Sporo kontrowersji wzbudziła dyskwalifikacja Jana Ziobro w niedzielnym konkursie Letniej Grand Prix w Niżnym Tagile. Nasz reprezentant po pierwszej serii zawodów tracił do podium bardzo niewiele i miał szansę na walkę nawet o zwycięstwo.
Chwilę po zakończeniu pierwszej serii konkursowej otrzymaliśmy jednak komunikat, iż Jan Ziobro został zdyskwalifikowany za zbyt obszerny kombinezon.
"Sytuacja z kombinezonem wyglądała tak, że rano był jeszcze dobry, a w trakcie kontroli już nie. Według kontrolera FIS zabrakło dwóch centymetrów. Zaraz po kontroli zmierzyliśmy raz jeszcze na naszym sprzętem pomiarowym, w szatni, wszystko było w porządku" - opowiada rozgoryczony Jan Ziobro.
"Wspólnie z trenerem Robertem Mateją poszliśmy do Seppa Gratzera, aby odwołać się od decyzji. Nie było jednak już o czym rozmawiać, powiedział że u niego jest 76 centymetrów i koniec tematu" - dodaje skoczek WKS Zakopane.
"Czy ochłonąłem już po tych zawodach? Trudno powiedzieć, szkoda konkursu oraz punktów, zwłaszcza, że wszystkie moje skoki były dobre i stabilne. Samopoczucie jest jednak dobre, teraz odpuszczamy Ałmaty, a w Letniej Grand Prix pojawię się ponownie w Hinzenbach oraz w Klingenthal" - zakończył nasz zawodnik.
-
HKS profesor
@gina
Nie w każdym sporcie. Pamiętam jak Zwarycz w podnoszeniu ciężarów stracił medal ME przez niesłusznie niezaliczone podejście, a odwoływać się można było do tych osób, które podejścia nie zaliczyły (mniej więcej tak wyglądała prostota tej sytuacji) - oczywiście nic to nie dało.
A co do tej sytuacji, to może latem nie jest to jakieś elektryzujące ale dziwne, bo co znaczy "u mnie jest tyle i już" - niedługo się okaże, że przy kontroli trzeba będzie mieć swoich ludzi, żeby sprawdzali dokładność pomiaru. -
EmiI profesor
@piotr186
Licząc kwalifikacje, I i II serie konkursów indywidualnych, drużynowych i mieszanych w PŚ i LGP od czasu wprowadzenia nowych strojów Polacy i Słoweńcy byli dyskwalifikowani dokładnie po 7 razy...
*** Komentarz zmodyfikowany przez Moderatora(12), 2013-10-07 16:32:46 *** -
dejw profesor
@piotr186
I to jest właśnie twój "poziom". A raczej jego absolutny brak. To oczywiście typowe dla ciebie.
Myślisz że przejmę się twoimi odzywkami, które ostatnio słyszałem w gimnazjum? Mam głęboko gdzieś co tak prymitywny człowieczek jak ty może o mnie myśleć.
To co ty odwalasz na tym forum jest tak żałosne, że aż szkoda o tym gadać. Tylko jedno na koniec, bo nie mam ochoty marnować czasu na takiego głąba - jesteś zaślepionym egocentrykiem, który twierdzi że zjadł wszystkie rozumy i wszystko wie. A tak naprawdę jesteś bezwartościowym osobnikiem, który non stop bredzi, tolerowanym tylko dlatego bo dostarczasz nam tu rozrywkę. -
piotr186n doświadczony
dejw
Z debilami twojego pokroju nie rozmawiam, To i tak były dwa komentarze za dużo w twoją stronę
-
dejw profesor
@piotr186
Mnie za to szalenie bawi twoja wrodzona głupota i totalny brak wiedzy na temat na który komentujesz.
Ale że na wiedzę nigdy nie jest za późno, a ja jestem naprawdę wielkoduszny to pomogę ci się dokształcić. I naprawdę nie musisz mi dziękować.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ironia -
piotr186n doświadczony
dejw
Twoja inteligencja mnie poraża, a przecież każdy nawet opóźniona w rozwoju ameba będzie umiała ci powiedzieć dlaczego tak mało DSQ jest u Koreańczyków, Estończyków Słowaków i Ukraińców.
Ja ci nie ułatwię i i co nie powiem dlaczego.
Dodam tylko że Słoweńcy "nabili" sobie licznik dyskwalifikacji dyskwalifikacjami za nowe (obowiązujące od zeszłego lata) węższe kombinezony.
Jeżeli weźmiemy tę poprawkę to Polacy są bezsprzecznie najczęściej dyskwalifikowanym narodem,
A niesprawiedliwe dyskwalifikowanie Polaków ma długą tradycję wystarczy przypomnieć sobie sezon 2000/2001 kiedy w Kuopio Adama Małysza zdyskwalifikowano za rzekom zbyt długie narty (o 1 cm!) a potem okazało się ze były dobre.... -
piotr186n doświadczony
gina
No wiadomo że dyskwalifikacja za sprzęt nie można żeby często tych samych zawodników bo wtedy byłaby afera.. To prostu taki straszak który można odpalić od czasu do czasu jak trzeba..
-
gina profesor
Dyskwalifikacje są jednak rzadkie i nie służą żadnemu sterowaniu wynikami. Raczej chodzi o to, by jury wykazało się, że czuwa i pamięta... choć czasem mam wrażenie, że działa to na zasadzie - hej, jesteś młody, niedoświadczony, z kraju mało rozwiniętego skokowo a świetnie skaczesz, to pewnie kombinujesz, więc dla pewności dsq...
jeżeli jury chce sterować do pewnego stopnia zawodami, to są noty, wiatry i cała reszta.... -
dejw profesor
@dervish
Niee, nasz wywiad to potwierdził z 200% pewnością - mafia koreańsko-estońska to tylko jeden z odłamów mafii słoweńskiej, podobnie jak z mafią tadżycko-ujgurską (tak, tam to się dopiero skoki rozwijają, mamy i tam swoje tajne źródła! :P ), nie wierzę że tego nie wiedziałeś :P
-
dejw profesor
No czyli w tym zestawieniu widać jak na dłoni jakaż ta słoweńska mafia jest sprytna. Uwalili swoich dla niepoznaki, aż 11 razy, żeby nie posądzać ich o stronniczość. Ale my, tropiciele największych spisków, matactw i oszustw z naszym oświeconym wielebnym piotrem186 na czele nie damy się zwieść! Wiemy że to tylko działania maskujące, mające na celu zatuszować oczywiste fakty korupcji w skokach narciarskich i uwalenia innych nacji mogących zagrozić wielkiej potędze Słowenii!
-
Snoflaxe weteran
Dyskwalifikacje
Poniżej zestawienie dyskwalifikacji ze względu na kraje od LGP 2011. Interpretacja dowolna ;)
SLO 11
POL 8
BUL 7
RUS 7
AUT 6
GER 6
NOR 6
FIN 5
CZE 4
JAP 4
KAZ 3
ITA 3
FRA 2
UKR 2
KOR 1
SVK 1
EST 1 -
kibic_malysza profesor
Znowu jakieś krętactwa się zaczynają na niekorzyść naszych skoczków, jeszcze im mało co do tej pory narobili?
Już kiedyś Adama zdyskwalifikowali w Klingenthal gdzie walczył o wygraną w całym LGP,teraz ostatnie konkursy i robią podobnie z innymi. No ale cóż, jak to napisała @Fanka zima się zbliża. -
EmiI profesor
@Fanka
To co pisałem o dyskwalifikacjach jest odpowiedzią na inne posty, które mówią o najcześciej dyskwalifikowanych nacjach i zawodnikach, bez konkretnego odniesienia do tego konkursu. Co do Gratzera, to bardzo źle że podejmuje decyzje jednoosobowo (kto takie rzeczy widział? jak zauważył Janeman jest to korucjogenne), a także że nie ma odwołań czyli może uwalić kogo chcę. To się piszę od zawsze, podsuwamy różne propozycje, typu sprawdzanie komisyjne, więcej sędziów ale niestety nie mamy na to żadnego wpływu, to już sami działacze muszą na komisjach ustalić.
-
anonim
@Emil
Przeczytaj jeszcze raz ten art wyżej :D
Jeśli Gratzer twierdzi, że miał o 2 cm więcej a trener natychmiast jeszcze raz dokonuje pomiaru i idzie z tym do niego i mówi, że jest ok a Gratzer utrzymuje nadal, że u niego jest o 2 cm za dużo to ktoś tu kłamie nie?
Prosta sprawa i powinna być prosta odpowiedź.
I tu chodzi o tę konkretną sprawę nie wywlekać prosze innych dyskwalifikacji i zasłaniać rzeczywistość.
Gratzer może to zrobić jak mu się podoba i to on ma "rację" nie ma podważania jego decyzji.
Tak jak mówię on też trenuje przed zimą :P -
EmiI profesor
@piotr186
Kolfer też miewał inne dyskwalifikacje. Co do kontroli to powinno się nimi zajmować więcej osób. Fizycznie jest niemożliwe skontrować 50 osób w trakcie trwającej często nawet ok 40 minut jednej serii. Z tego co wiem to kontrole są losowe, a czasem po jednej DSQ sędziowie się na Ciebie uprą jak na Zografskiego.
-
piotr186n doświadczony
Emil
A to oznacza że w sprzęcie jest bardzo dużo elementów gdzie można "kombinować" a kontrole są bardziej dla zasady niż żeby coś kontrolować. I pamiętam jak pokazywali obrazki z kontroli podczas PŚ w Oberstdorfie (loty w ubiegłym sezonie) Graztzler się śmieje , żartuje ze skoczkami, z jednymi przybije "piątkę" i nawet się na kombinezon nie patrzył, inni pokazywali coś na nogawce... (chyba plombę) jak tak wyglądają kontrole...
-
piotr186n doświadczony
Emil
Kolfer był dwa razy DSQ w zeszłym sezonie, zupełnie słusznie bo po tych dyskwalifikacjach skakał o kilka klas gorzej...
A Morgenstern dostał DSQ kiedyś w Saporro na PŚ za zbyt wczesne odpinanie jakiś pasków w kombinezonie.
To tyle jeśli chodzi o autów, Polacy bywają częściej dyskwalifikowani i prawie zawsze to jest jakaś hućpa ze strony Gratzlera niż rzeczywiste przewinienie.
I pamiętam tez taka wypowiedź Toni Nieminena z przed kilku lat (przy okazji wiązań Ammana) że jak kontroler by chciał to mógłby zdyskwalifikować za sprzęt każdego bo zawsze coś się znajdzie.. -
starysceptyk doświadczony
O tzw "za szerokich kostiumach, zawodnicy czy trenerzy nie mówią dużo, bo temat jest wstydliwy.
Po dyskwalifikacji Zniszczoła w Wiśle w 2011 Kruczek coś powiedział więcej na ten temat. Winą obarczył Olka, bo ten do kontroli stanął jakiś zgarbiony, przez co na piersiach powstała fałdka która chwycił sędzia i triumfalnie rzucił - Kombinezon za szeroki. A trzeba stawać wyprostowany i wypełniać ciałem kombinezon. Czyli sprawdzanie szerokości kombinezonów polega na tym że sędziwie szczypią zawodników w różne części ciała (toż to czysta perwersja, raj dla zboczeńców) i jak w palcach zostanie trochę materiału to mogą powiedzieć że kombinezon za szeroki. I dlatego raz jest dobry a raz zły. Bo jak się nadmie to nie ma co chwycić a jak nie to fałdę znajdzie.
To my sondy na Saturna wysyłamy a nie można stworzyć naukowego i obiektywnego sposobu badania szerokości kombinezonu ? -
gina profesor
EmiI
Oczywiście, tylko patrząc z boku - uważam, że dsq Janka dużo bardziej zabolała niż Gregora. Po pierwsze - Gregor startował wtedy tylko 3 razy w cyklu - więc i tak sie na nic nie nastawiał. A Ziobro startował i jest wysoko w klasyfikacji. Po drugie - dla Ziobro zajęcie wysokie miejsca w LGP jest jak na razie (czy byłoby) dużym sukcesem...
-
EmiI profesor
@gina
Ja bardziej miałem na myśli kwalifikacje w Hinterzarten rok temu, kiedy dostał DSQ a że to był jego pierwszy start a wcześniej była Wisła to żegnaj konkursie..
-
gina profesor
EmiI
Daj spokój Gregorowi rozpadł się zamek, skakał w jakimś zaklejonym taśmą kombinezonem... jeżeli jest dyskwalifikacja za 3cm, to co było z jego kombinezonem? Jakaś mega - giga dsq....
-
dervish profesor
Trener Kruczek kiedyś wyjaśniał skąd biora się dyskwalifikacje.
Kostium odgrywa tak duzą rolę w dzisiejszych skokach., ze wszyscy ryzykują używając kostiumów na tak zwanym limicie, czyli na granicy dopuszczalnych regulaminowo obostrzeń. Metody pomiaru parametrów kostiumu czasami moga się róznić czasami jest to kwestia nieszczęśliwego zbiegu okoliczności, pomiar kilka centymetrów dalej i kostium przeszedłby próbę.
Moim zdaniem najlepiej byłoby zmienić cały obowiązujący system. Pomiary przed skokiem a nie po.
Jeżeli skoczek jest pewien ze jego kostium spełnia normy to udawałby się na skocznię tak jak obecnie, a jezeli nie miałby takiej pewności to kilkanaście minut wcześniej, żeby mieć szansę na zmianę kostiumu gdyby go zakwestionowano.
Poza tym FIS mógłby wprowadzić limit , na przykład po wykryciu (przed oddaniem skoku) 3 prób uzycia nieregulaminowego kostiumu mogłaby następować automatyczna DSQ czyli brak możliwości zmiany kostiumu na rezerwowy. -
korus doświadczony
arek3101
Nie. Wierz mi, że moja wiedza nie kończy się na przeglądaniu tutaj komentarzy, porównuje chociażby z pomocą wikipedii, co do Polaków, to z kadrowiczów chyba tylko Kot, Kłusek czy Rutkowski, no i nowi nie doświadczyli nigdy dyskwalifikacji. Może jeszcze ew. Słoweńcy dosyć często ich doświadczają.
-
anonim
Sepp Gratzer czym prędzej powinien odwiedzić okulistę bo widocznie te okulary ma już za słabe.
Skoro po skoku skoczek z Mateją zmierzyli i byl dobry i poszli mu to powiedzieć a on nadal uważał, ze jest zły to tylko okulista może mu pomóc :D
Chyba, ze Gratzer "trenuje" przed sezonem zimowym jak walić kogo zechce. -
dervish profesor
Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem bylyby pomiary kostiumów na bramce przed wejściem na skocznię. Po minięciu takiej bramki skoczek nie miałby już fizycznej możliwości zmienienia czegokolwiek w kostiumie.
Byłoby to o tyle dobre rozwiązanie, że jeżeli kontrola wykazałaby nieprawidłowość to zawodnik miałby czas na powrót do szatni w celu zmiany kombinezonu na rezerwowy.
Podobnie rzecz ma się na boisku piłkarskim, kiedy sędzia sprawdza obuwie piłkarzy przed wejściem na murawę i nie ma tam później dyskwalifikacji z powodu nieregulaminowego sprzętu. -
dervish profesor
Nie wiem czy zrezygnowano z plomb czy nie. Dawniej kostiumy po homologacji otrzymywały plomby (najczęsciej na nogawkach) w czasie konkursu sprawdzano tylko obecność tych plomb, które były dowodem na to że kostium wcześniej przeszedł stosowne pomiary i spełnia wymagania regulaminu.
Być może znaleźli się cwaniacy którzy takie oplombowane kostiumy nielegalnie usprawniali i dlatego zrezygnowano z plomb na rzecz losowych pomiarów? A może plomby nadal obowiązują a dodatkowe pomiary wprowadzono z innych względów, na przykład z powodu zmian pojawiających się na skutek zużycia materiału. -
arek3101 bywalec
korus
Tak może wynikać z Twoich obserwacji m.in. dlatego, że jak jest dyskwalifikacja Polaka, to jest to szeroko komentowane tutaj na forum tudzież na innym stronach związanych z polskimi skokami. Jak wykluczą kogoś z Austrii czy Niemiec, to przechodzimy na tym do porządku dziennego i nikt nie pisze, że kontrole są niesprawiedliwe. Stąd wrażanie, że problem ten najczęściej dotyka Polaków.
-
Fela bywalec
To jest jakaś paranoja... skoro rano z kombinezonem było wszystko w porządku to jak to możliwe, że po południu był już nie przepisowy? Ktoś powinien w końcu jakoś udoskonalić te kontrole, bo z tego co widać to taka dyskwalifikacja zależy od humoru kontrolera...
-
Janeman profesor
Ja bym tak nie demonizowal tej dyskwalifikacji,stalo sie,czasu nie cofniemy i nie ma czego rozpamietywac. Pewnie jakas drobna nieprawidlowosc kombinezonu byla.
Natomiast inna sprawa jest chory 'system' kontroli,jest on na tyle potencjalnie korupcjogenny ze powinien zostac zmieniony,chocby po to zeby uciac teorie spiskowe. -
korus doświadczony
Janek jest w to lato niezbyt miło doświadczany, mimo, że formę niewątpliwie ma. Tylko dlaczego to Polacy są tak często doświadczani przed dyskwalifikacje? Pozostaję tylko życzyć wytrwałości i nie poddawać się, jeżeli do zimy forma nie uleci, to będzie jeszcze wiele (mam nadzieję) okazji by się wykazać.
-
gina profesor
Ech to jury....
W każdym sporcie można się odwoływać, ale nie tutaj.
Żal. I cóż można napisać? Głowa do góry i robimy swoje dalej.
Ale i tak żal...
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
- Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
- Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
- Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
- Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
- Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
- Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
- Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
- Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
- Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
- Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
- Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
- W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
- W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).
Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu
Zaloguj się