Dla kogo kara? Mika Jukkara o walce z nieregulaminowym sprzętem

  • 2021-12-21 22:51

W przedświątecznej części Pucharu Świata 2021/22 doszło do dziewiętnastu dyskwalifikacji. Cztery dotyczyły reprezentantów Rosji, po dwie - Norwegii, Polski i Słowenii, a po jednej - Chin, Estonii, Francji, Japonii, Kazachstanu, Stanów Zjednoczonych, Turcji, Ukrainy i Włoch. Mika Jukkara, który w tym roku zastąpił Seppa Gratzera w roli kontrolera sprzętu, opowiedział nam o pierwszych tygodniach pracy pośród elity.

- Za młodu byłem skoczkiem narciarskim. Nie byłem zbyt dobry, natomiast próbowałem swoich sił przez dziesięć lat. Z zawodu jestem pedagogiem. W przeszłości pracowałem w firmie Scania, czyli dla przedsiębiorstwa zajmującego się między innymi produkcją samochodów ciężarowych. To szwedzka firma, natomiast moje biuro mieściło się w Helsinkach. Pochodzę z Lahti i mieszkam tam od urodzenia, tam głównie skakałem na nartach. Byłem też członkiem komitetu organizacyjnego Pucharu Świata w Lahti. Przez około trzynaście lat pełniłem rolę szefa zawodów - przedstawia się 57-letni Fin przed kamerą Skijumping.pl.

Jukkara uczył się nowej roli pod okiem Seppa Gratzera. - Pracę kontrolera sprzętu FIS oficjalnie rozpocząłem w czerwcu tego roku. Jestem szczęściarzem, ponieważ Sepp Gratzer towarzyszył mi podczas Letniego Grand Prix, dzięki czemu miałem możliwość sporo się nauczyć. Raz jeszcze chciałbym podziękować mu za pomoc - podkreśla następca Austriaka.

- Mam doświadczenie w kwestii sprzętu skokowego. Byłem jego kontrolerem na poziomie krajowym w Finlandii. W ojczyźnie robiłem to od wielu lat, a do tego edukowałem delegatów technicznych oraz kontrolerów sprzętu. Dzięki temu było mi nieco łatwiej zacząć, ale to oczywiście zupełnie inny i znacznie wyższy poziom. Nabyłem sporo wiedzy podczas letniego sezonu i jak do tej pory jest bardzo ciekawie! Zdaję sobie sprawę, że nadchodzą nowe wyzwania, ponieważ to olimpijski sezon. Wokół wszystkich zespołów dużo się dzieje, a do tego jest spora presja, także na mnie - kontynuuje działacz z Kraju Tysiąca Jezior.

Tej zimy Fin ukarał dwóch naszych skoczków. W Wiśle dotknęło to Macieja Kota, z kolei Paweł Wąsek został zdyskwalifikowany w Klingenthal. - Do tej pory większość nieprawidłowości dotyczyła kombinezonów. Mam na myśli obszary dotyczące ramion i bioder. Zazwyczaj to tam kostiumy są zbyt duże. Dyskwalifikacje dotykały Polaków, ale też inne reprezentacje. Staram się działać możliwie sprawiedliwie i kontrolować wszystkie zespoły po równo. Oczywiście, większe zespoły są częściej sprawdzane, ponieważ wystawiają więcej zawodników. Do tej pory jestem dość usatysfakcjonowany z tego, że kombinezony wszystkich ekip są podobnych rozmiarów. To jest uczciwe. Zależy mi na stwarzaniu uczciwych warunków skoczkom i reprezentacjom. To mój cel - zaznacza Jukkara.

Jak działa Fin w trakcie pucharowego weekendu? - Losowo wybieram zawodników z poszczególnych ekip. Rekordem tego sezonu jest udział drużyn z 19 krajów. Wybieram kilka zespołów, a następnie wzywam na kontrolę pojedynczych zawodników. Jeśli coś jest nie tak, wówczas daję skoczkowi ostrzeżenie. To prowadzi do sytuacji, iż następnego dnia, bądź w kolejnym tygodniu, wzywam go do ponownej kontroli. Wtedy przyglądam się wszystkiemu jeszcze raz i puszczam, jeśli nie ma nieprawidłowości. Pragnę podkreślić, iż nie wzywam zawodników z jednej drużyny częściej od przedstawicieli innych ekip - wyjaśnia w rozmowie ze Skijumping.pl.

Kary Jukkary w PŚ 2021/22
Lp. Zawodnik Kraj Powód Miejse Data Seria
1 SONG Qiwu Kombinezon Niżny Tagił 19.11.2021 Kwalifikacje
2 SADREJEW Danił Kombinezon Niżny Tagił 20.11.2021 I seria
3 WASSILJEW Danił Kombinezon Niżny Tagił 21.11.2021 Kwalifikacje
4 KOBAYASHI Ryoyu Kombinezon Niżny Tagił 21.11.2021 Kwalifikacje
5 CONTAMINE Mathis Kombinezon Ruka 26.11.2021 Kwalifikacje
6 IPCIOGLU Fatih Arda Kombinezon Ruka 27.11.2021 I seria
7 MANKOW Ilja Kombinezon Ruka 27.11.2021 I seria
8 KOT Maciej Kombinezon Wisła 03.12.2021 Kwalifikacje
9 MANKOW Ilja Kombinezon Wisła 03.12.2021 Kwalifikacje
10 PREVC Domen Kombinezon Wisła 05.12.2021 I seria
11 KLIMOW Jewgienij Kombinezon Wisła 05.12.2021 II seria
12 CECON Francesco Kombinezon Klingenthal 10.12.2021 Kwalifikacje
13 FANNEMEL Anders Kombinezon Klingenthal 10.12.2021 Kwalifikacje
14 BICKNER Kevin Kombinezon Klingenthal 12.12.2021 Kwalifikacje
15 PREVC Domen Kombinezon Klingenthal 12.12.2021 Kwalifikacje
16 WĄSEK Paweł Kombinezon Klingenthal 12.12.2021 I seria
17 WASKUL Andrij Kombinezon Engelberg 17.12.2021 Kwalifikacje
18 AIGRO Artti Kombinezon Engelberg 17.12.2021 Kwalifikacje
19 VILLUMSTAD Fredrik Kombinezon Engelberg 18.12.2021 I seria

Regularne i skrupulatne kontrole nie odciągają skoczków i trenerów od prób manipulowania sprzętem. Na belce startowej często widać nadmiar materiału w strojach poszczególnych zawodników. - To wyzwanie także dla mnie, by w odpowiedni sposób mierzyć stroje. Wypracowałem pewne metody mierzenia kombinezonów, dzięki czemu teraz działa to nieco lepiej. Musimy pamiętać, że mierzymy zawodników w momencie, kiedy rozstawiają nogi ona szerokość 40 cm. Na belce startowej nogi nie są rozstawione tak szeroko. Czasem z tego powodu na belce wygląda to gorzej niż w rzeczywistości. To jedno z moich zadań, by dokonywać właściwych pomiarów. Staram się to robić dokładnie. Ekipy mają tutaj już niewielki margines - twierdzi Jukkara.

Czy Jukkara dostrzega sztuczki, które pozwalają skoczkowi odpowiednio naciągnąć strój przed kontrolą? - Oczywiście, zawodnicy starają się dotknąć granicy, ale czasem ją przekraczają. Skoczek podczas kontroli musi przyjąć zrelaksowaną postawę. Kiedy stoi zbyt napięty, wówczas odczekuję chwilę - zdradza Fin.

- Wydźwięk ze strony zespołów jest taki, że istnieje coraz większa sprawiedliwość sprzętowa. To dobra sytuacja, gdy zawodnicy z wszystkich reprezentacji mają podobne kombinezony. Nawet jeśli czyiś bywa za duży, bądź za mały - mówi.

- Przygotowywaniem kombinezonów zajmują się specjaliści. To mistrzowie. Każda z drużyn planuje wszystko precyzyjnie. Używają do tego technologii i komputerów. Staram się wyłapywać nieścisłości - dodaje następca Gratzera.

- Nie korzystam z publicznych zdjęć. Używam wewnętrznych zasobów FIS. Na co dzień obserwuję zawodników podczas wszystkich serii i staram się wyłapywać tych, których warto skontrolować. Fotografie czasami nie oddają realnego stanu rzeczy. Trudno wnioskować coś w rzeczywistości na bazie zdjęć - tłumaczy.

- To praca pełna wyzwań, ale dająca frajdę. Do tej pory podoba mi się. Zawsze jestem otwarty na rozmowę z zawodnikami czy członkami sztabów szkoleniowych. Uważam, że dobrze dogaduję się z ekipami. Może powinniśmy wrócić do tej kwestii po sezonie <śmiech>... - kończy.

Z Miką Jukkarą rozmawiał Tadeusz Mieczyński


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (8670) komentarze: (33)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Arturion profesor
    @nicoz

    Spoko. Wstawił, gdzie był mały ruch, a artykuł na wierzchu. Tak się czasami robi, gdy wiadomość jest nowa, a tematu pokrewnego nie ma w okolicy.
    Mógł zresztą akurat tu wstawić omyłkowo, bo i tak bywa. Nie wiązał bym potencjalnego składu NOR z dyskwalifikacjami...

  • nicoz weteran
    @kwak11234@wp.pl

    Dlaczego podajesz takie informacje w artykule o dyskwalifikacjach? Może gdyby zastąpili nieobecnego skoczka kimś z zaskoczenia to przez brak luzu w czasie kontroli naraziłby ekipę Norwegii na dyskwalifikację. A noże nie ma nikt inny odpowiednio zmodyfikowanego kombinezonu. Coś o tym wiesz?

  • Adam90 profesor

    Oh Ci Polacy biedni się uparli na nich. A tak powaznie, to wszyscy w jakiś sposób dostają dyskwalifikacje ,ale Wąskowi jednak zabrało to punkty szkoda.

  • kwak11234@wp.pl profesor

    Johann Forfang (Tromsø Skiklub)
    Halvor Egner Granerud (Aske)
    Robert Johansson (Søre Ål)
    Marius Lindvik (Rælingen)
    Daniel-André Tande (Kongsberg)
    Fredrik Villumstad (Skimt)

    Skład Norwegii na TCS.


    nie wykorzystują limitu, Bjoereng pozytywny test, wystąpi w Innsbrucku jeśli otrzyma negatywny

  • MaciejoS stały bywalec
    @JacZ

    Przeszedł koronawirusa i dochodzi do siebie.

  • LewReteni stały bywalec
    @JacZ

    Ziga Jelar w październiku, lub listopadzie (nie pamiętam) miał koronawirusa, którego ciężko przechodził. Jego organizm był zmęczony, więc nie mógł wykonywać ciężkich treningów. Ciekawe czy zobaczymy Go w tym sezonie.

  • Fan Tkaczenki i Aalto profesor
    @JacZ

    skacze gorzej niż moja babcia kiedy wyskakuje z autobusu na bazarek po pomidorki

  • Kolos profesor
    @werikori

    To by była ciekawa informacja. I z oczywistych powodów FIS tego nie ujawnia...

    Jednak z różnych wypowiedzi/wpisów w mediach społecznościowych poszczególnych zawodników z różnych krajów na przestrzeni iluś tam lat wynika, że są nacje bardziej uprzywilejowane tj. rzadziej kontrolowane i nacje mniej uprzywilejowane, częściej kontrolowane...

  • Fan Tkaczenki i Aalto profesor
    @Prekursor Skoczni Vip

    no ten to ma farta w życiu xD

  • JacZ bywalec

    Wie ktoś co się dzieje z Zigą Jelarem?

  • LewReteni stały bywalec

    Z tego co zauważyłem to Polacy są zdenerwowani, bo dwa razy zdyskwalifikowano naszego zawodnika. Jednak, skoro Ilję Mańkowa w tym sezonie zdyskwalifikowali już tyle samo razy co wszystkich naszych zawodników. Więc uważam, że nie powinno się mówić, że Mika Jukkara się uwziął na Polaków, bo my przy większej ilości skoczków w zawodach niż Rosjanie mamy mniej dyskwalifikacji.

  • werikori początkujący

    niech FIS zacznie publikowac listy kontorlowanych skoczkow, wtedy zobaczymy ta sprawiedliwosc :)))

  • werikori początkujący

    z tego co zrozumialam na Twitterze Yukiyji Sato, cala Japonska druzynka byla sprawdzana przy dyskwalifikacji Ryoyu. ciekawe czy tak samo robi z Niemcami, Austria, Norwegia...

  • Kolos profesor
    @Pavel

    Przecież wystarczyłby prosty przepis o jednym, konkretnym i jednym dopuszczalnym sposobie ustawiania się do urządzenia kontrolującego kombinezon. Ale FIS z oczywistych powodów tego niedookreśli, lepiej zoatawiać furtki i furteczki...

  • Seba Aka Krzychu profesor
    @Karpp

    I wszyscy mieliby skakać w identycznych kombinezonach? Wolę, żeby pozostało tak jak jest obecnie.

  • kwak11234@wp.pl profesor

    Rok temu Zografski często miał DSQ, teraz ani razu:)

  • eni bywalec

    Okazuje sie ,ze tylko skoczkowie Austrii , Niemiec i Finlandii mają prawidłowo uszyte kombinezony.Ani jeden skoczek z tych ekip nie został zdyskwalifikowany.Aż nie chce się wierzyć !

  • Karpp profesor
    @Pavel

    W sumie dobry pomysł :)
    Fis powinien dostarczać kombinezony

  • Prekursor Skoczni Vip weteran

    Jak to dla kogo kara. Oczywiście dla Mankowa

  • Fan Tkaczenki i Aalto profesor
    @RubenBlanco

    no, wszyscy chcą dorwać naszą wspaniale skaczącą kadrę - Jukkara, losowe osoby zgłaszające dzióbki w kombinezonach, niemieckie władze, jesteśmy zagrożeniem

  • Fan Tkaczenki i Aalto profesor
    @Arturion

    widocznie u nich było prawidłowo, a ruskie kombinowały

  • Pavel profesor
    @Kolos

    No są, ale tego nie przeskoczysz. Jedynie kombinezony dostarczane przez FIS by to rozwiązały, ale to jest nierealne.

  • RubenBlanco stały bywalec

    Te kontrole to żart. Można sobie długo folgować, bo szansa, że kogoś wylosują jest niewielka, a nawet jeżeli ktoś wpadnie, to najpierw dostaje ostrzeżenie, a nie dyskwalifikację.
    Kontroler dużo mówi o sprawiedliwości, lecz nie pokazuje zestawienia kto i kiedy był kontrolowany, by potwierdzić swoje słowa. Wobec tego bardziej wierzę Małyszowi, że to nasza kadra jest na celowniku.

  • Kolos profesor
    @Pavel

    Oczywiście pozytywne przejście kontroli uwarunkowane "odpowiednim" ustawieniem do niej to kolejny argument za tym, że kontrole sprzętu są bez sensu. I że to tylko pozorowane działania.

  • Pavel profesor
    @Kolos

    Zawodnicy bardziej doswiadczeni potrafią się odpowiednio podczas kontroli ustawić, aby ją przejść, a tzw "płotki" niekoniecznie. Słabsze nacje często wpadają bo mają kombinezony niższej jakości, nie tak dokładnie uszyte i spasowane, kwestia niskiego budżetu. Natomiast Austriacy i Niemcy kombinują na pewno, ale umiejętnie i nie plota o tym w każdym wywiadzie jak nasi.

  • Kolos profesor
    @Pavel

    Już tabela zdyskwalifikowanych w tym sezonie pokazuje, że to co mówi Jukkara nijak ma się do rzeczywistości. Widać, że są ekipy uprzywilejowane bardziej i że słabsi (outsiderzy) mają zdecydowanie bardziej pod górkę tj. są częściej kontrolowani.

    Oczywiście trudno uwierzyć, że nic nie kombinują Austriacy z Niemcami, nie ma też przypadku, że co prawda Słoweńcy, Norwedzy a także Polacy zostali przyłapani ale nie czołowi tylko "płotki".

    Generalnie te kontrole to żart, jak się chce to można każdego zdyskwalifikować a jak nie to wszystko przechodzi. Po za tym powinni być obligatoryjnie kontrolowani wszyscy a nie wybrani poprzez "losowanie"...

  • Nikt_ważny profesor

    Fajnie że się facet stara, żeby było sprawiedliwie, ale dopóki każdy robi sobie kombinezony samodzielnie, to sprawiedliwie nie będzie nigdy.
    I to, że kombinezony mają taką samą wielkość niczego tu nie zmieni.

  • j_sakala stały bywalec
    @Arturion

    Niemcy, Austria i Polska to zdecydowanie największe rynki skokowe, więc nie powinno nikogo dziwić, że zawodnicy z tych państw zawsze byli traktowani wyrozumialej przez kontrolerów sprzętu. Dotyczy to w szczególności nas, bo liczbę DSQ na przestrzeni lat mamy wyjątkowo małą. To, że Polaków w tym sezonie bardziej sprawdzają to prawdopodobnie nie tyle kwestia zmiany na stanowisku głównego kontrolera, co raczej paniki w naszym sztabie, która sprawiła, że kombinujemy już mocno na granicy. Pełen cudów piątek w Wiśle i wzmożone zainteresowanie innych ekip krojami naszych kombinezonów to raczej nie przypadek, a tym bardziej nie ,,robienie sobie jaj'' czy złośliwość, jak chciał Małysz.
    A co do Finów, to kto ma tam łapać wg Ciebie te masowe DSQ skoro oni nawet nie wykorzystują w tym sezonie limitu, a w ostatnich konkursach startował sam Kytosaho?

  • Qrls weteran

    Tak z innej beczki, myślicie że Skoki wyjdą kiedyś z lat 80-90 i będziemy mieli laserowy pomiar odległości z dokładnością chociażby do 10cm?

  • Pavel profesor
    @nicoz

    Nie ma czasu na "przejrzenie" całej ekipy, ale jak juz wyłapie jakiegoś "gagatka" z danej kadry to zapewne systematycznie sprawdza wszystkich kolejnych w następnych konkursach. Polacy są sami sobie winni, najpierw cały okres przygotowawczy ciapali o rewolucyjnych innowacjach i nowinkach technicznych, a teraz są niesamowicie zdziwieni, że ktoś ich sprawdza. Co najzabawniejsze te "innowacje", póki co zapewniły im tylko częstsze kontrole bo efektów na skoczni brak :)

    To jest sezon olimpijski i kontroler na samym starcie bardzo rygorystycznie podchodzi do swoim zadań, aby jasno pokazać ramy w jakich muszą poruszać się ekipy, aby na IO nie było zdziwienia, że jakiś faworyt traci szanse walki o medal.

  • nicoz weteran
    @Arturion

    FIN, GER i AUS ma więcej szczęścia w losowaniu.

  • nicoz weteran

    Nic z tego nie rozumiem. To jest losowa czy rutynowa kontrola po obserwacji ekip. A jak rutynowa to dlaczego nie kontroluje się całej podejrzanej ekipy? Ekipa mająca dobrych zawodników nie ma zbyt wiele do stracenia i może poświęcić jednego bo wie, że reszta nie będzie kontrolowana.

  • Arturion profesor

    Ale jakoś FIN, GER, AUT nie mieli DSQ. POL, NOR, SLO 2x i do tego Joju i RUS 4x.
    Ciekawe.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl