Skocznia w Ironwood zostanie reaktywowana

  • 2013-06-08 20:23

Ekscytujące wieści dla fanów skoków narciarskich napłynęły ze Stanów Zjednoczonych. Skocznia Copper Peak w Ironwood, szósty co do wielkości obiekt tego typu na świecie, zostanie w przyszłym roku przywrócona do użytku.

Na skoczni, która powstała w 1969 roku ostatni konkurs rozegrano blisko dwadzieścia lat temu. Wiadomo już oficjalnie, że w przyszłym roku, w dniach 28 lutego - 2 marca zostaną na Copper Peak przeprowadzone zawody pokazowe, w których wystartuje kilkunastu skoczków, głównie z USA i Kanady, ale zaproszenie do udziału w nich otrzymają także zawodnicy z Europy.

- Przywrócenie emocji wypływających z lotów narciarskich do Stanów Zjednoczonych odegra olbrzymią rolę w realizacji wysiłków zarówno USASJ i Copper Peak zmierzających do popularyzacji tego sportu - mówi Dyrektor sportowy USASJ Alan Johnson - Pozwoli to nam także na bardziej twórcze i mniej tradycyjne pokazanie skoków na "dużej skoczni".

Bryan Sanders, były skoczek z Copper Peak, olimpijczyk z Albertville we Francji z 1992 roku powiedział, że zarząd Copper Peak jest podekscytowany faktem przywrócenia skoczni do użytku:
- Minęło dużo czasu od ostatnich zawodów w 1994, a obiekt został poddany olbrzymim zmianom, które pozwoliły na dostosowanie tej historycznej skoczni narciarskiej ponownie do standardów FIS-u. Mamy teraz system zapewniający nam przychody, ulepszyliśmy wyciągi krzesełkowe, windę, drenaż na skoczni i przeprofilowaliśmy zeskok, wydłużając go i używając do tego 2000 ton ziemi. Tego lata zainstalujemy nowe maszyny do naśnieżania, a próg skoczni zostanie obniżony. Teraz jest to skocznia o rozmiarze (HS) 175 metrów i myślę, że będzie to bardzo bezpieczna i niezwykle ekscytująca skocznia, która powraca do życia.

Czytaj także: Loty narciarskie w USA czyli krótka rzecz o skoczni w Ironwood

Zobacz:Wirtualny spacer po skoczni Copper Peak


Adrian Dworakowski, źródło: skisprungschanzen.com/usaskijumping.org
oglądalność: (18258) komentarze: (48)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • anonim
    Nic sie nie dzieje

    Dzis mamy 1 marca a ani filmiku ani zdięć itp ze skoczni niema to kit wcale nie ma tam zadnych skoków

  • anonim
    ?

    i co? coś dzieje się z tą skocznią, w sensie pozytywnym, czy znów to było tylko gadanie i jednak nic nie zrobią?

  • anonim
    Brak

    Dobrze by było

  • EmiI profesor

    No żeby ocenić prędkości jakie będą musimy poznać parametry zmienionej skoczni więc to takie gdybanie. Chociaż wiele zależy od warunków. Między Letalnicą a Vikersundbakken wcale nie ma jakiejś kolosalnej różnicy a mimo to w Norwegi zawodnicy potrzebowali nawet 7 km/h mniejszych prędkości do uzyskiwania dłuższych skoków w 2011 r. Dlaczego? Kwestia praktycznie niespotykanych na innych skoczniach warunków atmosferycznych, skrajnie innych niż są z reguły w Planicy a na pewno zupełnie różnych niż były w 2011 r.

  • EmiI profesor
    @piotr186

    Wystarczy że pojawi się amerykańska elita, Frenette, Johnson, Fairall czy Alexander i już można latać daleko bez kosmicznej belki. Może to są słabi skoczkowie na poziom PŚ ale na tyle dobrzy żeby spokojnie latać daleko. (skoro 217 m w Vikersund skakał Tommy Lianes)

  • EmiI profesor
    @piotr186

    Jeśli nachylenie skoczni będzie wynosiło jak zapowiadają 36 stopni (czyli w okolicach punktu K bo przecież nie w każdym punkcie skoczni jest tako samo nachylenie) i zmniejszą kąt nachylenia progu powiedzmy do standardowych 11 stopni i jeszcze panujące warunki będą podobne jak zwykle o tej porze roku to sądzę że skoczkom z poziomu PŚ wystarczyło by do punktu HS jakieś 96-97km/h na progu... wprawdzie skaczą słabsi ale nie sądzę by 100 km/h było konieczne.

    *** Komentarz zmodyfikowany przez Moderatora(12), 2013-07-15 17:46:20 ***

  • piotr186n doświadczony
    Emil

    No tak, ale wydaje mi się że ta skocznia i tak będzie robiła wrażenie przestarzałej, Na pewno będzie to inne skakanie niż na nowoczesnych obiektach. Trzeba też wziąć pod uwagę ze ostatnie skoki tam miały miejsce w 1994 roku kiedy styl V właściwe dopiero "raczkował" wiec jestem bardzo ciekawy jak będzie przebiegał ten konkurs...

  • EmiI profesor
    @piotr186

    A nie chodzi mi o kąt nachylenia rozbiegu tylko progu. Tutaj często dokonuje się zmian, na wielu skoczniach z PŚ a nawet o tym nie wiemy. Kąt nachylenia zeskoku też będzie ważną kwestią.

  • EmiI profesor
    @piotr186

    Oczywiście że od klasy skoczka zależy sporo. Gdy skoczek jest bardzo słaby, skaczący na poziomie pół amatorskim, to żeby odleciał bardzo daleko trzeba mu ustawić bardzo wysoko belkę. Wydaje się proste ale wtedy automatycznie przy lądowaniu będzie miał olbrzymią prędkość i duże ryzyko że nie ustanie (z tego też powodu że jest słabym zawodnikiem) skoku nawet poniżej HS. Ale podejrzewam że tutaj najlepsi to jednak będą zawodnicy na pewnym poziomie. Około punktów PK czyli nie będą potrzebowali jakieś ultrawysokiej belki. Zwłaszcza że skocznia jest położona w dobrym miejscu do dalekich lotów. (na co praktycznie się nie patrzy, nawet architekt Letalnicy i Vikersund Janez Gorisek mówił że położenie skoczni ma gigantyczny wpływ na to jak skoki wyglądają)

  • piotr186n doświadczony
    Emil,pavel

    No nie mówcie ze od klasy zawodników już nic nie zależy:) Oczywiście można ustawiać bardzo wysoką belkę dla trzeciego sortu skoczków ale na skoczni mamuciej ta korelacja nie jest tak oczywista co dobrze widać po seriach testowych na znachorskich mamucich mimo iż belka często jest i o 20 pozycji wyższa niż potem w zawodach to i tak większość buli po 100 - 120 metrów.

  • Pavel profesor
    @piotr186n

    W skokach "wyniki" to pojęcie względne, w PK często skacze się dalej niż na tej samej skoczni w PŚ, wystarczy odpowiednio wysoko ustawić belkę i nawet worek kartofli poleci.

  • EmiI profesor
    @piotr186

    No ale zimą ciężko o wolny termin. Chyba że po Planicy, To jakie będą odległości zależy od profilu skoczni jaki będzie po modernizacji i od warunków chociaż powinno być mroźno, wysokie ciśnienie, jeszcze jak będzie wiało pod narty to nawet z dość niskich prędkości średni skoczkowie powinni daleko latać.

  • anonim

    W skisprungschanzen (w tym artykule) o skoczni w ostatnim zdjęciu, choć niewyraźnym, widać faktycznie jakąś ziemię. Skocznię wyprofilowano i już nie ma tej buli. No bo po co by próg obniżali?

    Prezydent Copper Peak jednak miał rację, mimo iż na zdjęciach nie było widać żadnych posunięć do przodu.

  • piotr186n doświadczony
    Kuriboh

    za Wikipedia (a ta za FIS-em): http://pl.wikipedia.org/wiki/ Skocznia_narciarska

    Żeby był mamut musi być HS-185 i punkt K-170.

    Wytycznie FIsSu z 2008 roku.

  • Zwei doświadczony
    autor: Kuriboh (*723.centertel.pl)

    Małysz wspominał podczas komentowania na Eurosporcie, że ona już jest zakończona, tylko FIS nie pozwala na niej skakać czy coś w ten deseń

  • greg początkujący
    Chiny

    Chińczycy planują budowę mamuta o HS-215 w Changbai Shen. Jeśli skoki mają się rozwijać to Chiny czy Korea to najważniejsze kierunki. USA oczywiście też, ale tam akurat dużo się dzieje w ostatnich latach, niedługo będzie więcej skoczni niż skoczków :-) A skocznia najbliżej Polski, która po stosunkowo niewielkiej przebudowie mogłaby być zaliczana do mamucich, to Banska Bystrzyca na Słowacji, gdzie jeszcze niedawno skakano ponad 150 metrów.

  • Snoflaxe weteran

    @piotr186n , 09 czerwca 2013, 09:01
    Dawniej punkt K był czymś w rodzaju dzisiejszego HS-u i nierzadko miały miejsce sytuacje, że nikt ówczesnego punktu K nie przeskoczył.

    Ciężko w ogóle powiedzieć, jaki faktycznie punkt K miała ta skocznia. Źródło z 1981 roku mówią o 155 metrach, ale przy wspomnianych wcześniej zawodach PK w 1994 roku podaje się 145 metrów. Podobnie 'skisprungschanzen'.
    http://wayback.archive.org/ web/20050828104854/http://www.skijump-db.net/FIS_WC/8081/8081_12.htm ..........
    http://wayback.archive.org/ web/20050905135549/http://www.skijump-db.net/FIS_COC/9394/COC199394.htm

  • Boy profesor

    W 1994 roku rozegrano dwa konkursy Pucharu Kontynentalnego. W obu przeprowadzono 3 serie, a do wyników liczyły się dwie najlepsze próby. Pierwszego dnia triumfował Terje Nyhus, ale najdalej skoczył Werner Schuster - 148 m, drugiego dnia wygrał Mathias Wallner z rekordem skoczni 158 m, tyle samo uzyskał również Schuster zajmując 2. miejsce.

  • EmiI profesor
    @kuriboh

    Nie. Minimum dla skoczni mamuciej to K-170 i HS185.

  • anonim
    @piotr186n

    Skąd takie informacje? Z tego, co wiem, by skocznia mogła się nazywać mamucią, musi mieć punkt konstrukcyjny na 150. metrze lub powyżej niego.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl