Okiem Samozwańczego Autorytetu: Sponsorzy

  • 2024-01-22 00:07

Oglądaliście "Ulicę Sezamkową"? Ja jestem w takim wieku, że w dzieciństwie oglądałem. Nawet się starałem uczyć trochę angielskiego, oglądając ten program. Kto oglądał, ten pamięta z pewnością charakterystyczne zakończenia odcinków.

Program wystartował w 1969 roku i kręcą go do dziś. Ponad 4300 odcinków Nieźle. Nic dziwnego, że serial wywarł pewien wpływ na popkulturę. Nawet jeśli nie oglądaliście, to pewnie kojarzycie takie postaci, jak Ciasteczkowy Potwór czy Wielki Żółty Ptak. A już na pewno widzieliście nie raz mem (lub GIF) zwany "Hellmo" lub "Flaming Elmo". Voilà. Ulica Sezamkowa.

Program rozpropagował ideę łączenia rozrywki z edukacją. Stąd też wzięło się charakterytyczne zakończenie, w którym dziecięcy lektor informował nas, że "dzisiejszy program sponsorowały takie i takie literki oraz cyfra (na przykład) "1". Otóż kadrę polską, szczególnie w Turnieju PolSKIm, sponsorowały literki "N" i "R", oraz cyfra "6".

"N" jak nadzieja i "R" jak rozczarowanie. Nadzieja, która rosła w naszych sercach, gdy Polacy pojedynczymi skokami pokazywali, że stać ich na trochę więcej, niż jeszcze tydzień wcześniej. Nadzieja, że skocznia Skalite zadebiutuje w pucharze świata, gdy - wbrew prognozom - udało sie rozegrać w Szczyrku kwalifikacje i początek konkursu. Nadzieja, która kazała nam zaciskać kciuki za Biało-Czerwonych, gdy wydawało się, że można spróbować powalczyć o podium w sobotnim konkursie drużynowym. Nadzieja, która wbrew doświadczeniu kazała dmuchać pod narty, gdy od belki odpychał się w niedzielnej drugiej serii czwarty na półmetku Aleksander Zniszczoł. Uwierzcie mi, w mix zone było nas mnóstwo steranych doświadczeniem dziennikarzy, sceptycznych cyników, zgryźliwych tetryków. I prawie każdy z nas poczuł pewną nadzieję. Prostowały się plecy, oczy zaczęły jakoś inaczej błyszczeć...
Rozczarowanie, gdy W Wiśle nasi skoczkowie grali drugie skrzypce, a Kamil nie awansował do finału. Gdy wiatr jednak storpedował konkurs w Szczyrku. Gdy okazało się, że szósta lokata to jednak wszystko, na co stać naszą drużynę. Gdy Olek jednak nie podołał presji i osunął się o siedem pozycji. 

Sponsorem jest cyfra "6". Które miejsce Polska zajmuje w Pucharze Narodów? Szóste. Które zajęła w Polskim Turnieju? Szóste. A która to była tam pozycja w wiślańskim konkursie duetów? Ano, szósta. A która w sobotniej drużynówce? Tak, szósta. Ilu Polaków awansowało do drugiej serii w niedzielnym konkursie? No nigdy byście nie zgadli - sześciu. A o której się konkurs skończył? Tak, tak, o szóstej. A to ilu polskich skoczków ma już punkty pś tej zimy? He, he - sześciu. A ilu punktowało w PolSKIm Turnieju? Naprawdę muszę pisać? A nie można by inaczej? Żeby tak jakiś polski skoczek wygrał sześć konkursów z rzędu. Albo poprosimy o sześciu polskich skoczków w czołowej dziesiątce konkursu. Albo sześciu polskich kandydatów do medalu na Kulm. Albo żeby tak szóstkę w totka wysłać. No komu by to przeszkadzało? 

Ale żeby nie było tylko smutno. Nauczmy się doceniać rzeczy małe, bo wszystko wskazuje na to, że jeszcze przez jakiś czas dużych i tak nie będzie. Fajnie, że ta nadzieja chociaż była. Fajnie, że pojawiły się wreszcie jakieś emocje. Polscy skoczkowie nie dali nam może jakichś budzących entuzjazm rezultatów, ale dali wreszcie emocje. Kwintesencję sportu. I nie były to wyłącznie negatywne emocje. Każdy z Polaków, który już był sklasyfikowany, awansował podczas PolSKIego Turnieju w klasyfikacji generalnej. A Maciej Kot zodbył pierwsze od roku punkty. Aleksander Zniszczoł wywalczył najlepszą lokatę w pucharze świata od ponad trzech lat. Niemal każdy z Polaków pokazał na polskich skoczniach jakieś lepsze skoki, jakieś przebłyski. To już nie taki marazm i dreptanie w miejscu, jak w grudniu. 

                   Czołówka PolSKIego Turnieju
Lp zawodnik kraj przybytek pkt. wPŚ
1 Stefan Kraft Austria 180 1089 1
2 Ryōyū Kobayashi Japonia 145  736 3
3 Andreas Wellinger Niemcy 140 837 2
4 Anže Lanišek Słowenia 89 550 6
5 Michael Hayboeck Austria 86 414 8
6 Jan Hörl Austria 80 617 4
7 Lovro Kos Słowenia 79 287 12
8 Manuel Fettner Austria 68 290 10
9 Peter Prevc Słowenia 56 323 11
10 Johann André Forfang Norwegia 56 115 17
  Aleksander Zniszczoł Polska 35 67 28
  Dawid Kubacki Polska 28 108 24
  Piotr Żyła Polska 20 117 22
  Paweł Wąsek Polska 19 42 36
  Kamil Stoch Polska 14 89 26
  Maciej Kot Polska 4 4 51

Fenomenalny Kraft coraz bardziej odjeżdża rywalom ale i Kobayashi i Wellinger umacniają się na swoich pozycjach. Lanišek pnie się w górę klasyfikacji. Cieszy szósty Polak w tabelce. Geigerowi jakby ktoś skrzydła podciął. Pozostali Niemcy - poza Wellingerem - też opadli z sił

Poczet Podiumowiczów
Lp zawodnik kraj 1. 2. 3. suma  
1 Stefan Kraft Austria 7 2 2 11 1
2 Karl Geiger Niemcy 2 0 0 2 7
3 Andreas Wellinger Niemcy 1 3 4 8 2
4 Jan Hörl Austria 1 2 1 4 4
5 Pius Paschke Niemcy 1 1 1 3 5
6 Ryōyū Kobayashi Japonia 1 4 1 6 3
7 Anže Lanišek Słowenia 1 0 2 3 6
8 Marius Lindvik Norwegia 0 1 0 1 9
9 Gregor Deschwanden Szwajcaria 0 1 0 1 13
10 Michael Hayboeck Austria 0 0 1 1 8
11 Daniel Tschofenig Austria 0 0 1 1 15
12 Stephan Leyhe Niemcy 0 0 1 1 14

Jest i pierwsze japońskie zwycięstwo tej zimy.

 

Plastikowa Kulka 22.01.2024
Lp zawodnik kraj liczba wPŚ
1 Alex Insam Włochy 11 35
2 Žiga Jelar Słowenia 10 50
3 Domen Prevc Słowenia 10 25
4 Fredrik Villumstad Norwegia 6 n
5 Nyko Kytosaho Finlandia 5 44
6 Erik Belshaw USA 5 49
7 Piotr Żyła Polska 5 22
8 Timi Zajc Słowenia 5 18
9 Halvor Egner Granerud Norwegia 5 16
10 Peter Prevc Słowenia 5 11
11 Antti Aalto Finlandia 5 30
12 Artti Aigro Estonia 4 41

Słowenia musiała uznać wyższość Austrii w PolSKIm Turnieju, ale drużynową Plastikową Kulkę chyba zgarnie z olbrzymią przewagą.

Cytat zupełnie na temat:
"Patrzmy na konkursy drużynowe, jak na wymierającego zwierza" - Przemysław Babiarz.

Cytat zupełnie nie na temat:
"Im bardziej Puchatek zaglądał do środka, tym bardziej Prosiaczka tam nie było." Alan Alexander Milne

I to by było na tyle z polskich naśnieżonych aren. Ani się obejrzymy, a skoczkowie już będą trenować loty na Kulm. A na Kulm tylko dwie rzeczy są pewne - bula i choinki.

Ceterum autem censeo notas artifices esse delendas.

***
Felieton jest z założenia tekstem subiektywnym i wyraża osobistą opinię autora, nie stanowiąc oficjalnego stanowiska redakcji. Przed przeczytaniem tekstu zapoznaj się z treścią oświadczenia dołączonego do artykułu, bądź skonsultuj się ze słownikiem i satyrykiem, gdyż teksty z cyklu "Okiem Samozwańczego Autorytetu" stosowane bez poczucia humoru zagrażają Twojemu życiu lub zdrowiu. Podmiot odpowiedzialny - Marcin Hetnał, skijumping.pl. Przeciwwskazania - nadwrażliwość na stosowanie językowych ozdobników i żartowanie sobie z innych lub siebie. Nieumiejętność odczytywania ironii. Nadkwasota. Zrzędliwość. Złośliwość. Przewlekłe ponuractwo. Funkcjonalny i wtórny analfabetyzm. Działania niepożądane: głupie komentarze i wytykanie literówek. Działania pożądane - mądre komentarze, wytykanie błędów merytorycznych i podawanie ciekawostek zainspirowanych tekstem. Kamil Stoch ostrzega - nieczytanie felietonów Samozwańczego Autorytetu grozi poważnymi brakami wiedzy powszechnej jak i szczegółowej o skokach.

P.S. Kochani, nie karmcie mi tu trolli. Ja też się będę starał.


Marcin Hetnał, źródło: Informacja własna
oglądalność: (7745) komentarze: (43)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • lucca87 stały bywalec
    @Wojciechowski

    ja wiem czy dopiero, w tym roku do 65-67 może dobić, w lepszych sezonach ma po 15-20 podiów, a zakałdając patrząc na historię że kolejny będzie jeszcze lepszy ma szansę po kolejnym sezonie na 80-85 już być i kilka lat przed sobą skakania gdzie w słabszych sezonach ma po 5-7 podiów

  • Arturion profesor
    @Wojciechowski

    "A to, że na różnych etapach tego cyrku część zawodników będzie wykluczona z samej w sobie rywalizacji w ogóle, to już zupełnie inna sprawa."
    O to mi chodzi.

  • Wojciechowski profesor
    @Arturion

    To znaczy tutaj akurat z punktacją za konkursy Raw Air do klasyfikacji generalnej PŚ nie widzę mieszania. Najlepsza „30” każdego konkursu skończy z punktami na tych samych zasadach i o tej samej wartości, co w Ruce, Wiśle czy Lake Placid.

    A to, że na różnych etapach tego cyrku część zawodników będzie wykluczona z samej w sobie rywalizacji w ogóle, to już zupełnie inna sprawa.

  • Arturion profesor
    @Wojciechowski

    To jest granda. PŚ ma swoje zasady i żaden turniej nie powinien w tej punktacji mieszać. Chyba, że PŚ będą punktować niezależnie...
    "w ostatnim konkursie w Vikersund będzie mogło startować tylko 30 najlepszych w klasyfikacji Raw Air ".
    A punkty do PŚ pozostałych? Którzy mogliby przejść kwali?

  • Wojciechowski profesor
    @Arturion

    No nie, po prostu może być tak, że przez 21 lat nikt nie będzie miał więcej miejsc na podium od Krafta. To nie jest aż tak nieprawdopodobne.

    W sumie z obecnie skaczących najbliżej Krafta są Ammann i Stoch, ale raczej 29 miejsc dalszych na podium żaden z nich już nie wykręci. ;)
    Kobayashi ma „dopiero” 57.

  • Wojciechowski profesor
    @Arturion

    Będzie, jak wszystkie konkursy Raw Air. To zapewne dopiero któryś z kilkunastu różnych formatów tego hiperturnieju, jaki organizatorzy mają jeszcze w zanadrzu.

  • Arturion profesor
    @King

    Polegnie, bo musi. Każdy w końcu musi. :-)

  • Arturion profesor
    @Fan_Gruszki

    "Natomiast w ostatnim konkursie w Vikersund będzie mogło startować tylko 30 najlepszych w klasyfikacji Raw Air po pierwszym konkursie w Vikersund, zaś sam konkurs ma mieć 3 serie - w drugiej czołowa 20 po pierwszej, w trzeciej czołowa 10 po drugiej. "
    Mam nadzieję, że ten konkurs do PŚ nie będzie liczony?

  • King profesor
    @Arturion

    No poddałem Krafta próbie mojej klątwy, zobaczymy czy polegnie czy nie :P

  • Arturion profesor
    @King

    Każda maszyna w końcu będzie mieć zatarty trybik. Z tych niewymienialnych.
    @Fan Gruszki - zatem nie.
    Ale 21 lat panowania Krafta? To musiałby skakać dłużej niż Kasai... I to zawsze na top. ;-)
    Licznik ruszył teraz. ;-)

  • Fan_Gruszki profesor
    @grindavik

    W konkursach w Trondheim i w kwalifikacjach w Vikersund będzie mogło startować tylko najlepszych 50 skoczków w klasyfikacji Raw Air po dwóch konkursach w Oslo. Natomiast w ostatnim konkursie w Vikersund będzie mogło startować tylko 30 najlepszych w klasyfikacji Raw Air po pierwszym konkursie w Vikersund, zaś sam konkurs ma mieć 3 serie - w drugiej czołowa 20 po pierwszej, w trzeciej czołowa 10 po drugiej. Dodatkowo finałowa seria będzie ustalona nie według klasyfikacji konkursowej, ale na podstawie aktualnej klasyfikacji turnieju Raw Air.

    Zmiany, jednym słowem, poronione.

  • atalanta weteran

    Z tą szóstką to ciekawa sprawa. Niby wydaje się do nas jakby przyspawana, ale... Przekopałam się przez wyniki od początku sezonu, wyszło mi, że aż 30(!) razy nasi zajmowali miejsca w top10 w różnych seriach, ale tylko raz było to miejsce 6 (Stoch w T w Szczyrku). Taka ciekawostka.
    A szczegółowe zestawienie naszych w top10 (z pominięciem serii drużynowych) wygląda tak:
    Żyła 10 razy (5xT, 3xQ, 2xK)
    Kubacki 8 razy (7xT, 1xQ)
    Zniszczoł 6 razy (5xT, 1xK)
    Stoch 4 razy (2xT, 1xQ, 1xK)
    Wąsek 1 raz (T)
    Kot 1 raz (T)

  • Fan_Gruszki profesor
    @Wojciechowski

    "20 lat panowania Ahonena i 19 lat Nykänena!"

    Czyżby nas czekało 21 lat panowania Krafta?

  • Wojciechowski profesor
    @Farek

    Dziękuję za wychwycenie, literówka. Stanęli na podium razem.

  • Farek doświadczony
    @Introverder

    Kogler i Neuper w Sapporo 1981 mają inne daty- błąd w miesiącach?

  • grindavik stały bywalec
    @Mucha125

    A to w jaki sposób będą ograniczać w Raw Air?

  • Filigranowy_japonczyk doświadczony
    @piotr77

    Do tej klasyfikacji liczą się tylko skoki z konkursów indywidualnych a co do Zajca to po skoku dostał dsq więc jego próba się nie liczy

  • King profesor

    Kraft to jest maszyna, której nikt nie zatrzyma. Nie ma absolutnie żadnej możliwości, że jego licznik w tym sezonie zatrzyma się na 37 wygranych. 40 w tym sezonie zrobi ot tak bez problemu. A potem na horyzoncie już tylko Nykaenen i Gregor. Fina wyprzedzi w przyszłym sezonie.

  • piotr77 bywalec
    @Wojciechowski

    Przecież najkrótszy skok w tym roku oddał Zajc w Wiśle a najdłuższy Wellinger również Wisła

  • Introverder profesor
    @Wojciechowski

    "REKORDZIŚCI POD WZGLĘDEM LICZBY MIEJSC NA PODIUM PŚ
    ....1 ... Groyer Alfred ...... 1979-12-27 ... Cortina d'Ampezzo (n)
    ....1 ... Innauer Toni ....... 1979-12-27 ... Cortina d'Ampezzo (n)
    ....1 ... Neuper Hubert ... 1979-12-27 ... Cortina d'Ampezzo (n)
    ....2 ... Groyer Alfred ...... 1979-12-30 ... Oberstdorf (d)
    ....2 ... Neuper Hubert ... 1979-12-30 ... Oberstdorf (d)
    ....3 ... Neuper Hubert ... 1980-01-01 ... Garmisch-Partenkirchen (d)
    ...
    ..16 ... Neuper Hubert ... 1981-01-21 ... St. Moritz (n)
    ..16 ... Kogler Armin ...... 1981-01-25 ... Engelberg (d)
    ..17 ... Kogler Armin ...... 1981-02-14 ... Sapporo (d)
    ..17 ... Neuper Hubert ... 1981-01-14 ... Sapporo (d)
    ..18 ... Kogler Armin ...... 1981-02-15 ... Sapporo (d)
    ...
    ..37 ... Kogler Armin ...... 1983-03-13 ... Oslo (d)
    ..37 ... Nykänen Matti --. 1985-03-03 ... Lahti (d)
    ..38 ... Nykänen Matti --. 1985-03-23 ... Szczyrbskie Jezioro (n)
    ...
    ..76 ... Nykänen Matti --. 1989-12-09 ... Lake Placid (d)
    ..76 ... Ahonen Janne --. 2004-12-05 ... Trondheim (d)
    ..77 ... Ahonen Janne --. 2004-12-11 ... Harrachov (d)
    ...
    108 ... Ahonen Janne --. 2010-01-06 ... Bischofshofen (d)
    108 ... Kraft Stefan ........ 2024-01-14 ... Wisła (d)
    109 ... Kraft Stefan ........ 2024-01-21 ... Zakopane (d)

    20 lat panowania Ahonena i 19 lat Nykänena!" - Finowie górą! Przynajmniej kiedyś..

  • dervish profesor

    I jeszcze wróce do wczorajszego znakomitego/dobrego występu Olka.
    Ktoś już o tym pisał (Pavel?) i ja się z nim zgadzam. Ten drugi skok nie był schrzaniony. Olka nie zjadła presja. To był jego dobry skok. Moze nie nadzwyczajnie dobry ale dobry. Olek zajął w drugiej serii 22 miejsce. Wydaje sie ze realne jego mozliwosci na chwile obecna przy dobrym skakaniu to miejsca 20-15 a w porywach może ciut wyższe.
    Wynik z pierwszej serii nie był miarodajny bo zakłóciła go wysoka belka która przy dodatkowo korzystnym losowaniu wiatru dawala spory bonus tym co zwykle dosyć mocno odstaja od czołówki. Majac taki zapas prędkości na progu można zniwelować wiele błędów. Skoczek leci jak pocisk i jedynym jego zmartwieniem jest żeby bezpiecznie wylądować. :).
    Im mniejsza prędkość na progu tym trudnij w przypadku popełnienia jakiegoś błędu zapanować nad skokiem. Każdy błąd zmniejsza prędkość. Jeżeli nie masz zapasu prędkości to predkośc w wyniku błędu spada poniżej prędkości przelotowej a wraz z nią spada skoczek, prawie jak kamień.
    Głowy nie dam ale jest duże prawdopodobieństwo, że Maciej Kot również swoje pierwsze punkty zawdzięcza belce ustawionej w lesie. W locie to on problemów nigdy nie miał. Jak już udało mu się do fazy lotu przenieść przez błędy jakie popełnia na progu wystarczająco dużą prędkość to i wynik uzyskał jak na siebie bardzo dobry.

  • dervish profesor

    Wąsek i Zniszczoł praktycznie od początku sezonu biorąc pod uwagę przedsezonowe oczekiwania prezentowali sie lepiej niż nasze trio.
    Nie punktowali ale widać było, że ich skoki (zwłaszcza Zniszczoła) to nie była jakaś techniczna tragedia. Pamiętam, że gdy po Skandynawii zesłano Olka do PK to byłem mocno zdziwiony czemu dałem upust na forum. Uważałem, ze Olek jest na dobrej drodze i brakuje mu niewiele, może łutu szczęścia by zacząć punktować. To nie była taka huśtawa i taki zjazd z formą jak w przypadku naszych Mistrzów.

    Wydawało się, że TT totalnie schrzanił przygotowania do zimy. Do dziś nie wiadomo co dokładnie poszło nie tak. Jest kilka wariantów wytłumaczenia tego co się stało. Najtrudniejszy do wytłumaczenia będzie rozjazd pomiędzy ocenami sezonu w wykonaniu Pawła i Olka którzy albo robią życiówki albo do nich dążą (na koniec sezonu okaże sie czy skutecznie) a tym czego w tym sezonie dokonują nasi Mistrzowie bo w ich wykonaniu obecny sezon to katastrofa. Z naszej Trójcy patrząc na wyniki względem oczekiwań i regularność na mnie najlepsze wrażenie sprawia Kamil.
    Dziś TT zbiera pochwały za duet ZW i gromy za tercet SKŻ. No i jak tu tłumaczyć wszystko słabym przygotowaniem technologicznym czy też złą metodą przygotowań do sezonu?
    Dwóm wszystko lub prawie wszystko podpasowało i forma pojawiła się tak jak planowano mniej więcej na TCS - u Zniszczoła sezon w zasadzie analogiczny do poprzedniego gdzie na początku tez błąkał się bez punktów ale w okolicy top 30, a zaczął regularnie kosić punkty dosłownie z tydzień czy dwa później niż w obecnym sezonie. Trzem nie podpasowało nic. Czyżby zdolność adaptacji do nowych metod szkoleniowych była aż tak różna w przypadku tych dwóch grup?

    W zeszłym sezonie wszystko spasowało się idealnie. Były wyniki i były sukcesy. To był sezon marzenie dla wszystkich za wyjątkiem Kamila który jako jedyny nie zrobił wtedy oczekiwanego postępu. Tak dobrego sezonu jak ten poprzedni nikt sie wówczas nie spodziewał nawet w najśmielszych marzeniach.

  • papa_s weteran
    Jeśli jesteśmy przy temacie sponsorów

    Może niektórzy reklamodawcy Portalu udostępnili by maści na wszelaki boleści dla naszych skoczków. Może to pomoże w lepszym skakaniu...

  • Mucha125 profesor
    @Fan_ekipy_pod_narty

    Raw air początkowa miał dobrą idea. Klimatyczna oprawa. Wszystko brane do rankingu. Teraz zrobili takie zmiany że nie wiem czy nadal można to nazwac RAW AIR czy zupełnie inny gorszy turniej. Ograniczanie liczby zawodników to największy błąd tego turnieju. Szczególnie na mamucie przez co ogranicza jeszcze bardziej liczbę osób co będzie potrafiło latać.

  • Roman223 początkujący

    Młodych niech trenuje Thurn, a starym dać indywidualnego. I tutaj ze mną na pewno wielu się zgodzi, że najlepszy byłby Kruczek

  • Adam90 profesor

    Stoch uparty, trzyma się drugiej 10.

  • Avengers123456msciciel weteran
    @dervish

    Ja patrzyłem, ale nie wiedziałem, że ktoś bierze to na poważnie i bierze z tego przykład, co jeszcze ludzie nie wymyślą.

  • Pavel profesor

    W A-kadrze ewidentnie widać, że młodsi odbili się od dna, Stoch ustabilizował się na przeciętnym, ale równym poziomie, a Żyła z Kubackim tkwią w miejscu, raz jeden skoczy na drugą dziesiątką, a drugi odpadnie, a kolejnym razem jest odwrotnie. Daje to obraz powolnego wychodzenia z kryzysu i pozwala na pozostawienie trenera na kolejny sezon.

    Gorzej wygląda b-kadra, dwóch zawodników wybrało się na wycieczkę do Japonii, gdzie łącznie uciułali chyba z 8 pkt, grupa krajowa dosyć wyraźnie odstawała od kolegów z A-kadry, Pilch jest tak beznadziejny, że lepiej było zostawić nieobsadzone miejsce na Zakopiec, a co gorsza zawodnicy otwarcie i publicznie krytykują sztab. O ile Thurnbichler daje jakieś nadzieję, że kolejny sezon będzie lepszy, to smutny pan Czech takich nadziei nie daje. Sam popsuł atmosferę w swojej ekipie (nawet zabawne było jak najpierw skrytykował swoich podopiecznych w wywiadzie, a później był strasznie zdziwiony, że oni komunikują się z nim w ten sam sposób), a do tego zawalił przygotowania do sezonu i co gorsza, w przeciwieństwie do TT, nie jest w stanie kryzysu zażegnać. Już Horngacher próbował wdrożyć model "ja tworze plany treningowe, a ekipę prowadzi kto inny" i to okazało się klapą (tu też pomogła nam niesamowita czeska myśl szkoleniowa). Trzeba się zastanowić czy kadra A nie powinna być szersza, a b-kadra iść zupełnie innym trybem przygotowań. Ja osobiście w ogóle postarałbym się o trening indywidualny dla emerytów, a kolejnych 7 zawodników trenowało by pod wodzą Thurnbichlera.

    Reasumując, widać światełko w tunelu, powoli wchodzimy w ostatnią fazę "kruczego kręgu" gdzie jest tak beznadziejnie, że cieszymy się z byle czego, ale na koniec zawsze przychodziła poprawa, co prawda w marcu, ale zawsze. Pozostaje liczyć, że na koniec sezonu Thurnbichler wyciągnie wnioski ze swoich błędów, a smutny pan Czech odejdzie w stronę zachodzącego słońca.

  • MarcinBB redaktor
    @Oreo

    Zasady są opisane w pierwszym felietonie sezonu.
    27.11, podtytuł Ała!

  • MarcinBB redaktor
    @Fan_Gruszki

    Sprawdzałem Twoją czujność.
    10/10.
    Brawo!

  • Wojciechowski profesor
    REKORDZIŚCI POD WZGLĘDEM LICZBY MIEJSC NA PODIUM PŚ

    ....1 ... Groyer Alfred ...... 1979-12-27 ... Cortina d'Ampezzo (n)
    ....1 ... Innauer Toni ....... 1979-12-27 ... Cortina d'Ampezzo (n)
    ....1 ... Neuper Hubert ... 1979-12-27 ... Cortina d'Ampezzo (n)
    ....2 ... Groyer Alfred ...... 1979-12-30 ... Oberstdorf (d)
    ....2 ... Neuper Hubert ... 1979-12-30 ... Oberstdorf (d)
    ....3 ... Neuper Hubert ... 1980-01-01 ... Garmisch-Partenkirchen (d)
    ...
    ..16 ... Neuper Hubert ... 1981-01-21 ... St. Moritz (n)
    ..16 ... Kogler Armin ...... 1981-01-25 ... Engelberg (d)
    ..17 ... Kogler Armin ...... 1981-02-14 ... Sapporo (d)
    ..17 ... Neuper Hubert ... 1981-01-14 ... Sapporo (d)
    ..18 ... Kogler Armin ...... 1981-02-15 ... Sapporo (d)
    ...
    ..37 ... Kogler Armin ...... 1983-03-13 ... Oslo (d)
    ..37 ... Nykänen Matti --. 1985-03-03 ... Lahti (d)
    ..38 ... Nykänen Matti --. 1985-03-23 ... Szczyrbskie Jezioro (n)
    ...
    ..76 ... Nykänen Matti --. 1989-12-09 ... Lake Placid (d)
    ..76 ... Ahonen Janne --. 2004-12-05 ... Trondheim (d)
    ..77 ... Ahonen Janne --. 2004-12-11 ... Harrachov (d)
    ...
    108 ... Ahonen Janne --. 2010-01-06 ... Bischofshofen (d)
    108 ... Kraft Stefan ........ 2024-01-14 ... Wisła (d)
    109 ... Kraft Stefan ........ 2024-01-21 ... Zakopane (d)

    20 lat panowania Ahonena i 19 lat Nykänena!

  • Wojciechowski profesor
    @Wojciechowski

    To, że „nowa Malinka” pozwala na więcej, widać gołym okiem i Ameryki nie odkrywam. Trafiły się nawet trzy skoki za jej rozmiar, podobnie zresztą jak w Zakopanem. Oczywiście konkurs indywidualny w stolicy Tatr to ewidentny rozjazd między lokatami a odległościami. A dalekich prób było na Wielkiej Krokwi całkiem sporo, do czego jednak przyczyniły się bardziej takie, a nie inne, prędkości najazdowe niż kosmiczny poziom zawodów (tak to ujmę). Uwagę zwraca 100% odległości w zakopiańskim finale za punkt K.

  • Wojciechowski profesor
    SKOK ROKU 2024 – klasyfikacja po PolSKIm Turnieju

    Kolejny odcinek kolejnej zabawy w Skok Roku – sumę długości wszystkich oficjalnie zaliczonych prób w konkursach indywidualnych PŚ w 2024 roku.

    Na liście 70 zawodników (w Wiśle i Zakopanem doszło łącznie pięciu). Maksymalnie można było zaliczyć dotąd 10 prób – dokonałego tego ledwie 13 zawodników.

    W polskich konkursach przewagę zdobytą w Bischofshofen powiększył Kobayashi, Hayböck dał się wyprzedzić Wellingerowi, a z pierwszej trójki wypadł Lanišek. W pierwszej „10” Nikaido i Lindvik zastąpili Aignera i Stocha.

    Oto 20 najlepszych i wszyscy Polacy. W nawiasie różnica miejsc w porównaniu z TCS.

    ..1 🇯🇵 Kobayashi R. ..... 1352,5 .. 10
    ..2 🇩🇪 Wellinger ---......... –17,5 .. 10 ... (+1)
    ..3 🇦🇹 Hayböck ---.......... –18,5 .. 10 ... (–1)
    ..4 🇦🇹 Hörl -.................... –22,0 .. 10 ... (+2)
    ..5 🇸🇮 Lanišek ---............ –22,5 .. 10 ... (–2)
    ..6 🇦🇹 Kraft --.................. –24,0 .. 10 ... (+1)
    ..7 🇸🇮 Kos --.................... –39,5 .. 10 ... (+1)
    ..8 🇩🇪 Raimund --........... –57,0 .. 10 ... (+1)
    ..9 🇯🇵 Nikaido ---............ –61,0 .. 10 ... (+2)
    10 🇳🇴 Lindvik --.............. –71,0 .. 10 ... (+4)
    11 🇩🇪 Geiger .................. –80,0 .. 10 ... (+4)
    12 🇵🇱 ZNISZCZOŁ ---...... –86,0 .. 10 ... (+3)
    13 🇵🇱 ŻYŁA --.................. –89,5 .. 10 ... (+4)
    14 🇦🇹 Fettner --............ –172,0 .... 9 ... (+5)
    15 🇸🇮 Prevc P. ---.......... –179,0 .... 9 ... (+5)
    16 🇩🇪 Paschke ............. –181,5 .... 9 ... (+5)
    17 🇦🇹 Aigner ................ –193,5 .... 9 ... (–10)
    18 🇵🇱 STOCH ............... –197,5 .... 9 ... (–8)
    19 🇳🇴 Forfang ---.......... –209,5 .... 9 ... (+5)
    20 🇨🇭 Deschwanden ... –235,0 .... 9 ... (+6)
    .....
    26 🇵🇱 WĄSEK --............ –358,0 .... 8 ... (+4)
    28 🇵🇱 KUBACKI -.......... –461,5 .... 7 ... (+5)
    41 🇵🇱 KOT --................. –853,5 .... 4 ... (+9)
    55 🇵🇱 MURAŃKA -...... –1111,5 .... 2 ... (n)
    61 🇵🇱 STĘKAŁA -........ –1226,0 .... 1 ... (n)

    Najdłuższy skok: 142,5 m – Embacher, Zakopane
    Najkrótszy skok: 93,5 m – Wasiljew, Innsbruck i Marusiak, Bischofshofen

  • pogromca januszy weteran
    Zestawienie wg dorobku punktowego zawodników, którzy nigdy nie wygrali konkursu indywidualnego

    Od 1000 wzwyż, punktacja dla wszystkich taka jak od sezonu 93/94. DUŻYMI LITERAMI zaznaczyłem tych co nadal skaczą.

    1. FETTNER 4231 (2001-2024) (1-4) +68
    2. Neumayer 3658 (2001-2016) (1-2)
    3. Wasiljew 3214 (1999-2019) (3-6)
    4. Ottesen 3211 (1991-2001) (3-6)
    5. Ingebrigtsen 2795 (1993-2006) (1-4)
    6. TAKEUCHI 2536 (2006-2023) (2-2)
    7. Spaeth 1902 (2001-2010) (1-3)
    8. Velta 1803 (2010-2015) (2-4)
    9. Stensrud 1701 (1996-2008) (0-0)
    10. Jaekle 1699 (1993-2001) (1-0)
    11. ASCHENWALD 1606 (2016-2023) (1-1)
    12. DESCHWANDEN 1568 (2012-2024) (1-0) +9
    13. Wank 1543 (2007-2018) (1-1)
    Freiholz 1543 (1990-2003) (1-0)
    15. Korniłow 1524 (2003-2021) (0-0)
    16. Lindstroem 1481 (2000-2009) (2-3)
    17. SCHMID 1474 (2017-2024) (0-1)
    18. Nishikata 1457 (1987-1999) (3-1)
    19. TSCHOFENIG 1364 (2021-2024) (0-3)
    20. Chedal 1357 (2000-2011) (0-1)
    21. Herr 1179 (1994-2006) (1-1)
    22. PEIER 1175 (2014-2024) (1-0) +5
    23. J. Hautamaeki 1139 (1996-2008) (0-1)
    24. Hula 1134 (2006-2022) (0-0)
    25. Suchacek 1121 (1994-2000) (1-1)
    26. Prost 1118 (1991-1996) (0-0)
    27. Sevoie 1096 (2006-2017) (0-0)
    28. Yoshioka 1061 (1995-2011) (0-1)
    29. KOS 1013 (2021-2024) (0-1) +79

    Witamy w zestawieniu Lovro Kosa - choć sądzę, że nie zagrzeje tu miejsca zbyt długo. Ponadto dołączyłem dwóch skoczków, których wcześniej pominąłem - E. Chedal i A. Herr. Możliwe że jeszcze jakiś mi umknął, będę starał się uzupełniać braki w miarę możliwości.

  • Asdero stały bywalec
    @cuba libre

    W tych klasyfikacjach wszystko to przypadek :)

  • Oreo profesor

    Plastikowa kulka - jak się zdobywa tu punkty? :V

  • Farek doświadczony

    Felieton niby z tych krótszych i mniej śmiesznych, za to dosyć celny. Wczoraj po drugim skoku Zniszczoła najpierw przyszło gigantyczne rozczarowanie, ale potem naszła mnie prawie identyczna refleksja co autora- miło móc się chociaż pierwszy raz od Klingenthal porządnie rozczarować, bo to oznacza że coś rusza się w tym maraźmie

    Zniszczoł wreszcie robi to, czego należało oczekiwać od jego generacji- przejmuje rolę lidera kadry (chwilowo tylko kryzysowego). Chociaż głowa jeszcze nie nadąża za formą i w żadnym z polskich konkursów nie oddał 2 równych skoków to chyba jest już najmocniejszy z naszych

    Nasze kadry powinny po tym sezonie zmienić się w jeden wielki plac budowy, a jedynym zawodnikiem ,,na teraz" oprócz Zniszczoła jest Wąsek. Liczę że utrzyma co najmniej poziom przełomu 2 i 3 dziesiątki do końca sezonu

  • Fan_ekipy_pod_narty weteran
    @Takanashi63

    W sumie tak samo Raw Air w ogóle ostatnio te turnieje w skokach cierpią...

  • cuba libre bywalec
    @Asdero

    Czy to przypadek, że Niemcy w czołówce?

  • Asdero stały bywalec
    Klasyfikacje największych szczęśliwców i pechowców wiatrowych - sezon 2023/24

    Klasyfikacje pokazują o ile mniej lub więcej punktów za wiatr otrzymał dany zawodnik w porównaniu do średnich punktów za wiatr przyznanych w seriach konkursowych, w których dany zawodnik został sklasyfikowany. Zawodnicy z lepszymi warunkami od średnich klasyfikowani są jako szczęśliwcy, a z gorszymi jako pechowcy.

    W Zakopanem mocno loteryjna sobota i dość sprawiedliwa niedziela, ale to co najbardziej zwróciło moją uwagę pod względem wiatrowym, to niedzielna seria próbna. Była ona sprawiedliwsza od wszystkich rozegranych dotychczas w tym sezonie serii konkursowych, a to wszystko przy wietrze wiejącym średnio z prędkością 1,34 m/s! Pod tym względem to prawdziwy ewenement, bo tak małe rozbieżności w bonifikatach notuje się zazwyczaj praktycznie tylko, gdy wiatr oscyluje w okolicach 0.

    TOP10 szczęśliwców PŚ w Zakopanem:
    1. 🇨🇿 KOUDELKA Roman -17,9
    2. 🇨🇭 IMHOF Remo -17
    3. 🇮🇹 BRESADOLA Giovanni -14,7
    4. 🇨🇿 HOLUB Benedikt -12,5
    5. 🇷🇴 CACINA Daniel Andrei -11,6
    6. 🇫🇮 VALTO Kasperi -11
    7. 🇺🇸 FRANTZ Tate -10,7
    8. 🇵🇱 WĄSEK Paweł -9,7
    9. 🇵🇱 ZNISZCZOŁ Aleksander -8,9
    10. 🇺🇸 BELSHAW Erik -8,5

    TOP10 pechowców PŚ w Zakopanem:
    1. 🇰🇿 DEVYATKIN Nikita +14,6
    2. 🇫🇮 KYTOSAHO Niko +13
    3. 🇸🇮 KOS Lovro +12,3
    4. 🇯🇵 KOBAYASHI Junshiro +10,5
    5. 🇵🇱 STOCH Kamil +10,3
    6. 🇩🇪 GEIGER Karl +10,2
    7. 🇸🇮 PREVC Peter +9,8
    8. 🇯🇵 KOBAYASHI Ryoyu +9,6
    9. 🇨🇿 RYDL Radek +9,4
    10. 🇳🇴 GRANERUD Halvor Egner +9

    Czołówka klasyfikacji generalnej szczęśliwców:
    1. 🇩🇪 PASCHKE Pius -68,9
    2. 🇳🇴 FORFANG Johann Andre -42,4
    3. 🇩🇪 RAIMUND Philipp -37,1
    4. 🇩🇪 WELLINGER Andreas -32,9
    5. 🇩🇪 LEHYE Stephnan -30,2
    6. 🇹🇷 IPCIOGLU Fatih Arda -21,5
    7. 🇳🇴 VILLUMSTAD Fredrik -20,2
    8. 🇨🇿 KOUDELKA Roman -16,5
    9. 🇺🇸 FRANTZ Tate -16,1
    10. 🇦🇹 HAYBOECK Michael -15,7

    Czołówka klasyfikacji generalnej pechowców:
    1. 🇳🇴 TANDE Daniel Andre +37
    2. 🇨🇭 DESCHWANDEN Gregor +33,5
    3. 🇵🇱 KOT Maciej +25,2
    4. 🇳🇴 GRANERUD Halvor Egner +24,3
    5. 🇵🇱 KUBACKI Dawid +20,9
    6. 🇦🇹 KRAFT Stefan +19,5
    7. 🇺🇦 KALINICHENKO Vitaliy +15,9
    8. 🇯🇵 TAKEUCHI Taku +15,8
    9. 🇦🇹 FETTNER Manuel +15,6
    10. 🇰🇿 DEVYATKIN Nikita +14,6

  • Takanashi63 bywalec
    Wielki turniej

    Potężny turniej, który próbowano wprowadzić już od wielu lat. Najpierw gdzieś tam kombinowano z Czechami. Potem zaczęli myśleć o Szczyrku i nadszedł w końcu ten wielki moment, że pozwolono nam coś zorganizować. Wielka kampania w skokowych programach, że nadchodzi PolSKI Tour! Wielka impreza. Tak wielka, że nawet Niemcy kręcili nosami widząc cenę biletów w złotówkach. I co z tego wyszło? No właśnie... Oglądało się te konkursy jeden za drugim i szczerze.... póki nie wspominali, że ten turniej właśnie się odbywa, to człowiek zapominał, że on w ogóle istnieje. Zawody odbywały się jak normalne zawody. Poza pokazywaniem klasyfikacji nie było nic praktycznie, co by dotyczyło odrębnego turnieju. Żadnych koszulek lidera, imiennych, nawet banerów reklamowych z nazwą turniejów nie było praktycznie w zasięgu wzroku. Normalny puchar świat, tylko gdzieś tam w tle była dodatkowa klasyfikacja. Mała robota dla statystyków z tak dużą nagrodą dla całego teamu, że niektórzy zawodnicy to indywidualnie osiągali podobne kwoty w tym czasie. Jedyne co było ok to format tych zawodów, który był odmienny, jednak poza tym nie było nic, co mogłoby przyciągnąć, albo chociaż poinformować, że te zawody istnieją. Już Willingen 5 i Planica 7 będące mniejszymi turniejami miały lepszą organizację. Nie dziwię się, że Sandro nie planował jego konkretnej kontynuacji. Sporo zamieszania w kalendarzu, a praktycznie rywalizacja żadna tak naprawdę. Hymn dla zwycięzcy i dodatkowe podium w cenie 50000 euro. Dobry biznes...

  • dervish profesor

    Ulica Sezamkowa?
    Obiło mi się o uszy. Tytuł oczywiście znajomy, dosyć często go spotykam ale przyznam szczerze nigdy tego nie oglądałem. Jedyne co wiem o tym "stworze/utworze" to, że jest to jakiś program dla dzieci. Nic więcej. Żadnej postaci, żadnego logo ani nawet obrazu z tym nie kojarzę. ;)
    Z ciekawości chyba wrzucę hasło do szukajki to przynajmniej obrazki jakieś pooglądam bo widzę, ze nie wiedzieć nic ani nie kojarzyć Ulicy Sezamkowej to jak by być na Ziemi gościem z innej planety. :D

    P.S.
    Zajrzałem do Googlea i co widzę? Czyżby ta Ulica Sezamkowa to jest to samo co Muppet Show? Mupett Show to kilka razy zdarzyło mi się obejrzeć. Nawet kojarzę zieloną żabę o nazwie Kermitt i dwóch takich łysawych gości z loży. :)
    Nie żebym przepadał za mapettami bo zdaje się nigdy całego odcinka nie ścierpiałem ale kilka fragmentów z jakimiś ciekawszymi gośćmi to w młodości się obejrzało. :)

  • Fan_Gruszki profesor

    Ja wiem, że Andreas "Adaś Miauczyński" Wellinger jest znany z drugich miejsc, ale w tabeli "Czołówka PolSKIego Turnieju" ma punkty za 2 drugie miejsca (160), a powinien mieć za drugie i za trzecie (140) :)

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl