Skocznia narciarska w Wałbrzychu? Adam Małysz na konsultacjach
- 2022-09-08 17:39
Nowy prezes Polskiego Związku Narciarskiego Adam Małysz złożył wizytę w Wałbrzychu. Wybitny skoczek do dolnośląskiego miasta przybył na zaproszenie miejscowych aktywistów, którzy planują tam postawienie małej skoczni narciarskiej. - Oglądali miejsca, gdzie można by to zrealizować. Umówiliśmy się, że jeśli wybiorą konkretną lokalizację, to dadzą mi znać - mówi Roman Szełemej, prezydent miasta.
- Jest u nas grupa pasjonatów narciarstwa, aktywistów miejskich, którzy w ramach Budżetu Obywatelskiego chcą podjąć temat zbudowania małej, całorocznej skoczni narciarskiej dla dzieci i młodzieży - wyjaśnia prezydent. -Takie obiekty są produkowane w tej chwili w Austrii. Wymagają stosunkowo niewielkich nakładów i potrzebują odpowiedniego stoku. Latem na takim obiekcie można jeździć na oponach lub bawić się w różny sposób a w zimie to całkiem dobrze utrzymuje śnieg - dodaje.
- Muszę przyznać, że powstanie w Wałbrzychu takiego obiektu nie jest nierealne. Adam Małysz zadeklarował wsparcie przy realizacji, w tym być może również niewielkie finansowe. A inwestycja nie byłaby wcale bardzo kosztowna - uważa Szemraj, dodając jednocześnie, że nie jest to sprawa na dziś. Według niego temat skoczni w Wałbrzychu może być aktualny za dwa-trzy lata.
– Adam Małysz nie ukrywa, że zależy mu bardzo, by sieć takich obiektów rozbudować w Polsce. Był zachwycony Wałbrzychem i tym, że jest tu tak dużo gór i zieleni – mówi z kolei jeden z autorów pomysłu Mateusz Rambacher, który oprowadzał prezesa PZN po mieście. Jan Winkiel, rzecznik prasowy PZN w rozmowie z Gazetą Wyborczą wyjaśnił, że pomysł wałbrzyszan należy traktować jak najbardziej poważnie: – To bardzo realny projekt. Idea powstała oddolnie w ramach budżetu obywatelskiego. Po wczorajszej wyprawie do Wałbrzycha nabrała ona bardziej oczywistych kształtów.
Przed II Wojną Światową w należącym wówczas do Niemiec Wałbrzychu znajdowały się co najmniej dwie skocznie. W 1920 roku obiekt taki powstał na Podgórzu przy ulicy Świdnickiej. Pozwalał na oddawanie około trzydziestometrowych skoków. Obiekt był skonstruowany w nie do końca przemyślany sposób, w związku z czym skoczkowie, nie mogąc wyhamować po skoku, wpadali często do pobliskich ogródków działkowych. W latach 20. funkcjonowała też skocznia na Górze Zamkowej (Schlossberg-Schanze), o której jednak nie wiadomo zbyt wiele.
-
Arturion profesor
Ale nie mogę się powstrzymać, żeby nie przypomnieć, że niektórzy zawodnicy dalej skaczą po płaskim z rozbiegu, niż tu (w Ruczynowie) najlepsi z najazdu. ;-)
Na nowej skoczni w Wałbrzychu pewnie będzie inaczej... -
Arturion profesor
@Kolos
Fakt. Ruczynów właściciel budował osobiście. W dodatku ciągle skocznię modernizuje i powiększa, więc już na pewno kosztowała go więcej. Co ciekawe, nie pobiera opłat za skakanie, ale sprzęt trzeba mieć swój. Pasjonat. Oby takich więcej.
-
Kolos profesor
@Arturion
Z jednej strony tak, z drugiej inne są koszty budowania prywatnego (a skocznia w Ruczynowie jest prywatna) a inna państwowego/samorządowego. I nie ma co ukrywać - to państwowe/samorządowe budownictwo zawsze kosztuje kilka razy więcej.
Po za tym Ruczynów to tylko skocznia, w tych projektach obywatelskich najczęściej uwzględniano choć minimum zaplecza wokół skoczni, kwestie infrastruktury (np. budowy, czy remontu drogi dojazdowej do obiektu) a także koszty obsługi (jakiś zarządca itp).
W najbardziej "bogatym" projekcie z Warszawy za 1,4 milion było uwzględnione naprawdę dużo różnych dodatkowych elementów włącznie z kosztami trenera który miał prowadzić zajęcia na skoczni. -
-
Arturion profesor
@Kolos
Z tymi kosztami wszyscy przesadzają, skoro Ruczynów w pierwszej wersji kosztował 13 tys. (2019 r.).
-
Lataj profesor
"W 1920 roku obiekt taki powstał na Podgórzu przy ulicy Świdnickiej. Pozwalał na oddawanie około trzydziestometrowych skoków. Obiekt był skonstruowany w nie do końca przemyślany sposób, w związku z czym skoczkowie, nie mogąc wyhamować po skoku, wpadali często do pobliskich ogródków działkowych."
Czyli "solidność" Niemców sięga jeszcze czasów historycznych :P -
Lataj profesor
Też myślę, że chociaż ten obiekt w Kielcach powinien powstać. No bo żeby żadnego obiektu w ramach budżetu obywatelskiego nie zaakceptowali? Chyba nie zawsze chodziło o za wysokie koszty. W pierwotnej postaci te obiekty mają służyć nie treningowi na zawodowca, a zabawie. Temat skoczni w Polsce w innych miejscach niż południowe góry nadal jest po małyszomanii nadal aktualny, a skoro zainteresowanie tą dyscypliną nadal jest, nie powinien być zakopany.
-
Kolos profesor
Był też pomysł skoczni K-4 w Poznaniu:
https://pbo22.um.poznan.pl/i/pbo22/proposal/404-Sk%C5%82adana_Skocznia_dla_Ka%C5%BCdego
Tym razem koszt obliczono na 80 tysięcy. Projekt także przepadł w przedbiegach. -
Kolos profesor
Znalazłem jeszcze info o pomyślę budowy skoczni w Lublinie w ramach budżetu obywatelskiego, koszt budowy wyliczono na 350 tysięcy, nie wiem jakie parametry miał mieć proponowany obiekt. W każdym razie projekt odrzucono w przedbiegach, nie dopuszczono go do głosowania, powołano się na zbyt duże koszty późniejszego utrzymania.
-
Kolos profesor
Warszawski projekt z 2022 r. zakładał dwie skocznie K-5 i K-10 z igielitem - koszt 90 tysięcy (w tym przypadku chyba nazbyt optymistycznie wyliczony). Niestety projekt ten został oceniony negatywnie i chyba nawet nie trafił pod głosowanie w ramach budżetu obywatelskiego.
Co ciekawe był też Warszawski projekt z 2020 r. zakładał budowę skoczni k-15 + igielit a koszt.... 1,4 miliona zł (!) czyli kosmicznie dużo w porównaniu z wyliczeniami innych projektów skoczni w ramach budżetów obywatelskich. Oczywiście też został oceniony negatywnie. -
Kolos profesor
W ramach budżetu obywatelskiego zgłoszono jeszcze budowę skoczni w Warszawie i w Kielcach. Co ciekawe w Kielcach nawet wybrano firmę mającą wybudować skocznie więc obiekt na pewno powstanie (news z lipca tego roku) ale to będzie maleńka skocznia K-4 choć z igielitem. Koszt 95 tys (tyle było wpisane we wniosku złożonym rok temu).
-
Kolos profesor
Pomysł Wałbrzyski nie jest jedynym w ramach budżetów obywatelskich - w zeszłym roku pisano choćby o ew. skoczni w Sosnowcu:
https://sport.wprost.pl/skoki-narciarskie/10444787/sosnowiec-mieszkancy-sroduli-chca-skoczni-narciarskiej-z-budzetu-obywatelskiego.html
Tam jest mowa o skoczni K-38 czyli sporsza a koszt 320 tysięcy czyli nie aż tak dużo.
Inna sprawa to pomysł a inna jego realizacja a tu już jest gorzej....
Swoją drogą to pasjonujące, że w ramach tych budżetów obywatelskich pojawiają się całkiem poważne pomysły budowania skoczni narciarskich... Świadczy to o wciąż niesamowitej popularności skoków w Polsce. -
Arturion profesor
A co do Sudetów, to tak naprawdę nie wierzę w skoki tam. Ale jak zaczną w Wałbrzychu, może i otworzy się nóż ambicji lokalnych.
-
-
-
Arturion profesor
@Nikt_ważny
Mała skocznia to nie jest jakieś nie wiadomo co. Ale, prawda, że wystarczy przegrać głosowanie, jak pisał @Pavel.
I wtedy może się nie chcieć budować. A Wałbrzychowi bardzo by się skocznie (od maleńkiej do małej, na początek) przydały. -
Nikt_ważny profesor
Uwierzę w coś takiego, jak zobaczę zdjęcia, jak tę skocznię montują.
Na ten moment to zwykłe bajki. Prezes się przejechał, uścisnął dłonie i na tym pewnie będzie koniec. -
Rawianek profesor
Oby ta inwestycja doszła do skutku.
-
Arturion profesor
@Lataj
Ruczynów to HS-8. Rekord ma Kaszuba - 8 m.
A koszt budowy: 13 tys. PLN. Obecnie pewnie byłoby z 15. -
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
- Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
- Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
- Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
- Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
- Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
- Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
- Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
- Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
- Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
- Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
- Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
- W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
- W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).
Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu
Zaloguj się