieg spadnie dopiero w połowie stycznia, można na razie nie montować siatek i zarabiać na treningach na igelicie. Gdy na przykład w połowie lutego śnieg zniknie, zdemontować, i zamontować ponownie na początku marca, jesli prognozy przewidują powrót zimy.
    Ciekawe jakie siatki zamówi pan dyrektor Łagosz i czy zdecyduje się na tak elastyczne ich używanie. No i czy koszty jednorazowego montażu/demontażu nie przewyższą korzyści płynących z udostępniania skoczni przez okres np. miesiąca.

  • anonim
    odp.

    @Bled
    Wynika więc z rozważań, że siatki można zdjąć zimą gdy brak śniegu, na skoczniach małych (Wisła Centrum) ale raczej nie na średnich, normalnych czy dużych (Szczyrk-Skalite, Zakopane). Więc na Skalitem raczej na igelicie nie poskaczą, bo będą od razu montować siatki i raczej ich nie zdejmą.
    @andbal
    Autor popełnił poprzednio błąd, do czego się przyznaje. Duży budynek wolnostojący między skoczniami to domek startowy dla skoczków. Tam będą przebywać przed skokiem, stamtąd udadzą się na start. Natomiast domki na szczytach skoczni to budynki techniczne. Tam trzymane będą urządzenia i narzędzia.
    Tory najazdowe będą ceramiczne, wykonane przez norweską firmę Porsgrund. Co do systemu mrożenia pewności na razie nie mam, ale wydaje mi się, że jest tak,jak piszesz.

  • andbal profesor
    Zmiana nazwy

    Podczas poprzednich relacji z budowy autor użwał określenia domki startowe na skoczni K95 i K70 oraz domek dla skoczków (techniczny). Teraz domki są nazywane odwrotnie. Mówi się o dwóch domkach technicznych i o domku startowym wcześniej opisywanym jako domek dla skoczków(opis zdjęć).
    Jeśli na forum znajduje się ktoś znający się na torach to prosiłbym o wytłumaczenie ewentualnych różnic w torach najazdowych. Z wsizu wynikało, iż mają to być tory z specjalnego plastiku. W Wisle sa metalowe a jeszcze gdzieindziej porcelanowe. W Skalitym przetarg obejmował też system mrożenia najazdu na 95ce. Na 70 chyba nie.

  • Anika profesor

    @Bled (*203.ssp.dialog.net.pl)
    To ma być kompleks trzech skoczni: K 95, K 70i K 40, a jak się uda to czterech +K 20, lub, gdy szczęście dopisze pięciu, z dobudowaną maleńką K 7. Ja nadal nie tracę nadziei :)

  • anonim

    Siatka podtrzymująca śnieg, to nie siatka na kury, czy króliki albo drabinka sznurkowa...i nie można jej sobie na skoczniach K-90 czy K-120 zrzucać i zakładać kiedy się ma na to ochotę.
    Przy założeniu, że śnieg wogóle nie trzyma się podłoża (igielitu), taka siatka w całości musi przenieść nawet kilka tys ton śniegu i być kotwiona do niezależnych fundamentów lub kotew. Sam jestem ciekaw, jak rozwiązane zostanie to w Szczyrku.
    Jest to spore przedsięwzięcie wbrew pozorom i trudne do oszacowania w czasie - w sensie momentu założenia na zeskok.

    Co do technologii kładzenia igielitu, to powtórzę się z komentarza do poprzedniej relacji:
    Polecam www.saltopiano.it -jest to włoska strona producenta mat igielitowych - można się sporo dowiedzieć. Sam byłem zaskoczony, gdyż igielit z moich czasów, to szare szorskie paski, które przy nawet dobrym zroszeniu, podczas przewrotki przecierały kombinezon a skórę na rękach, czy tyłku ściereały do krwi.

    Zeskok K-70 rzeczywiście wygląda na razie mizernie, w dodatku od jutra znów ma padać...

    Na poziomie wybiegu zaczęto też coś grzebać w ziemi (chyba droga albo chodnik), a ślady robót ziemnych (wywozonej ziemi) ciągną się w górę prawie do skrzyzowania w Biłej a w dół do kolana w Buczkowicach ;-)

    Tak czy owak, powoli wyłania się z tego zbocza jakiś zamysł i i już jestem pewien, że kopleks już tych dwu skoczni wyglądał będzie imponująco.

  • Adi.P. weteran
    Zakopane

    Zapomniałem dodać , że na rozłożenie mat w Zakopcu był rozpisany przetarg i tylko poprzednio o nim zapomniano i ogłoszono w listopadzie a wyniki podano pod koniec grudnia. Procedura przetargowa!

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl