Trwają przygotowania do MŚ w Lotach 2020. Skocznia w Planicy otrzyma dodatkowe belki startowe

  • 2019-11-06 13:41

Do rozpoczęcia nowego sezonu Pucharu Świata w skokach narciarskich pozostały nieco ponad dwa tygodnie. Główną imprezą nadchodzącej zimy będą mistrzostwa świata w lotach narciarskich, które w marcu 2020 roku zorganizuje Planica. Słoweńcy zapewniają, iż przygotowania do tego wydarzenia idą zgodnie z planem i liczą na nowy rekord frekwencji na trybunach. Letalnica (HS240) przejdzie także drobną modernizację z uwagi na wydarzenia z ostatniego Pucharu Świata.

Skocznia w PlanicySkocznia w Planicy
fot. Tadeusz Mieczyński

- Ostatnio dokonaliśmy przeglądu, wszystko jest gotowe. Wciąż dopinamy szczegóły dotyczące transmisji telewizyjnej. Zawieramy umowy z dostawcami usług. Cały sprzęt musi być w pełni sprawny, dlatego w minionym miesiącu poddaliśmy go konsweracji. Wszystko idzie zgodnie z planem - zapewnia Jelko Gros, przewodniczący komitetu organizacyjnego MŚ w lotach w Planicy.

Jak co roku, organizatorzy spodziewają się najazdu dziesiątek tysięcy kibiców z kraju oraz zagranicy. Tradycyjnie największe tłumy pod skocznią są przewidywane na sobotni dzień rywalizacji. Wtedy to podczas weekendów z Pucharem Świata rozgrywana jest rywalizacja drużynowa. Tym razem w owym terminie odbędą się dwie finałowe serie konkursu indywidualnego mistrzostw świata.

- Przyszłoroczny czempionat na pewno przyniesie trochę zmian dla widzów pod skocznią. Będa trochę bardziej oddaleni od skoczni, ale nie będzie to drastyczna różnica - oświadcza Gros, który dodaje, iż sektory dla kibiców mogą dziennie pomieścić 30-35 tysięcy osób.

Dla Planicy będą to siódme mistrzostwa świata w lotach narciarskich. Ostatnie miały miejsce w 2010 roku. Triumfował wówczas Simon Ammann przed Gregorem Schlierenzauerem oraz Andersem Jacobsenem. Tuż za podium rywalizacji znalazł się Adam Małysz.

Słoweńcy wciąż czekają na swojego reprezentanta, który po tytuł mistrza świata w lotach sięgnie właśnie na Letalnicy. Apetyt gospodarzy zaostrzają wyniki Pucharu Świata z ostatnich lat, kiedy to w Planicy triumfowali Peter Prevc, Jurij Tepes oraz Robert Kranjec, który już zakończył swoją sportową karierę.

W minionym sezonie bohaterem Planicy był Ryoyu Kobayashi. Japończyk poszybował na 252 metr, czym ustanowił nowy rekord skoczni. Jego rezultat jest zaledwie o półtora metra krótszy od rekordu świata (253,5 metra Stefana Krafta w Vikersund w 2017 roku).

To właśnie wyniki dominatora minionej zimy spowodowały potrzebę modernizacji Letalnicy. Podczas czwartkowych kwalifikacji Kobayashi wylądował na 248 metrze, skacząc z najniższej możliwej belki startowej. Organizatorzy musieli przygotować prowizoryczne niższe platformy, aby weekend Pucharu Świata mógł przebiegać bez problemów.

- Po wydarzeniach z ostatniej zimy, na skoczni powstanie sześć dodatkowych pozycji startowych. W marcu zeszliśmy do belki numer 0, ponieważ w nocy panowały przymrozki, przez co tory najazdowe były bardziej zlodowacone - wyjaśnia Gros.

Tak niski rozbieg startowy może okazać się barierą psychologiczną dla najmłodszych skoczków: - Jeśli zawodnik musi skoczyć z niskiej belki i zaczyna myśleć, że musi jak najlepiej się odbić, to zaczyna popełniać błędy. Ale dla predentendów do medali nie będzie to stanowić żadnego obciążenia. Dla młodych skoczków tak niski rozbieg może jednak stać się problemem psychologicznym - twierdzi Słoweniec.

Organizatorzy zapewniają, że kibice nie powinni mieć problemów z zakwaterowaniem. Jeśli w Kranjskiej Gorze zabraknie miejsc noclegowych, to do Planicy można również łatwo dotrzeć z Włoch, Austrii oraz stolicy kraju - Lublany.

Najwięcej widzów pod Letalnicę przybyło w 2016 roku, kiedy to sezon życia, zwieńczony Kryształową Kulą, kończył bohater narodowy Słowenii, Peter Prevc. Organizatorzy naliczyli wówczas 20,5 tysięcy kibiców w czwartek, 22,5 tys. w piątek, 32,5 tys. w sobotę oraz 33 tys. w niedzielę, co łącznie utworzyło sumę 111 tysięcy osób. Gospodarze liczą, iż najbliższe mistrzostwa poprawią ten rezultat.

PROGRAM ZAWODÓW:

Czwartek, 19.03.2020
9:00 - Oficjalny trening
11:00 - Kwalifikacje

Piątek, 20.03.2020
13:30 - Seria próbna
14:30 - Pierwsza i druga seria konkursu indywidualnego

Sobota, 21.03.2020
13:45 - Seria próbna
14:45 - Trzecia i czwarta seria konkursu indywidualnego

Niedziela, 22.03.2020
9:15 - Seria próbna
10:15 - Konkurs drużynowy


Adam Bucholz, źródło: siol.net
oglądalność: (7716) komentarze: (10)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • MK92 stały bywalec
    Planica 2020

    Podobnie było w Vikersund, gdzie po przebudowie tamtejszego mamuta również okazało się, iż zbyt wysoko zaczynają się stopnie startowe. Pamiętam, że od razu po otwarciu nowej Letalnicy w 2015 roku dziwiło mnie, że z niskich belek prędkości są bardzo wysokie.

  • Kolos profesor
    @Oczy Aignera

    Dodatkowo Deschwanden miał wtedy szóstą odległość tamtych kwalifikacji a swój skok oczywiście ustał całkowicie prawidłowo.

    Normalnie radio Erywań, ale takie są przeliczniki za wiatr i belkę....

  • Tomek88 profesor

    Skocznia niewątpliwe legendarna,symboliczna i wyjątkowa.Zgadzam się jednak z wcześniejszymi wypowiedziami i uważam,że remont torów najazdowych to dobry pomysł.Bardzo dobrze,że pomyśleli także o dodatkowych belkach.

  • Oczy Aignera profesor
    @Złoty Orzeł

    Farsa to była wtedy, kiedy Gregor Deschwanden skoczył 230 metrów i nie przebrnął kwalifikacji.
    Bonifikaty punktowe za belkę na Letalnicy powinny ulec korektom.

  • ZbyszekM początkujący

    Niech pomyślą nad nowymi torami. Przykrywanie tych mrożonych jakimś materiałem przez wojsko to jakaś porażka. To tak jak by mieć mercedesa, ale z silnikiem i wnętrzem od daewoo.

  • Gerwazy doświadczony
    @Złoty Orzeł

    Wiem wiem, że inna sytuacja.
    Mimo wszystko prawa fizyki działają tak samo niezależnie od szerokości geograficznej :)

  • alo profesor

    I poprawcie numerki przyczepione do belek,obejrzyjcie sobie wideo na yt ze skoku Ryoyu (252m) jak siedzi na belce i ósemka jest do góry nogami :-)

  • Złoty Orzeł profesor

    Schodziliście do 0 belki bo te Q to byla farsa.

  • Złoty Orzeł profesor
    @Gerwazy

    Kuusamo to nie jest Planica. Po prostu Kuusamo i +5 w zimie to jest inna bajka. Słowenia leży w strefie gdzie coś takiego jest normalne.

  • Gerwazy doświadczony
    Tory najazdowe

    Zawsze zastanawiam się jak oni w Planicy utrzymują w tak dobrym stanie naturalne tory najazdowe, które nie topią się jak jest +naście stopni.
    W Kuusamo delikatnie na plusie było w 2015 roku i wszystko się topiło

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl