Czysta karta Marity Kramer. "W sporcie nie ma gwarancji"

  • 2021-10-25 17:00

Brak indywidualnego medalu na mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym i Kryształowa Kula wypuszczona z rąk przyćmiły fenomenalny sezon Marity Kramer. Austriaczka, która dziś kończy 20 lat, z ogromną determinacją przystąpiła do przygotowań pod kątem olimpijskiego debiutu. Potwierdzeniem ciężkiej pracy są wyniki osiągane tego lata w cyklu Grand Prix.

Marita KramerMarita Kramer
fot. Tadeusz Mieczyński

Kramer do początku lutego pewnie zmierzała po Kryształową Kulę. Problemy zaczęły się 6 lutego w Górnej Austrii, gdzie została zdyskwalifikowana za nieregulaminowy kombinezon. Niespełna dwa tygodnie później reprezentantka Austrii, ze względu na fałszywie pozytywny wynik testu na COVID-19, została wykluczona z udziału w dwóch konkursach w Rumunii.  Jej kłopoty skutecznie wykorzystały Sara Takanashi i Nika Kriznar, które włączyły się do boju o główne trofeum za sezon 2020/21. Kramer po zawodach w Siedmiogrodzie spadła na czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej, a do liderującej Słowenki traciła aż 151 punktów.

Po uzyskaniu negatywnego wyniku pod kątem obecności wirusa SARS-CoV-2 Kramer została dopuszczona do światowego czempionatu, który na przełomie lutego i marca gościł Oberstdorf. Podopieczna trenera Haralda Rodlauera w Bawarii dwukrotnie finiszowała czwarta, choć prowadziła na półmetku indywidualnych zmagań na normalnym obiekcie. Na osłodę pozostały jej medale z rywalizacji zespołowej - złoto w drużynie i brąz w mikście.

W marcu do zgarnięcia pozostawało 400 punktów. Zawodniczka pochodząca z Holandii niczym burza przemknęła przez turniej Blue Bird, wygrywając wszystkie cztery konkursy pozostałe do końca zimy. Mimo szalonej pogoni nie wystarczyło to do wyprzedzenia oponentek. Kryształową Kulę zdobyła Kriznar, która o 9 "oczek" pokonała Takanashi. Kramer przegrała z nią różnicą 11 punktów.

- Wchodzę w nowy sezon z pozytywnym nastawieniem i znów dam z siebie wszystko. Moim celem jest czołówka igrzysk olimpijskich. Na mistrzostwach świata dowiedziałam się, że w sporcie nie ma gwarancji. Impreza rangi mistrzowskiej to dzień, w którym decydują szczęście i nerwy. Mam nadzieję, że następny sezon będzie lepszy. Przede mną pierwsze igrzyska, więc nie wiem, czego się spodziewać - czytamy słowa sportsmenki pochodzącej z Holandii na olympia.at.

Minionej zimy Kramer wygrała siedem spośród trzynastu konkursów zaliczanych do cyklu Pucharu Świata kobiet. Jej najgorszym wynikiem była czwarta pozycja w Hinzenbach. Mimo świetnego sezonu, członkini austriackiej kadry narodowej tego lata skupiła się na poprawie stabilności i powtarzalności swoich prób. 

- Udane skoki są bardzo dobre, ale chcę zmniejszyć różnicę w odniesieniu do gorszych skoków. Chcę mieć pewność, że jeśli skok się nie powiedzie, to nadal będzie niezły. Mój cel jest bardzo jasny, chcę wykonać jak najwięcej dobrych skoków - wyjaśnia Kramer w rozmowie z olympia.at.

Zawodniczka urodzona w holenderskim mieście Apeldoorn musiała wycofać się z październikowych mistrzostw Austrii z powodu przeziębienia. W ostatnich dniach narciarka ogłosiła nawiązanie współpracy z wiedeńskim producentem wyrobów cukierniczych.

Mieszkanka Salzburga tego lata wzięła udział w czterech konkursach z cyklu Grand Prix. W Wiśle zajęła 8. i 3. miejsce, w Courchevel finiszowała druga, a w Klingenthal nie miała sobie równych.

- Chcę być na szczycie i dalej skakać w ten sposób. To będzie trudne, ale ciężko na to pracuję. Jestem na dobrej drodze - powiedziała po październikowym sukcesie w Saksonii. Austriaczka przypieczętowała sukces kobiecym rekordem Sparkasse Vogtland Areny w warunkach letnich (141,5 metra).

Kramer już zimą dała się poznać jako łowczyni rekordów. W poprzednim sezonie ustanowiła oficjalny rekord pań normalnych skoczni w Ramsau (96 metrów) i Oberstdorfie (109 metrów), a także dużego obiektu w Czajkowskim (146,5 metra). W ostatniej z wymienionych miejscowości popisała się też 104-metrowym lotem na normalnej skoczni, co jest nieoficjalnym rekordem zimowym kobiet.

Nowy sezon ruszy w ostatni weekend listopada w Niżnym Tagile. W tej edycji panie mają zmierzyć się indywidualnie aż 26 razy, co będzie rekordową liczbą w jedenastoletniej historii cyklu. Łącznie zaplanowano 29 konkursów. Wisienką na torcie będą lutowe igrzyska w Pekinie. - Jestem bardzo zadowolona z powstałego terminarza. Większa liczba konkursów korzystnie wpływa na rosnącą popularność skoków kobiet. Chcemy rywalizować tak często, jak mężczyźni. Stale staramy się podnosić poziom żeńskich skoków - komentowała Kramer w Klingenthal.


Dominik Formela, źródło: inf. własna + olympia.at
oglądalność: (4331) komentarze: (7)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Arturion profesor
    @Łydka Grubasa

    Nie ma zgody. @Oczy tym razem dobrze widziały. Została po prostu skrzywdzona.
    A w ogóle to z racji miejsca urodzenia, jakby jej już w Austrii nie chcieli, może reprezentować Holandię. ;-)

  • Łydka Grubasa początkujący
    @Oczy Aignera

    Jak zwykle wszędzie spiski widzisz. Niech laska się lądować nauczy, bo na razie nie zasługuje na żaden medal.

  • Oczy Aignera profesor
    @Roxor

    Nie wytrzymała ciśnienia? Zachowanie sędziów przed jej finałowym skokiem na normalnej skoczni to był kryminał. W ogóle się dziwię, że nie wybuchła wtedy duża afera.

  • Arturion profesor

    W tym sezonie trzymam za nią kciuki. Ale łatwo nie będzie mimo, iż ubyła Lundby.

  • Roxor profesor
    @DominikFormela

    Racja, gdzieś mi umknęło to "fałszywie".

    Jednak nie można tego rozpatrywać w taki sposób jak napisałeś. Dodatkowo to brzmi trochę tak jak próba zamiecenia tej sprawy pod dywan i zrzucanie winy na zawodniczkę za niezdobycie KK. W Hinzenbach straciła punkty z własnej winy czy tam z winy sztabu. Poprzez niedopuszczenie do zawodów nie mogła rywalizować na równych zasadach w walce o końcowy triumf.

  • DominikFormela redaktor
    @Roxor Kryształowa Kula

    Z jednej strony niesłusznie zabrano możliwość zdobycia 200 punktów za sprawą fałszywie pozytywnego wyniku testu (o czym piszę w tekście). Z drugiej strony 12 punktów zdobytych w dniu dyskwalifikacji w Hinzenbach wystarczyłoby do zdobycia Kryształowej Kuli, niezależnie od zamieszania w Rumunii,.

  • Roxor profesor

    "Kryształowa Kula wypuszczona z rąk" - to nie tak. Została po prostu z niej okradziona. Co więcej, z tego co pamiętam to ten pozytywny wynik był fałszywy (w drugim konkursie nie wystartowała mimo już negatywnego wyniku testu).

    Co do występów na MŚ to sytuacja bardzo podobna do Graneruda, nie wytrzymała ciśnienia. Ale te MŚ na pewno były dla niej dobrą lekcją, więc jeśli forma będzie, to te doświadczenia na IO (o ile się odbędą) na pewno zaprocentują.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl