FIS zatwierdziła kwoty startowe na ZIO Pekin 2022 [AKTUALIZACJA]

  • 2022-01-17 14:00

W niedzielę zakończył się półtoraroczny okres kwalifikacyjny w skokach narciarskich do XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022. W poniedziałek Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) opublikowała oficjalny podział miejsc olimpijskich dla poszczególnych reprezentacji narodowych.

Zgodnie z wymogami nałożonymi przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski, do Pekinu będzie mogło polecieć 105 skoczków - 40 pań i 65 panów. W przypadku kobiet maksymalna kwota dla jednej krajowej federacji wynosiła 4 miejsca, zaś u mężczyzn - 5 miejsc, ale w kwalifikacjach do zawodów indywidualnych będzie mogło wystąpić maksymalnie 4 zawodników z jednego kraju.

W przypadku mężczyzn, maksymalny limit pięciu skoczków uzyskały reprezentacje Austrii, Japonii, Niemiec, Norwegii, Polski, Rosji (startującej w Pekinie jako Rosyjski Komitet Olimpijski), Słowenii oraz Szwajcarii.

65 miejsc w skokach narciarskich panów zostało łącznie rozdysponowane między dwadzieścia jeden reprezentacji narodowych. Poza wspomnianą wyżej ósemką państw, na olimpijskich skoczniach w Pekinie zaprezentują się również przedstawiciele Czech ( 4 zawodników), Finlandii i Włoch (po 3 zawodników), Estonii, Kanady, Kazachstanu, Stanów Zjednoczonych i Ukrainy (po 2 zawodników), Bułgarii, Chin, Francji, Rumunii i Turcji (po 1 zawodniku).

Z kolei u kobiet czteroosobowe reprezentacje do Chin będą mogły wysłać drużyny Austrii, Japonii, Niemiec, Rosji i Słowenii. Ponadto w Pekinie zaprezentują się skoczkinie z Chin, Czech, Finlandii, Francji, Kanady, Polski, Włoch (po 2 zawodniczki), Rumunii i Szwecji (po 1 zawodniczce).

AKTUALIZACJA: Narodowe Związki Narciarskie zatwierdziły u FIS kwoty startowe na igrzyska olimpijskie w Pekinie. Z jednego miejsca startowego zrezygnowały reprezentacje Francji, Szwajcarii i Włoch (u mężczyzn) oraz Norwegii (u kobiet).

W ciągu najbliższych dwóch dni Międzynarodowa Federacja Narciarska zajmie się relokacją zwolnionych czterech miejsc startowych na igrzyska, wykorzystując wcześniej ogłoszone listy rezerwowe.

AKTUALIZACJA nr 2: Reprezentacja Czech, zajmująca pierwsze miejsce na liście rezerwowej, skorzysta ze zwolnionego miejsca przez Norwegię i podczas igrzysk w Pekinie wystawi trzy zawodniczki w rywalizacji kobiet.

Z dodatkowych miejsc w skokach mężczyzn zrezygnowali Finowie. Z kolei na skorzystanie z dodatkowego limitu zdecydowały się Rumunia, Stany Zjednoczone oraz Ukraina.

Podział miejsc na ZIO Pekin 2022 u kobiet:
Kraj   Kwota
Austria 4
Japonia 4
Niemcy 4
Rosja 4
Słowenia 4
Czechy 3
Norwegia 3
Chiny 2
Finlandia 2
Francja 2
Kanada 2
Polska 2
Włochy 2
Rumunia 1
Szwecja 1
Podział miejsc na ZIO Pekin 2022 u mężczyzn:
Kraj   Kwota
Austria 5
Japonia 5
Niemcy 5
Norwegia 5
Polska 5
Rosja 5
Słowenia 5
Czechy 4
Szwajcaria 4
Finlandia 3
Stany Zjednoczone 3
Ukraina 3
Estonia 2
Kanada 2
Kazachstan 2
Rumunia 2
Włochy 2
Bułgaria 1
Chiny 1
Turcja 1

Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (15008) komentarze: (57)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Janusz11 stały bywalec

    Patrząc na składy na IO czy też szerzej na PŚ martwi brak wzmocnienia czy też postępujące osłabienie państw z drugiej i trzeciej ligi (mowa o skokach mężczyzn).

    W tej chwili są silne Niemcy, Austria, Norwegia i Słowenia, a w czołówce kręci się też Japonia, tak jak było od lat. Do niedawna potęgą była Polska, ale nam grozi w tej chwili finlandyzacja skoków. W drugiej lidze pewne postępy robią Rosja i Szwajcaria.

    Reszta reprezentacji narodowych rozczarowuje. Francuskie talenty juniorskie idą na zmarnowanie, podobnie jak Włosi, Finowie nadal na dnie, Estonia i parę innych krajów mają w składach rodzynki, które są w stanie punktować w PŚ, ale nie wygląda to dobrze. Konkursy drużynowe charakteryzują się małą liczbą uczestników. W 2014 roku wydawało się mało prawdopodobne, że żaden z talentów rumuńskich nie odpali chociaż na regularne punktowanie w PŚ, a jednak się udało, co pokazuje, że trzeba podchodzić z ogromnym dystansem do wyników dziecięcych i juniorskich w słabych reprezentacjach.

  • Johny Dust bywalec
    @j_sakala

    Szwajcarzy w czwórkę na Pekin. W Titisee raczej też.

  • Arturion profesor
    @j_sakala

    Czuję, że Finowie nie skorzystają, bo dziwni są (rację miał Jussilainen krytykując postawę sztabu). Ale Amerykanie pewnie wezmą, bo oni zawsze biorą, jak dają. ;-)

  • j_sakala stały bywalec
    @Arturion

    No skoro tak to zakładam, że Szwajcarzy polecą do Chin w czwórkę - Schuler i Hauswirth nie spełniają wewnętrznych kryteriów.
    Mamy więc 2 wolne miejsca do obsadzenia - jeśli Finowie i Amerykanie by z nich nie skorzystali to otwiera się szansa na udział Ukrainy w drużynówce przy wsparciu kombinatora norweskiego. ;)

  • Arturion profesor
    @j_sakala

    Peter podobno zgłoszony do TitN. Jak podaje Kwaku.

  • Kolos profesor

    A tak na teraz to drużynówka w 10 zespołów o ile Finowie wezmą to darowane przez Francuzów miejsce, ew. w 11 zespołów o ile MKOL zlituje się nad Chińczykami.

    Wariant z dobieraniem kombinatorów przez USA i Włochów jest mało prawdopodobny, możliwe też, że Szwajcarzy nie pojadą w czwórkę na IO.

    Czyli w najgorszym razie wystartuje zaledwie 8 drużyn.

  • Kolos profesor
    @Adrian AZ

    Przecież 90% zawodników startujących na IO jedzie tam przeżyć przygodę, pobawić się i pozwiedzać (to ostatnie nie koniecznie w dobie pandemii). O medale liczy nieliczna grupka. Co więc za różnica czy będzie tam kilku więcej. A jednak byłoby to dodatkowe urozmaicenie.

  • j_sakala stały bywalec

    Tymczasem coraz bliżej do powrotu do PŚ innego weterana. Jeśli Kasai utrzyma formę do kolejnych zawodów w Sapporo zaplanowanych na koniec stycznia to powinien znaleźć się w składzie, który w lutym będzie startował w Europie zahaczając o jeden weekend PŚ, gdzie Japończycy planują wystawić rezerwy. W ostatnim występie z trzykonkursowego cyklu był czwarty co daje serię miejsc 4,3,4.

    Wyniki 61.Pucharu STV na Okurayamie z 16 stycznia:

    1.Nikaido 272.2 pkt. (140/136,5 m)
    2.Iwasa 266.8 (135,5/139,5)
    3.R.Watanabe 248.8 (134,5/129)
    4.Kasai 247.6 (129,5/133,5)
    5.Takehana 233.5 (124,5/134)
    6.R.Shimizu 231.1 (127/130,5)
    -----------
    17.Sakano (05 r.) 183.0 (115/114,5)
    18.S.Kudo (02 r.) 181.5 (115,5/110)
    21.M.Nakamura (04 r.) 176.7 (110/118 m)
    26.Nishida (06 r.) 159.8 (112,5/102,5)
    34.Funaki 63.4 (99,5)

  • j_sakala stały bywalec
    @zimowy_komentator

    Wg regulaminu wystarczy punkt PŚ lub LGP uzyskany w dowolnym momencie kariery, a nie w okresie kwalifikacyjnym, jak twierdził na twitterze redaktor Bucholz - poniżej wkleiłem odnośny fragment przepisów.
    Przeszkody nie stanowi zatem brak punktów, ale zwyczajnie to, że Ahonen nie widnieje w bazie FIS jako zawodnik aktywny, bo do Pekinu, ani na żadne w ogóle zawody organizowane przez międzynarodową federację się nie wybierał. ;)

  • zimowy_komentator profesor
    @mj004

    Dzięki za odpowiedź.

    Adam Bucholz pisze, że Ahonen nie mógłby wystąpić na IO, bo nie spełnia wymogów formalnych tzn. nie ma pkt. PŚ, LGP lub COC. Ale jak rozumiem dotyczy to tylko występów indywidualnych, bo do drużynówki spokojnie mógłby być wzięty?

  • Julixx05 weteran

    Co ciekawe u kobiet żadna reprezentacja nie ma 3 miejsc

  • mj004 początkujący
    @zimowy_komentator

    Wasiliew i Tkaczenko wywalczyli miejsca

  • j_sakala stały bywalec

    Choiowi występ na IO zapewniłby 1 punkt wywalczony na COC w Chinach, ale tam nie poleciał. Federacje, które nie miały zawodników w top 60 listy kwalifikacyjnej mogły uzyskać jedno miejsce tą drogą. Teoretycznie to wystartować mógł też przedstawiciel Słowacji, gdyby tylko Kapias uzyskał ten punkcik w PK. ;)
    Albo sztab koreański nie doczytał przepisów albo uznano, że występ w Pekinie nie ma sensu.

    Ciekawa sprawa z tymi Finami czy wykorzystają przysługujący im podwyższony limit. Oczywiście wbrew temu co pisze redaktor Bucholz, Ahonen mógłby jechać:
    ,,Athletes are eligible for selection by their NOC who have gained at least one (1) FIS World Cup or Grand Prix point during their career, or at least one (1) Continental Cup point during the qualification period (1 July 2020 – 16 January 2022)''.

    Czy ktoś ma informację co z Dominikiem Peterem, bo od tego pewnie zależy w ilu do Pekinu udadzą się Szwajcarzy?

  • Mucha125 profesor
    @MaciejoS

    To nie jest wymagające, a po prostu tak słaba forma że to ich by męczyło

  • Monzanator doświadczony
    @Wojciechowski

    Problem w tym, że Chiny w kilku konkurencjach znacznie odstają poziomem. Już było wielkie halo czy powinni wystawić drużynę w hokeju na lodzie, gdy jeszcze nie było wiadomo, czy na IO przyjadą zawodnicy NHL.

  • Shoutaro doświadczony
    @muhamadi

    Finlandia pewnie skorzysta z rezerwowego miejsca, ale niby w jaki sposób miałyby podobierać sobie drużyny inne kraje, które wymieniłeś? Mają po dwóch/trzech kombinatorów, startujących na IO? Zresztą, ta praktyka jest raczej rzadka i jeśli już drużyny się na to decydują, to zwykle w sytuacjach awaryjnych (np. Rosja w Soczi, kiedy z powodu kontuzji [chyba] Maksimoczkina, musieli wystawić Klimowa - wówczas jeszcze kombinatora), a nie po to, żeby zadowolić kibiców większą ilością startujących zespołów.

  • Adrian AZ profesor
    @muhamadi

    Kazachstan nie wystawi, nie mają limitu. Finlandia ma już limit 4 po rezygnacji Francuzów, do tego być może Włochy i USA dobiorą kombinatorów. Być może też Chińczycy pokombinują tak jak Koreańczycy w PyeongChang.

  • Wojciechowski profesor
    @muhamadi

    Jeśli będzie im się chciało bawić w dobieranie dwuboistów, to tak, bo inaczej to nie da rady.

  • MaciejoS stały bywalec
    @Shoutaro

    Nie wiem, jak to zostało przez ciebie wyliczone, ale powinno być więcej :)

  • MaciejoS stały bywalec
    @Mucha125

    Tak, widziałem, ale bardziej chodziło mi o to, że Francuzi mają wysokie wymagania dla takich zawodników.
    Foubert na początku sezonu jeszcze jako tako się prezentował, później bił się z Ukraińcami i Koreańczykiem o jak najsłabszą ilość punktów.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl