Line Jahr i Alexander Hayboeck kończą kariery

  • 2017-03-31 00:35

Okres wiosenny to etap sezonu, w którym wielu zawodników dokonuje zmian w swoim życiu, często kosztem skoków narciarskich. Znamy już pierwsze postacie, które podjęły decyzję o zawieszeniu nart na przysłowiowym kołku. W przyszłym sezonie na rozbiegu nie zobaczymy m.in. Line Jahr i najmłodszego z braci Hayboecków - Alexandra.

Line Jahr była jedną z najbardziej doświadczonych skoczkiń narciarskich w stawce Pucharu Świata Pań. W nieoficjalnych Mistrzostwach Świata kobiet debiutowała już w 1999 roku. Od tego czasu wielokrotnie stawała na podium zawodów pań, rozgrywanych pod egidą Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, była dziewiątą skoczkinią Igrzysk Olimpijskich w Soczi, a także czterokrotną uczestniczką Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym. Jej największym sukcesem w karierze jest tytuł wicemistrzyni świata w mikście, który Norwegowie wywalczyli przed dwoma laty w szwedzkim Falun.

Indywidualnie najlepiej wypadła w debiucie, w 2009 roku w Libercu, kiedy podobnie jak w 2014 roku w Soczi, finiszowała na 9. lokacie. W zawodach z cyklu Pucharu Świata nigdy nie udało jej się wskoczyć na podium. Najbliżej tego wyczynu była w 2012 roku w Zao, w 2014 roku w Planicy, a także rok później w Rasnovie, gdzie zajmowała czwarte pozycje. Norweżka po raz ostatni w elicie wystąpiła przy okazji finału sezonu 2015/2016, kiedy to w kazachskich Ałmatach zajęło odpowiednio 27. i 26. miejsce. Tuż po powrocie z Kazachstanu doznała kontuzji, jaką było skręcenie kolana, które zatrzymało jej karierę skoczkini narciarskiej. Pomimo rehabilitacji i wznowienia treningów, uraz nie pozwolił Skandynawce wrócić do pełnej dyspozycji zdrowotnej.

- Wciąż mam wiele niespełnionych marzeń. To przykre, że moja przygoda ze skokami kończy się w taki sposób. Moim celem były Mistrzostwa Świata w Lahti, gdzie chciałam bronić medalu w mikście. Do treningów na skoczni wróciłam w Lillehammer, ale po oddaniu około 15 prób, ponownie poczułam ból w kolanie. Na początku sądziłam, że to sprawa przeciążeniowa, jednak 8 marca, wraz z chirurgiem, podjęłam decyzję o kolejnej operacji. Będzie ona miała miejsce w połowie kwietnia. To wyklucza możliwość przygotowania się do Igrzysk w Korei Południowej, ale jestem dumna, że mogłam rywalizować w Soczi.

- Najlepsze wspomnienia z kariery? Oprócz medalu Mistrzostw Świata i możliwości skoczenia na obiekcie mamucim, jest to występ w Oslo Holmenkollen, gdzie w 2013 roku dopingowało nas 20 tysięcy ludzi. Nie żałuję 17 lat poświęconych na bycie skoczkinią. W przyszłości widzę się jako trenerka młodzieży.

Jahr pochodzi z Vikersund. To właśnie w tej miejscowości, na mamucim obiekcie, w roli przedskoczkini osiągnęła w 2009 roku 155 metrów. W tym roku była zaangażowana w organizację finałowego etapu turnieju Raw Air, który miał miejsce na największym obiekcie świata - Vikersundbakken.

Na innej skoczni do lotów narciarskich - Letalnicy w Planicy, ostatni skok w życiu oddał 22-letni Alexander Hayboeck. Jest on najmłodszym z braci Hayboecków, obok Michaela (26 lat) i Stefana (27 lat), którzy uprawiali tę dyscyplinę. Aktualnie na placu boju pozostał tylko najbardziej znany z tej trójki - Michael, który miniony sezon zakończył na 7. miejscu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

W minionym sezonie Alexander był głównie przedskoczkiem, który testował mamucie obiekty w Oberstdorfie i Planicy, zanim wkroczyli na nie najlepsi zawodnicy globu. Przedstawiciel klubu UVB Hinzenbach napisał na jednym z portali społecznościowych: - W minionym tygodniu w Słowenii oddałem ostatni zawodowy skok. To było 15 niesamowitych lat, których z pewnością nigdy nie zapomnę. Chciałbym tylko podziękować ludziom, którzy umożliwili mi spróbowanie sił w tym sporcie.

22-latek w sezonie 2016/2017 tylko dwukrotnie pojawił się w konkursach rangi międzynarodowej. W zmaganiach FIS Cup w Zakopanem był 31. i 53., a pod koniec stycznia w Bischofshofen w Pucharze Kontynentalnym zajął 42. i 37. miejsce. Nigdy nie udało mu się zdobyć punktów w tzw. "drugiej lidze", a na najniższym szczeblu czterokrotnie meldował się w czołowej "10" konkursów. Trzykrotnie w 2013 roku i raz w 2016.


Dominik Formela, źródło: aftenposten.no + instagram.com
oglądalność: (24664) komentarze: (15)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Janeman profesor

    Każdy z braci Prevców skacze inaczej , natomiast Petera i Domena można w pewnym sensie wrzucić do jednego worka, skaczących "agresywnie " (pozycja najazdowa, sposób wybicia , lot). Cene skacze zupełnie inaczej, bardziej "konserwatywnie" czy jak kto woli "książkowo", nie jest też lotnikiem, więc może rzeczywiście potrzebuje więcej pracy nad motoryką i stabilizacją skoków. Myślę, że jeśli tylko weźmie się profesjonalnie za skoki (czyli solidnie przepracuje kilka sezonów), to zrobi duży krok do przodu.

  • kkkk doświadczony
    Zawodnicy, którzy zakończyli kariery po sezonie 2016/2017, a poinformowało o tym

    1. Alexander Hayboeck (Austria);

  • kolec bywalec
    @Malopolska @Malopolska

    Cene owszem ma duży potencjał, pokazywał to w pojedynczych występach - właśnie pojedynczych. Bo na razie jest strasznie nierówny, co widać po jego wynikach. I musi się ewidentnie wzmocnić fizycznie, jak ktoś już wspominał, bo jak na niego patrzę, to czasem mam wrażenie, że z wyglądu to on jest młodszy od Domena ;)

  • Złoty Orzeł profesor
    @HAZARD @HAZARD

    Kasai Ammann będzie was brakować...

  • camdene profesor
    @NiebywalyMike @NiebywalyMike

    to jest możliwe-przecież on tak naprawdę zaliczył pierwsze pełne przygotowania do sezonu w kadrze ubiegłego lata. Dopiero teraz wziął skoki na poważnie poważnie,wcześniej palmę pierwszenstwa wzieła nauka. Kto wie co będzie z niego kolejnej zimy-sylwetkę w locie chłopak ma ładną-mocy w nogach dużo brakuje..

  • slander86 stały bywalec

    Fenomenem to jest Domen, mając 4 wygrane w PŚ przed ukończeniem 18. roku życia ;> Cene jeszcze ma czas wbić się na ten poziom :D

  • Malopolska doświadczony
    @Malopolska @berek3

    Cene też jest młody, ale w porównaniu z Alexandrem skacze całkiem dobrze, punktował w PŚ i do tego drzemie w nim wielki potencjał, wciąż niewykorzystany w 100%. W każdym sezonie może odpalić.

  • NiebywalyMike bywalec

    Cene podobno najbardziej utalentowany ze wszystkich braci Prevcow ;)

  • Maradona profesor
    @Malopolska @berek3

    Bez przesady, Cene skacze na poziomie punktowania w PŚ. W ostatnim sezonie miał więcej punktów niż Muranka i Zniszczoł razem wzięci.

  • Takkano początkujący
    @Malopolska @berek3

    Ale porównaj Cene Prevca Z Alexandrem Hayboeckiem- chyba jest różnica i to duża?

  • berek3 stały bywalec
    @Malopolska @Malopolska

    Nie do końca Prevcowie są fenomenem. Bo przecież Cene Prevc słabo skaczę czyż nie ?

  • Kolos profesor

    Ktoś by mógł się w końcu dowiedzieć ile naprawdę wynosi rekord życiowy Alexandra Hayboecka...

    No coż, wielkim skoczkiem Alex nie był. Ale sadze ze jednak jako przedskoczek jeszcze się będzie pojawiał.

  • Malopolska doświadczony
    Bracia

    Chyba doszedł do wniosku, że nigdy nie wskoczy na wyższy poziom. Po prostu nie ten talent co jego starszy brat, Michael. Podobnie u nas Maciek Kot skacze świetnie, a Jakub znacznie słabiej - choć na początku ich przygód ze skokami, ojciec Rafał Kot stawiał bardziej na Kubę. Ogólnie fenomenem są chyba Prevcowie...

  • Nowyskoczek5 profesor
    -

    Szkoda że Alexander zakończył karierę. Mógł jeszcze jeden sezon skakać może by coś ruszyło.

  • HAZARD weteran

    No i się zaczyna... Posiada ktoś spis zawodników, którzy kończyli kariery w ostatnich 5 sezonach? W tym roku pewnie zawodnicy znajdą jeszcze trochę motywacji żeby dotrwać do IO, ale za rok możemy się pożegnać z niemal całą starą gwardią. :(

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl