Upadki i wzloty - po weekendzie w Rasnovie

  • 2021-02-23 18:25

Do rozpoczęcia rywalizacji na mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym w Oberstdorfie pozostały godziny. Próba generalna przed zmaganiami na obiekcie normalnym odbyła się parę dni temu w Rasnovie, gdzie nie zabrakło nieoczekiwanych rozstrzygnięć. W cotygodniowym rankingu „Upadków i wzlotów” jak zwykle uwzględniliśmy zawodników, którzy zaskoczyli - zarówno z pozytywnej, jak i negatywnej strony.

Upadki:

5. Andrzej Stękała
Zawodnik z Dzianisza zdążył nas ostatnio przyzwyczaić do wielkich emocji. W Siedmiogrodzie nie udało mu się wskoczyć na podium, choć tydzień wcześniej dokonał tego po raz pierwszy w karierze, zajmując 2. pozycję w Zakopanem. - Popełniłem nieduże błędy. Nie mogłem zaprzyjaźnić się ze skocznią - komentował po konkursie Polak. Andrzej Stękała zaraża swoim spokojem, opanowaniem i uśmiechem. Najważniejsze, że nadal punktuje, ale nie da się ukryć, że w tym momencie ma potencjał na zajmowanie lokat wyższych, niż w trzeciej dziesiątce. 25-latek zapewnia, że na mistrzostwa wybiera się z bojowym nastawieniem. - Nie mogę się doczekać tej rywalizacji. Obiekty w Oberstdorfie są bardzo fajne - mówił po weekendzie w Rumunii. Oby skoki były równie fajne, czego gorąco mu życzymy.

4. Anders Haare 
Gdy trener Norwegów ogłosił skład na Puchar Świata w Rasnovie, niespodziewanie pojawiło się w nim nazwisko reprezentanta klubu Vikersund IF. 21-latek w tym sezonie najlepiej zaprezentował się podczas inauguracji w Wiśle. Łącznie udało mu się zdobyć 52 punkty do klasyfikacji generalnej. Mimo kolejnej szansy otrzymanej od Alexandra Stoeckla, w trakcie minionego weekendu nie udało mu się powiększyć swojego dorobku. Anders Haare nie awansował do serii finałowej, choć czwartkowe kwalifikacje dawały podstawy ku temu, że może godnie zastąpić nieobecnego Johanna Andre Forfanga. W samym konkursie niestety było znacznie słabiej, a swój nieudany występ Haare musi potraktować jedynie jako dodatkowy trening.

3. Markus Eisenbichler i Halvor Egner Granerud
Wprawdzie ze strony czysto sportowej Eisenbichler i Granerud nie zawiedli, ale bura należy im się z nieco innego powodu. Zawody w Rasnovie były ostatnim sprawdzianem skoczków narciarskich przed mistrzostwami świata w narciarstwie klasycznym. W tym czasie kontrole sprzętu zawodników zawsze są wzmożone. Sepp Gratzer nie pofolgował nikomu, kto nie przestrzegał regulaminu. Balansowanie na granicy nie opłaciło się zarówno liderowi, jak i wiceliderowi Pucharu Świata. Granerud i Eisenbichler musieli pogodzić się z dyskwalifikacją, choć w przypadku Norwega kara była bardzo surowa. Tuż przed kontrolą 24-latek przez pięć minut cieszył się z 12. wygranej w karierze. To była nauczka na przyszłość. Oby w Oberstdorfie ich kombinezony spełniły każdą regulaminową normę.

2. Yukiya Sato 
Do pewnego momentu wydawało się, że Sato wyrasta na nowego lidera reprezentacji Japonii. Utrzymanie wysokiego poziomu okazało się jednak o wiele trudniejsze, niż by się to mogło wydawać. To już czwarty konkurs tej zimy w wykonaniu 25-latka, a drugi z rzędu, w którym nie zdobył żadnych punktów. Swoje chwile chwały w drużynie Hideharu Miyahiry przeżywa obecnie Ryoyu Kobayashi, który stał się zdecydowanie największą nadzieją Japończyków na medal w Oberstdorfie. Yukiya Sato nie ukrywał smutku po weekendzie w Rumunii. Za pośrednictwem mediów społecznościowych skomentował, że zdaje sobie sprawę, jak źle mu poszło i podkreślił, iż to dla niego bardzo przykra sytuacja. Już nie raz udowodnił kibicom swój wielki potencjał oraz możliwości i chciałby dokonać tego ponownie. - Skoki narciarskie są trudne, ale wiem, że właśnie dzięki nim mogę zabłysnąć - napisał na Instagramie.

1. Keiichi Sato 
23-letni skoczek z Sapporo w obecnym sezonie jest jedną z ciekawszych postaci w stawce. Wskoczył do szerokiej światowej czołówki, zajmując lokaty w najlepszej dziesiątce. Niestety, punktowane miejsca przeplata co jakiś czas brakiem awansu do serii finałowej. Gdy wydawało się, że można mówić o stabilizacji jego formy na niezłym poziomie, Sato na tydzień przed najważniejszą imprezą zimy nie poradził sobie na skoczni w Rasnovie. Przemęczenie? Stres? W końcu podczas Turnieju Czterech Skoczni, na Audi Arenie w Oberstdorfie, Japończyk zajął 16. pozycję, a już niedługo będzie mógł ponownie zaprezentować się na tym obiekcie. Nie powinno mu zabraknąć motywacji do poprawy tego rezultatu – w końcu to najlepsze miesiące w jego zawodowej karierze.

 

Wzloty:

5. Gregor Deschwanden
Dla Szwajcara to wyjątkowy sezon. Pod nieobecność Killiana Peiera, który dochodzi do siebie po kontuzji i w świetle niezbyt dobrej dyspozycji Simona Ammanna, nieoczekiwanie został liderem kadry. Wprawdzie w styczniu miał nieco słabszy moment – nie punktował w czterech konkursach z rzędu, począwszy od rywalizacji wieńczącej 69. Turniej Czterech Skoczni w Bischofshofen, ale wydaje się, że gorsze chwile już za nim. W Rasnovie po raz drugi tej zimy wskoczył do czołowej „10” po 94,5 i 92,5-metrowych skokach. Dobry występ na Trambulina Valea Carbunarii jest szczególnie istotny ze względu na fakt, iż już za parę dni rozpocznie się rywalizacja o medale mistrzostw świata na skoczni normalnej. Deschwanden czarnym koniem rywalizacji na obiekcie HS106? Niewykluczone.

4. Manuel Fettner
Tym, którzy uważnie śledzili zmagania w Rumunii, nie umknęła z pewnością prezentacja austriackiej ekipy przed konkursem drużyn mieszanych. W niej młodzian – Daniel Tschofenig wystąpił w towarzystwie swoich nieco starszych koleżanek – Evy Pinkelnig i Danieli Iraschko-Stolz (o których wieku nie informujemy) i 35-letniego Manuela Fettnera. Konia z rzędem temu, kto obstawiłby, że drugi najstarszy zawodnik w stawce reprezentujący SV Innsbruck Bergisel odda najlepszy skok pierwszej serii konkursu indywidualnego w Rasnovie. Wprawdzie Fettner nie utrzymał czołowej pozycji, ale 8. miejsce jest dla niego najlepszym od stycznia 2019 roku. Nagroda? 32 punkty do klasyfikacji generalnej PŚ i nominacja do składu na MŚ w Oberstdorfie.

3. Kamil Stoch
Słowa o powrocie na właściwe tory z rankingu po weekendzie w Zakopanem ziściły się bardzo szybko. W Rasnovie zabrakło naprawdę niewiele, by Kamil Stoch stanął po raz 40. w karierze na najwyższym stopniu podium. 2. pozycja w zmaganiach indywidualnych i stabilne, dalekie próby (oprócz pierwszego treningowego) na przestrzeni całego weekendu mogą sprawić, że wszyscy fani skoków z kraju nad Wisłą mogą być spokojni o jego dyspozycję. Co najważniejsze, oprócz bardzo dobrych odległości zawodnik z Zębu błyszczy stylem. W ani jednym ocenianym skoku weekendu nie otrzymał niższej łącznej noty niż 57 punktów. W przypadku, gdy w Oberstdorfie wszyscy będą lądować w przysłowiowej „jednej dziurze”, to właśnie noty za styl mogą zadecydować o końcowej kolejności. – Wykonałem tu kolejny krok do przodu, ale muszę oddać jeszcze parę skoków, by ten automat zaczął sam pracować. Oby treningi i kwalifikacje pozwoliły mu na dokonanie ostatnich szlifów przed prawdziwą próbą ognia – walką o medale MŚ.

2. Karl Geiger
Jeszcze parę tygodni temu skreślany przez wielu, ponownie powraca przed mistrzowską imprezą do mistrzowskiej dyspozycji. Obecna zima dla Karla Geigera jest niczym rollercoaster – zalicza spektakularne zwyżki formy, po czym nagle pikuje w dół. Szczęśliwie dla niego, kolejny „wzlot” przydarzył się właśnie teraz. W Rumunii na Trambulina Valea Carbunarii zajął 3. miejsce. Stanął na podium po raz pierwszy od niespełna miesiąca, powtarzając swój wyczyn z końcówki stycznia z Lahti. – Jestem niesamowicie zadowolony z tego wyniku. Podoba mi się skocznia w Rasnovie, w przeszłości już tu wygrywałem – przyznał Niemiec. Obiekty normalne wydają się mu wyjątkowo pasować – na 7 wygranych w PŚ, aż trzy zanotował na skoczniach o punkcie HS zlokalizowanym pomiędzy 85 a 109 metrem. Niewykluczone, że włączy się do walki o medale w Oberstdorfie, szczególnie w pierwszym tygodniu rywalizacji. Jeśli chodzi o indywidualne trofea, posiada już złoto wywalczone na obiekcie do lotów trzy miesiące temu i srebro ze skoczni dużej z 2019 roku – na pewno chciałby dołączyć kolejny krążek światowego czempionatu do swojej kolekcji.

1. Ryoyu Kobayashi
Ryoyu Kobayashi do tej pory nie pałał sympatią do obiektów normalnych, ale ze względu, że to bardzo przewrotny sezon, fortuna zaczęła mu na mniejszych skoczniach sprzyjać. Zresztą, nie jest to wyłącznie zasługa szczęścia, a przede wszystkim rosnącej dyspozycji zdobywcy Kryształowej Kuli sprzed dwóch lat. Biorąc pod uwagę wyłącznie trzy ostatnie konkursy indywidualne, to właśnie młodszy z braci Kobayashi zebrał najwięcej punktów spośród wszystkich skoczków – aż 229. Wiadomo, że w odniesieniu 18. zwycięstwa w karierze pomogła mu wydatnie dyskwalifikacja Halvora Egnera Graneruda, ale takie okazje trzeba umieć wykorzystywać. Powolny rozpęd przed imprezą sezonu? Być może w tym szaleństwie jest metoda. W końcu pochodzący z Hachimantai skoczek nie posiada w swojej kolekcji trofeów ani jednego indywidualnego medalu mistrzostw świata. Japońska maszyna ruszyła!

 


Piotr Bąk i Dominika Wierzba, źródło: Informacja własna
oglądalność: (3780) komentarze: (8)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Nikt_ważny profesor
    @kibicsportu

    Uważam dokładnie tak samo.

    Największym wzlotem w ten weekend to był Fettner, a nie Kobayashi, którego w tych wzlotach w ogóle nie powinno być.

    No ale tak jest od początku, gdy zaczęły się pojawiać te artykuły i mimo że dużo osób już miało podobne uwagi, dalej jest tak samo.
    Widocznie redakcja ma inne podejście, a ja chyba muszę przestać w te artykuły wchodzić, bo ile można narzekać na to samo.

  • Robert Johansson252 profesor
    Jak dla mnie

    Moim zdaniem:

    Wzloty:
    1. Fettner
    2. Tschofenig
    3. Stoch
    4. Geiger
    5. Zografski
    Upadki:
    1. Stękała
    2. Panowie Sato
    3. Johansson - Wina normalnej skoczni
    4. Lindvik - Wina normalnej skoczni
    5. Ammann

  • KX_Keytinho stały bywalec
    @kibicsportu

    Zgadzam się tutaj. Choć Eisenbichler i Granerud akurat moim zdaniem pasują do upadków, bo jednak zajęli miejsca niżej niż zakładano.

    Rozumiem, że ma to być cykl właśnie zmian formy?
    Bo często widuję tutaj po prostu we wzlotach tych samych ludzi - mocnych zawodników, zwykle podiumowiczów a chyba to nie do końca możliwe? Choć wiem, że czasami wybór może być cięzki.

    I dla mnie właśnie idealnymi przykładami są tutaj Fettner, Deschwanden i moim zdaniem Zografski, który w konkursie był 22, najwyżej w tym sezonie, tydzień po tym jak kończył 44 w Zakopanem. Co więcej, na treningach i kwalifikacjach skakał znacznie lepiej. To samo Tschofenig, nikt nie spodziewał się go aż tak wysoko.

  • kibicsportu profesor
    @Robert Johansson252

    No bo to nie ma kompletnie sensu.
    Wzloty to raczej jak ktoś staje na podium, czy jest w czołówce po gorszej formie.
    Ale jak ktoś regularnie staje na podium i wygrywa, to nie można mówić, że to są wzloty, albo zaskoczenie.

    Tak samo jak w przypadku "upadków". Granerud jest tam tylko dlatego, że zajął 29 miejsce , bo został dsq? Przecież to bez sensu. Rozumiem jakby on skakał słabo, a przecież on skakał świetnie, nawet wygrał ten konkurs, to że został zdyskwalifikowany to swoją drogą. W mikście też skakał świetnie.

    Uważam, że trzeba poprawić dobieranie zawodników do tego, bo w takim wypadku te artykuły nie mają sensu wtedy.

  • Robert Johansson252 profesor
    @kibicsportu

    No dokładnie, albo Granerud ze wzlotem w Klingenthal, w Willingen miażdżył rywali z większą przewagą

  • kibicsportu profesor

    Uważam, że te ,,Upadki i wzloty" są źle robione.
    Kompletnie nie rozumiem dawania Graneruda w "Upadkach"
    Przecież on skakał cały czas dobrze, a DSQ to tylko błąd z kombinezonem.

    To by miało sens, jakby zawodnicy byli dawani na jednej zasadzie, że jeśli w dany weekend skaczą słabo, a w następnym są czołówce, albo na podium, to wtedy łapią się do tych "wzlotów". I na odwrót, skaczą dobrze, a potem nagle trzecia dziesiątka i niżej, to wtedy powinno być w "upadkach"
    Np: Tydzień temu Kobayashi wygrał w Zakopanem, i był wtedy we wzlotach, to bez sensu, że teraz też jest, bo też wygrał w ten weekend. Więc skacze na świetnym poziomie i nie ma potrzeby dawania go do wzlotów za ten weekend.
    Geiger, Stoch to zasłużenie są we wzlotach, bo ostatnio nie skakali dobrze.

    Takie jest moje zdanie i uważam, że można by było trochę lepiej to robić i inaczej dobierać zawodników.

  • kaccper22 bywalec

    gdzie Tschofenig?

  • Robert Johansson252 profesor

    Hmm, Haare większy upadek od Stękały? Wątpię

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl