Już jutro we francuskim Courchevel odbędą się kolejne zawody Letniej Grand Prix. Po konkursie w Wiśle Walter Hofer opowiedział o zmianach, jakie FIS przygotował dla kibiców przed sezonem olimpijskim.
- Atmosfera w Polsce jest zawsze znakomita, wszyscy są bardzo gościnni i jesteśmy bardzo zadowoleni, że możemy tu przyjeżdżać.
- Organizatorzy zrobili ogromny krok naprzód w porównaniu do ubiegłego roku. Nie mam absolutnie nic do zarzucenia, wykonali kawał dobrej roboty, aby przygotować tę imprezę.
- Zawody Pucharu Świata w środku tygodnia są zawsze trudnym tematem. To wbrew naszej filozofii, aby organizować zbyt wiele konkursów. Jednak w tak dużym kraju jak Polska, o tak wielkim zainteresowaniu skokami możemy pozwolić sobie na wyjątek. Musi taki konkurs stać jednak na bardzo wysokim poziomie.
- Wygrana Polski w konkursie drużynowym nie była niespodzianką. Wiem, że ci zawodnicy pracują bardzo ciężko i to procentuje i będzie procentować w przyszłości. Oczywiście wasza drużyna będzie miała wzloty i upadki, ale Polska jest obecnie jednym z wiodących narodów w skokach.
- Przed tym sezonem nie wprowadziliśmy wiele zmian. Nasze analizy pozwoliły na ulepszenie sposobu prezentacji skoków. Chcielibyśmy zwiększyć dramaturgię zawodów, np. poprzez bliższe prezentowanie procesu decyzyjnego sędziów. Chcemy uwzględnić to w transmisjach z zimowych Pucharów Świata. W poprzednich latach po skoku zawodnika oglądaliśmy po trzy-cztery powtórki tego samego skoku. Teraz chcemy ograniczyć liczbę powtórek i szybciej wrócić do wydarzeń na żywo i pokazać co robią sędziowie. Są oni przecież połową tego, o co decyduje o liczbie punktów. W przeszłości za bardzo ich chowaliśmy, teraz chcemy to zmienić.
- Chcielibyśmy najpierw zaznajomić kibiców z pracą sędziów i być może w przyszłości będziemy mogli pokazać dokładnie jak oceniane są poszczególne etapy skoków. Na razie jest jednak zbyt wcześnie, aby o tym mówić.
- W przeszłości wszyscy zawodnicy rundy finałowej mieli tyle samo czasu na skok, przerwy między skokami były równe. Teraz chcemy aby pierwsza dziesiątka skakała w normalnym tempie, kolejna dziesiątka będzie miała nieco więcej powtórek. Ostatnia dziesiątka to będzie prawdziwa celebracja skoków. Chemy aby kibice mogli dokładnie śledzić rywalizację, pracę sędziów, aby dla wszystkich było jasne czemu dany zawodnik wygrał.
- Zwiększyliśmy także nieco kompensację za wiatr tylny. Aktualnie ta kompensacja jest o 21% wyższa niż przy wietrze przednim. Chcielibyśmy, aby zawody były bardziej sprawiedliwe, ale odległość i tak jest decydującym czynnikiem .Kompensacja ma być bardziej ukryta niż w poprzednim sezonie, będziemy bardziej powściągliwi w prezentowaniu kibicom i komentatorom wszystkich danych.
- Linia "to beat" działa bardzo dobrze przy relacji telewizyjnej, ale szukamy teraz również rozwiązania, które pozwoli nam na prezentację takiej linii na skoczni, aby kibice na trybunach widzieli jak daleko musi skoczek skoczyć, aby objąć prowadzenie.
- Moim zdaniem w przeszłości popełniliśmy błąd, ponieważ kompensacja za wiatr i belkę startową jest już uwzględniona przy ustawieniu linii "to beat". Po co zatem pokazywać kompensację ponownie, nie jest to potrzebne. Oczywiście w trakcie skoku wiatr zmienia się, ale linia którą kibice widzą jest aktualizowana aż do 2 sekund przed lądowaniem. Różnice mogą być zatem tylko bardzo niewielkie.
Czy wszystkie te zmiany i innowacje zobaczymy w zimowym Pucharze Świata zależą od tego, jaka będzie reakcja na nie kibiców, komentatorów oraz stacji telewizyjnych.
-
EmiI profesor
@piotr186
Oczywiście że nie amatorzy, ale czasem człowieka ogranicza natura, albo człowiek nie osiągnął jeszcze takiego stopnia rozwoju by tą naturę okiełznać. Ahonen 245 m też by nie ustał. Po pierwsze byłoby jeszcze bardziej płasko, a po drugie miałby też o kilka kilometrów większą prędkość a i tak spadłby z większej wysokości niż Romoren.
-
piotr186n doświadczony
Emil
No to trzeba szukać innych rozwiązań. Przecież to nie amatorzy projektują tę skocznie a i na starym mamucie w Planicy już 8 lat temu Romoren skakał bezpiecznie 239 metrów, A Ahonen upadł na 240 m ale mówił potem że mógł polecieć jeszcze 3-4 metry dalej i ustać ten skok (a nie skracać skok i spadać z wysoka) wtedy się dało a teraz nie? Wiem jest inny sprzęt (szczególnie kombinezony) ale mimo to.
-
EmiI profesor
@piotr186
Mamut w Vikersund wcale nie jest skocznią wymagającą wbrew pozorom jakiś małych prędkości. Tylko warunki panujące na tej skoczni pozwalają odlecieć przy niskich prędkościach. Profil tej skoczni to HS-225 i stosunek h/n 603. W teorii powinna być skocznią wymagającą najwyższych prędkości najazdowych ze wszystkich skoczni na świecie, i dlatego wiele osób nie wierzyło w rekord świata i jego bezpieczne ustanie. Jednak niskie położenie, mrozy, wysokie ciśnienie, dały takie noszenie, że skoczkowie spokojnie przy niskich prędkościach lądowali w granicach 240 metrów. Planica a zwłaszcza w marcu to inna bajka.
-
kuba stały bywalec
stare skoki
Luthor, zgadzam się z tobą w każdym calu. Po kilku latach sponsorzy będą odchodzić, a fis tak obrzydzi wszystkim skoki, że nawet zwolennikom nowego systemu nie będzie się chciało tego oglądać. Najlepsze czasy skoków to 94/03 i na pewno dopóki Hofer nie odejdzie to sytuacja skoków nie odbije się od dna. Kiedyś każdy lubił skoki bez biadolenia. Czasem tylko sędzia dał niesprawiedliwą notę, ale tak to każdy to lubił. I nie skakano od 115 do 130 80 razy, tylko wszystko było nieprzewidywalne i można było podziwiać kompletnie rózne skoki. Poza tym, tymi kombinezonami fis przeczy samemu siebie, bo bezpieczeństwo najważniejsze. Szkoda tylko, że z większą prędkością na progu trudno jest ustać skoki.
Podsumowując, Hofer za ostatnie 4 lata powinien przejść na przymusową emeryturę. -
dervish profesor
Co do linii "to beat"". Tak jak powiedział Hoffer jest ona generowana z lekkim opóźnieniem 2s.
Zmiana przeliczników możliwa w ciągu tych dwóch sek jest minimalna. Nie wpłynie to w znaczący sposób na szybka ocene wartości skoku. Kibic bedzie oceniał wartość skoku na podstawie tego jak względem linii "to beat" wyladował zawodnik.
Ja od dawna na tej podstawie na szybko oceniam wartość skoku.
Pierwsze co mnie interesuje to nie długość bezwzględna (tę to nawet ciężko ocenić na podstawie obrazu TV, za to łatwiej oglądając zawody na żywo) tylko odległośc od niebieskiej kreski. Od razu widać czy skok był wystarczający na objecie prowadzenia czy nie. Drobne korekty sa możliwe po dodaniu rzeczywistych ocen sędziowskich i rzeczywistych przeliczników wietrznych.
Pisze o rzeczywistych wartościach, gdyz jak mniemam przy generowaniu niebieskiej linii prawdopodobnie brane sa jakieś średnie oceny sedziowskie na przykład po 18 pkt.
Natomiast rzeczywiste przeliczniki wiatrowe różnia sie w sposób minimalny od tych sprzed 2 sekund branych pod uwagę przy generowaniu "line to bit".
Dokładne wartości liczbowe przeliczników sa dobre do analiz pokonkursowych i na pewno beda one dostępne na arkuszach wyników tak jak to było do tej pory. Wiec koneserzy nadal będą mogli analizować to do woli. W trakcie konkursu i tak nie było dostatecznie dużo czasu na szczegółowa analize tych cyferek. Zresztą "line to bit" sama w sobie jest taka szczegółową analiza warunków. Jeżeli jeden skoczek ma line to bit 120 m, a skaczący po nim ma wyznaczona line to beat na 118 m to od razu wiadomo ze ma gorsze warunki wietrzne.
Dla kibiców zasiadających na skoczni dobrze widoczna "line to beat" może stanowić nowa jakość widowiska gdyż do tej pory byli jak jeźdźcy we mgle, dopiero po podliczeniu wyników dowiadywali się o tym co telewidzowie wiedzieli już w chwili lądowania. -
dervish profesor
@luthor Dla mnie w chwili obecnej "stare" jawią sie jako zupełnie nieprzejrzyste. Teraz kiedy rozsmakowałem się w nowym regulaminie i zrozumiałem jego ideę nie wyobrażam sobie skoków bez tych przeliczników. Skakanie w dal bez bea wiedzy dotyczącej warunków jest zupełnie nieczytelne. Pisałem juz wiele razy, mnie nie fascynują odległości, w skokach jak i w innych dyscyplinach sportowych liczy sie dla mnie jedynie czysty sport czyli rywalizacja. Nie rozumiem ludzi ktorych podnieca bicie rekordów na skoczni czy gdzie indziej. Tych którzy lubią dalekie odległości odsyłam na zawody Pań albo dwuboistów. Wystarczy ustawić najazd o 20 belek wyższy niz skacze czołówka PŚ i panie będą przeskakiwały skocznię.
Na wielu skoczniach najdalsze skoki oddali dwuboiści, ale ich skoków nie wlicza się do rekordów skoczni bo zostały oddane z nieporównywalnie wysokich belek. Tak więc długość skoku nie ma żadnego związku z jego wartością.
Dla mnie liczy się tylko wartość skoku. A wartość zależy od umiejętności sportowych skoczka, od warunków, stylu, belki i odległości. Skoki zawsze były i będą wrażliwe na losowość, jednak nowe regulacje sprawiają, że są duzo sprawiedliwsze niż to bywało w przeszłości, dzisiaj mniej jest fuksów i częściej wygrywają ci co rzeczywiście na wygrana zasługują czyli najlepsi. I o to chodzi w sporcie. -
EmiI profesor
@Luthor
No to jest problem. W Planicy ciężko mi sobie wyobrazić konstrukcję, na której przy obecnych obostrzeniach, i panujących tam warunkach, można skoczyć bezpiecznie 250 m. Chyba że zrobią większą kopie Kulm, ale obecne trendy idą w tym kierunku żeby skocznie miały mniejsze nachylenie zeskoku co się przekłada na większą prędkość.
-
anonim
Emil
Ja nie wyobrażam sobie jak ktokolwiek może narzekać na wyrównany poziom skoków. Przecież jak oglądało się konkurs kobiet w Oslo na skoczni dużej, to różnice pomiędzy skoczkiniami wręcz raziły i mnie osobiście strasznie to odpychało od obserwowania tego konkursu.
Tak naprawdę ciekawe były tylko skoki Takanashi oraz Hendrickson i właśnie tutaj przypomina się heroiczna walka Małysza z Hanavaldem, za którą myślę wszyscy przeciwnicy "spiskowego systemu" tęsknią. Bo gdyby przywrócono stary system i dominować miał Gregor i powiedzmy Bardal to wszyscy by narzekali na nieprawidłowości. -
Luthor weteran
@Emil
Tak czy siak przypuszczam, że prędzej czy później z tymi kombinezonami będą musieli coś zrobić, bo przez te większe prędkości na mamutach coraz trudniej się ląduje dalekie skoki. Szczególnie widać to było w Planicy. Trudno będzie przy tych rygorystycznych przepisach bić nowe rekordy świata.
-
EmiI profesor
Co do małych różnic. Owszem w przypadku ograniczenia warunków nośnych (mniejszy kombinezon, gorszy wiatr, rzadsze powietrze) stawka się ścieśnia. Jednak widać np u pań czy choćby u kombinatorów, gdzie różnice pomiędzy górą a choćby środkiem stawki są spore mimo dokładnie tych samych przepisów. Czyli tutaj musiała dojść kwestia umiejętności.
-
Luthor weteran
A poza tym tak się sklada, że to przy tym nudnym, beznadziejnym, niesprawiedliwym starym systemie popularność skoków rosła, a na skocznie waliły tłumy. Dziś mimo tych cudownych nowości trend jest raczej odwrotny (nie licząc kilku tylko miejsc jak Zakopane, Willingen czy TCS).
@JanksPL
Akurat Morassi nie zajął wtedy miejsca na podium dzięki wiatrowi, tylko oddał dwa świetne skoki, chyba najlepsze w życiu. Dzień konia po prostu. A gdyby nie kiepskie lądowania, to byłby nawet oczko wyżej. -
EmiI profesor
@Luthor
Kiedy wprowadzili noty za styl, skoki narciarskie automatycznie przestały być skokiem w dal na nartach i dało to możliwość to wprowadzenia szeregu innych składowych noty. Albo skok w dal na nartach, albo dopuszczamy inne składowe. Co do punktów za wiatr, to jest może kilka skoków w sezonie gdzie nie zadziałały i to wynikało z sytuacji że skoczek dostał bardzo silny boczny podmuch i zaliczyło to mu tako przedni wiatr. To jest możliwe w przypadku bardzo silnych bocznych podmuchów, które zawiały nie centralnie z boku ale lekko od dołu. Ale to były jednostkowe przypadki.
-
Luthor weteran
@dervish, @Emil
Skoki jako sport rozgrywany na wolnym powietrzu NIGDY nie będą sprawiedliwe i należy się z tym pogodzić. A takie sztuczne "poprawianie" natury prowadzi tylko do jeszcze większych niesprawiedliwości.
A co komu przeszkadzały te "fuksy" w dawnym systemie? Dla mnie to też był pewien urok skoków, że nawet takiemu Urbancowi mogło się poszczęścić i wygrać zawody PŚ. Nie zapominajmy, że w przekroju całego sezonu na czele klasyfikacji generalnej i tak byli najlepsi, loterie zdarzały się tylko raz na jakiś czas. Zaletą "starych" skoków była dla mnie przede wszystkim przejrzystość - skaczesz najdalej, nie zrypiesz lądowania - wygrywasz. Cała istota tego sportu polegająca na tym, by oddać najdłuższy skok została wypaczona.
Kompensacja za belkę to jedyne co zostawiłbym z nowego systemu, bo te restarty serii rzeczywiście były irytujące. Wprowadziłbym jednak pewne ograniczenia - powiedzmy max. 3 razy w konkursie, żeby jury dokonywało takich działań tylko wtedy kiedy jest to absolutnie konieczne.
A co do skakania w jedno miejsce, to nie mówię od razu, że punkt K ma przekraczać tylko kilku zawodników. Jednak rozrzut między odleglościami powinien być jednak trochę większy. Dla mnie różnica między np. Stochem a Descombesem czy Asikainenem musi być jakoś wyraźniej zaznaczona, bo to jest zupełnie inna klasa zawodników, a po metrach można by wnosić, że już niewiele im do niego brakuje, co jest obrazem fałszywym. -
anonim
@piotr186n
zrozum że punkty za wiatr biorą síę z warunków wietrznych na skoczni, nie od hofera tylko z punktów pomiarów.
Nie rozumiem dlaczego takie cyrki jak wygranie konkursu przez roka urbanca czy podium Morasiego,jestem pewien że z rekompensatmi nie zajęli tak wysokich miejsc.Zrozum że wiatr pomaga skoczkom jeśli jest pod narty,więc dlaczego Ci co mieli lepsze warunki mają być wyżej od tych co mieli gorsze?Punkty za wiatr nie rekompensują w całości gorszych warunków,ale dzięki nimi zawodowy są bardziej sprawiedliwe.Komentarz zmoderowany (Moderator nr:36) / 2013-11-24 10:53:13 -
EmiI profesor
@piotr186
Hmm ja zauważyłem co innego, że przy byle przednim podmuchu odlatują daleko, a przy byle tylnym spadają prawie że na bule.
-
piotr186n doświadczony
EmiI
Nie wiem o czym piszesz, ja twierdzę tylko że skoczkowie zaczęli skakać pod system punktowy czyli tak zmienili technikę skoku (i sprzęt trochę) żeby jak najlepiej skakać przy tylnym wietrze.
-
piotr186n doświadczony
Emil
Skoki narciarskie to jedyny sport gdzie zmiany zaczyna się od szczytu (PŚ,MŚ) a w zawodach niższej rangi nadal się skacze po staremu.. W innych sportach np. w piłce nożnej to zawody młodzieżowe i niższej rangi służą do testowania nowych rozwiązań, to tak jakby w piłce nożnej na mundialu testowano nowe pomysły anie tka jak jest czyli najpierw testują na MŚ do lat 20 albo i w krajowych rozgrywkach a potem ewentulaniei się wprowadza zmiany do zawodów rangi najwyższej.
W skokach narciarskich jest to wszystko postawione na głowie, Boję sie o Igrzyska olimpijskie w tym systemie, i co ktoś skoczy dwa razy najdalej ale nie wygra tylko będzie np.5? i to tylko z powodu punktów za wiatr (które dodatkowo będą ukryte a nie podane do wiadomości) a taki scenariusz jest realny. -
EmiI profesor
@piotr186
Wyrównał się poprzez system punktów za wiatr? Czyli sugerujesz że Ci stawali na podium w każdym konkursie mieli najzwyczajniej farta do wiatru i po odjęciu punktów wychodziła ich realna przewaga. Co do sprzętu, jakieś znaczenia ma, ale jednak w skokach Pań dalej różnice punktowe są nawet kilka razy większe niż w skokach Panów mimo tych samych przepisów.
-
Tim doświadczony
dervish
Z wszystkim się z tobą zgadzam poza proponowaną innowacją "Kompensacja ma być bardziej ukryta niż w poprzednim sezonie, będziemy bardziej powściągliwi w prezentowaniu kibicom i komentatorom wszystkich danych.". To jest złe rozwiązanie już wszyscy się przyzwyczailiśmy, że są jednak cyferki po wykonanym skoku pokazywane.Jakie są wady tego rozwiązania:
a)sama linia spowoduje, że nie będzie można prawidłowo ocenić warunków powietrznych (2 sekundy to trochę dużo)
b)kompensata ma znaczący wpływ na wynik przez to będzie nieczytelne dlaczego zawodnik dostał taką notę a nie inną
c)dlaczego ma to być wogóle ukryte komu to przeszkadza, a tylko zagmatwa jeszcze bardziej skoki i da argument Szaranowiczowi do powrotu do "rozmantycznych skoków"
d)ukrywać dane... przed kibicami i komentatorami, a dlaczego? -
EmiI profesor
@piotr186
A są konkursy dla dzieci gdzie się nie stosuje korytarza wietrznego, więc rezygnacja z niego jest prosta i możliwa... MŚJ, PK i MŚJ to są zawody przejściowe. Ich założeniem jest zdobycie przez skoczka doświadczenia, i punktów uprawniających go do walki w PŚ. Wygrane w PK nie są celem samym w sobie, celem jest pokazanie trenerowi że umiem walczyć w zawodach i się nadaje do PŚ. Natomiast PŚ to jest szczyt, nie ma już nic wyżej. Więc trzeba załatwić skoczkom cieplarniane warunki, już nie mówiąc o najważniejszym dla FIS argumencie TV. Konkursy trwające 4-5 godzin nie mają prawa bytu.
-
piotr186n doświadczony
Emil
Lepsze były stare czasy gdy punkt K przeskakiwała tylko elita, najlepsza 10 a nie raz i mniej a nie tak jak teraz gdy punkt K przekracza nie raz 40 na 50 skoczków w konkursie...
Gdzie te czasy gdy skok 100 metrowy na skoczni K-120 dawał miejcie w pierwszej dziesiątce? Wtedy przynajmniej rola sprzętu była mniejsza -
piotr186n doświadczony
dervish
Twój punkt pierwszy to czysta demagogia prohoferska - patrz Puchar kontynentalny, FIS Cup czy MŚ juniorów - wszędzie skaczą starym systemem i się da. Wiec powrót do starego sytemu jest prosty i możliwszy,
AS co od lini to jednak bardziej czytelne są cyferki ile danemu skoczkowi dodano punktów, bo linia nic nie mówi, -
EmiI profesor
@dervish
Ale linia zawsze powstaje wcześniej, nawet sam Hofer przyznał że 2 sekundy. Tylko on twierdzi że to jest "tylko", a dla mnie to jest "aż". 2 sekundy to na dużej skoczni to jest często blisko połowa trwania lotu, i przelecenia z 3 punktów pomiaru wiatru, i przez ten czas wynik jak zauważył OjciecMarek może się znacząco zmienić.
A z innej beczki. Jak komuś się nie podobają małe różnice, to niech zacznie oglądać tylko skoki kobiet. Tam są duże różnice, co widać też było na treningu dzisiejszym na dużej skoczni. Zmiany przepisów na pewno dołożyły do takich małych różnic cegiełkę, ale co widać po Paniach, ważniejsze były wyrównujące się umiejętności zawodników. ALe jak komuś tęskno za czasów kiedy skoczek co przechodził kwalifikacje i to w gronie 85 zawodników, potrafił ledwo poprawnie ułożyć się w powietrzu to trudno jego sprawa :) -
dervish profesor
1. Skoki w "starym stylu" bez kompensacji wietrznych i zmian belek to anachronizm. Konkursy bez tych usprawnień są nudne, dużo bardziej niesprawiedliwe i pełno w nich fuksów, poz tym w dzisiejszych czasach w warunkach dynamicznie zmieniającego się klimatu wielu konkursów nie dałoby sie przeprowadzić gdyby powrócic do "starego regulaminu". Przykłady jak nudne i beznadziejnie loteryjne moga byc takie konkursy mieliśmy w zeszłorocznym PK.
2. Modyfikacja polegajaca na niepokazywaniu punktów za wiatr i kompensat za belkę. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Ale to wcale nie musi byc złe z punktu widzenia przeciętnego kibica, ale prawdziwego kibica informacji nigdy nie za wiele :). Kompensacje z tytułu obnizenia belki nadal będa widoczne ale tylko przed skokiem. Kompensacja wietrzna ma co prawda byc nie pokazywana w formie liczbowej, ale przecież jest ona ujmowana w formie graficznej przy okazji pokazywania niebieskiej linii "to beat". Obie formy prezentacji kompensat wykonuje ten sam komputer, więc w sumie nie ma o co sie awanturować. Dla przeciętnego kibica ta niebieska linia jest o wiele bardziej czytelna od cyferek., zwłaszcza że czynione sa przymiarki do prezentowania linii "to beat" również dla publiczności będącej na miejscu zawodów. (ciekawe jak to zrobią, może laserowo? )
3. Pokazywanie pracy sedziów. Tutaj raczej nie chodzi o pokazywanie ich twarzy i rąk tylko tego w jaki sposób powstaje ocena sedziowska, czyli jak ocenili poszczególne fazy skoku. To może byc bardzo ciekawe i rzeczywiście pozwoli rozwiać wiele wątpliwości odnośnie uczciwości sędziowania.
Wada tej nowinki może byc znacznie wydłużony czas pomiędzy skokami ostatnich 10 skoczków. Większe rozpiętości czasowe to możliwość większych zmian warunków pogodowych a to z kolei może zwiększyć loteryjność . -
Luthor weteran
@kuba
Dokładnie. Mnie też to skakanie w jedno miejsce coraz bardziej denerwuje. A w połączeniu z kompensacjami to już kompletny cyrk i mamy takie kwiatki, że dwóch zawodników uzyskuje taką samą odległość, po czym jeden jest w pierwszej "10", a drugi nie dostaje się do drugiej serii. Ehh, ile ja bym dał, żeby "stare" skoki wróciły...
-
anonim
@kuk
Na Igrzyskach Olimpijskich zawsze obowiązują przepisy dot. rozgrywania zawodów z poprzedniego sezonu. Dlatego w Vancouver nie było punktów za wiatr i belkę. Ale w Soczi już będą.
-
anonim
Hofer chyba ma kibiców za kompletnych idiotów przecież nie pokazywanie tak istotnych spraw jak kompensacja punktowa to jawne oszustwo i przekręty nawet komentatorzy nie będą tego widzieć? on chyba się z osłem na rozum pozamieniał.
No tak to sezon IO wiadomo, że na IO medale muszą trafić tam gdzie trzeba. -
EmiI profesor
Zobaczymy jak to będzie jutro wyglądać i wtedy będzie pora na szersze komentarze. Teraz to wygląda durnowato ale pomysł niepokazywania punktów za wiatr i za belkę brzmi tak absurdalnie że aż nie może być prawdziwy. Może chodzi o to że było w Hiza i w Wiśle że wszystko się wyświetliło że końcowej nocie a nie przy pierwszym podaniu odległości, chociaż i to jest bez sensu. Po co nam zbliżenia na sędziów? O ile ich zdjęcia przy wyświetlaniu się not jeszcze ujdą, to po co ich pokazywać w gnieździe zamiast powtórki?
-
piotr186n doświadczony
Jestem w szoku po przeczytaniu tego artykułu... Widzę wielkie zagrożenie dla skoków narciarskich jak te pomysły wejdą w życiu.
Ale były i inne kłamstwa w wypowiedziach Hofera
1. "To wbrew naszej filozofii, aby organizować zbyt wiele konkursów"
- jeszcze nie dawno lobbował za czymś wręcz przeciwnym...
2."Chcielibyśmy zwiększyć dramaturgię zawodów, np. poprzez bliższe prezentowanie procesu decyzyjnego sędziów"
- niech on już lepiej nie zwiększa dramaturgii, a po co nam widzieć jak sędziowie naciskają guziki? To przecież nie wpłynie na lepsze sędziowanie które od kilku lat jest tragiczne...
4."W poprzednich latach po skoku zawodnika oglądaliśmy po trzy-cztery powtórki tego samego skoku. Teraz chcemy ograniczyć liczbę powtórek i szybciej wrócić do wydarzeń na żywo i pokazać co robią sędziowie."
- to ja już wole powtórki oglądać od szanownych panów i pań sędziów..
5. "Ostatnia dziesiątka to będzie prawdziwa celebracja skoków"
- jasne żeby było więcej czasu na manipulacje i przekręty...
6."Chcielibyśmy, aby zawody były bardziej sprawiedliwe, ale odległość i tak jest decydującym czynnikiem"
-są mniej sprawiedliwe a jak 30 skoczków się mieści w 5 metrach to odległość przestaje mieć znaczenie.
7."- Moim zdaniem w przeszłości popełniliśmy błąd, ponieważ kompensacja za wiatr i belkę startową jest już uwzględniona przy ustawieniu linii "to beat". Po co zatem pokazywać kompensację ponownie, nie jest to potrzebne."
- to mnie zmroziło najbardziej to jest jawne szukanie sposobów na manipulowanie wynikami. A linia komputerowa w 90% ma nie wiele wspólnego z punktacją i odległością potrzebną do prowadzenia. -
ZKuba36 profesor
Dziwne
Będą pokazywać buzie tych, którzy obecnie mają mały wpływ na końcową ocenę skoczka. Nawet gdy wykombinują jakiś spisek i zaniżą/zawyżą ocenę jakiemuś zawodnikowi to raczej nie więcej niż o 1 punkt X 3 sędziów = 3 punkty. Za wiatr można być oszukanym nawet o kilkanaście punktów.
Zmieniające się punkty za wiatr powinni pokazywać w telewizorze a nie twarze sędziów kombinujących komu dać lepszą ocenę. -
gina profesor
Dziwne - mnie od zawsze interesowała w konkursie tak banalna rzecz jak skoki, to nie jest dyscyplina pt. "Przyglądamy się pracy sędziego".
A poza tym, nie rozumiem - nie chcą na bieżąco pokazywać kompensacji? Jeżeli tak, to jakaś bzdura z kosmosu - przecież to jeden z elementów wpływających na końcowe noty. To może proponuję iść za ciosem i nie pokazywać not, albo iść na całość i nie podawać długości skoku, ani punktacji końcowej - tylko miejsce.
Nie wiem, czemu te zmiany mają służyć.
A kompensację można sobie wyliczyć, odejmują od noty punkty sędziów i punkty za długość. Tyle, że dłużej potrwa, zamiast wgapiać się w "pracę sędziów" kalkulatory do łapek.... -
EmiI profesor
@Pytajnik
12,6*1,21=15,246. 12,6 było już w zeszłym sezonie więc przy ustaleniu innego przelicznika za tylny wiatr, powinno ten wynik pomnożyć razy 1,21.
-
Pytajnik stały bywalec
@Emil
Skąd wziąłeś te 15,25?
-
EmiI profesor
@Pytajnik
No tekst średniej jakości, błędów sporo, ale mi chodziło o to jak komentatorzy wmawiają widzom że coś jest trudne i niezrozumiałe.
-
Pytajnik stały bywalec
@Emil
Beznadziejny tekst,jest tam błąd jeżeli chodzi o sposób mierzenia długości skoku:http://tiny.pl/hzx9h .A jest tak.
-
EmiI profesor
@alfons6669
W teorii w żadnym regulaminie FIS nie ma czegoś takiego jak sposób ustalania wartości przelicznika więc to 1,21 to takie ustalenie na gębę które było w Hiza i Wiśle a tutaj widać stwierdzili że 15,25 za 1 m/s wiatru to za dużo :P
-
Snoflaxe weteran
http://www.fis-ski.com/pdf/2014/JP/3721/2014JP3721RL.pdf
Przelicznik wiatru wg protokołów FIS nadal jest jeden. Za tylni wiatr nadal dostaje się tyle samo punktów, co odejmuje się za przedni. -
EmiI profesor
@OjciecMarek
http://interia360.pl/artykul/ucz-sie-dziecko-matematyki-bo-zostaniesz-komentatorem-sportowym,60610 a kibice pewnie na zasadzie "z kim przystajesz, takim się stajesz" też podupadli intelektualnie, słuchając o "skomplikowanym systemie" i "nieczytelności". :P
-
Pavel profesor
Zgadzam się z wami w pełni, Hoffer plecie trzy po trzy z tą linią. Każdy kibić, który przynajmniej obejrzał te 5-6 konkursów, świetnie sobie zdaje sprawę, że punkty to podstawa, a linia to tylko spekulacje. Tym bardziej, że ona nie zmienia się od momentu startu, a więc nie wiem o co mu chodzi z tymi 2sec.
-
OjciecMarek profesor
Z tą linią "to beat" Hofer walnął jak łysy grzywą o kant kuli - przecież ta linia jest generowana z lekkim opóźnieniem, szczerze mówiąc,poza jakimiś skrajnymi przypadkami, gdy można by było się obejść i bez niej, nie korzystam z wrażenia jej przekroczenia przy ocenianiu, czy skok wystarczy na objęcie prowadzenia przed wyświetleniem wyników - przecież prosta arytmetyka sprawdza się w takich sytuacjach o wiele lepiej. Doskonale to widać np. przy skoku Kamila z finału PŚ w Planicy w 2011:
https://www.youtube.com/watch?v=AwPRqhXBMfM
Jeszcze na rozbiegu pojawia się komunikat, że Kamil musi skoczyć 225 metrów, gdy zawodnik jest już w locie, linia jest umiejscowiona gdzieś na 217-218 i wyraźnie widać, że Stoch jej nie przekroczył, a po wyświetleniu się wyników, doprawdy, nie trzeba było być orłem, żeby sobie szybko przeliczyć punkty. Jednym zdaniem - można poczuć się traktowanym, jak idiota.
Może Hofer wyrobił sobie taką opinię o przeciętnym kibicu na podstawie kontaktów z komentatorami telewizyjnymi ;)? -
tomek20 weteran
Tak i teraz zamiast powtórek będę oglądał jak panowie wciskają guziczki... No a tego "Po co pokazywać kompensację" nawet nie skomentuję.
-
Kamila_fanka początkujący
Te zmiany nie są w sumie aż takie złe, nie rozumiem tylko, dlaczego ilość powtórek jest zmniejszona kosztem "zaznajomienia kibiców z pracą sędziów".. Nie wiem, może tylko ja tak sądzę, ale w skokach najważniejsze są same skoki i czasami po prostu przeanalizowanie ich, niż oglądanie, co takiego robią sędziowie, oceniając skoczków...
-
asd weteran
Aha, czyli to, że kompensacji za wiatr nie pokazują obok odległości - zaraz po skoku - to miał być tylko taki wstęp ;) Fajnie ;) Podobnie jak te wizerunki sędziów ; widzowie oczekują grafiki z wiatrem przed skokiem ; dlaczego z tego akurat zrezygnowano? Teraz jest jeszcze mniej przejrzyście - bo zamiast od razu po skoku sobie obliczyć, czy zawodnik ma szansę objąć prowadzenie albo na którym miejscu może wylądować - trzeba czekać aż przejdą wizerunki sędziów i noty ; wiadomo, że te linie, ile trzeba skoczyć - są zwodnicze, już nieraz było tak, że zawodnik przeskakiwał linię, mimo to - nie wychodził na prowadzenie i to nie z powodu not.
-
anonim
To rzeczywiście niesamowite że ten pan jest przez tyle lat dyrektorem (RACE DIRECTOR) Pucharu Świata w skokach i to jest prawdziwa tragedia dla tej dyscypliny,
Niestety nie ma ona tyle szczęścia co biegi narciarskie, które najpierw miały Ulvanga, potem Capola a teraz Mignereya. -
Janeman profesor
Zle sie dzieje...
Te zmiany(jak zwykle) w zlym kierunku. Czy naprawde ktos z nas woli patrzec na pana wciskajacego guziki,niz przygladac sie szczegulom skoku na powtorce?
Ale teraz przynajmniej nikt nie bedzie mogl miec pretensji do sedziow ze dali 19 za skok bez telemarku... -
EmiI profesor
"Chcielibyśmy najpierw zaznajomić kibiców z pracą sędziów i być może w przyszłości będziemy mogli pokazać dokładnie jak oceniane są poszczególne etapy skoków. Na razie jest jednak zbyt wcześnie, aby o tym mówić.". To już kiedyś było. I dziwne że z tego zrezygnowali.
"Linia "to beat" działa bardzo dobrze przy relacji telewizyjnej, ale szukamy teraz również rozwiązania, które pozwoli nam na prezentację takiej linii na skoczni, aby kibice na trybunach widzieli jak daleko musi skoczek skoczyć, aby objąć prowadzenie." Już chyba kiedyś pisałem gdzieś że powinni zamieścić lampki wzdłuż zeskoku które by pokazywały odległość konieczną do objęcia prowadzenia.
A co właściwie ma znaczyć że mają być bardziej powściągliwi w pokazywaniu wszystkich danych? Hofer chyba serio ma ludzi za idiotów. Najpierwsze tylko 3 sędziów bo niby ludzie (ciekawe czy jego zdaniem umieją korzystać z toalety, i włączyć telewizor) nie ogarniają 5, ale nie przeszło na szczęście, a teraz mają nie pokazywać kompensacji, bo niby od cyferek szmergla dostaną... -
koko bywalec
"Chcielibyśmy, aby zawody były bardziej sprawiedliwe, ale odległość i tak jest decydującym czynnikiem .Kompensacja ma być bardziej ukryta niż w poprzednim sezonie, będziemy bardziej powściągliwi w prezentowaniu kibicom i komentatorom wszystkich danych."
Jak można skłamać w 2 zdaniach odpowiedź powyżej hehehe Sprawiedliwie - ale tak aby nikt nie widział co to za sprawiedliwość;)
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
- Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
- Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
- Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
- Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
- Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
- Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
- Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
- Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
- Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
- Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
- Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
- W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
- W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).
Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu
Zaloguj się