Polska i Słowacja wspólnie zorganizują mistrzostwa świata?

  • 2023-04-26 13:35

Jednym z tematów omawianych podczas niedawnego posiedzenia zarządu Polskiego Związku Narciarskiego była możliwość organizacji światowego czempionatu w narciarstwie klasycznym. Pod dyskusję poddano potencjalny wariant przygotowania mistrzostw świata wraz z naszymi południowymi sąsiadami - Słowakami.

W oficjalnym protokole z obrad - w ramach omówienia spraw bieżących - znajdujemy podpunkt dotyczący organizacji mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym.

„Prezes Gumny poinformował o trwających z Słowacją rozmowach dotyczących organizacji Mistrzostw Świata Seniorów w narciarstwie klasycznym. Przedstawiciele słowackiej strony czekają na gwarancje rządu dotyczące środków celowych na przebudowę obiektów. Sekretarz Generalny przypomniał o konieczności uzyskania zgody Ministra Sportu i Turystyki przed oficjalną kandydaturą” - czytamy w komunikacie opublikowanym przez Polski Związek Narciarski.

O jakim roku mowa i jak miałby wyglądać podział konkurencji polsko-słowackiej imprezy? - Póki co, dla nas nie ma tematu. Trwają ogólne rozmowy - słyszymy w PZN.

Najbliższe mistrzostwa świata - w 2025 roku - ugoszczą Norwegowie, a dokładnie Trondheim. Dwa lata później gospodarzem wydarzenia będzie inna ze skandynawskich lokalizacji, czyli szwedzkie Falun. Najbliższy nieobsadzony termin przez to 2029 rok.

Przypomnijmy, że Zakopane przegrało pięć ostatnich starań o mistrzostwa świata - kolejno w 1982, 2011, 2013, 2015 i 2017 roku. Ewentualna organizacja MŚ w 2029 roku wypadłaby przy okazji stulecia pierwszych MŚ, które odbyły się w Zakopanem w 1929 roku.

- Na ten moment jest za mało konkretów, żeby wychodzić z taką inicjatywą. Jest taka możliwość, ale czy tak się stanie? To raczej kwestia najbliższych miesięcy. W grę wchodzi także wariant Zakopane-Wisła - dowiadujemy się w PZN.

W Polsce do tej pory trzykrotnie rywalizowano w ramach mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym. Zawsze miejscem zmagań było Zakopane. Oprócz wspomnianego 1929 roku były to także lata 1939 i 1962. Na terenach dzisiejszej Słowacji impreza miała miejsce dwukrotnie - w 1935 i 1970 roku. Skoczkowie w obu przypdkach mierzyli się w Szczyrbskim Jeziorze, gdzie jeszcze w 2015 roku odbyły się zawody w ramach zimowej Uniwersjady. Warto dodać, że to właśnie Czechosławcy byli gospodarzami premierowej edycji MŚ. Te w 1925 roku doszły do skutku w Johannisbadzie, dziś znanym jako Jańskie Łaźnie w Czechach.


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (13927) komentarze: (29)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Lataj profesor

    Jestem ciekaw łączonych seniorskich mistrzostw świata. Myślę, że powinno się udać, jak tylko FIS pozwoli. Były już MŚJ w zeszłym roku w dwóch różnych krajach, w tym również w Polsce.

  • Arturion profesor
    @Sweet

    Poza wszystkim - MŚ w narciarstwie klasycznym powinniśmy niedługo zorganizować, bo wstyd po prostu!

  • Sweet weteran

    jak naszych nie będzie to już nie ma sensu. było tyle lat na zrobienie MŚ z naszymi Orłami i nic nie zrobiliście sensownego. zostało jedno - zróbmy te Igrzyska Letnie teraz porządnie, niech nasi poczują dotyk wielkiej imprezy na naszej ziemi!!!

  • StaryEmil stały bywalec
    @Kolos

    Trasa minimum 5 km, kiedy trzeba brać pod uwagę tereny prywatne, czy ochronę przyrody to nie taka łatwa sprawa.

  • Karpp profesor
    @Kolos

    Jak składaliśmy te oferty to i ta wielka Krokiew była w ruinie i miała stracić homologację Fis, średniej skoczni też nie było, tras biegowych nie było. Wiec jak Fis ma do wyboru kraje, które mają wszystko i tego który ma wszystko na papierze to sam wybranym tę pierwszą opcje. Przedszkolak by to zrozumiał ale u Ciebie jak zwykle zły Fis, zła Austria i Niemcy.

  • Kolos profesor
    @Wojciechowski

    Przynajmniej raz w tych czterech podejściach 2011-2017 złożyliśmy konkretną ofertę, z konkretnymi gwarancjami rządowymi a za tą kandydaturą lobbował min. Adam Małysz.

    I nie pomogło. Także w brak złej woli ze strony FIS-u nie wierzę.

  • Wojciechowski profesor
    @Karpp

    Tras to nie trzeba mieć w momencie składania wniosku, wszak choćby Czesi w Libercu ich nie mieli (inna sprawa, że nie wiadomo do końca, po co je budowali, bo mają wiele świetnych tras choćby w Górach Izerskich).

    Nie wiem, nie widziałem, ale coś mi się zdaje, że nasze dotychczasowe propozycje w tym konkretnym punkcie nie urywały czterech liter...

  • Karpp profesor
    @Kolos

    Był tak samo ujęty jak w 2005 roku stadiony na Euro 2012- na papierze ;)

  • Kolos profesor
    @Karpp

    Przecież jakoś ten temat tras biegowych w aplikacjach na MŚ 2011,2013,2015,2017 musiał być ujęty i rozwiązany....

    A to, że w FIS-e nas za bardzo nie lubią nie jest specjalną tajemnicą....

    Oczywiście gdyby Polska była jedyną kandydaturą, to co innego. Ale nie była wtedy.

  • Karpp profesor
    @Kolos

    Sam sobie zaprzeczasz. Fis nie daje nam tych MŚ nie dlatego, że nas nie lubi ale dlatego, że nie mamy tej trasy biegowej o której sam przecież pisałeś. Gdybyśmy mieli całą infrastrukturę to takie MŚ moglibyśmy organizować na przemian z Norwegami, Szwecją, Finlandia, Niemcami i Austrią czy tam Włochami. Za dużo opcji do wyboru Fis nie ma.

    I nie pisz tych głupot, że chodziło tylko o średnią skocznie ale też o trasy biegowe. Fis lubi mieć konkretne kandydatury ze wszystkim a my w trakcie aplikacji mieliśmy tylko je na papierze- trochę na zasadzie tej kandydatury piłkarskiego Euro 2012. I tak się właśnie PZN nauczył- jak już byśmy dostali to rząd musiałaby dać kasę na budowę wszystkiego, ale Fis ma inną politykę i woli bezpieczniejsze kandydatury.

  • Kolos profesor
    @JaniSoinien

    To nie chodzi o brak kasy, a bardziej o to, że FIS nas nie lubi i nigdy nam MŚ nie da.

    Inna sprawa, że w czasie ostatnich poważnych podejść w do organizacji MŚ 2011-2017 był problem z przestarzałą średnią krokwią (a i wielka trochę niedomagała) a brakowało chęci że strony ówcześnie rządzących żeby dać na to środki. Więc aplikowano z założeniem, że jak będzie organizacja MŚ to będzie modernizacja średniej krokwi.

  • Kolos profesor
    @Wojciechowski

    Jakiś pomysł na te trasy biegowe musieli mieć, choćby wtedy gdy Zakopane starało się o organizację IO 2006. Czy MŚ 2011-2017. Wtedy bardziej się temat rozbił o średnią krokwię.

    Po za tym to nie musi być nawet samo Zakopane. Także okolice nawet nie koniecznie tylko te najbliższe można brać pod uwagę.

    Znowu na trasę/trasy biegowe nie trzeba nie wiadomo ile terenu...

  • Arturion profesor
    @kubilaj2

    Liczę, że jednak to od nich przejmiemy... Ale najpierw przydałaby nam się porządna duża skocznia w miejsce "Malinki".
    No i normalna w Zagórzu.

  • kubilaj2 weteran
    @Arturion

    To, że obie to w praktyce ruiny, a parafrazując klasyka, stan Harrachova jest smutnym odzwierciedleniem stanu czeskich skoków.

  • Arturion profesor
    @Fan Tkaczenki i Aalto

    W Zakopanem nie bardzo. Ale już w takiej Limanowej... Owszem.
    Ale wspólnie ze SLK kosztowałoby to stosunkowo niewiele.

  • Arturion profesor
    @kubilaj2

    I czego się czepiasz? Przecież prawie wszyscy chcemy skoczni jak największych! My, kibice!

  • Xenkus profesor

    Ciekawe kto będzie teraz głównym sponsorem w skokach. Do tej pory był to Viessmann, ale teraz przejmuje ich Carrier Global.

  • Fan Tkaczenki i Aalto profesor

    Rozbijanie MŚ na 2 kraje ma średni sens. Uważam, że możnaby w Zakopanem zrobić w końcu trasy biegowe z prawdziwego zdarzenia. MŚ w Polsce byłyby dużym sukcesem.

  • Adrian AZ profesor
    @JaniSoinien

    Pamiętaj, że MŚ w narciarstwie klasycznym to nie tylko skoki, ale też biegi i kombinacja. A u nas właśnie z trasami biegowymi są problemy, bo skocznie mamy.

  • kubilaj2 weteran
    @equest

    Brakuje jeszcze Harrachova(jakieś wieści na ćwierkaczu były o Żelaznym Drewnie - Ironwood)

  • equest profesor

    Powracający temat w "skokowym sezonie ogórkowym". ;)

  • Wojciechowski profesor
    @Kolos

    W samym Zakopanem problem rzeczywiście jest. Nie ma praktycznie działek na budowę odpowiednio zróżnicowanych i wymagających tras biegowych. A do tego FIS miał zastrzeżenia już przed MŚ... 1962.

  • kibicsportu profesor
    @tomek20

    Tylko z Kombinacja nie jest duży problem, bo te trasy biegowe są krótkie. Inaczej to ma się sprawa w biegach narciarskich, tam też trasy są dużo, dużo dłuższe.
    Więc kombinacja byłaby w Polsce.

  • JaniSoinien początkujący

    Ja w ogole nie rozumiem, ze Polska, gdzie kasa po Małyszu jest, w sensie ze przyniosl popularnosc i dzieku niemu pojawiło sie wielu swietnych skoczkow i sponsorow, gdzie kraj razem z Austria, Niemcami i Norwegia od wielu lat jest topem do tej pory nie zorganizował MŚ, a zorganizowała je Japonia, Szwecja, Finlandia czy Wlochy... O co tu chodzi? Kraj w ktorym w "prime" dyscypliny konkursy ogladalo 3/4 Polski nie mial i nie ma kasy na MS? Gdzie PZN sponsoruje Orlen? Tu musi byc jakies glebsze dno.

  • tomek20 weteran

    W takiej sytuacji byłby raczej podział Polska - skoki, Słowacja - biegi. Tylko co z kombinacją? Po skokach mieliby się przenosić na bieg do drugiego kraju? Trochę słabe, ale Polska niewątpliwie zasługuje na imprezę rangi mistrzostw świata.

  • kacperkacperkacper37582 początkujący

    Chciałbym wkoncu zobaczyć czempionat w polsce

  • kibicsportu profesor

    Chciałbym w końcu Mistrzostwa Świata w Polsce.
    Uważam, że brakuje takiej imprezy u nas.

  • Kolos profesor

    Czy naprawdę nie da się zróbić u nas (konkretnie w Zakopanem) tej trasy biegowej żeby zrobić te MŚ samodzielnie? Bo skocznie mamy prima sort więc tu problemu nie ma....

    Rozbijanie MŚ składających się z dwóch i pół konkurencji :) na dwa kraje to trochę nie poważne.

  • Pavel profesor

    Świetny pomysł. Pytanie czy tak skromna impreza jak MŚ przejdzie w dwóch krajach. Nawet nie chodzi o odległości bo zapewne wszystko działoby się niemal w jednym miejscu, ale konkurencji jest na tyle mało, że nie wiem czy federacja się zgodzi na dzielona kandydaturę.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl