Szukamy następców Mistrza - beskidzkie nadzieje

  • 2008-11-28 21:35

Minęło już prawie 8 lat od chwili gdy Adam Małysz wygrał Turniej Czterech Skoczni i zapoczątkował w Polsce modę na skoki. Jednym z efektów "małyszomanii" sprzed kilku lat był wysyp maluchów, którym zamarzyło się skakać jak mistrz. Co dziś robią chłopcy, którzy treningi zaczęli na uklepanych ze śniegu małych skoczniach koło domów? Oto krótki (i oczywiście subiektywny) przegląd beskidzkich talentów.

W Vancouver jeszcze raczej nie zdążą wystartować, ale podczas następnych igrzysk olimpijskich w Soczi w 2014 r. niektórzy z nich będą w wieku, w którym śmiało można sięgać po międzynarodowe sukcesy.

Na razie zdobywają medale na zawodach dla dzieci i młodzieży, a trenerzy już cmokają z uznaniem nad ich dynamiką i stylem skakania. Aby jednak choć w części dorównać idolowi, czeka ich bardzo wiele pracy i wyrzeczeń. Kto sprosta temu wyzwaniu, a jeszcze dopiszą mu zdrowie, szczęście i rozsądek, może kiedyś osiągnąć sławę równą Małyszowi.


Damian Żyła

Damian Żyła
Klimczok Bystra,
ur. 11.03.1995 r. w Wilkowicach
Najdłuższy skok: 108 m na Wielkiej Krokwi w Zakopanem

Dwukrotny nieoficjalny mistrz świata dzieci (za imprezę rangi mistrzowskiej uważa się międzynarodowe zawody Lotos Grand Prix). Damian wygrywał na tych zawodach w swojej kategorii wiekowej w latach 2007 (skocznia K-35) i 2008 (skocznia K-65). Aktualny mistrz Polski uczniowskich klubów sportowych (kategoria junior D).

"Zacząłem skakać w pierwszej klasie podstawówki, bo wszyscy moi koledzy wtedy skakali" - mówi Damian. "To nasz najbardziej utytułowany zawodnik. Jego atuty to doskonałe cechy motoryczne, duża siła wybicia. Dlatego najlepiej prezentuje się na małych skoczniach. Od dwóch lat prezentuje najrówniejszą formę w klubie, choć szybko rośnie. Ma 13 lat, a pewne ćwiczenia wykonuje już na poziomie seniorskim. Jest największą nadzieją naszego klubu" - mówi trener Klimczoka Jarosław Konior.

Piotr MojżeszPiotr Mojżesz
Klimczok Bystra,
ur. 17.11.1995 r. w Rybarzowicach
Najdłuższy skok: 121m na Wielkiej Krokwi

Mistrz świata dzieci (pierwsze miejsce w Lotos Grand Prix 2007, skocznia K-35)

"Moim idolem jest też Gregor Schlierenzauer, bo skacze pięknie stylowo. Chciałbym kiedyś skakać tak jak on" - mówi skoczek o ksywce "Babat". "Ma ogromny potencjał. Jego słabym punktem jest psychika, podkopują go niepowodzenia. Jednocześnie jest najlepszym technikiem w mojej grupie, skacze najbardziej elegancko i stylowo. Dobra technika lotu daje mu przewagę na większych skoczniach, stąd imponujący jak na 13-latka rekord życiowy" - uważa trener Konior. "Ten chłopiec ma niebywały talent" - uważa Tadeusz Pawlusiak, słynny przed laty skoczek z Wilkowic.

Wojtek FąferkoWojciech Fąferko
Klimczok Bystra, ur.11.05.1994 r. w Bielsku-Białej
Najdłuższy skok: 102 m na Wielkiej Krokwi

Wojtek zaczął skakać stosunkowo późno, bo dopiero w wieku 11 lat, a już przekroczył granicę 100 m. "Skoki to fantastyczna sprawa, ale lubię też jeździć na deskorolce" opowiada Wojtek. "Moje największe marzenie? Dostać się do kadry A i skakać z flagą Polski na kasku" dodaje.

"On jest świetny technicznie. To wicemistrz świata dzieci w drużynie. Indywidualnie nie ma jeszcze żadnych sukcesów, ale doskonale się zapowiada. Ostatnie dwa sezony zimowe miał bardzo dobre. Jak na kogoś, kto zaczął skakać w tak późnym wieku, bardzo szybko się rozwija. W dodatku jest pracowity na treningach. Jeśli wytrwa, czekają go sukcesy" komentuje Konior.

Krzysiek BiegunKrzysztof Biegun
Sokół Szczyrk,
ur. 21.05.1994 r. w Gilowicach
Najdłuższy skok: 94 m na Średniej Krokwi w Zakopanem

Skacze od pięciu lat. W tegorocznej edycji Lotos Cup zajął trzecie miejsce w swojej kategorii wiekowej. Ćwiczy skoki i kombinację norweską, ale woli skakać niż biegać. Uczeń sportowego gimnazjum w Szczyrku. W październiku w Zagórzu został wicemistrzem Polski UKS.

"Najbardziej lubię skakać na Średniej Krokwi. Lubię też siatkówkę, szczególnie podziwiam grę Mariusza Wlazłego" - mówi Krzysiek. "Jest bardzo ambitny, ciężko trenuje i skacze bardzo równo - podkreśla Pawlusiak. Zbigniew Byrdy, trener ze Szczyrku, dodaje, że Krzysiek ma dobre czucie powietrza. "Jeśli mu woda sodowa nie uderzy do głowy, co młodym skoczkom niestety się zdarza, to będzie w przyszłości bardzo dobrym skoczkiem" zaznacza.

Mateusz HulbójMateusz Hulbój
Olimpijczyk Gilowice, ur. 18.09.1996 r. w Gilowicach
Najdłuższy skok: 75 m na Średniej Krokwi

Najmłodszy z całej grupy. W tegorocznym cyklu Lotos Cup zajął drugie miejsce w najmłodszej kategorii wiekowej. Na osiem konkursów tylko dwa razy wypadł za podium - zajmując dwa czwarte miejsca. Jest też podwójnym wicemistrzem Polski.

"Pierwszy skok w życiu oddałem 10 lutego 2006 r. Najpierw skakałem w Sokole Szczyrk, a teraz w Olimpijczyku Gilowice" mówi Mateusz. W przyszłym roku chce rozpocząć naukę w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Szczyrku. "To by nam pomogło, rozwijać jego talent" mówi Marek Hulbój, ojciec skoczka. "Dostałby sprzęt. Na razie jest ciężko, skoki to poważna inwestycja. Narty, wiązania, buty, kombinezon to cztery tysiące złotych. A w ciągu kilkunastu miesięcy syn mi ze wszystkiego wyrasta. Zeszłej zimy pięć tysięcy wydałem na paliwo. Sponsor by się przydał" wzdycha pan Marek.

Tomek ByrtTomasz Byrt
Wisła Ustronianka,
ur. 25.01.1993 r. w Wiśle
Najdłuższy skok: 131 m na Wielkiej Krokwi

Mistrz świata dzieci z Garmisch Partenkirchen z lat 2004 i 2005 (indywidualnie oraz w drużynie). Jest także aktualnym mistrzem Polski (kategoria junior C). Zeszłej zimy Tomek wygrał Lotos Cup, zwyciężając w sześciu z ośmiu konkursów. W poprzednich edycjach zawsze stawał na podium. Jest w kadrze na Olimpijski Festiwal Młodzieży Śląsk-Beskidy 2009.

Zaczął skakać w pierwszej klasie podstawówki. "Najbardziej dumny jestem z mistrzostw świata, ale każde zwycięstwo jest ważne. O każde trzeba walczyć" zapewnia Tomek, któremu sukcesy nie zawróciły w głowie. "Wiem, że mam mocne odbicie, ale nad techniką muszę jeszcze popracować" zaznacza.

"Ma wielkie predyspozycje, by zostać w przyszłości bardzo dobrym skoczkiem. Szybki, dynamiczny, ma bardzo mocne wybicie z progu. Jeśli wykorzysta swe atuty, a jest bardzo ambitny, czeka go wielka kariera" prognozuje Jan Szturc, trener Ustronianki.

Paweł SłowiokPaweł Słowiok
Wisła Ustronianka,
ur. 31. 03 1992 r. w Wiśle
Najdłuższy skok: 141 m na dużej skoczni w Bischofshofen

Mistrz świata dzieci (Schueler Grand Prix w Garmisch Partenkirchen) z lat 2003 i 2005 oraz wicemistrz z 2004 r. Triumfator Lotos Grand Prix w 2007 i 2008. Ma na swoim koncie także tytuły mistrza Polski UKS. Zwyciężał we wszystkich dotychczasowych edycjach Lotos Cup. Członek kadry narodowej w kombinacji norweskiej.

"Zdecydowałem się w tym roku ćwiczyć kombinację, jest w niej mniejsza konkurencja w kraju i więcej można osiągnąć" tłumaczy. "Paweł nie odchodzi od skoków. Klub nadal może na niego liczyć w zawodach krajowych. Ale chyba ostatecznie wybierze kombinację, bo to materiał na dwuboistę światowej klasy. Wygrał Lotos Cup i ogólnopolską olimpiadę, pomimo tego że skakał w wyższej klasie wiekowej. W mistrzostwach Polski seniorów w drużynie wywalczył, u boku Małysza, Żyły i Śliża, wicemistrzostwo" mówi Szturc.

Olek ZniszczołAleksander Zniszczoł
Wisła Ustronianka,
ur. 03.08.1994 r. w Wiśle
Najdłuższy skok: 124 m na skoczni olimpijskiej w Predazzo

Dwukrotnie wygrywał Lotos Cup, zeszłej zimy był trzeci. Ma na koncie zwycięstwa w międzynarodowym cyklu FIS Youth Cup. "Zacząłem skakać w 2002 r., gdy Adam Małysz zdobywał drugą Kryształową Kulę. Poza skokami lubię fast food, ale muszę się ograniczać, jak każdy skoczek" mówi ze śmiechem Olek.

"To bardzo ambitny chłopak. Swoje wynika zawdzięcza ogromnej pracy - jest najbardziej pracowity z moich wychowanków. Świetny technicznie i tym nadrabia braki w dynamice" ocenia Szturc. "Ma też dobre wyniki w nauce, a to dobrze rokuje na przyszłość" podkreśla trener.


Apoloniusz Tajner, prezes Polskiego Związku Narciarskiego, były trener Adama Małysza: Aby z utalentowanego juniora wyrósł odnoszący sukcesy senior, potrzeba kilku elementów. Po pierwsze - dobrzy trenerzy. Wisła ma to szczęście, że mieszka tam Jan Szturc, świetny specjalista od szkolenia młodzieży. Po drugie - odpowiednie obiekty. Po trzecie - przyzwoity sprzęt, by młodzież gładko uczyła się dobrej techniki skakania. Niezwykle ważna jest też współpraca rodziców i lokalnych samorządów. W końcu trzeba nam porządnych zim, bo gdy w styczniu jest plus dziesięć stopni, to nawet aparatura naśnieżająca nie pomoże.

Fotografie: Marcin Hetnał i Barbara Niewiadomska


Marcin Hetnał, źródło: Gazeta Wyborcza
oglądalność: (12063) komentarze: (35)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • anonim

    Nieznany

    szybkosc nie usprawiedliwia brakow w ortografii naucz sie najpierw pisac poprawnie a pozniej wypisuj te swoje dziwne wnioski, pozatym jakie masz prawo pisac takie rzeczy na Boga czy wy juz wszyscy poszaleliscie co cie obchodzi jego zycie, robi co chce jak je zmarnuje to bedzie jego problem ale ciebie nikt nie usprawiedliwia do pisania czegos takiego a swoja droga chyba wogole go nie znasz skoro piszesz takiego ;/

  • anonim

    @sledzik16

    przepraszam bardzo ale z jakiej racji uwazasz ze reszta naszej kadry jest do niczego odwal sie od nich czlowieku, chlopacy sie staraja i to widac po ich wynikach w treningach....nie sa na pierwszych miejscach w zawodach? pomysl dlaczego, skoro nie zabierani sa na zadne powazne zawody to jak maja sie oskakac? jakby nie mieli predytspozycji i talentu to juz dawno by nie skakali osle ty nie potrafisz tego zrozumiec? zauwaz w koncu ze nasza kadra to nie TYLKO małysz, zreszta gdzie byliscie jak i on skakał słabiej? jakos wtedy kazdy mowił ze to juz koniec i ze jego czas minał a teraz prosze wielcy kibice sie znalezli, w całej naszej kadrze b jest wielu utalentowanych chlopaków a wasze fadanie jest po prostu powtarzalne i nudne juz powoli, jeszcze zobaczysz ze wladnie ktorys z tych mlodych chlopakow jeszcze osiagnie wiele a moze po prostu jestes zazdrosny? pozdrawiam serdecznie:)

  • anonim
    Tomek BYRT powinien juz być w kadrze młodzieżowej!!!

    No i Tomek BYRT ma 6 tytułów Mistrza Świata Dzieci z Ga- Pa (3 indywidualne a 3 druzynowe) i jest naprawdę skandalem, że nie trafił do kadry młodzieżowej!

  • vegx redaktor

    Poza dotychczasową dyskusją.
    Widać, że w chwili obecnej mamy sporo talentów w skokach. Ile z nich dotrwa do wieku seniorskiego i zacznie odnosic sukcesy, ba - chocby wybijac sie ponad przecietnosc.
    Nie ma sie co oszukiwać, w przeciągu ostatnich kilkunastu lat poza Adamem Małyszem, nie było skoczka, ktory jakos by sie zaznaczył mocniej w PŚ. Coś tam starali sie udowodnić Rutkowski (jeden jak i drugi) oraz Stoch, ale to wszystko akurat wtedy kiedy nie trzeba bylo (LGP, MŚj).
    Nawet Kamil Stoch to jak dotychczas raczej średni skoczek, a lata lecą...
    Może prezes Tajner uważa, że to już światowa czołówka... ale prawda jest tak, ze ta czołówka uciekła nam bardzo daleko i jesli ktos z Polaków będzie w stanie tam sie znalexc, to tylko Adam Małysz. A i chyba tylko dlatego, ze jest niepowtarzalnym talentem...

  • Redaktor Skoczybruzda bywalec
    @vegx

    Nie no jasne, zgadzam się że alkohol (w nadmiarze) i papierosy szczególnie dla sportowca to nic dobrego. A młodzież szczególnie przed tym trzeba chronić. Ale jestem przeciwny temu, by mówić, że jak pali to znaczy że talentu nie ma za grosz i na pewno już nic z niego nie wyrośnie. Niech go rodzice przypilnują, trener powie kilka słów - JESLI TO PRAWDA. Bo ze sposobu w jaki to napisał nieznany wynika że Byrtów raczej nie lubi. Więc niekoniecznie musi być obiektywny i pisać prawdę.

  • vegx redaktor

    Żadna nowość, że skoczkowie (nasi i nie tylko) palą czy piją. Jedna sprawa, to taka, że są rzeczywiście w takim wieku, w którym negują wszelkie zakazy, probuje pierwszy raz alkoholu, tytoniu.
    Inna taka, ze sa sportowcami i aby osiagac sukcesy, musza wiele poswiecic, przyjemnosci, czasu i wysilku. Niestety, wykazuja przez te ciagotki do uzywek pewne niezdrowe tendencje i srednio to wrozy na przyszlosc. Jaka to daje pewnosc, ze nie przeniosa tych zachowan do doroslego zycia? Nie chodzi juz o sam alkohol i papierosy, ale o styl zycia.
    Ahonen pali, ale ma ponad 30 lat, Olli też już jest od dawna pełnoletni. Wiec to calkiem inna sprawa. A nasi skoczkowie, choc utalentowani, jesli nie zostana wzieci pod kontrole, to moge miec problemu typu Olli.

  • Redaktor Skoczybruzda bywalec
    tryb zycia a sukcesys portowe

    Ahonen pali papierosy.
    Olli chleje tak, że ma to negatywny wpływ na jego dyscyplinę w drużynie.
    Żaden, skoczek, którego znam doktoratu nie zrobił. Ludzie poświęcający się sportowi raczej rzadko mają wybitne osiągnięcia w szkole.
    Jak dla mnie Byrt może palić, chlać i wagarować - a jego wyniki potwierdzają, że talent do skoków ma niebywały.
    Jasne - najlepiej by było, żeby był wzorem cnót. Ale i bez tego może być nadzieją polskich skoków. Oczywiście, alkohol,używki, kiepskie wykształcenie może sprawić, że się stoczy. Ale napastliwy język jakim napisano te oskarżenia każe mi widzieć w "życzliwym" raczej złośliwego nienawistnika, który celowo rozpuszcza plotki, niż rzetelne źródło informacji.

  • anonim
    -

    HAHAHAH BYRT NADZIEJA POLSKICH SKOKOW? pali papierosy...pije alkohol... praktycznie w ogole sie nie uczy... i to ma byc talent? byl talentem jak jeszcze byl "normalnym" dzieckiem ! nic z niego pozadnego nie wyrosnie! o kilka za duzo sukcesow i sie [...] w glowie!
    Przynajmniej Paweł i Olek sa jeszcze pozadni i oni maja najwieksze szanse zeby cos w zyciu osiagnac! BYRTOW SKRESLILEM JUZ DAWNO! a znam braci bardzo dobrze!
    ____________
    Prosimy o używanie kulturalnego języka.

    *** Komentarz zmodyfikowany przez Moderatora(6107), 2008-11-28 23:47:52 ***

  • Schlieri-fanka doświadczony
    -

    Mamy talenty. Talenty Beskidów!
    Tak bym chciała, by im się udało.By oni plewili w młodych ludziach miłość do tak pięknego sportu jakim są skoki, gdy już Adaś skończy ze skakaniem...


    ***
    plewić, pleć - wyrywać chwasty spośród roślin uprawnych, czyli coś wykorzeniać, usuwać.


    *** Komentarz zmodyfikowany przez Moderatora(102), 2008-11-29 09:35:00 ***

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl