Konkurs noworoczny zagrożony? Problemy ze sfinansowaniem oświetlenia w Ga-Pa

  • 2019-05-04 16:13

Grosse Olympiaschanze, położona w Garmisch-Partenkirchen, przed kolejnym sezonem miała otrzymać nowatorski system oświetlenia. Sytuacja nieco się skomplikowała, ponieważ niemiecki rząd dość niechętnie podchodzi do wsparcia projektu, który miałby pochłonąć około 1,5 miliona euro.

Skocznia w Garmisch-PartenkirchenSkocznia w Garmisch-Partenkirchen
fot. Tadeusz Mieczyński

Półtora roku temu ówczesny minister finansów w bawarskim rządzie, a dziś premier Bawarii - Markus Soeder - pojawił się na noworocznym konkursie na skoczni olimpijskiej. Polityk zobowiązał się wówczas do wsparcia finansowego dla areny, na której rokrocznie zawodnicy rywalizują w ramach Turnieju Czterech Skoczni. - Myślę, że dotacja rzędu 30-35% nie powinna być problemem - wspominał wówczas Soeder, co z pewnością zadowoliło włodarzy obiektu, którzy przystawali na modernizację zaproponowaną przez władze Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). Wtedy kwota inwestycji opiewała na około 1 milion euro. Wiele czynników sprawia jednak, że zamówienia publiczne charakteryzują się zmiennością kosztów w czasie, co nastąpiło również w przypadku projektu oświetlenia LED. Budżet potrzebny aktualnie do realizacji inwestycji to około 1,5 miliona euro. Obietnice spełniły lokalne władze, gdyż gmina Garmisch-Partenkirchen przeznaczyła na ten cel 500 000 euro, lecz prace nie mogą zostać rozpoczęte ze względu na fakt, iż rząd Bawarii wstrzymał swoją dotację.

Inwestycję w Ga-Pa popiera Niemiecki Związek Narciarski (DSV). Według przedstawicieli federacji, istotne jest to, że przy sztucznym oświetleniu konkursy noworoczne mogłyby być rozgrywane o dowolnej porze dnia, co ułatwiałoby organizatorom ewentualne przesunięcie pory startu w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych. Kolejny argument za modernizacją to fakt, iż dla Niemców Garmisch-Partenkirchen jest ważną bazą szkoleniową, co potwierdza Ralph Eder, rzecznik DSV. Włodarze skoczni olimpijskiej nie ukrywają, że w ostatnim czasie ich budżet jest mocno nadwyrężany, a o pozyskanie dodatkowych środków jest bardzo trudno. - Każdego roku spłacamy 75 000 euro oraz odsetki, co jest związane z budową nowej skoczni w 2007 roku. Zanim wszystko spłacimy, minie jeszcze kilka lat. Klub Garmisch-Partenkirchen nigdy wcześniej nie miał takiego udziału w przebudowie - powiedział Michael Maurer, szef klubu SC Partenkirchen.

Spekuluje się, że większość funduszy od rządu federalnego trafia do Oberstdorfu, gdzie w 2021 roku zostaną rozegrane mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym. - Naszym problemem jest to, że nie jesteśmy bazą olimpijską. Rząd federalny szczególnie promuje tego typu ośrodki, przez co dostajemy mniej pieniędzy - stwierdził Maurer.

Z nowego systemu oświetlenia skorzystaliby nie tylko skoczkowie. Przy arenie olimpijskiej organizowano również m.in. zawody biathlonowe. Stacje telewizyjne transmitujące wydarzenia sportowe z Garmisch-Partenkirchen narzekały w przeszłości na problemy z odpowiednim oświetleniem zawodów.


Piotr Bąk, źródło: merkur.de
oglądalność: (8771) komentarze: (24)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • papa_s weteran
    Obietnice polityków

    Na całym świecie wymawiane i pisane przy pomocy "magicznej" strony biernej.

  • Oczy Aignera profesor
    @Gerwazy Skoki Narciarskie 2006

    W grze Skoki Narciarskie 2006 było dokładnie tak samo, konkurs był nocny. W Bischofshofen natomiast skakało się przy naturalnym świetle.

  • mario74 stały bywalec
    @atalanta

    Dokładnie, w gorach, zaraz po zachodzie słońca"wrypuje" się wiatr, czyli powietrze z kotlin nagrzane za dnia i się unoszące.

  • Kolos profesor

    Hofer tłumaczył, w niedawnym wywiadzie dla TVP że zdecydowali się przenieść transmisjie skoków na godziny późniejsze, przy sztucznym świetle żeby nie kolidować z narciarstwie alpejskim rozgrywanym głównie popołudniami tak jak skoki dawniej.

  • .....sieanieskoczy doświadczony
    @MK92

    No właśnie! Skoki w świetle naturalnym to łatwiejszy wgląd na pogodę (zachmurzenie) oraz okoliczny krajobraz.

  • Gerwazy doświadczony
    Skoki narciarskie 2002

    Tam zawody na Ga-Pa były przy sztucznym świetle :)

  • MK92 stały bywalec

    Ja to w ogóle tęsknię za starą, zieloną skocznią olimpijską w Ga-Pa. Miała swój niepowtarzalny klimat. Teraz wszystkie obiekty budowane są na jedno kopyto, również pod kątem architektury (obiekt w Ga-Pa podobny jest do Holmenkollen, choć skocznie te oczywiście robią duże wrażenie), a sztuczne oświetlenie zabija piękno natury.

  • atalanta weteran

    Lubię zawody przy dziennym świetle, a niewiele już takich zostało. Wcale mi się nie podoba pomysł instalowania oświetlenia w Ga-Pa, bo od razu z automatu przeniosą konkurs na godzinę 16:00, jak zwykle. A to w styczniu najgorsza pora, bo w połowie pierwszej serii (=po zachodzie słońca) często się wtedy zmienia kierunek wiatru z przedniego na tylny i robi się loteria.

  • .....sieanieskoczy doświadczony

    Skoki przy naturalnym świetle - cudowna rzecz. Ile dałbym za powrót do czasów kiedy większość z konkursów toczy się bez udziału lamp.

  • Bishop stały bywalec
    @Tomek88

    Dla mnie świetny klimat nocnych konkursów był w Trondhaim. Ta czerwona skocznia przy tym jasnoczerwonym świetle robiła naprawdę spore wrażenie

  • Tomek88 profesor
    @Bishop

    Ja też ale od dłuższego czasu jest tam konkurs nocny i ciężko byłoby mi się przestawić na konkurs przy naturalnym oświetleniu.

  • Bishop stały bywalec
    @Tomek88

    Ja mogę.Oglądałem takie konkursy już w Obersdorfie przy dziennym świetle

  • Tomek88 profesor
    @Oczy Aignera

    Nie mogę sobie jakoś wyobrazić dziennego konkursu w Oberstdorfie.W Lahti kiedyś były konkursy przy naturalnym świetle i fajnie to wyglądało.

  • Oczy Aignera profesor
    @kibicsportu

    Są skocznie, na których lepiej ogląda się zawody przy naturalnym świetle (na przykład w Engelbergu, Oslo, Lillehammer). Natomiast do innych obiektów bardziej pasuje pora nocna (na przykład w Oberstdorfie, Lahti i Vikersund). To są tylko moje subiektywne odczucia, więc nie każdy może preferować takie powiązania pór z poszczególnymi skoczniami jak ja.

  • Bishop stały bywalec
    @kibicsportu

    Popieram.Konkursów przy naturalnym świetle jest coraz mniej,a zdecydowanie mają swój klimat.Szkoda jakby taki kolejny konkurs odpadł

  • kibicsportu profesor
    @Oczy Aignera

    Oby nie. Lubię konkurs noworoczny przy naturalnym świetle. W zasadzie ostatnio jest coraz mniej konkursów przy naturalnym świetle, a te konkursy też mają swój klimat.

  • Janek145 weteran

    2019 i nagle konkurs noworoczny zagrożony? To od x lat nie przeszkadzał rozgrywanie zawodów o godzinie 14, a nagle przeszkadza. Nie rozumiem...

  • Bishop stały bywalec
    @Tomek88

    Ja też lubię ta skocznie. To jedna z już nielicznych skoczni ze "starych" czasów skoków narciarskich. Polacy mają z nią dobre skojarzenia i jeszcze ta śmieszna sytuacja z Małyszem przedskoczkiem.Co nie zmienia jednak faktu,że powinny być jakieś zasady.I inne ośrodki tez zasługują na szanse skoro Titise swojej nie umiało wykorzystać

  • Oczy Aignera profesor
    16:00

    Moim zdaniem zawody na Grosse Olympiaschanze powinny się odbywać o godzinie 16. Niemcy robią świetną atmosferę na swoich skoczniach podczas TCS, a takie konkursy właśnie najlepiej ogląda się po zmierzchu. Jeszcze jeden czynnik przemawia za tym, aby to wydarzenie odbywało się o późniejszej porze. Duża część osób spędza Sylwestra i Nowy Rok poza domem, na przykład u znajomych. Nie każdy daje radę wrócić do swoich czterech kątów na ten czas. Godzina 16. spowodowałaby większą oglądalność tych zawodów. Problem tego obiektu dotyczy również Bergisel, który jest tam na dodatek bardziej uciążliwy.

  • Tomek88 profesor
    @Bishop

    Z jednej strony Titisee się skompromitowało ale ja lubię tą skocznie i chciałem,żeby została w PŚ.Jest to jedna z nielicznych naturalnych skoczni,które są w PŚ,skocznia jest położona w malowniczym miejscu i fajnie się tam ogląda zawody a poza tym Polacy w przeszłości często stawali tam na podium.

  • Bishop stały bywalec
    @Tomek88

    Fakt mój błąd.Titise faktycznie w lutym.Co nie zmienia faktu,że Titise po tej wpadce nie należał się konkurs. Można by było zrobić 15-16 grudnia zawody w Kazachstanie zważywszy na to,że tydzień prędzej jest konkurs w Tagile i byłoby fajne turne po Azji bez długich podróży.Ale wiadomo Niemcy kręcą z Hofferem swoje machloje.

  • Tomek88 profesor
    @Bishop

    Nie bo w przyszłym sezonie w grudniu będą skakać w Klingenthal(14-15.12.2019) a zawody w Titisee Neustad zaplanowano w połowie lutego(15-16.02.2020).Myślę,że w Titisee będą skakać bez problemu tak samo jak w grudniu w Klingenthal bo jest to nowocześniejszy od Hofchirtschanze i Niemcy powinni przygotować skocznie w dobrym stanie tym bardziej,że Klingenthal będzie tydzień później niż Titisee podczas ostatniego sezonu.

  • nicoz weteran
    Piękna skocznia

    nie oświetlać bo straci swój urok.

  • Bishop stały bywalec

    Z niemieckimi skoczniami w ostatnim czasie same problemy. To śniegu nie ma ,to wiatr mocny wieje,a nawet z oświetleniem są problemy.Mimo to Fis dalej po koleżeńsku przyznaje im największą ilość konkursów.Jakim prawek takie Titise co się skompromitowało w poprzednim sezonie otrzymała zawody pucharu. W dodatku w podobnym terminie, co oznacza że podobnych problemów można się spodziewać również w tym roku.Skandal!!!!

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl