Andreas Goldberger - mentor, opiekun, poszukiwacz talentów

  • 2018-09-05 10:31

Andreas Goldberger - niegdyś znakomity skoczek narciarski, a dziś komentator sportowy, przedskoczek z charakterystyczną kamerą na kasku, łowca i opiekun młodych talentów - nie próżnuje w poszukiwaniu jak najszerszej rzeszy swoich potencjalnych następców.

Od ponad dziesięciu lat były reprezentant Austrii organizuje cykl zawodów pod nazwą Goldi Talente Cup przeznaczony dla skoczków w wieku 6-10 lat. Celem cyklu jest wdrożenie najmłodszych adeptów skoków w realia regularnej rywalizacji, jaka jest udziałem starszych zawodników. Podczas poszczególnych konkursów ich pomysłodawca i organizator wspiera skaczące dzieci wskazówkami i poradami, najbardziej obiecującym spośród nich stara się zapewnić jak najlepsze możliwości rozwoju. Przed kilkoma dniami ogłoszono kalendarz kolejnej edycji cyklu. W styczniu i lutym 2019 roku młodzi skoczkowie zmierzą się na skoczniach w Bas Goisern, Villach, Murzzuschlag, Tschagguns i Natters.

Od kilku lat trzykrotny triumfator klasyfikacji generalnej Pucharu Świata latem organizuje obozy pod nazwą Goldi Sommercamp dla skoczków w wieku 12-15 lat. Mają oni okazję do szkolenia i poprawiania swoich umiejętności, pod okiem prawdziwych profesjonalistów. Podczas zajęć trenerzy zwracają uwagę na technikę, szybkość, wytrzymałość oraz koordynację sportowców. Przeprowadzane są również analizy wideo oddanych skoków i pomiary siły odbicia. Jednym z gości takich obozów był Thomas Morgenstern.

Niezależnie od tych projektów Goldberger zaangażował się również w inny plan wsparcia dla szczególnie uzdolnionej młodzieży. Pod koniec 2017 roku przy finansowej pomocy Red Bulla i Volksbanku uruchomił program, w ramach którego siedmiu skoczków i skoczkini w wieku od 14 do 19 lat prowadzonych jest specjalną ścieżką mającą im pomóc w szybkim rozwoju ich talentów. Wytypowana ósemka to: Simon i Jakob Steinberger, Julijan Smid, Franky Bonnacorso, Peter Resinger, Jan Hörl, David Haagen, Stefan Rainer i Lisa Eder. Ów program obejmuje regularne weekendowe obozy treningowe pod okiem uznanych fachowców, jak choćby Heinz Kuttin, zajęcia poza skocznią, a także diagnostykę sportową. Podopieczni Goldbergera mieli okazję spotkać się z dwoma lekarzami o międzynarodowej sławie, Robertem Kocherem i Ernstem Zwickiem i zapoznać się m.in. z zasadami prawidłowego odżywiania się.

Przed kilkoma dniami zawodnicy po raz pierwszy odbyli trening w tunelu aerodynamicznym. - Zajęcia uważam za bardzo udane - ocenił Goldi - Skoczkowie mieli możliwość przetestowania w szerokim zakresie czasu tego, na co podczas treningu na skoczni mają w locie kilka sekund. Przede wszystkim można w ten sposób sprawdzić, w jaki sposób najmniejsze ruchy w powietrzu mają wpływ na jakość lotu.

Przypomnijmy, że 45-letni dziś opiekun i mentor młodych austriackich skoczków, Andreas Goldberger, to jeden z najlepszych zawodników w historii reprezentacji Austrii. W swoim dorobku ma m.in trzy Kryształowe Kula za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, cztery indywidualne medale mistrzostw świata, brązowy medal igrzysk olimpijskich oraz mistrzostwo świata w lotach narciarskich.


Adrian Dworakowski, źródło: Weekend.at
oglądalność: (7957) komentarze: (9)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Złoty Orzeł profesor
    @fridka1 @fridka1

    Może i Goldberger nie skakał za dobrze w ostatnich 2 latach kariery, ale potrafił stanąć na podium. W 2004 regularnie zdobywał punkty, w 2005 również by tak było, ale pamiętasz upadek w Austrii na TCS... Stąd 49 miejsce w Lahti i całkiem dobry ostatni skok w Kulm(na YT jest). Chodziły nawet pogłoski, że Goldberger tam coś 215,5 skoczył i uznawali to niektórzy za rekord, ale potem zdementowali (?) te informacje.

  • Jabbar993 początkujący
    @fridka1 @fridka1

    Trudno porownywac do Ahonena, skoro zakonczyl kariere w 2005r. (w wieku 32,5 lat) i w sezonie 02/03 trzykrotnie stal na podium i jeszcze w 03/04 byl w TOP 20 generalki, przy czym nawet w swoim ostatnim sezonie calkiem regularnie punktowal, do czego Ahonenowi od sezonu 13/14 bylo daleko.

  • fridka1 profesor

    Goldi był taką maskotką Pucharu Świata. Też przeciągał karierę jak dziś Ahonen. Miał wiele kontraktów reklamowych, pewnie to dlatego. Adam powiedział kiedyś, że nie chce skończyć jak on, z coraz gorszymi wynikami, startujący bo startujący, odcinający kupony. A lubili się bardzo, mieli jednego menagera, tego samego sponsora.

  • Damins stały bywalec
    Przecież nie tak dawno było o Goldim, pikantnie i zaskakująco

    https://www.skijumping.pl/wiadomosci/24019/Mama-wyrzucala-pikantne-prezenty-od-fanek---rozmowa-z-Andreasem-Goldbergerem/

  • David77 stały bywalec
    @Złoty Orzeł @Bartek002

    Do listy sukcesów jeszcze warto zapisać 2 miejsce na MŚ w 2003 roku.

  • Złoty Orzeł profesor

    Może artykuł o jednorazowej gwiazdce Ingebrigtsenie? Fartem wygrał MŚ w Kanadzie a potem nie odniósł żadnego większego sukcesu. No mogę do nich zaliczyć WR pobity 2-krotnie (1999 i 2005) oraz fantastyczny lot na 236m. Medali MŚ nie wliczam, bo to nie sukces zdobyć brąz a złoto drużynowo w Planicy... O [*] Mortenie Aagheimie, który był jednym z największych błysków 1998/99 do czasu głupiej skoczni w Zakopanem.
    Albo o Kokkonenie, który jest jedną z kontrowersyjnych postaci skoków. I ten jego jeden skok na 111 metrów w HiZa.

  • Baciar stały bywalec
    -

    Fajny artykuł . Oczywiście,że więcej takich

  • fridka1 profesor

    Super, więcej artykułów o starej gwardii, proszę.

  • BONZO_skokow bywalec
    Haha

    Tłumaczę z języka sj.pl:

    "Andreas Goldberger - niegdyś znakomity skoczek narciarski, a dziś komentator sportowy, przedskoczek z charakterystyczną kamerą na kasku, łowca i opiekun młodych talentów - nie próżnuje w poszukiwaniu"

    Andreas Goldberger - niegdyś skoczek, a dziś nie ma pieniędzy na alkohol. Z charakterystycznym wyrazem twarzy idzie do sklepu i pyta, czy "przeszło". Żul, pijak, polski Fijas. A ci o nim artykuły robią, wiadomo, że poziom macie zbliżony:).

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl