Letnie Grand Prix tuż-tuż, Polacy trenowali w Zakopanem

  • 2019-07-16 22:20

Wielka Krokiew w Zakopanem jest ostatnim obiektem, na którym reprezentanci Polski mają okazję potrenować przed wiślańską inauguracją 26. edycji Letniego Grand Prix. Podopieczni trenera Michala Dolezala o swoich odczuciach dotyczących dotyczących tego etapu przygotowań do zimy opowiedzieli Annie Kozińskiej przed kamerą Telewizji Polskiej.

Pomimo dziesięciu zwycięstw w konkursach najwyższej rangi na igelicie, Kamil Stoch nigdy nie odniósł triumfu w klasyfikacji generalnej Letniego Grand Prix. Lider naszego zespołu do tegorocznej rywalizacji podchodzi w zdystansowany sposób, bez większych oczkiwań względem wyników. - Na ten sezon nie stawiam sobie żadnych celów dotyczących Grand Prix. Bardziej zależy mi na występach w zawodach, styczności z rywalizacją oraz towarzyszących temu emocjami. 

Trzykrotny mistrz olimpijski nie ustrzegł się błędów podczas obozu u podnóży Tatr. - Skakanie po 90 metrów nie daje radości, ale czasami tak jest. Trzeba zagryźć szczękę i przetrwać tego typu dni. Im bardziej czegoś chcę, tym gorzej to wychodzi. Latem zdarza się to dość często, ponieważ mocno pracujemy nad motoryką, a do tego chcemy poprawiać aspekty techniczne.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#męskierozmowy #osporcie #manatwork #analyse #trajektorialotu 😜 📷 @adammalyszofficial

Post udostępniony przez Kamil Stoch (@kamilstochofficial)

To, co nie udało się dotąd Stochowi, w przeszłości osiągnęli Maciej Kot i Dawid Kubacki, którzy wygrywali cykl LGP w latach 2016-2017. Tej wiosny obaj stanęli na ślubnym kobiercu i zgodnie twierdzą, iż priorytetem są przygotowania do sezonu zimowego. - Trenujemy od marca, a próby na Wielkiej Krokwi są ostatnimi szlfiami przed wiślańską inauguracją Grand Prix. Zajęcia wiosenno-letnie są bardziej obciążające fizycznie, aby przed samą zimą móc skupić się na technice. Podczas okresu startowego nie ma dużo czasu na treningi. Celem na lato są dobre skoki, jak podczas każdego zgrupowania - mówi mistrz świata z Seefeld.

- Cele na Letnie Grand Prix są zadaniowe, dotyczące wykonania skoku. To jest gwarantem wyników i od tego trzeba zacząć. Każdy z nas życzy sobie, aby pokazać się z dobrej strony w Wiśle czy Zakopanem, ale chcemy wykorzystać te starty jako trening. Ćwiczenie koncentracji podczas zawodów przydaje się zimą - dodaje Kot, który ma już za sobą dwa starty w Letnim Pucharze Kontynentanym, o czym pisaliśmy >>>TUTAJ<<<

- Cały czas jest nad czym pracować. Zmiana szkoleniowca? Co roku w przygotowaniach jest coś nowego. Stefan Horngacher czy Michal Dolezal? Bez znaczenia, zawsze dochodzą nowe elementy. Podczas tego okresu nic mnie nie zaskoczyło, system pozostał bez większych zmian. Nie myślałem jeszcze o inauguracji Grand Prix w Wiśle, nadal mamy do niej kilka dni - stwierdził Piotr Żyła, który minioną zimę zakończył na 4. pozycji w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Jak w przededniu swojego debiutu w roli głównego trenera polskiej kadry czuje się Michal Dolezal? - Jestem pozytywnie nastawiony do startu sezonu letniego, ponieważ udało się zrealizować cały dotychczasowy plan. Ważne, iż zawodników omijają problemy zdrowotne czy kontuzje. System nie różni się znacząco w stosunku do trzech poprzednich lat, wprowadziliśmy tylko małe usprawnienia. W Wiśle damy z siebie wszystko, ale kluczowe są przygotowania do zimy i tego się trzymamy.

Rozmowy z polskimi skoczkami i trenerem Dolezalem znajdziecie na stronie sport.tvp.pl >>>


Dominik Formela, źródło: sport.tvp.pl
oglądalność: (7445) komentarze: (18)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Złoty Orzeł profesor

    Obawiam się że będzie repeta 2015/2016.

  • Pavel profesor
    @dervish

    Tajner jest sam sobie winny. Horngacher dostał termin do MŚ i trzeba było się tego terminu trzymać, "wóz albo przewóz" zostajesz lub odchodzisz, nie ma decyzji jest decyzja prezesa "po sezonie kontrakt nie zostanie przedłużony", a tak dał się wodzić za nos. Prawda jest taka, że szanse na pozostanie Horngachera były zerowe, a cały ten cyrk wynikał z chęci wynegocjowania lepszych warunków w niemieckiej federacji, prezes PZNu mógł uciąć tę farsę, ale tego nie zrobił także teraz powinien już do tego nie wracać.

    P.S. Mówienie, że "nie żal, że Horngacher odszedł" w kontekście niemal błagalnej postawy w końcówce sezonu jeszcze bardziej pogrąża prezesa. Zrozumiałbym to po pierwszym roku pracy Dolezala i sukcesie jaki by odniósł, ale w tym momencie jest to kompletnie niezrozumiałe, a na dodatek nakłada presję na Czecha, toż to nie ustępuje Austriakowi, a więc i wyniki podobne być powinny. Włodarze związku powinni przejść jakiś kurs PRu, dowiedzieć się co wypada mówić przed kamerami, a co warto przemilczeć, bo wygląda to tragicznie tak u Małysza jak i Tajnera.

  • dervish profesor

    Czytałem ten wywiad z Tajnerem w którym mówił o Horngacherze.
    Może nie był zbyt dyplomatyczny, może prezes niepotrzebnie wracał do ostatnich tygodni Horna które położyły spory cień na całokształt jego pracy z nasza kadrą. Nie pora na rozdrapywanie ran i ogladanie sie w przeszłość. Trzeba patrzec w przyszłość, a przyszłość to Doleżal.
    Szanuję i doceniam dorobek Horna. Uważam go za najlepszego trenera jakiego mogliśmy w tamtym czasie mieć. Szkoda tylko tej rysy jaka powstała na jego wizerunku w związku z taką a nie inna formą rozstania z Polską.
    Ale z drugiej strony prezes powiedział prawdę. Sposób w jaki Horn rozgrywał swoje odejście w wielu z nas budziło i budzi spory niesmak. Nie tylko niesmak bo śmiem twierdzić, że odbiło się to na formie naszych skoczków i także na ich wynikach w drugiej części sezonu (przede wszystkim na MŚ, Kamil wspominał że skoczkowie odczuwali w związku z tym spory dyskomfort, że nie dało się o tym nie myśleć). Nie podoba mi się również to, że trener uciekł do Niemiec jak tylko pojawiła się okazja porzucając rozpoczęte i niedokończone długoterminowe projekty które sam wymyślił i zaplanował.
    Prezes może byc wdzięczny Hornowi za całokształt ale nie ma powodu aby chwalić go za ostatnie tygodnie kiedy Horn pogrywał sobie z PZN, kibicami i skoczkami jak chciał.
    Inna sprawa, ze PZN nie wykazał wystarczającej stanowczości pozwalając trenerowi na takie zabawy. Prezes powinien być bardziej stanowczy i zmusić Horna do dotrzymania słowa i wcześniejszego podjęcia decyzji czy zostaje czy odchodzi. Obie strony powinny mieć taki sam komfort/dyskomfort i ponosić takie samo ryzyko. Tymczasem trener miał pelna kontrole nad swoim losem, a PZN biernie czekał na rozwój sytuacji praktycznie do końca sezonu mając związane ręce. PZN powinien brać tu przykład z DSV.

    W rezultacie Horn na pewno jest w tej całej sytuacji wygranym bo wszystko wyszło tak jak sobie zaplanował a wizerunek odpowiedzialnych dzialaczy PZN mocno ucierpiał. Sami sobie winni. Horn po prostu z zimna krwią wykorzystał ich słabość.

  • equest profesor
    @ZXCVBNM_9999

    W tym wywiadzie to prezes nie deprecjonuje byłego trenera,
    raczej utyskuje na to przeciągające się odejście z naszej Kadry.

  • Dama_Karmelowa profesor
    @ZXCVBNM_9999

    Aha, czyli prezes dalej robi wszystko, żeby żadnej jego wypowiedzi nie dało się potraktować poważnie. Ani to eleganckie ani na miejscu a jak sobie ktoś przypomni jak PZN skakał wokół trenera jak ważyły się losy dalszej współpracy to taka deklaracja jest po prostu niesłychanie zabawna.

  • ZXCVBNM_9999 profesor
    To już ekstremalna przesada

    Oceniać formę zawodników na podstawie wypowiedzi w wywiadzie z 3 zdaniami, po jakimś treningu w lesie, w lato, o zerowym znaczeniu dla aktualnej formy...

  • pi0ter bywalec
    @Major_Kuprich

    To tylko wolne treningi. Zawody zweryfikują

  • Major_Kuprich profesor
    Wieszczyłem zapaść ale czegoś takiego się nie spodziewałem

    Stoch skaczący po 90 metrów na Wielkiej Krokwi to jednak Evenement.

  • bardzostarysceptyk profesor
    Letnia Grand Prix część 7 i ostatnia.

    Dotychczas rozegrano 195 indywidualnych konkursów LGP. A oto podział według miejsca ich rozegrania, 25
    miejscowości, z tego 3 w Polsce.

    37 razy Hakuba (Japonia)
    26 razy Hinterzarten (Niemcy)
    22 razy Courchevel (Francja)
    12 razy Einsiedeln (Szwajcaria)
    11 razy Klingenthal (Niemcy)
    10 razy Zakopane (Polska) i Wisła (Polska)
    9 razy Ałmaty (Kazachstan)
    8 razy Predazzo (Włochy)
    7 razy Stams (Austria) i Hinzenbach (Austria)
    6 razy Czajkowski (Rosja)
    4 razy Sapporo (Japonia) i Innsbruck (Austria)
    3 razy Trondheim (Norwegia), Oberhof (Niemcy) i Pragelato (Włochy)
    2 razy Kuopio (Finlandia), Lahti (Finlandia), Liberec (Czechy), Niżny Tagił (Rosja) i Rasnov (Rumunia)
    1 raz Villach (Austria), Kranj (Słowenia) i Szczyrk (Polska)

  • bardzostarysceptyk profesor

    Letnia Grand Prix część 6.

    Zawodnicy którzy wygrali 5 i więcej konkursów LGP, na końcu zwycięstwa w łącznej klasyfikacji LGP.

    Adam Małysz (Polska) -.................. 13 .... wygrał 3 LGP
    Gregor Schlierenzauer (Austria) --. 13 .... wygrał 1 LGP
    Thomas Morgenstern (Austria) ..... 10 .... wygrał 3 LGP
    Masahiko Harada (Japonia) ---...... 10 .... wygrał 2 LGP
    Kamil Stoch (Polska) -.................... 10
    Andreas Widhölzl (Austria) --........... 9 .... wygrał 1 LGP
    Maciej Kot (Polska) .......................... 7 .... wygrał 1 LGP
    Dawid Kubacki (Polska) --................ 7 .... wygrał 1 LGP
    Simon Ammann (Szwajcaria) --....... 6 .... wygrał 1 LGP
    Janne Ahonen (Finlandia) --............ 5 .... wygrał 1 LGP
    Jakub Janda (Czechy) ..................... 5 .... wygrał 1 LGP

    Trzy razy w historii LGP konkurs wygrało dwóch skoczków, z tego raz, z tego samego kraju.

    1. Hideharu Miyahira (Japonia) i Janne Ahonen (Finlandia) - Courchevel (Francja) 14.08.2000
    2. Jernej Damian (Słowenia) i Noriaki Kasai (Japonia) - Hakuba (Japonia) 24.08.2013
    3. Kamil Stoch i Piotr Żyła (obaj z Polski) - Einsiedeln (Szwajcaria) 4.08.2018

  • bardzostarysceptyk profesor
    Letnia Grand Prix część 5.

    W 21 konkursach LGP Polacy zdobyli ponad 200 punktów. W nawiasie liczba punktujących skoczków. Z tego
    pięć razy ponad 300 punktów, w poprzednim sezonie "trzysetki" były 2 razy i to na 2 pierwszych miejscach.

    1. 4.08.2018 Ensiedeln (Szwajcaria) --..... 328 pkt (6)
    2. 22.07.2018 Wisła (Polska) .................... 318 pkt (9)
    3. 20.08.2010 Wisła (Polska) .................... 314 pkt (7)
    4. 1.08.2015 Wisła (Polska) -..................... 306 pkt (7)
    5. 29.07.2017 Hinterzarten (Niemcy) --.... 301 pkt (6)
    ----------------------------------------------------------------------
    6. 6.08.2016 Einsiedeln (Szwajcaria) ---... 281 pkt (6)
    7. 1.10.2017 Hinzenbach (Austria) --........ 273 pkt (6)
    8. 12.08.2017 Courchevel (Francja) ......... 270 pkt (6)
    9. 29.08. 2010 Hakuba (Japonia) ............. 262 pkt (5)
    9. 28.07.2018 Hinterzarten (Niemcy) --.... 262 pkt (6)
    11. 23.09.2018 Rasnov (Rumunia) --........ 253 pkt (6)
    12. 1.10.2016 Hinzenbach (Austria) -....... 249 pkt (6)
    13. 15.07.2017 Wisła (Polska) ---.............. 247 pkt (5)
    14. 22.09.2018 Rasnov (Rumunia) -......... 243 pkt (6)
    15. 23.08.2013 Hakuba (Japonia) -.......... 242 pkt (6)
    16. 2.10.2016 Klingenthal (Niemcy) ---.... 229 pkt (5)
    17. 16.07.2016 Courchevel (Francja) -..... 228 pkt (6)
    18. 17.08.2013 Einsiedeln (Szwajcaria) -. 221 pkt (5)
    19. 21.08. 2010 Wisła (Polska) ................. 208 pkt (4)
    20. 3.10.2017 Klingenthal (Niemcy) ---.... 204 pkt (6)
    21. 1.10.2010 Liberec (Czechy) --............. 202 pkt (4)

  • bardzostarysceptyk profesor
    Letnia Grand Prix część 4.

    Polskiego podium w LGP jeszcze nie było. Zresztą wszystkich podiów narodowych nie było dużo, łącznie 3.

    1. 7 LGP 27.08.2000 Hakuba (Japonia) - FINLANDIA
    2. 15 LGP 1.08.2008 Einsiedeln (Szwajcaria) - AUSTRIA
    3. 20 LGP 15.08.2013 Courchevel (Francja) - NIEMCY

    Natomiast dwóch Polaków na podium w konkursach LGP było łącznie 17 razy, w tym 2 razy w poprzednim sezonie.

    1. 17 LGP 15.08.2010 Einsiedeln (Szwajcaria) -.. Adam Małysz - 2, Maciej Kot - 3
    2. 17 LGP 20.08.2010 Wisła (Polska) --................ Adam Małysz - 1, Kamil Stoch - 2
    3. 17 LGP 28.08.2010 Hakuba (Japonia) ............ Dawid Kubacki - 2, Kamil Stoch - 3
    4. 17 LGP 29.08.2010 Hakuba (Japonia) ............ Kamil Stoch - 1, Dawid Kubacki - 2
    5. 17 LGP 1.10.2010 Liberec (Czechy) -............... Adam Małysz - 1, Kamil Stoch - 3
    6. 20 LGP 17.08.2013 Einsiedeln (Szwajcaria) ... Kamil Stoch - 1, Maciej Kot - 2
    7. 22 LGP 1.08.2015 Wisła (Polska) --.................. Dawid Kubacki - 1, Piotr Żyła - 2
    8. 23 LGP 16.07.2016 Courchevel (Francja) -...... Maciej Kot - 1, Kamil Stoch - 2
    9. 23 LGP 6.08.2016 Einsiedeln (Szwajcaria) ..... Maciej Kot - 1, Kamil Stoch - 2
    10. 23 LGP 1.10.2016 Hinzenbach (Austria) ---... Maciej Kot - 1, Dawid Kubacki - 2
    11. 23 LGP 2.10.2016 Klingenthal (Niemcy) --.... Maciej Kot - 1, Kamil Stoch - 2
    12. 24 LGP 15.07.2017 Wisła (Polska) --.............. Dawid Kubacki - 1, Maciej Kot - 2
    13. 24 LGP 29.07.2017 Hinterzarten (Niemcy) -- Dawid Kubacki - 1, Piotr Żyła - 3
    14. 24 LGP 12.08.2017 Courchevel (Francja) ..... Dawid Kubacki - 1, Maciej Kot - 2
    15. 24 LGP 1.10.2017 Hinzenbach (Austria) --.... Dawid Kubacki - 1, Piotr Żyła - 2
    16. 25 LGP 22.07.2018 Wisła (Polska) -............... Kamil Stoch - 1, Piotr Żyła - 2
    17. 25 LGP 4.08.2018 Einsiedeln (Szwajcaria) -- Kamil Stoch - 1, Piotr Żyła - 1

  • bardzostarysceptyk profesor
    Letnia Grand Prix część 3.

    Podia Polaków w konkursach LGP, 91 podiów w tym 39 zwycięstw.

    Adam Małysz -.......... 13 -- 8 -- 7 .. razem 28
    Kamil Stoch ............. 10 -- 5 -- 7 .. razem 22
    Maciej Kot ---.............. 7 -- 5 -- 1 .. razem 13
    Dawid Kubacki .......... 7 -- 3 -- 2 .. razem 12
    Piotr Żyła ................... 1 -- 8 -- 1 .. razem 10
    Krzysztof Biegun -...... 1 -- 0 -- 1 .. razem 2
    Jan Ziobro ................. 0 -- 1 -- 1 .. razem 2
    Łukasz Rutkowski -.... 0 -- 0 -- 1 .. razem 1
    Klemens Murańka ..... 0 -- 0 -- 1 .. razem 1
    --------------------------------------------------------
    .................................. 39 - 30 - 22 .. łącznie 91

    Miejsca na zapleczu podium w konkursach LGP, czyli 4 - 6.
    miejsce 4 - 20 razy,
    miejsce 5 - 17 razy,
    miejsca 6 - 18 razy, razem miejsca 4-6: 55 razy.

  • bardzostarysceptyk profesor
    Letnia Grand Prix część 2.

    Polacy na podium końcowej klasyfikacji LGP.

    1. ADAM MAŁYSZ - PIERWSZE MIEJSCE, 8 LGP 2001
    2. ADAM MAŁYSZ - PIERWSZE MIEJSCE, 11 LGP 2004
    3. ADAM MAŁYSZ - PIERWSZE MIEJSCE, 13 LGP 2006
    4. ADAM MAŁYSZ - drugie miejsce, 14 LGP 2007
    5. ADAM MAŁYSZ - trzecie miejsce 16 LGP 2009
    6. KAMIL STOCH - drugie miejsce 17 LGP 2010
    7. ADAM MAŁYSZ - trzecie miejsce 17 LGP 2010
    8. KAMIL STOCH - drugie miejsce 18 LGP 2011
    9. MACIEJ KOT - PIERWSZE MIEJSCE 23 LGP 2016
    10. KAMIL STOCH - trzecie miejsce 23 LGP 2016
    11. DAWID KUBACKI - PIERWSZE MIEJSCE 24 LGP 2017
    12. PIOTR ŻYŁA - trzecie miejsce 25 LGP 2018

    Na zapleczu podium końcowej klasyfikacji, czyli na miejscach 4 - 6, Polacy znaleźli się 9 razy:
    - 2 razy na 4 miejscu (M. Kot i K. Stoch),
    - 6 razy na 5 miejscu (2 razy D. Kubacki, 2 razy P. Żyła, M. Kot i K. Biegun)
    - 1 raz na 6 miejscu (A. Małysz).

  • bardzostarysceptyk profesor
    Letnia Grand Prix cz. 1.

    W związku z rozpoczynającą się kolejną, 26 edycją Letniej Grand Prix w roku 2019, chciałbym przedstawić,
    ku przypomnieniu, parę zestawień.

    Podium końcowej klasyfikacji dotychczasowych 25 edycji LGP według państw. Po prawej stronie
    w nawiasach kwadratowych liczba zwycięstw w konkursach LGP, 195 konkursów, 198 zwycięzców.

    1. Austria ---....... 6 -- 5 -- 7 .. razem 18 ...... [44]
    2. Polska --......... 5 -- 3 -- 4 .. razem 12 ...... [39]
    3. Japonia ......... 5 -- 2 -- 5 .. razem 12 ...... [34]
    4. Niemcy .......... 3 -- 2 -- 2 .. razem 7 ........ [21]
    5. Finlandia ....... 2 -- 4 -- 3 .. razem 9 ........ [13]
    6. Słowenia -...... 1 -- 4 -- 1 .. razem 6 ........ [12]
    7. Szwajcaria ---. 1 -- 1 -- 0 .. razem 2 ........ [8]
    8. Czechy ---....... 1 -- 0 -- 0 .. razem 1 ........ [7]
    8. Rosja -............ 1 -- 0 -- 0 .. razem 1 ........ [1]
    10. Norwegia -... 0 -- 3 -- 3 .. razem 6 ........ [17]
    11. USA --........... 0 -- 1 -- 0 .. razem 1 ........ [0]

    Ze zwycięstwem w konkursach, ale bez podium w końcowej klasyfikacji: Francja [1], Włochy [1]

  • Pavel profesor
    @ZXCVBNM_9999

    Swego czasu opowiadał, że na naszym poziomie "7 to za mało", jak przyszło co do czego to mieliśmy problem, aby wejść do ósemki w drużynie. Na tym etapie sezonu raczej darowałbym sobie takie teksty bo może wyjść różnie.

    P.S. Podawaj nazwę strony, na której wywiad się znajduje, nikt ci głowy nie urwie, a przynajmniej łatwiej będzie znaleźć

  • kibicsportu profesor
    -

    Mam jednak nadzieję, że w Wiśle Kamil Stoch będzie skakał dobrze.

  • ZXCVBNM_9999 profesor
    Na stronie konkurencji Tajner o Horngacherze

    "Nawet nie żałuję, że nie został... Doleżal ma najwyższe kwalifikacje."
    Trochę tak jakby lekceważąco w stosunku do Horngachera który przecież osiągnął masę sukcesów. Oczywiście nie dotyczy to tego zdania, a całej jego wypowiedzi.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl