Powstał film fabularny o sukcesie japońskich skoczków w Nagano (zobacz zwiastun)
- 2021-04-12 07:04
Skoki narciarskie nie należą w Japonii do najbardziej popularnych dyscyplin sportowych, niemniej sukcesy tamtejszych skoczków osiągnięte podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Nagano w 1998 roku mają tam status legendarnych. 7 maja tego roku na ekrany japońskich kin wchodzi film fabularny Dusza Hinomaru, który opowiada, o tym co działo się na skoczniach w Hakubie ponad trzy dekady temu.
Wydarzenia z tamtych igrzysk zostały zaprezentowane dość nietypowo. Bo to nie skoczkowie, którzy wywalczyli złoty medal są pierwszoplanowymi bohaterami, a sportowcy, którzy pełnili wówczas rolę przedskoczków, na czele z Jinyą Nishikatą. Jak skonstruowano zatem fabułę? Uwaga! Teraz będziemy spoilerować treść japońskiej produkcji. Pochodzący z Nozawy Onsen Nishikata brał udział w igrzyskach, które w 1994 roku organizowało Lillehammer. W drugiej serii konkursu drużynowego oddał jeden z najdłuższych skoków dnia, lądując na 135 metrze. Ogromną przewagę Azjatów w ostatniej serii roztrwonił jednak Masahiko Harada. Nishikata poprzysiągł sobie, że cztery lata później zdobędzie olimpijskie złoto. Niestety po drodze do igrzysk w Nagano doznał ciężkiej kontuzji, która wykluczyła go z udziału w rywalizacji w całym przedolimpijskim sezonie. Mimo ogromnej determinacji nie udało mu się wypracować formy, która upoważniałaby go do rywalizacji podczas igrzysk. Zostaje więc nominowany do grona 25 przedskoczków wytypowanych do testowania skoczni podczas imprezy.
Po udanych konkursach indywidualnych, w których japońscy skoczkowie zdobyli trzy medale, podczas igrzysk nadchodzi czas rywalizacji drużynowej. Na skoczni panują piekielnie trudne warunki, a konkurs jest co chwilę przerywany. Koszmar ponownie przeżył Harada, który uzyskał tylko 79,5 m. Po pierwszej serii Japonia zajmuje dopiero czwarte miejsce. Istnieje ryzyko, że druga seria zostanie odwołana. Informacja przekazana przez jury mówi, że jeśli wszyscy przedskoczkowie wytypowani do przecierania szlaków zawodnikom w tym konkursie oddadzą bezpieczne skoki, zawody będą kontynuowane. I tu następuje zwrot akcji. Testowi zawodnicy robią, co do nich należy, a reprezentacja Kraju Kwitnącej Wiśni przeprowadza wielką ofensywę. Harada zreflektował się za pierwszą próbę i pofrunął na 137 metr! Tak daleko poszybował tylko jego kolega z drużyny, Takanobu Okabe. Ostatecznie Japończycy triumfują z przewagą 35,6 punktu nad broniącymi tytułu Niemcami. Za zwycięzców symbolicznie uznana zostaje nie tylko czwórka rywalizująca w konkursie, ale i wszyscy japońscy przedskoczkowie, którzy dołożyli swoją cegiełkę do tego sukcesu.
W rolę głównego bohatera, Nishikaty wcielił się Kei Tanaka, który został bardzo pozytywnie odebrany przez swój realny pierwowzór. - Tanaka odegrał szczegółowo wszystko to, co działo się wtedy w moim sercu - przyznaje Nishikata. - Jestem wdzięczny za to, że przekazał w tym filmie wszystkie uczucia, które mną wtedy targały. Jest to wspaniała produkcja. W igrzyskach w Nagano uczestniczyłem z mieszanymi uczuciami, ale byłem szczęśliwy, że chłopakom udało się wywalczyć złoto. Po zawodach znaleźliśmy się na wspólnym zdjęciu z mistrzami olimpijskimi i mogliśmy się poczuć jak jedna drużyna. Mam nadzieję, że ten film zainspiruje młodych ludzi do tego, by pielęgnować w sobie olimpijskie marzenia.
Jednym z przedskoczków w filmie jest Ryuji Takahashi, zawodnik, który od urodzenia był głuchoniemy. Początkowo trenował narciarstwo alpejskie, ale nie był w stanie usłyszeć dźwięku dającego sygnał do startu i to był powód, dla którego zmienił dyscyplinę. W swojej karierze wygrał nawet jeden konkurs Pucharu Kontynentalnego. Ten wątek zasługuje z pewnością na osobny film. W trwającą od jakiegoś czasu promocję produkcji angażuje się Masahiko Harada, który na jednym ze spotkań pojawił się z zawieszonym na szyi złotym medalem olimpijskim wywalczonym w Nagano. Film pierwotnie miał mieć premierę w czerwcu ubiegłego roku i stanowić niejako przedsmak igrzysk olimpijskich w Tokio, ale z powodu pandemii została ona przełożona.
Niewiele powstało dotąd produkcji filmowych dotyczących bezpośrednio tematyki skoków narciarskich. W ciągu ostatnich kilkunastu lat swoje premiery miały takie filmy jak: Matti - biografia Nykaenena z 2006 roku, Take off - koreańska produkcja, która swoją premierę miała trzy lata później oraz komedia Eddie the Eagle opowiadająca o perypetiach Eddiego Edwardsa. Obraz na ekranach kin pojawił się w 2016 roku.
-
Jellycrusher bywalec
@Kolos
W "Grand Budapest Hotel" jest scena pościgu bohaterów za złoczyńcą, która zaczyna się od przejazdu trasą narciarską, potem jest skok ze skoczni i tor bobslejowy. [***]v=MXxHXOLvUdE&ab_channel=VespinFeebler
-
Tomasz_Olejek początkujący
@Kolos
Hej, tytuły filmów dokumentalnych o Adamie możesz znaleźć na Wikipedii (hasło: Adam Małysz). Co najmniej dwa są dostępne do obejrzenia na YouTubie.
-
fridka1 profesor
U Jo Nesto w "Bałwanie" ważną rolę odegrała skocznia Hollmenkolen.
-
Kolos profesor
Warto też wspomnieć, że sam James Bond skakał na nartach w filmie "Tylko dla twoich oczu" (1981). Do filmu wykorzystano skocznię w Cortinie d'ampezzo Czy ktoś zna jeszcze jakieś filmy gdzie pojawia się motyw skoków narciarskich w takiej czy innej formie?
-
Kolos profesor
W Polsce powstał w 1976 r. film "Nauka latania" może nie strikte o skokach narciarskich ale jednak skoki narciarskie są tam bardzo ważnym, w zasadzie kluczowym elementem fabuły. No i można zobaczyć dziś już nie istniejącą skocznię w Rajczy w tym filmie.
-
Kolos profesor
Ech, gdyby zrobili film o Adamie Małyszu to bym obejrzał. A Japończycy mi są obojętni.
-
Brygadzista doświadczony
Może mogliby zrobić z tego horror?
"Nagano 98 - zemsta Harady" -
-
-
Krzewuszka początkujący
A ja chciałabym polecić film red. Bucholza: ,,Kamil Stoch – Lot ku chwale”. Jeżeli ktoś go nie widział, powinien jak najszybciej uzupełnić zaległości. :-)
-
-
-
-
fridka1 profesor
@Marmoladaaa
? A niby za co? Jakiś ciekawy życiorys? Nie zauważyłam. praca w przedszkolu to trochę mało. Już prędzej Bystoel. Scena jak o pijaku wyskakuje za burtę w wyniku bójki. Już to sobie wyobrażam. Mnie się podobały przytoczone przeze mnie już "wyścig" czy "Borg/McEnroe", bo to takie klasyki "o dwóch przeciwieństwach, które się przyciągają"
-
Marmoladaaa bywalec
O Granerudzie też musi
-
tomek20 weteran
Ja mam nadzieję, że nakręcą film o Kasaim jak już zakończy karierę.
-
fridka1 profesor
Z filmów o tematyce sportowo-biograficznej polecam jeszcze "Ja, Tonya" o łyżwiarce Tonyi Harding i jednym z największych sportowych skandali w historii. Może i łyżwiarstwo figurowe to nie jest sport, który podchodzi każdemu, ale w takich filmach ważniejsza jest sama osobowość głównego bohatera i historia, która za nim stoi, a nie sport X czy Y. Tu mamy także świetne aktorstwo i Oskara za rolę drugoplanową.
-
Bocian stały bywalec
@fridka1
Przepraszam. Jakoś mi umknęło, że cytujesz film i źle zrozumiałem. Mea culpa.
-
fridka1 profesor
@Bocian
Nie mój mąż mojemu synowi. Chodziło o cytat z tego filmu, a ja go przytoczyłam. Wiem dlaczego na niego gwizdano, ale sam tekst zwyczajnie mi się, uniwersalnie, podoba.
-
Bocian stały bywalec
@fridka1
Twój mąż udzielił synowi totalnie nieprawdziwej odpowiedzi. Na Deynę nie gwizdali dlatego, że był zbyt dobry, tylko dlatego, że reprezentował znienawidzony, reżimowy, wojskowy klub - Legię. By zrozumieć kontekst tych gwizdów trzeba sobie zdać sprawę z dwóch rzeczy - po pierwsze Legia, jako klub reżimowo-wojskowy, kradła wyróżniających się zawodników innych klubów pod pretekstem odbycia służby wojskowej. Po drugie to była druga połowa lat 70-tych i ludzie w Polsce mieli już dość pierwszego ucisku komunistycznego i przestali się obawiać wyrażać głośno, co o tym systemie myślą.
[***]
Także gwizdy skupiły się na Deynie, ale nie o Kazimierza tu chodziło. Dziecku należy tłumaczyć takie rzeczy, a nie gadać, że gwizdali, bo był za dobry. Później syn dorośnie i będzie myślał, że jak jesteś w czymś dobry, to na Ciebie gwiżdżą, a to nie tak. Uwierz mi, że Gdyby Deyna grał w innym klubie, to nikt na niego by nie gwizdał - mimo tak samo dobrych umiejętności. Pamiętaj, że dziecko chłonie takie rzeczy, jak gąbka, a czym skorupka za młodu nasiąknie...
-----moderacja---------------------------------------------
daruj sobie te polityczne wtręty i nawiązania do obecnej sytuacji politycznej w naszym kraju. To jest portal sportowy a nie polityczny a dla Ciebie jak widać każdy pretekst dobry by wylewać tu swoje polityczne frustracje bez żadnego związku z tematem newsa.
---------------------------------------------------------------- -
dervish profesor
Trzeba będzie to obejrzeć. Spoiler zabrzmiał zachęcająco. :)
Nalezy się spodziewać równie dużo patosu i wzruszeń jak chociazby na "Yamato". Japońscy scenarzyści umieją grać na emocjach widza. -
fridka1 profesor
Mnie się jeszcze podobała komedia "Być jak Kazimierz Deyna" chociaż to nie jest historia samego piłkarza. pamiętam tekst gdy syn zapytał ojca dlaczego gwizdano na Deynę. Odpowiedź: "Bo był za dobry. Rób swoje nawet gdy cały stadion na ciebie gwiżdże".
-
fridka1 profesor
No i fajnie. Za mało jest dobrych filmów, filmów w ogóle o tematyce sportowej, a w przypadku skoczków narciarskich znalazłoby się kilku zawodników, których życiorys to gotowy materiał na film (Peterka, Nykkanaen , Hannawald), w tym sporcie było też kilka pasjonujących rywalizacji z których można coś filmowego sklecić (były już filmy tego rodzaju o innych dyscyplinach jak "Borg/Mcenroe" czy "Wyścig"). Nie wiem tylko czy film o skokach to gwarancja wysokiej frekwencji, ale dobre filmy bronią się same nawet gdy dana dyscyplina to niekoniecznie ta, którą lubimy oglądać). A jeszcze tak odnośnie samego wspomnianego przeze mnie Peterki to czytałam wypowiedź jakiegoś słoweńskiego dziennikarza, że w Słowenii nakręcono o nim film dokumentalny, ludzie po seansie płakali, dziennikarz wspomniał, że Peterka miał szansę być dla swoich rodaków kimś takim jak Małysz w Polsce, Adam "wstrzelił się" w odpowiedni czas przemian i w oczekiwania społeczne i to samo można było powiedzieć o Peterce i malutkiej odradzającej się dopiero Słowenii.
-
.....sieanieskoczy doświadczony
Śmieszne te Chińczyki! Takie skośnookie!
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
- Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
- Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
- Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
- Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
- Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
- Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
- Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
- Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
- Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
- Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
- Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
- W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
- W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).
Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu
Zaloguj się