Rune Velta: "Skoki to sport, który wymaga mocnej psychiki"

  • 2017-02-21 13:21

Rune Velta osiągnął życiową formę podczas Mistrzostw Świata w Falun w roku 2015. Zdobywając dwa złote, jeden srebrny i jeden brązowy medal został największą gwiazdą ostatniego światowego czempionatu. Kolejne mistrzostwa, tym razem w fińskim Lahti, rozpoczynają się już za kilka dni. Norweg nie będzie bronił trofeów zdobytych w Szwecji, ponieważ w ubiegłym roku ze względu na brak motywacji postanowił zakończyć karierę.

Rune VeltaRune Velta
fot. Tadeusz Mieczyński
Rune VeltaRune Velta
fot. Tadeusz Mieczyński
Rune VeltaRune Velta
fot. Tadeusz Mieczyński

- Po zakończeniu kariery wyczynowego sportowca dostrzegłem, jak dużo zmian mnie spotkało. Muszę zrobić więcej rzeczy podczas dnia, na początku nie byłem do tego przyzwyczajony. Skoczek przyznaje się, że nadal żyje jak sportowiec – ćwiczy, regularnie spożywa posiłki, pilnuje, aby przeznaczyć odpowiedni czas na odpoczynek i sen.

Niedawno został ojcem małego chłopca – Ville, który urodził się w styczniu tego roku. Na co dzień jest studentem Norweskiej Szkoły Sportu NIH w Oslo. Kilka razy w tygodniu, głównie wieczorami, zajmuje się trenowaniem młodych skoczków. Jak sam mówi, nie żałuje, że odwiesił narty na przysłowiowy kołek. Postanowił oświadczyć się swojej partnerce Marthe, która przyjęła zaręczyny. Na początku lipca br. para planuje ślub. – Przed oświadczynami byłem pewny, że wszystko pójdzie dobrze – przyznaje 27-latek.

Podobnie oceniał swoje szanse w przypadku poprzednich Mistrzostw Świata. – Miałem dobry czas przed czempionatem w Falun, czułem, że moja forma była stabilna, dlatego byłem pewny tego, że stać mnie na wiele. Pamiętam, że przed mistrzostwami, zaraz po zawodach na mamucie w Vikersund oddałem trzy skoki na skoczni Midstubakken w Oslo. Chciałem upewnić się, że oddaję dobre próby na normalnym obiekcie i wrócić do rytmu skakania na mniejszych skoczniach.

Podczas swojego pierwszego konkursu indywidualnego na Mistrzostwach Świata w karierze od razu wskoczył na najwyższy stopień podium. Następnie zdobył srebro podczas konkursu drużyn mieszanych, brąz indywidualnie na skoczni dużej oraz ponownie tytuł mistrzowski, tym razem w rywalizacji drużynowej panów. Jego skoki były świetne już od samego początku. – Już po pierwszej próbie uświadomiłem sobie, że może być bardzo dobrze, kiedy prowadziłem przed finałową serią.

Norweg celował w medal, ale nie sądził, że zdobędzie złoto. Gdy siedział na belce jako ostatni zawodnik, czekając na swój skok poczuł się tak, jak na Mistrzostwach Świata w Lotach w 2012 roku, kiedy znajdował się w podobnym położeniu – wtedy udało mu się zdobyć srebrny krążek. – Skoczyłem 95,5 metra, lądując prawie na zielonej linii. Wiedziałem, że w przypadku jednakowych odległości zadecydują noty za styl. Pamiętam te długie sekundy, zanim dowiedzieliśmy się, jaka będzie decyzja sędziów. Kiedy stałem tam i czekałem, powiedziałem sobie: "Myślę, że zdołam to utrzymać".

Werdykt zapadł. Norwegia zdobyła pierwsze złoto w skokach narciarskich na tych mistrzostwach. Velta czuł się jak zwycięzca, jednak gazety kilka dni po konkursie pisały o tym, że ich bohater zasłużył na wyższe noty. Jego próby zostały ocenione średnio na 19 punktów, a łączna nota pozwoliła mu wyprzedzić drugiego Severina Freunda o zaledwie 0,4 punktu. – Zgadzam się z dziennikarzami. Myślę, że powinienem dostać 20-punktowe oceny.

Radość zespołu była wielka. Trzech Andersów: Bardal, Fannemel i Jacobsen udźwignęli go i nieśli na swoich ramionach. Ten pierwszy, który podczas tego samego sezonu złamał nadgarstek uskarżał się później na ból spowodowany ekstatycznym celebrowaniem zwycięstwa kolegi. Świeżo upieczony mistrz świata był szczęśliwy, że nigdy nie poddał się i spełnił marzenia z dzieciństwa. Doświadczył wielu przeciwności i urazów w drodze po mistrzowskie medale. – Było to moim wielkim marzeniem, aby zdobyć tytuł, udało mi się osiągnąć to, czego nie zdobyłem podczas pierwszych lat mojej kariery.

W sezonie 2015/16 miał nadzieję zdobywać kolejne trofea i plasować się w czołówce. Był bardzo dobrze przygotowany fizycznie, jednak nie mógł poradzić sobie ze sferą mentalną. – Po sezonie letnim czułem blokadę. Skoki narciarskie to sport, który wymaga mocnej psychiki, gdy masz zamiar ruszyć w dół z belki i wyskoczyć z prędkością 100 km/h. Wiedziałem, że nie jestem w stanie ryzykować tak mocno. Wszyscy zrozumieli moją decyzję.

Skoczek czuł, że może skakać na przyzwoitym poziomie, jednak to mu nie wystarczało. Dostał wielkie wsparcie od swojej rodziny, przyjaciół oraz kolegów skoczków. Nie przygotowywał się do kolejnego sezonu zbyt intensywnie. – Zdałem sobie sprawę, że będąc w domu częściej i podróżując mniej, jestem w stanie poświęcić się bardziej dla rodziny. Postanowiłem, że zakończę swoją karierę.

Nowe życie Rune Velty jest równie wspaniałe. Śledzenie postępów syna sprawia mu wielką radość. Jako student poszerza wiedzę w tematyce sportu, którą będzie mógł w przyszłości wykorzystać jako trener. W tym momencie priorytetem dla niego jest uzyskanie licencjatu. Kilka razy w tygodniu jest odpowiedzialny za grupę młodych skoczków w wieku od 12 do 16 lat w klubie Kollenhopp.

Zapytany o to, czy brakuje mu czegoś z okresu, gdy był czynnym zawodnikiem, odpowiedział: - Pobytu w drużynie, wspólnych podróży, robiliśmy to razem przez wiele lat. Z drugiej strony – mogę teraz robić co chcę, bez konieczności ryzykowania swojego życia na szczycie skoczni.

Mieszkaniec Oslo spędza teraz dużo czasu w domu ze swoją rodziną. – Cenię prywatność, nigdy nie byłem kimś, kto szuka rozgłosu medialnego – przyznaje. Zapytany o to, jak spełnia się w roli ojca, odparł: - Chcę wspierać swojego syna tak, jak tylko jest to możliwe, na pewno w przyszłości będę go zachęcał do aktywności fizycznej. Ale nic na siłę. Wtedy nic dobrego z tego nie wychodzi – podsumował ciągle aktualny mistrz świata.


Piotr Bąk, źródło: aftenposten.no
oglądalność: (18164) komentarze: (27)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Mejdzi weteran
    @Mejdzi @Stinger

    Tak zgadzam się z tobą.Kontuzja która później dawała siwe znaki w skokach Kamila.Puchar PŚ w wykonaniu Kamila patrząc co wtedy się przydarzyło był dobry.

  • Krontsk bywalec
    @Mejdzi @Stinger

    Według nieoficjalnych indywidualnych wyników drużynówki, Kamil miałby brąz indywidualnie. Z pewnością stać go było na więcej.

  • Maradona profesor
    @Mejdzi @Stinger

    No trochę nie miał szczęścia wtedy Kamil, bo formę miał, co udowadniał stając na podium przed i po MŚ.

  • Stinger profesor
    @Mejdzi @mejdzi

    Kamil Stoch w sezonie 14/15 nie miał żadnego dołku formy tylko przez kontuzje odniesioną na początku sezonu stracił cały pierwszy zimowy period, a później po prostu nie zdążył zbudować formy na MŚ ale w samym Pucharze Świata wyniki osiągał dobre.

  • Mejdzi weteran
    @Mejdzi @FanStocha

    Tak,racja że dołek to był w tamtym sezonie bo zajął ostatecznie 22 miejsce :/ A dwa sezony temu 9 miejsce ale i tak patrząc to 9 miejsce było naprawdę dobre

  • anonim
    @Mejdzi @mejdzi

    Dołek i 9 miejsce w PŚ to chyba każdy chciałby mieć taki dołek :)..Dołek to był w poprzednim sezonie.

  • anonim
    @anonim @W_S

    Craft sponsoruje PZN to niezłe rzeczy się dzieją xD.

  • Mejdzi weteran
    @Mejdzi @FanStocha

    wiem że za nim uplasował się Kamil ale Kamil miał wtedy dołek.

  • W_S profesor
    @anonim @camdene

    O ile się nie mylę to Craft jest też jednym ze sponsorów PZN-u :D

  • camdene profesor
    @anonim @FanStocha

    przecież wiem,że nie ma takiego zawodnika. Ale chyba wiadomo do kogo jest tutaj nawiązanie ;) w każdym razie to jest oczywiście ironia ;)

  • anonim
    @anonim @camdene

    W takim razie Regulski też

  • anonim
    @anonim @camdene

    Nie ma takiego skoczka jak Craft ;)

  • camdene profesor
    @anonim @FanStocha

    chyba Szaran nie kibicuje jednak Polakom ;) wystarczy zobaczyć co ma napisane na kurtce ;)

  • anonim
    @Mejdzi @mejdzi

    Pamiętasz z kim walczył o te 8 miejsce :)?

  • anonim
    Może ktoś będzie chciał posłuchać

    http://sport.tvp.pl/29166923/stoch-jedziemy-do-lahti-pelni-energii-motywacji-ambicji

    http://sport.tvp.pl/29166657/adam-malysz-skocznie-w-lahti-sa-dla-nas-szczesliwe

    http://sport.tvp.pl/29164767/szaranowicz-mamy-jednego-skoczka-wybitnego-i-kilku-znakomitych

  • polishsoldier początkujący
    Fajny wywiad

    Tylko mam wątpliwości czy osoba o dosyć słabej psychice będzie dobrym trenerem. Zwłaszcza na tym najwyższym poziomie (kadra A) to praca wymagająca sporej odporności psychicznej i bardzo dobrej wytrzymałości na presję.

  • W_S profesor
    @Oreo @Krakers1

    Hautameki za szybko moim zdaniem się poddał. 1 słaby sezon 11/12 i od razu koniec kariery. A w 10/11 potrafił stawać na podium i skończyć sezon w top10.

  • Krakers1 bywalec
    @Oreo @Oreo

    Matti Hautamaki wyciągnął ze swojej kariery bardzo dużo myślę, że dobrze zrobił bo prawdopodobnie by sie tylko męczył

  • Mejdzi weteran
    Bardzo ciekawy z bardzo ciekawym zawodnikiem

    Szkoda że zakończył karierę bo był to skoczek z bardzo dużym potencjałem i walczyć jeszcze na innych imprezach sezonu.Sezon 2014/2015 miał bardzo dobry, zdobył :
    - 848 punktów,w klasyfikacji generalnej PŚ zajął ostatecznie 8 miejsce
    Z takim potencjałem będzie bardzo dobrym trenerem i życzę POWODZENIE :)

  • Seven stały bywalec
    @Seven @Maradona

    Nie zauważyłem :D

  • Maradona profesor
    @Seven @rkfan1

    Już był podawany pod jakimś artykułem

  • camdene profesor
    @Gaczo @Gaczo

    może 20stki to nie ale skoro Freund dostał po 5x19,5 to i Norweg powinien tyle samo dostać-oba skoki były doskonałe tymczasem Velta miał chyba 2x18,5,19 i 2x19,5.

  • Seven stały bywalec

    Trochę poza temetem ale Czesi ogłosili skład na Lahti: Koudelka, Polasek, Janda, Vancura, Hlava

  • Gaczo stały bywalec

    "Myślę, że powinienem dostać 20-punktowe oceny." - ale bufonada

  • Maradona profesor

    Ciekawe jest to, że wszyscy ci niespodziewani mistrzowie z XXI wieku, czyli Benkovic, Bystoel i Velta zanotowali równie niespodziewany zjazd formy (Bystoel i Velta spadli w ciągu kilku miesięcy z poziomu mistrza do odpowiednio 9pkt i 0pkt w PŚ w kolejnym sezonie). Cała trójka bardzo szybko zakończyła karierę. Może zdali sobie sprawę, że już więcej nie osiągną? Najbardziej dziwi przypadek Benkovicia. O ile Norwegowie wygrywając mieli już swoje lata (Bystoel 27, Velta 25), to Słoweniec był jeszcze juniorem, miał medale na MŚJ, przed nim było wiele lat kariery. Przecież Benkovic jest tylko rok starszy niż Kamil Stoch, a nie skacze już 10 lat. Szkoda go, chociaż przynajmniej coś osiągnął w tej krótkiej karierze.

  • camdene profesor
    Fajnie, że wrzuciliście ten wywiad.

    Co do Rune-podobno przed samymi mistrzostwami miał konflikt z Stoecklem, przez który ten mało nie powołał go do drużyny i mówił,że to go później" rozwaliło" psychicznie. Nie mnie oceniać słuszność jego decyzji o zakończeniu kariery-zrobił to świadomie,wiedział co dla niego najlepsze i jeśli teraz ułożył sobie szczęśliwe życie-nic tylko się cieszyć.

    Pamiętam jak Velta z Freitagiem wchodzili do PŚ..Mam nadzieję,że będzie dobrym trenerem w przyszłości,jest jeszcze młody,może zajść daleko i być mistrzem w swoim kolejnym fachu. Nic tylko życzyć powodzenia.

  • Oreo profesor

    Nie rozumiem takich decyzji o tak wczesnym zakończeniu kariery... Nawet takich sytuacji jak Matti Hautamaeki... kończyć karierę gdy był jeszcze koleją by zostać maszynistą... po 10-15 latach będą żałować swoich decyzji ale będzie za późno na powrót.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl