Mistrz olimpijski zawiedziony brakiem mikstów w kalendarzu Pucharu Świata

  • 2023-11-22 18:10

W ramach Pucharu Świata w skokach narciarskich 2023/24 nie odbędzie się żaden konkurs drużyn mieszanych. Ubolewania nad tym faktem nie ukrywa Andreas Wellinger, który w październiku znalazł się w składzie reprezentacji Niemiec, która wygrała mikst przeprowadzony w ramach finału Letniego Grand Prix w Klingenthal.

Format rywalizacji drużyn mieszanych w ubiegłym roku zadebiutował w programie zimowych igrzysk olimpijskich, a od 2013 roku jest obecny w harmonogramie mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym. Tej zimy Międzynarodowa Federacja Narciarska i Snowboardowa (FIS) nie ujęła jednak żadnego typu konkursu w ramach Pucharu Świata w skokach.

– Szkoda, to wyjątkowo interesujący format. Widać to po entuzjazmie widzów i zaciętej walce do końca zawodów. Mamy trzy konkursy duetów, ale wolałbym trzy zawody w formacie mieszanym – czytamy wypowiedź mistrza olimpijskiego z Pjongczangu dla sport.de.

W ramach Pucharu Świata 2023/24 odbędzie się sześć konkursów zespołowych. Po trzy konkursy duetów i klasyczne drużynówki. – Jestem fanem zawodów, w których może wziąć udział po czterech skoczków z każdego kraju. Celem powinno być utrzymanie tradycji – dodaje Wellinger na łamach niemieckich mediów.

W poprzednim sezonie Wellinger okazał się najsilniejszym punktem drużyny Stefana Horngachera. 28-letni Bawarczyk wygrał dwa konkursy z cyklu Pucharu Świata, a do tego został wicemistrzem świata na normalnym obiekcie w Planicy. Całą zimę zakończył na siódmej pozycji z dorobkiem 902 punktów w 31 startach. Przed kolejnym sezonem Niemcowi towarzyszą solidne pokłady optymizmu. 

– Jestem dobrze przygotowany, moje ciało pracuje na pełnych obrotach. Nastroje w drużynie są pozytywne, mamy mocny skład. Podczas letnich przygotowań bardzo się staraliśmy, ponieważ nastąpiło kilka zmian w przepisach. Kto optymalnie dostosował do nich swój system? Przekonamy się w Ruce – komentuje Wellinger za pośrednictwem deutscherskiverband.de.

Wellinger ma skrajne wspomnienia z mroźnej Ruki. W przeszłości stawał tam na podium, ale i zaliczył bolesny upadek.

– Zimno i śnieg, panorama marzenie. Ruka to miejsce, które bardzo lubię. Z jednej strony doświadczyłem tam bardzo nieprzyjemnego salta, natomiast z drugiej strony stawałem tam na podium – wspomina wywrotkę z 2014 roku i sukcesy z lat 2017-2018.


Dominik Formela, źródło: sport.de + deutscherskiverband.de
oglądalność: (4919) komentarze: (35)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Kibic_z_Mazowsza bywalec

    Nigdy nie przypuszczałem, że pochwalę jakąkolwiek decyzję FIS. Mój świat się wali zatem... To żart. Bo tę decyzję popieram . A gdybym jeszcze doczekał transmisji z Pucharu Kontynentalnego...

  • Janekx1 weteran
    @Robert Johansson252

    Przede wszystkim oszczędzi się wstydu skoczkom którzy nie będą tracili na tych nielotkach punkty w PN.

  • Arturion profesor
    @Takanashi63

    "U nas lepiej pamięta się 5 miejsce Stefka Huli " na IO.
    A pewnie, bo to był przekręt XXI w. w skokach. Powinien mieć medal.

  • Arturion profesor
    @Oreo

    Oczywiście, że demagogia, prosiłem o źródła. Nie podałeś.
    A napisałeś coś, wydaje się, ważnego:
    "Polska jest na 1 miejscu na świecie jeśli chodzi o ilość $ jakie medalista dostaje od rządu za medal".
    Na 1. miejscu na świecie... To naprawdę trzeba udowodnić, a nie potraktować jak zdanie w felietonie.

  • Mando początkujący
    @Mando

    Co za typ, moderacjo poprawcie zabezpieczenia, bo jakieś g*** edytuje i mi grozi...fan Johanssona łamiesz prawo.

    ----- moderacja -----
    Nie pomagasz sobie.
    --------------------------

  • Mando początkujący
    @Robert Johansson252

    O tym pisałem...aha zmień ksywę na fanowską, bo to tak jakbym ja się nazwał Adam Małysz. Jest różnica, postać z bajki, ty łamiesz prawo, podszywając się pod prawdziwą osobę.

    ------------------moderacja----------------------
    Ostrzeżenie: radze się uspokoić. Dziś już masz na koncie kilka usuniętych komentarzy. Jak tak dalej pójdzie to za chwilę stracisz konto. Który to już raz?
    ------------------------------------------------------

  • Kolos profesor
    @konrad95

    Powiewem świeżości to są ale duety. Miksty to zbędne zawody, tak równość na siłę. Ale niestety lewicowa ideologia tzw poprawności politycznej rozlała się po sporcie i teraz wszędzie musi być pseudo-równość pt. miksty itd.

    Nie ma w tym przypadku, że praktycznie wszędzie (nawet w tenisie mimo wieloletnich tradycji) miksty są traktowane jak piąte koło u wozu, zupełnie nie potrzebne zawody, które stają obiektem zainteresowania o tyle, że dają szanse złapania dodatkowego medalu na imprezach mistrzowskich czy Igrzyskach.

    Tym bardziej mały sens mają miksty w tak indywidualnym sporcie jakim są skoki narciarskie i do tego tak stosunkowo nie licznie uprawianym.

  • Kolos profesor
    @Oreo

    W wielu krajach o wiele większe kwoty niż w Polsce wydaje siw na przygotowania do Igrzysk. W wielu krajach więc zawodnicy dobrze zarabiają niezależnie od sukcesu olimpijskiego a w każdym razie przednim. Wtedy i może nagrody za sam medal są może mniej okazałe niż u nas, ale po drodze wydawane są dużo większe pieniądze.
    U nas olimpijczycy biedują, nie raz nawet po zdobyciu medalu (przecież emerytura olimpijska dopiero po 45 roku życia i zakończeniu kariery się należy) i dlatego u nas nagroda za medal IO ma większe znaczenie niż w innych krajach.

    Natomiast liczenie emerytury olimpijskiej i mnożenie jej przez 35 lat to demagogia, nawet ten przywilej tyle lat nie funkcjonuje.

  • Robert Johansson252 profesor

    No i super, że nie ma miksów. Za dużo ich było w ostatnich sezonach PŚ i LGP.

    Ponadto dzięki temu Polska nie będzie tracić tylu punktów PN

  • kamilgadomski91@interia.pl stały bywalec
    @Janekx1

    Dokładnie konkurs duetów kobieta+facet mogliby wprowadzić zamiast mikstów

  • kamilgadomski91@interia.pl stały bywalec

    Lepsze od klasycznego mikstu byłyby duety mieszane

  • Takanashi63 bywalec
    @Oreo

    Oznaczyłem Ciebie, bo akurat byłeś ostatni w wątku wartości olimpijskiego medalu. Według mnie to prawda, że medale olimpijskie nie mają ogromnej wartości same z siebie. Nie przynoszą zysków bezpośrednio, jeśli chodzi o srebrny i brązowy. Mistrzowie mają trochę lepiej. Ma on za to największą wartość medialną w mniej mainstreamowych sportach, takich jak właśnie skoki, szczególnie w biedniejszych krajach, gdzie ryzyko niezadowolenia społecznego jest większe, więc kraj musi promować sukcesy rodaków jako zastępstwo dla słabości politycznych. Dlatego np. u nas ministerstwo daje te dodatki. Tymczasem w takiej Norwegii sportowcy są bardziej traktowani jak pracownicy i dostają nagrodę za dobrą robotę i dalej do pracy. Tam nie trzeba kultywować aż tak ducha patriotyzmu, gdyż naród żyje w większym dobrobycie. Ponadto w takich krajach jak w Polsce sponsorzy wiedzą, że sportowcy z sukcesami są uwielbiani w narodzie, więc chętniej się zgłaszają do pomocy, a zawodnicy korzystają. To jest właśnie ta prawdziwa wartość medalu olimpijskiego - wzrost popularności i potencjał sponsorski, bo ten medal mimo średniej wartości pieniężnej ma ogromna wartość symboliczną dla narodu. U nas lepiej pamięta się 5 miejsce Stefka Huli na Igrzyskach czy 4 miejsce Maćka Kota w Turnieju Czterech Skoczni niż medale Hoelwartha (Przepraszam za pisownię) w Austrii. Do tego też trzeba doliczać popularność dyscypliny. Na tym mniej więcej opiera się potencjał rynkowy medalu olimpijskiego i dlatego ma on dosyć wysoką wartość mimo wszystko, która zależy od powyższych czynników. Oczywiście z racji ograniczonego czasu wypisałem ogólniki, więc można sobie jeszcze kilka rzeczy dopisać :)

  • konrad95 doświadczony

    Pomijając fakt, że Polska drużyna słabo radzi sobie w mikstach i zawody dla Polskiego kibica są nudne to obiektywnie ujmując jest to powiew świeżości i zawody dla bezstronnego kibica są z pewnością ciekawsze niż zawody 4-osobowych drużyn głównie z tego względu, że drużyny nie są tak równe i przewidywalne.
    Jeszcze kilkanaście (12-16) lat temu zawody 4-osobowych drużyn były o tyle ciekawe, że poza bardzo mocną Austrią, dobrą Norwegią mieliśmy kilku kandydatów do trzeciego miejsca na podium ze względu na kryzys Niemców, Słoweńców, rozpoczynający się kryzys Finów, bardzo zróżnocowany poziom u Polaków (mocny Małysz, solidny Stoch i 2 przeciętnych/ słabych zawodników). Dało to szansę na medal przeciętnej drużynie Japonii w 2007 i 2009 roku. Pod koniec kariery Małysza konkursy drużynowe z mojej perspektywy były znacznie ciekawsze niż obecnie.

  • Takanashi63 bywalec
    Typowy Pellinger

    Z żargonu piłkarskiego Tik Toka - Nie będzie można pofarmić darmowych podiów ;)

  • LewReteni stały bywalec

    Rzeczywiście szkoda, że w tym sezonie nie będzie mikstów. Uważam ten format za ciekawy, pojawiają się tam inne nazwiska, reprezentacje z po za Wielkiej 6 mogą zająć wyższe miejsce. W dzisiejszych czasach jest to lepsze niż konkurs drużynowy, w którym startuje 9, 10 reprezentacji i po spojrzeniu na listę startową (co najwyżej po pierwszej kolejce) wiadomo kto odpadnie. Ale uważam, że jakieś drużynówki powinny być - taka tradycja.

  • dervish profesor

    Zawiedziony, bo nastały takie czasy, że realnie to Niemiec na zwycięstwo może liczyć tylko w dziwadle jakim są miksty. Schować się pod spódnicą jakie to wygodne. ;)

    Miksty które były włączane do punktacji PN-ów żeńskiego i męskiego były wypaczeniem idei tych pucharów które z samej nazwy wymuszają segregację płciową.
    Przy okazji niedługo chyba zniknie podział sportu na męski i żeński. No bo jak to będzie jeżeli podział na płeć żeńską i męską ma zostać wycofany z obiegu a ma ją zastąpić płeć gender. ?

  • Janekx1 weteran
    @Seba Aka Krzychu

    Wydaje się że Andi już najgorsze ma za sobą i będzie skakał na wysokim i równym poziomie gdyby nie odpukać jakaś przykra kontuzja czego nie życzymy oczywiście.

  • Janekx1 weteran

    Duety są znacznie rozsądniejsze i wyrównane od mikstów w których liczyć się mogą tylko Austriacy, Niemcy, Słoweńcy i Norwegowie.

  • Oreo profesor
    @Arturion

    nie demagogia - tylko spójrz na listy nagród na świecie,[....]

  • Arturion profesor

    "Nie słyszałem żeby gdziekolwiek medalista olimpijski tyle dostawał."
    "Fakt, że zestawienia nagród nie wykazują Polski jest głównie przez różnorodność nagród i większość zagranicznych dziennikarzy tego nie ogarnia :D"
    Demagogia.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl