Duże zainteresowanie Koreańczyków olimpijskimi konkursami skoków

  • 2017-06-22 11:34

Południowokoreańskie Ministerstwo Kultury, Sportu i Turystyki regularnie przeprowadza badania mające na celu wykazać poziom zainteresowania obywateli Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi, które w przyszłym roku odbędą się w Pjongczangu. Opublikowane niedawno wyniki analizy przeprowadzonej w maju wykazały spore zaciekawienie Koreańczyków konkursami skoków narciarskich.

Skocznie w PjongczanguSkocznie w Pjongczangu
fot. Tadeusz Mieczyński

Badanie wykazało, że 63 procent ankietowanych jest pewnych, że igrzyska okażą się organizacyjnym sukcesem, co stanowi ośmioprocentowy wzrost w porównaniu z kwietniowym wynikiem. 40 procent deklaruje, że będzie śledzić olimpijskie zmagania (wzrost o 4 %), zaś 9 procent zamierza wziąć udział w imprezie.

Ze wszystkich 53 medali wywalczonych przez Koreę Południową na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich aż 42 to krążki zdobyte w short tracku. Nic więc dziwnego, że ta dyscyplina cieszy się wśród obywateli Korei największym zainteresowaniem w kontekście przyszłorocznych olimpijskich zmagań. Do tej pory sprzedano 39 procent biletów przeznaczonych dla mieszkańców Korei na zawody w tej dyscyplinie. Drugim w tym zestawieniu najbardziej wyczekiwanym wydarzeniem jest ceremonia otwarcia igrzysk, na którą sprzedano 31 procent biletów, a na trzecim miejscu plasują się zawody w skokach narciarskich (30 procent biletów). Na kolejnych pozycjach znalazły się łyżwiarstwo figurowe i hokej.

Wyniki są o tyle zaskakujące, że Koreańczycy nie odnoszą w skokach żadnych sukcesów, a bardzo niski poziom reprezentowany przez tamtejszych zawodników z roku na rok jeszcze się obniża. Uważa się, że głównym powodem zainteresowania konkursami skoków jest nietypowy kompleks Alpensia Resort, na którym zmierzą się w przyszłym roku skoczkowie. Skocznia połączona jest ze stadionem piłkarskim, na którym swoje mecze rozgrywa drużyna Gangwon FC i to ten fakt rozmiłowanych w futbolu Koreańczyków miał skłonić do bliższego zainteresowania się skokami na nartach. Sporą rolę w popularyzacji skoków w Korei odegrał powstały kilka lat temu film fabularny Take off, którego motywem przewodnim były właśnie skoki narciarskie.

Za największy olimpijski sukces koreańskich skoków uważa się ósme miejsce wywalczone w konkursie drużynowym w 2002 roku w Salt Lake City. Czwórka w składzie Choi Heung-chul, Kang Chil-ku, Kim Hyun-ki i Choi Seou wywalczyła ósme miejsce, wyprzedzając między innymi reprezentację Norwegii.


Adrian Dworakowski, źródło: Olympics.nbcsports.com
oglądalność: (7172) komentarze: (11)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Baciar stały bywalec
    @Baciar @Luk

    Choi Yong-jik

  • Luk profesor
    @Baciar @Baciar

    A jakie on miał wcześniej nazwisko...?

  • Luk profesor

    Chyba że wcześniej wybuchnie wojna Koreańsko-Koreańska i igrzyska będą stały pod znakiem zapytania. Przypominam, że po wojnie w latach 50 w tamtym rejonie trwa tylko zawieszenie broni. Wystarczy tylko iskra, żeby odnowił się konflikt.

  • Baciar stały bywalec
    Seou Choi

    Czemu on zmienił nazwisko? Wie ktoś

  • thymiotus bywalec
    @homosapiens @homosapiens

    Nie wiem nic o żołnierzach, ale na tegorocznej próbie przedolimpijskiej faktycznie był tłum "najemników" z losowymi flagami. Chyba nawet ktoś "kibicował" Nowej Zelandii o ile pamiętam. :)

  • Ujfry bywalec

    Artykuł ten idealnie komponuje się w aktualnie trwający sezon ogórkowy

  • Domin10 weteran

    Fajnie byłoby gdyby konkursy w Pjongczangu weszły do kalendarza Pucharu Świata.Niestety jest to mało realne

  • homosapiens bywalec
    @homosapiens @andy_stawowsky


    A przypadkiem nie na zawodach w tym roku byli żołnierze (chyba cywilnie ubrani) z flagami różnych państw?
    Gdzieś taki obrazek pamiętam z zawodów, jeżeli się mylę to poprawcie mnie. I nie, nie pomyliłem Korei południowej z północną :)


  • andy_stawowsky doświadczony
    @homosapiens @homosapiens

    Dziecko, nie opuszczaj więcej lekcji w szkole, to może będzie dla ciebie światełko w tunelu. Mylić Koreę Płd. z Płn. to trzeba mieć nieźle zryty beret.

  • kkkk doświadczony
    @homosapiens @homosapiens

    To jest Korea Południowa, a nie północna ;)

  • homosapiens bywalec

    ciekawe ile wojskowych będzie oglądał zawody :D

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl