New Star Trophy - nowe szczegóły oraz zmiany w kalendarzu

  • 2022-06-27 13:44

Wielkimi krokami zbliża się premierowa edycja nowego cyklu Międzynarodowej Federacji Narciarskiej i Snowboardowej (FIS). Mowa o New Star Trophy - imprezie przeznaczonej dla młodych zawodników i mającej przybliżać mniejsze reprezentacje narodowe do czołowych ekip. Portal Skijumping.pl dotarł do szczegółów dotyczących nowego tworu FIS.

Przypomnijmy, iż New Star Trophy to nowy cykl zawodów w skokach narciarskich pod egidą FIS, który docelowo ma być czwartym szczeblem rozgrywek, po Pucharze Świata, Pucharze Kontynentalnym oraz FIS Cupie. Pomysłodawcą zmagań jest dyrektor PŚ, Sandro Pertile.

- Jest więcej krajów, które mogłyby dołączyć do rodziny skoków narciarskich. "New Star Trophy" to nowy rodzaj międzynarodowej serii zawodów - pod poziomem FIS Cup. To będzie cykl skupiony wokół juniorów rywalizujących choćby w FIS Youth Cup, między 11. a 15. rokiem życia - zapowiadał w kwietniu Włoch w rozmowie ze Skijumping.pl: - Głównie będzie odbywać się w rozwijających się krajach, więc przewidujemy zawody w Rumunii, Szwecji czy na Słowacji. W każdym razie w nieaktywnych krajach. Celem jest stworzenie areny,  która będzie mogła być używana przez cały rok i da tym krajom szansę na osiągnięcie międzynarodowego poziomu.

Nowy cykl zatwierdzony został podczas majowego Kongresu FIS w Mediolanie, zaś pierwsze zawody mają zostać rozegrane podczas nadchodzącego sezonu letniego. Portal Skijumping.pl dotarł do szczegółów dotyczących zasad New Star Trophy.

Regulamin nowych zmagań FIS zakłada rozgrywanie konkursów w maksymalnie czterech kategoriach wiekowych, zarówno u chłopców jak i dziewcząt:

  • Kategoria U-15 (w sezonie 2022/2023 dopuszczone do startu w tej kategorii będą roczniki 2008 i 2009)
  • Kategoria U-13 (roczniki 2010 i 2011)
  • Kategoria U-11 (roczniki 2012 i 2013)
  • Kategoria U-9 (roczniki 2014 i 2015)

FIS zaznacza w regulaminie, iż każdy narodowy związek narciarski ponosi odpowiedzialność za gwarancję, że zgłoszeni przez nich sportowcy są odpowiednio ubezpieczeni oraz posiadają kwalifikacje do rywalizacji i oddawania bezpiecznych skoków na konkursowych arenach.

W zawodach New Star Trophy nie będą obowiązywać limity startowe. Tym samym każdy narodowy związek narciarski może zgłosić nieograniczoną liczbę zawodników do rywalizacji w każdej z kategorii wiekowych.

Ważną informacją jest również decyzja, iż nie będzie prowadzona klasyfikacja generalna cyklu. Zdaniem FIS, celem New Star Trophy jest pobudzenie aktywności oraz udziału młodych zawodników w konkursach, a nie przymuszanie ich do uczestnictwa we wszystkich zawodach.

Według wstępnych planów FIS, nowy cykl miał zadebiutować już w najbliższy weekend. Przypomnijmy, iż majowy kalendarz cyklu zakładał dziewięć dni konkursowych w letnim sezonie. Zawody miały zostać rozegrane w Rasnovie, Tarvisio (do potwierdzenia), Örnsköldsvik, Lahti oraz Bańskiej Bystrzycy.

Ostatecznie światowa federacja musiała zweryfikować swoje ambitne plany. Zawody zaplanowane w Tarvisio ostatecznie nie dojdą do skutku. Ponadto w czerwcu odwołane zostały konkursy zaplanowane w Örnsköldsvik (30-31 lipca) oraz Lahti (6-7 sierpnia).

Tym samym letni kalendarz New Star Trophy 2022 został zredukowany do zaledwie dwóch weekendów konkursowych. Pierwsze zawody rozegrane zostaną w Rasnovie. Rywalizacja w Rumunii została przeniesiona z lipcowego na wrześniowy termin (10 września), zaś do jej programu wpisano zmagania drużyn mieszanych.

Zgodnie z pierwotnymi założeniami, ostatnie letnie zawody cyklu przeprowadzone zostaną w Bańskiej Bystrzycy. Konkursy na Słowacji rozegrane zostaną 17-18 lub 24-25 września.

Na chwilę obecną nieznany jest jeszcze terminarz New Star Trophy na sezon zimowy 2022/2023. W maju TVP Sport informowała, iż Polski Związek Narciarski ma pomysł podniesienia rangi poszczególnych weekendów krajowego cyklu Lotos Cup poprzez wpisanie ich do terminarza nowych rozgrywek FIS. Mowa o dwóch terminach - styczniowym oraz marcowym.

New Star Trophy - lato 2022
Data Dzień Miejscowość Kraj Skocznie Szczegóły
30.07.2022 Sobota Örnsköldsvik K-35, K-55 odwołane
31.07.2022 Niedziela Örnsköldsvik K-35, K-55 odwołane
06.08.2022 Sobota Lahti HS38, HS70 odwołane
07.08.2022 Niedziela Lahti HS38, HS70 odwołane
10.09.2022 Sobota Rasnov HS38, HS71 mikst
10.09.2022 Sobota Rasnov HS38, HS71  
17.09.2022 Sobota Bańska Bystrzyca HS42, HS65 ew. 24.09.2022
18.09.2022 Niedziela Bańska Bystrzyca HS42, HS65 ew. 25.09.2022

Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (9517) komentarze: (37)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Kolos profesor
    @Wojciechowski

    Naprawdę mi ręce opadają... zabierasz głos w dyskusji, a teraz się dziwisz i praktycznie oburzasz, że ktoś Ci odpowiada.
    Zaczynam się zastanawiać nad sensem tego forum...

  • Kolos profesor
    @Arturion

    Nie byłbym tak krytyczny, pomysł był/jest dobry, ale jako to z pomysłami Pertile - w teorii wygląda super, ale już realizacja tych pomysłów idzie dużo gorzej.

    Być może klapa NST sprawi, że Pertile zdejmie różowe okulary i dostrzeżenie problemy dręczące skoki....

  • Arturion profesor
    @Wojciechowski

    Nie mam pomysłu. Uważam, że FIS chciał naciągnąć federacje na nowy międzynarodowy cykl dla dzieci. Na razie nie ma powodzenia. I słusznie. Co innego, gdyby to finansowali. Ale z czego?
    Jako nikt, nie mam odpowiedzi. :-)

  • Skokownik weteran
    @Lataj

    Silne nastawienie na sukcesy gdziekolwiek powoduje powstanie tak silnej presji, że człowiek nie jest już człowiekiem, a trybikiem bezwiednie goniącym za sukcesami. Ale jeśli o samych sukcesach mówimy, to faktycznie jest to kwestia indywidualna każdego zawodnika

  • Wojciechowski profesor
    @Kolos

    No strasznie narzekam, nadal spać nie mogę z tego powodu. Ty naprawdę na serio mnie podpuszczasz, czy aż tak już z Tobą źle? Jak to nikogo interesuje, to po co w ogóle się odzywasz – i to jeszcze pod tekstem... o regulaminie, który nikogo nie obchodzi?

    Panie @Arturion, może Pan masz jakiś pomysł, jak to rozgryźć, bo mnie to przerasta. Pan zresztą jesteś nikim, jak tu czytam.

  • Kolos profesor
    @Wojciechowski

    Narzekasz, że nie na regulaminu NST, to piszę, że to tak naprawdę bez znaczenia, bo po za tobą nikogo to nie interesuje. Myślałem, że to prosty przekaz. Widać myliłem się.

  • Wojciechowski profesor
    @Kolos

    Nie ja akurat o to pytałem, ale potrafisz czasem tak się zakałapućkać w strzelaniu na oślep, że w sumie nie jestem zaskoczony. Napinka nie z tej ziemi.

    Nie zauważyłbyś ironii, nawet gdyby kopnęła Cię w cztery litery.

  • Kolos profesor
    @Wojciechowski

    Nic na to nie poradzę, że jesteś jedyną osobą na tym forum którą interesują zawiłości regaminowe New Star Trophy.

  • Kolos profesor
    @Lataj

    Dokładnie tak

  • Lataj profesor
    @Kolos

    Brak klasyfikacji w zawodach dla dzieci =/= Przyszłość z sukcesami,
    ale też
    Silne nastawienie na wyniki w zawodach dziecięcych =/= Również świetlana przyszłość

    To kwestia indywidualna każdego zawodnika.

  • Wojciechowski profesor
    @Kolos

    Ojej, no straszny problem robię, spać nie mogę, ledwo zipię!

    Wyatarczy, żeby opublikowali regulamin tego czegoś, jak każdego innego cyklu, bo chyba tam to jest. Ale im się z jakiegoś powodu jeszcze to nie udało. Tyle.

    „Problem”, toś mnie rozbawił. :)

  • Kolos profesor
    @Wojciechowski

    To akurat robienie problemu tam gdzie go nie ma. Po pierwsze mało kogo w ogóle interesuje taki nowy turniej dla dzieci i młodzieży, a po drugie nikogo z postronnych nie interesują takie drobne kwestie techniczne jak finansowanie startu i pobytu.

  • Wojciechowski profesor
    @Arturion

    Na razie – dla nas, szaraczków – tego typu szczegóły są owiane tajemnicą aż do absurdu.

  • Arturion profesor

    FIS znów się wydurnił. A kto płaci startowe i pobyt? FIS, czy federacje krajowe?

  • Kolos profesor
    @Pavel

    Tak jak mówiłem nie wierzę w bajki typu: brak klasyfikacji w zawodach dla dzieci = sukcesy seniorskie. To jest o wiele bardziej skomplikowanie.

  • Lataj profesor
    @Pavel

    Teraz to jest jedna z najlepszych drużyn na świecie. Pogrom 6:1 to faktycznie dla nas wstyd, ale porażka 1:0 (nawet bez paru gwiazd) to i tak nie jest zły wynik.

  • Pavel profesor
    @Kolos

    Nie "nagle", ale po kilkunastu latach, rewolucja w szkoleniu została wprowadzona w 2000 roku. Brak klasyfikacji był elementem tego systemu pozwalającym skupić się na rozwijaniu techniki bez rozliczania za wyniki, do których najłatwiej było dojść poprzez stawianie na zawodników "fizycznych". Z resztą w eliminacjach do EURO 2008 pokonaliśmy Belgię, ale wraz z upływem czasu zaczęła nam odjeżdżać aż do miejsca, w którym znajdujemy się obecnie. Co więcej jest to dosyć fajny przykład z racji tego, że my i Belgowie to dwie skrajności, u nas w szkoleniu dzieciaków panuje "kult wyniku" czego rezultatem jest marna technika późniejszych seniorów, natomiast Belgowie zaczęli wychowywać świetnych techników z De Bruyne na czele.

  • Kolos profesor
    @Pavel

    Tak, tak w Belgii przestali tworzyć klasyfikacje w zawodach dziecięcych i nagle ich piłkarze zaczęli lepiej grać :) Ja nie wierzę w takie bajki. Oczywiście jest pewien efekt psychologiczny, brak wyścigu szczurów na początkowym etapie ale to wszystko.

    Po za tym chyba nie wierzysz, że nie ma żadnych miniturniejów piłkarskich dla dzieci w Belgii?

  • Pavel profesor
    @Kolos

    W skokach nie wiem czy to ma jakiś sens w piłce natomiast systemowo kształtuje to przyszłych graczy o określonej specyfice co jest potwierdzone ;)

  • Kolos profesor
    @Pavel

    To nie jest kwestią ufania specjalistom, a logiki. Czynników sukcesu jest wiele. Brak klasyfikacji (co w praktyce jest możliwe tylko w sportach drużynowych do zrobienia) to czynnik najmniej istotny z pośród wielu. W dodatku nie ma pewności czy pomaga jakkolwiek ten rodzaj podejścia.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl