Rywalizacja duetów na skoczni - to już było. Blisko sto lat temu...
- 2022-09-14 18:16
W najbliższą niedzielę podczas Letniego Grand Prix w Rasnovie w zawodach najwyższej rangi swą premierę będzie miał nowy format zawodów - rywalizacja duetów. Każda z reprezentacji wystawi jedną parę. Konkurs będzie się składał z trzech serii, w drugiej wystąpi dwanaście zespołów, a w trzeciej osiem. To oczywiście totalna innowacja w świecie skoków, choć w przeszłości można odnaleźć ślady podobnej rywalizacji.
Konkursy duetów są od 2013 roku rozgrywane w ramach Uniwersjady. Nowy system rywalizacji był już zatem w pewnym zakresie testowany podczas zawodów niższej rangi, jaką stanowią zmagania sportowców - studentów. Tyle że były to do tej pory zawody duetów mieszanych i żeńskich, a konkurs taki składał się z tradycyjnie dwóch serii. Pierwsze zmagania par, w Predazzo, wygrał duet rosyjski Irina Awwakumowa i Michaił Maksimoczkin. Dwa lata później w Szczyrbskim Jeziorze najlepsza spośród par mieszanych okazała się japońska w składzie: Yuka Kobayashi i Junshiro Kobayashi. Konkurs duetów pań wygrały Rosjanki: Awwakumowa i Anastasija Gładyszewa. W 2017 roku w Ałmaatach sukces świętowały dwie pary japońskie: Yuka Kobayashi i Haruka Iwasa oraz Haruka Iwasa i Naoki Nakamura.
Gdybyśmy jednak w historii skoków chcieli poszukać praźródeł rywalizacji duetów na skoczni musielibyśmy się cofnąć w przeszłość o blisko... sto lat. Pierwsza skocznia we Włoszech stanęła w 1908 roku w miejscowości Bardonecchia, najbardziej wysuniętym na zachód włoskim mieście. Już w kolejnym roku gościła wydarzenie o dużej randze. Klub narciarski z Turynu zorganizował duże międzynarodowe zawody, na które przybyło trzy tysiące widzów. Imprezę uświetniła obecność znakomitych skoczków z Oslo, braci Smith - Trygve i Haralda. Ten drugi pobił rekord świata skokiem na 43 metry i był to jedyny w historii rekord ustanowiony na włoskiej ziemi. Tydzień później Harald wyśrubował go do 45 metrów w szwajcarskim Davos.
Zanim jednak doszło do klasycznej rywalizacji i walki o rekord świata, miały miejsce zmagania par. Dwaj skoczkowie wchodzący w skład każdej z drużyn wykonywali swoje próby w tym samym czasie, to znaczy rozpoczynali swoje skoki jeden po drugim w ten sposób, że razem, równolegle przebywali w powietrzu. Informuje o tym portal Torino.corriere.it, nie podając jednak szczegółów dotyczących zasad tych zmagań. Wiadomo tylko, że walkę duetów wygrali, nie mogło być inaczej, bracia Smith z wynikiem 35 metrów. Można tylko domniemywać, że liczyła się średnia odległość zawodników z każdej z biorących udział w zawodach par. W najbliższą niedzielę zawodnicy nie będą unosić się nad zeskokiem w tym samym czasie, ale wypada mieć nadzieję, że nowy pomysł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej sprawdzi się i będzie stanowił w przyszłości wartościowe urozmaicenie zmagań skoczków w Pucharze Świata.
W niedzielę w Rasnovie debiut nowego formatu - konkursy duetów. A tak wyglądał być może pierwszy konkurs duetów w historii. Bardonecchia, rok 1908.
— Adrian Dworakowski 💙💛 (@AdrianDworakow2) September 14, 2022
Fot. https://t.co/6mWfhA2TPa pic.twitter.com/h2bMkbmRx4
-
-
-
Zacny komentator bywalec
Zenua
Propagowanie skoków w tej formie jest kompletnym nieporozumieniem, tak samo jak beznadziejne skoki kobiet...
-
Arturion profesor
@TheDriger
Akurat w biegach, też powinni to trochę ograniczyć. Przynajmniej na IO.
-
TheDriger doświadczony
@Kolos
To był tylko przykład umowny, wiadomo że raczej na IO 2026 duetów nie będzie. Chodzi mi o to, że medale indywidualne zostaną za chwilę przyćmione w gąszczu tych wszystkich zespołowych konkursów. Owszem w biegach są i duety i sztafety i inne cuda, ale tam mają bodajże aż 4 indywidualne starty, a w skokach mamy tylko dwa.
-
-
Kolos profesor
@Arturion
Dlatego duety powinny - przynajniej docelowo - zastąpić "zwykłe" drużynówki a nie być obok nich. Choć znając życie będzie i jedno i drugie.... cały czas.
Generalnie duety są remedium na upadające drużynówki. Jak to wyjdzie - trudno powiedzieć przed rozegraniem jakiejkolwiek. -
Kolos profesor
@TheDriger
Na razie jest daleko do duetów na IO. I prawie na pewno nie będzie ich na IO 2026. I to nawet gdyby duety w ramach PŚ się bardzo przyjęły.
Tym bardziej nie ma póki co mowy o duetach-mikstach.
Nie ma też problemu z ilością konkurencji - każda dodatkowa szansa medalowa to plus dla zawodników. A choćby w biegach narciarskich rozgrywa się i duety i sztafety. Choć oczywiście w biegach jest dużo więcej startów indywidualnych. -
-
TheDriger doświadczony
Pojawia się widmo tego, że skoczkowie po prostu dobrzy wyrosną na jakieś wielkie legendy tego sportu w opinii poblicznej bo wyobraźmy sobie, że taki Geiger przywiezie z Igrzysk 2026 złoty medal w drużynówce, mikście, duetach i duetach mieszanych. W konkursie indywidualnym zajmie 4 i 5 miejsce, ale będzie wielka feta bo chłop zgarnął na jednych Igrzyskach tyle złotych krążków co Simon Ammann w całej swojej karierze. Będą się pojawiały artykuły wszędzie o niewyobrażalnym wyczynie Niemca. Prawdopodobnie do tego nie dojdzie, ale dojść może. Pytanie czy naprawdę tego chcemy? Aby w sporcie indywidualnym było więcej eventów zespołowych na takich imprezach?
-
-
Arturion profesor
Jedno jest pewne - duety to odgrzewane kotlety. :-)
A poza tym: Zaprawdę powiadam wam, to krok w złą stronę!
Jak się przyjmą, konsekwencji wszyscy pożałujemy.
Pamiętajmy, że skoki to sport PRZEDE WSZYSTKIM INDYWIDUALNY, więc nie należy z tym za dużo kombinować, bo w końcu zapomnimy o zasadzie. -
Lataj profesor
@Oczy Aignera
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRDv_1NQXAQ_hKbVrPMr-MsVwI1gLX9sIzmhQ&usqp=CAU
-
Kolos profesor
@Oczy Aignera
Co tam zabawna animacja Japońska, Słoweńcy Rok Urbanc i Jaka Rus wcielili idę skoków w tandemie w życie i naprawdę oddali taki skok:
https://youtu.be/M1qZdnuk4DU
Co prawda skoczyli raptem 30-kilka metrów i wyglądało to koślawie ale zawsze.
Aż dziw, że nie ma o tym w artykule :) -
Arturion profesor
@Oczy Aignera
O tym to nie można zapomnieć. ;-)
Jak już raz się ten język poznało... -
-
Oczy Aignera profesor
Duety
Nie można zapomnieć o tym: http://www.youtube.com/watch?v=OMDXrdk-vP8
-
-
Lataj profesor
@Arturion
Miksty nie są specjalnie dobrym rozwiązaniem, jeśli poziom skoków u oddzielnych płci nie jest równy. Jednej stronie miksty mogą pomóc (np. Francuzkom), a drugiej zaszkodzić (np. mężczyznom z Polski).
Dlatego preferuję klasyczne drużynówki albo lepiej - indywidualne. Musimy jeszcze poczekać na duety, aby mieć o nich opinię. -
Arturion profesor
@Kolos
A ja odrzucam z góry, bo duety i drużynówki, to za dużo grzybów w barszczu. Bo przecież mogą być mixty drużynówki i mixty duety. Tego nikt nie przetrawi z sympatią. A przynajmniej ja.
-
Kolos profesor
@Arturion
Konsekwencją czego? Były plany żeby w duetach brała udział więcej niż jedna ekipa z danego kraju. Ale zrezygnowano z tego. Więc tematu nie ma.
Nie jestem jakimś nadmiernym entuzjastą duetów ale zanim nie odbędzie się choć jeden taki konkurs to nie można tego pomysłu odrzucać z góry. -
Arturion profesor
@Kolos
Ale konsekwencją może być np. Austria II, Austria III, Niemcy II, Słowenia II, Norwegia... Lepiej nie iść w tym kierunku.
-
Kolos profesor
@Arturion
Duety przynajmniej polepszą frekwencję wśród uczestników. Nawet marnie obsadzony Rasnov ma na starcie 13 duetów. To już coś. Klasyczne drużynówki a nawet w formacie 3-osobowym takiej frekwencji nie są w stanie zapewnić.
-
Kolos profesor
To co ciekawostka o tych sączących (razem!) duetach. Coś mi się kiedyś obiło o uszy o tym ale nie byłem pewny czy to prawda. A tu jednak.
To by dopiero było interesujące urozmaicenie w skokach :) I w praktyce nie aż tak trudne do zrobienia :) -
Arturion profesor
A poza tym uporczywie powtarzam: duety nie mają sensu, bo najmocniejsze reprezentacje i tak będą jeszcze mocniejsze. Co i innego drużyny 3-osobowe. Wprawdzie i to foruje najlepszych, ale słabszym daje większe szanse niż duety. Najlepsze byłyby oczywiście dotychczasowe drużyny. Tu jednak rozumiem, że sporo reprezentacji może mieć problem ze skompletowaniem.
Gdyby wprowadzić konkurs drużyn 3-osobowych, mona by nie robić konkursów duetów i drużyn tradycyjnych. -
Arturion profesor
Niesamowite! Jak w starej reklamie: "Niemiec już w powietrzu, ale dogania go nasz zawodnik!: ;-)
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
- Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
- Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
- Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
- Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
- Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
- Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
- Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
- Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
- Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
- Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
- Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
- W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
- W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).
Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu
Zaloguj się