Pierwszy taki kompleks w północnej Norwegii. W tle marzenia o Grand Prix

  • 2021-10-12 13:45

Kompleks Fageråsbakken w norweskim okręgu Nordland przeszedł metamorfozę. W tym tygodniu na zmodernizowanych skoczniach w mieście Mo i Rana zawodnicy wykonali pierwsze próby. Na miejscu pojawili się między innymi trener Alexander Stoeckl i jego podopieczni.

W trzecim największym mieście północnej Norwegii, które zamieszkuje niespełna 20 tysięcy osób, skoczkowie mają teraz do dyspozycji aż sześć obiektów. Od K-6 (tylko zimą) i K-12, przez K-12 i K-41, po K-74 i K-107. Rozmiar największej ze skoczni to 115 metrów i cechuje ją dość stromy najazd. Zawodnicy twierdzą, że można latać tam bezpiecznie w granice 120. metra. Koszt całego przedsięwzięcia szacuje się na 70 milionów koron norweskich (NOK). Ze szczytu dużej skoczni roztacza się imponujący widok na najbardziej wewnętrzną część Ranfjorden.

Oficjalne otwarcie zmodernizowanego kompleksu nastąpi w środę, natomiast pierwsze testy trwają od początku tygodnia. Nowe centrum treningowe w Skandynawii sprawdził między innymi Johann Andre Forfang. - Zakochałem się w tych skoczniach, to bardzo ważne obiekty dla północnej Norwegii. Następnym krokiem jest kompleks w moim rodzinnym Tromsø - komentuje wicemistrz olimpijski z Pjongczangu.

Zarządcą obiektu jest Trond Jøran Pedersen - były norweski skoczek i trener reprezentacji kraju w latach 1992-1998. To pod jego okiem Espen Bredesen został mistrzem olimpijskim w Lillehammer, a Tommy Ingebrigtsen mistrzem świata w Thunder Bay. W XXI wieku Pedersen prowadził reprezentację Szwecji, z którą współpracował już w latach 1990-1992, podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym Falun 2015. Dziś członkiem norweskiej kadry narodowej jest Robin Pedersen, syn 63-latka pochodzącego z Mo i Rany.

- To jest naprawdę fajne miejsce. Na naszym pierwszym treningu było dużo ludzi i nie tylko nam się podobało. Bardzo miło słyszeć, że niektórzy z najlepszych skoczków na świecie to lubią - nawiązuje 25-latek, występujący w roli gospodarza, do słów Forfanga.

Początek prac nad nową areną sięga lat 2018-2019. Wcześniej w tym miejscu znajdowała się przestarzała skocznia K-90, na której kilkukrotnie odbyły się mistrzostwa Norwegii. Jedne z ostatnich zawodów na nieistniejącej już konstrukcji miały miejsce w 2014 roku. Młodzieżowe mistrzostwa Norwegii padły łupem Philippa Sjoeena, który w zmaganiach zespołowych ustanowił rekord wynoszący 104,5 metra. Na podium stanęli też Halvor Egner Granerud i Daniel-Andre Tande. 

Pierwsze zawody na 115-metrowym obiekcie zaplanowano na marzec, kiedy w Mo i Ranie odbędzie się jedna z rund Pucharu Norwegii. Lokalni działacze nie ukrywają, iż długoterminowym celem jest organizacja zawodów z cyklu Letniego Grand Prix. Skocznie już dziś dysponują wyciągiem, sztucznym oświetleniem oraz igelitem. Jest to pierwszy kompleks umożliwiający całoroczny trening w północnej Norwegii.


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (8264) komentarze: (31)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Arturion profesor
    @Kolos

    Ściślej - może. Ale taka skocznia nie uzyska homologacji FIS i nie będą się na niej mogły odbyć żadne zawody FIS.

  • ironicznie_skikomicznie doświadczony
    @Ayato

    Widzę, że angielski masz na podobnym poziomie, co język polski, a nawet jeszcze bardziej komiczny. Hope you get banned. Will jest tam tak potrzebne, jak rybakowi garnitur albo strażakowi kapelusz. Resztę bzdur pomijam, szkoda czasu, szybciej dać ignoruj.

  • Kolos profesor
    @Ayato

    To by było bez sensu. Zresztą de facto żaden obiekt nie jest identyczny jak drugi. W jakimś stopniu każdy jest inny. - jest szereg innych parametrów niż tylko punkt K/HS które różnicują mnie lub bardziej skocznie względem siebie.

    Na pewno jednak widełki powinny być szersze niż są i jak ktoś np. chce sobie wybudować skocznię K-130 czy K-135 albo HS-160 czy HS-170 to powinien mieć taką możliwość. A obecnie nie może.

  • Arturion profesor
    @Ayato

    Nie bierz do głowy, @Ironiczny tak ma. Z czasem da się przyzwyczaić, tym bardziej, że czasami jest naprawdę ironiczny, a nie napastliwy. :-)

  • Ayato początkujący
    @ironicznie_skikomicznie

    Porównania masz w stylu wrotki i chleb xd TAKŻE piss off …
    Zarejestrowałem się na tej stronie, aby powymieniać się opiniami z innymi fanami dyscypliny na jej temat a nie czytać jakieś obelgi w swój adres.
    Hope u will get banned ^^

  • ironicznie_skikomicznie doświadczony
    @Ayato

    Ja bym jeszcze zakazał stawiania bramek w takich samych rozmiarach na stadionach piłkarskich, pod karą publicznego ścięcia na szubienicy z logo FIFA/UEFA. I zmieńmy rozmiary obręczy na boiskach do koszykówki, każde boisko inna średnica. A, jeszcze pola golfowe. Każdy dołek inne wymiary. Się ubawiłem. Swoją drogą kolejny "yntelygent" nie rozumiejący słowa "także", ale używa.

  • Ayato początkujący
    @Kolos

    Powinno się zabronić budowy skoczni o parametrach, które posiada inna skocznia pod groźbą braku homologacji. Przez to, że praktycznie buduje się identyczne skocznie wszędzie, mamy sytuację, że ten kto złapie formę - bierze wszystko. Żadnych zaskoczeń, bo co tydzień skaczemy na tej samej skoczni.

    Także, po tym przydługim wstępie, chciałbym tylko powiedzieć, ze cieszy mnie budowa takiej skoczni 🙃

  • Maks113 doświadczony
    @Oczy Aignera

    Ciekawe czy w ogóle będzie kiedyś np HS155 skocznia

  • Arturion profesor
    @Oczy Aignera

    Faktycznie, nie ma nigdzie zdania, że to normalna skocznia. No to dlaczego wszyscy tak myślimy? Może dlatego, że na dużą za mała? :-)

  • Oczy Aignera profesor
    @Arturion

    Skocznia o rozmiarze 115 metrów klasyfikowana jest jako duży obiekt. Minimalna wielkość w tej grupie to 110 metrów.

  • Arturion profesor
    @Oczy Aignera

    To raczej @Pavel broni standardów.
    Zgadzam się z tobą.

  • Oczy Aignera profesor
    @Kolos

    Niby dlaczego maksymalnym możliwym rozmiarem skoczni miałoby być 140 metrów, skoro na niektórych dużych obiektach ten parametr jest większy?

  • Lataj profesor

    Gdyby tylko mogli tu rozgrywać konkursy Pucharu Świata, a może nawet Raw Air, byłyby to najpiękniejsze zawody najwyższej rangi. Muszą jednak być chęci rozegrania PŚ, a w czasie zawodów noc, bo na takiej szerokości geograficznej powinno się zaobserwować zorzę polarną.

  • Kolos profesor
    @Pavel

    I w praktyce wygląda tak, że wszyscy budują na maksymalne dopuszczalne przez FIS parametry i wszystkie nowe skocznie są K-125/HS-140. Dopuszczalne widełki są po prostu zbyt małe.

  • Kolos profesor
    @Pavel

    Nie wiem jak z tą Rosją ale z tytułu przeniesienia terminu Wisły nic się nie zmieniło - Nizhny Tagil nadal ma ten sam termin co zawsze tylko teraz będą inagurować sezon a wcześniej tak nie było.

  • Arturion profesor
    @Pavel

    I dlatego są skocznie, na których ciągle wieje. Jak się zbuduje właściwą i we właściwym miejscu, to koszta są mniejsze i nie trzeba osłon budować. Wiadomo, jak się będzie budować tylko hale do skoków, to standardy będą miały sens.

  • Arturion profesor
    @Adam90

    To właśnie miejscowość u podnórza Bieszczadów, wyżej Park Narodowy.

  • Pavel profesor
    @Arturion

    Pleciesz kocopoły, może w latach 20' była to prawda, ale obecnie wszystko jest tak formowane, aby parametry skoczni były w zasadzie dowolne i jedyne ograniczenie to przepisy.

  • Arturion profesor
    @.....sieanieskoczy

    A nawet HS-150 by się nam przydała, jak nie mamut.

  • Arturion profesor
    @Maks113

    W ogóle standardy to nieporozumienie. Każde wzgórze ma swój charakter i powinna tam stać ODPOWIEDNIA skocznia.

  • Arturion profesor
    @Hanawald

    Osobiście wolę konkursy na dużych skoczniach, a najbardziej na mamucich, ale coś w tym jest. Skoro można tam bezpiecznie lądować na 120 metrze, to jeszcze nie tak dawno nazwano by tę skocznie dużą. Przypomnę, że Fortuna zdobył złoty medal IO na dużej skoczni skacząc 111 m i nikt dalej w tamtym konkursie nie skoczył.

  • Adam90 profesor
    @.....sieanieskoczy

    az sprawdziłem gdzie lezy ta miejscowosc ogólnie w bieszczadach by sie przydał.

  • Maks113 doświadczony
    @Kolos

    Niby tak ale lepiej HS-115 niż kolejna HS140...

  • Pavel profesor
    @Kolos

    Dobrze, że wskoczyła Rosja, która można by spokojnie tydzień czy dwa do przodu przerzucić i za bardzo im by to nie zaszkodziło. Jakby doszło Tromso gdzie w zasadzie już teraz można by skocznie naśnieżać to PŚ mógłby startować z początkiem listopada.

  • Kolos profesor
    @Pavel

    No tak, ale na Tromso chyba jeszcze trochę poczekamy. Obiekt miał być zbudowany bodaj do końca 2020 roku, a jest koniec 2021 r. i niewiele w tym względzie się dzieje.

    Po za tym prędzej by wyszedł z tego jakiś norweski turniej w ramach LGP niż kolejne zawody PŚ w Norwegii.

    Generalnie fajnie byłoby wydłużyć sezon PŚ w listopadzie ale widać nie ma do tego zbytnio chęci, znaczy co co by chcieli nie mają warunków szczególnie klimatycznych a ci co mają lepsze warunki pogodowe to nie są zainteresowani. W takim np. Rovaniemi warunki pogodowe są raczej pewne i to początkiem listopada i zaczynanie sezonu na skoczni normalnej miałoby sens. No ale tamten obiekt został w zasadzie porzucony bo już nawet pucharów kontynetalnych od dłuższego czasu tam nie było.

  • Pavel profesor
    @Kolos

    Pozostaje czekać na Tromso, kolejny obiekt, na którym zawody można by rozgrywać na początku listopada co w połączeniu z Rosją i Finlandią doda kilka tygodni cyklu.

  • Kolos profesor
    @Maks113

    Mniejsze od HS-140 zawsze budowali, super by było jakby budowali skocznie większe niż HS-140...

    Ten obiekt w Mo i Rana to taka "nie wyrośnięta" skocznia duża tak jak np. w Einsedeln.
    Z dzisiejszego punktu widzenia rozmiar HS-115 to jednak anachronizm. Ale przynajmniej coś innego od reszty...

  • .....sieanieskoczy doświadczony

    Przydałby się u nas taki kompleks w Zagórzu, ale niestety od lat skoczkowie skazani są na wyjazdy na zachód, bo "kariera kończy się na 40stce".

  • Maks113 doświadczony

    Super że budują inne skocznie niż HS140

  • Oreo profesor

    no oby im się powiodło.

  • Hanawald bywalec
    Przydałyby się konkursy na skoczniach o takim rozmiarze

    Powiało by różnorodnością. Bauhenk w Kranju, ten obiekt, skocznia w Ironwood. Obecnie nie dość, że miejsca rozgrywania PŚ non stop te same z drobną kosmetyką, to wszystkie skocznie praktycznie K125 i HS140

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl