Polski Związek Narciarski i Politechnika Krakowska – przez wspólne innowacje po medale
- 2024-03-05 19:25
Polski Związek Narciarski i Politechnika Krakowska rozpoczynają współpracę naukowo-techniczną. List intencyjny o wspólnym prowadzeniu badań w obszarze innowacyjnych rozwiązań dla sportów zimowych podpisali 5. marca 2024 r. w Krakowie Adam Małysz, prezes Polskiego Związku Narciarskiego i Jan Winkiel, sekretarz PZN oraz prorektor Politechniki Krakowskiej dr hab. inż. arch. Tomasz Kapecki, prof. PK.
Współpraca PZN i uczelni służyć będzie wsparciu szkolenia seniorskich i młodzieżowych reprezentacji Polski, na początek kadr skoczków narciarskich. Bazą do wspólnych działań będzie m.in. infrastruktura nowo otwartego Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej Politechniki Krakowskiej z unikatowymi narzędziami do badań z zakresu inżynierii wiatrowej. Wiatr i związane z nim wyzwania – to jedno z kilku wspólnych zainteresowań badawczych naukowców Politechniki Krakowskiej i specjalistów ze sztabów trenerskich Polskiego Związku Narciarskiego.
– Od kilkudziesięciu lat nasi naukowcy, pod kierunkiem prof. Andrzeja Flagi, twórcy polskiej szkoły inżynierii wiatrowej i aerodynamiki budowli, badają charakterystykę wiatru. Z jednej strony jego potencjalnie destrukcyjną siłę, którą – dla bezpieczeństwa ludzi i budowli - inżynierowie muszą okiełznać. Z drugiej strony ogromny potencjał tego żywiołu jako czystego źródła energii. Cieszymy się, że teraz - wiedzą i kompetencjami zespołu badawczego Laboratorium Inżynierii Wiatrowej oraz ogromnym potencjałem nowego Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej - Politechnika Krakowska wesprze polskich sportowców. Mamy nadzieję, że przyczynimy się tak do ich medalowych sukcesów, może nawet olimpijskiego formatu – mówi prof. Tomasz Kapecki, prorektor Politechniki Krakowskiej.
Adam Małysz, prezes Polskiego Związku Narciarskiego, podkreśla, że bez naukowego wsparcia nie da się w dzisiejszym sporcie wyczynowym osiągać sukcesów na światowym poziomie.
– W sportach zimowych obserwujemy technologiczny wyścig zbrojeń od wielu lat. W przypadku potęg – takich jak Niemcy czy Austria - na sukcesy pracują nie tylko sztaby trenerskie i zawodnicy, ale wręcz całe instytuty badawcze naukowców, wspierane z budżetów państw. W Polsce taki system dopiero stwarzamy, przekonujemy do niego. W ramach Polskiego Związku Narciarskiego powołaliśmy w ubiegłym roku Centrum Innowacji, za jego pośrednictwem budujemy sieć współpracy m.in. z uczelniami, Ministerstwem Sportu i instytutami badawczymi. Politechnika Krakowska wnosi do niej unikatowe doświadczenia swoich naukowców i niesamowite narzędzia badawcze. Pól do wspólnego zgłębiania mamy naprawdę wiele, nie tylko w skokach narciarskich, ale też narciarstwie i snowboardzie – mówi Adam Małysz, prezes PZN.
W zasobach Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej Politechniki są m.in. tunele aerodynamiczne o zróżnicowanych przestrzeniach pomiarowych i możliwościach badawczych, pracownie laboratoryjne materiałów i procesów fizycznych oraz pracownie rozwiązań prototypowych. Potencjał badawczy laboratorium i kompetencje związanego z nim zespołu naukowców pozwolą m.in. modelować i analizować rzeczywiste wyzwania, które w sportach zimowych stawia przed zawodnikami korzystne i niekorzystne działanie warunków atmosferycznych czy innych zjawisk, dobrze już poznanych w naukach inżynieryjnych.
– Doświadczenia z nich można z powodzeniem przenieść na świat sportu – podkreśla prof. Andrzej Flaga z Laboratorium Inżynierii Wiatrowej PK.
Zakres wspólnych prac badawczych Politechniki PZN będzie szeroki. W przypadku skoków narciarskich badania obejmą m.in. kolejne fazy skoku narciarskiego - od startu, przez odbicie z progu skoczni, lot z obciążeniami, lądowanie. Dr inż. arch. Łukasz Flaga, członek zespołu badawczego Laboratorium Inżynierii Wiatrowej PK zdradza:
– Planujemy m.in.: poddawanie sportowców obciążeniom wynikającym z napływającego powietrza w różnym zakresie prędkości; analizowanie warunków opływu powietrza wokół sylwetek narciarzy i skoczków; przeprowadzenie pomiarów kluczowych parametrów związanych z odbiciem (tzw. symetria odbicia); rejestrację sylwetki w zmieniających się warunkach; testowanie i dobór geometrii odzieży oraz elementów sprzętu m.in. nart, butów, kombinezonów, kasków, gogli , także analizy smarów stosowanych w różnych warunkach pogodowych – wylicza naukowiec Politechniki.
Politechnika i PZN pracują już nad pierwszym wspólnym projektem naukowym, w ramach którego planują stworzyć stanowiska do badania wybicia z progu skoczni oraz do badań oporu aerodynamicznego pozycji sportowca. Naukowcy PK opracują w jego ramach metodykę pomiarów, zaprojektują eksperymentalne stanowisko do badań, które symulować będzie rzeczywiste warunki panujące w naturze, przeprowadzą jego kalibrację oraz automatyzację procesów szkoleniowych. Wyniki badań, testów, treningów i analiz prowadzonych w laboratoriach Politechniki, umożliwią trenerom i zawodnikom doskonalenie umiejętności technicznych w najbardziej szczegółowych zakresach, pozwolą również testować i wprowadzać innowacje do treningu zawodników i sprzętu, z którego korzystają. To niewątpliwe przełoży się na lepsze przygotowanie zawodników do udziału w zawodach i pomoże osiągać powtarzalne, wysokie wyniki sportowe.
Ze strony PZN współpracę z Politechniką koordynuje jego nowy dział - Centrum Innowacji, powołane jesienią ubiegłego roku, z inicjatywy prezesa Adama Małysza i sekretarza generalnego PZN Jana Winkla.
– W pierwszym etapie działalności Centrum Innowacji PZN skupiło się na zdiagnozowaniu najbardziej naglących potrzeb trenerów. Dla wsparcia polskich kadr w sportach zimowych, zdecydowaliśmy się zaczerpnąć w pierwszej kolejności z ogromnego potencjału polskich uczelni i polskich naukowców. Już wstępne rozmowy z naukowcami Politechniki Krakowskiej wskazały na bardzo wiele technologicznych możliwości wsparcia polskiego narciarstwa. Rozpoczęliśmy przygotowywania do pierwszego projektu dedykowanego kadrze skoczków narciarskich, następne projekty będą dotyczyły kolejnych dyscyplin zimowych PZN. Badania, wspierające prace trenerów kadr narodowych i zawodników, tak są planowane, aby służyły także młodym sporowcom, m.in. trenującym i uczącym się w szkołach mistrzostwa sportowego. To także z myślą o ich rozwoju PZN poszukuje innowacji w procesie szkoleniowym – mówi Adam Chrapusta, kierownik Centrum Innowacji PZN.
Partnerstwo z Polskim Związkiem Narciarskim stawia przed naukowcami Politechniki i nowym Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej niestandardowe wyzwania. Główne przeznaczenie otwartego przed miesiącem centrum badawczego to prowadzenie badań z zakresu inżynierii wiatrowej, inżynierii śniegowej i inżynierii środowiska, dotyczących m.in. analiz wpływów środowiskowych i klimatycznych (takich jak gwałtowny wiatr, nawalne deszcze czy obfity śnieg) na konstrukcje, budynki i ludzi oraz przewietrzania miast, transportu zanieczyszczeń, dynamicznego oddziaływania na smog. Można tu testować innowacyjne rozwiązania dla energetyki wiatrowej, rynku materiałów i produktów budowalnych. Ale nowe centrum jest też gotowe do podejmowania niestandardowych wyzwań inżynierskich, np. tych związanych z potrzebami profesjonalnych sportowców czy służb ratowniczych, może im służyć do badań, szkoleń i treningów w zmiennych warunkach pogodowych. W przeszłości ze wsparcia politechnicznych specjalistów od wiatru korzystali m.in. narciarz ekstremalny Jędrzej Dobrowolski i snowboardzista Michał Pawlikowski.
✍️ We wtorkowy poranek miało miejsce podpisanie listu intencyjnego pomiędzy Politechniką Krakowską i Polskim Związkiem Narciarskim o wspólnym prowadzeniu badań w obszarze innowacyjnych rozwiązań dla sportów zimowych.
— Polski Związek Narciarski (@pzn_pl) March 5, 2024
🔊 - W sportach zimowych obserwujemy technologiczny wyścig… pic.twitter.com/3b3d1V9oNl
-
Arturion profesor
@Avengers123456msciciel
Nie przesadzaj. Jak to wdrożą i będzie dobrze działać, to tak. Na razie zaczynają współpracę dopiero...
Oby "zażarło"! -
Arturion profesor
@Franciszek
W zasadzie wierzę, że człowiek może trochę zmienić swoje poglądy pod wpływem przeczytanych lektur... Zobaczymy. :-)
-
Avengers123456msciciel weteran
To jest najlepszy artykuł jaki mógł się przytrafić, do lepszych wyników, ten artykuł przebija wszystkie artykuły na tej stronie.
-
Franciszek doświadczony
@Arturion
Niekoniecznie mozliwe ze jak przeczytam to juz bzdur pisał nie będę
-
Arturion profesor
@Avengers123456msciciel
I czepiać się będą, zwłaszcza ci, którzy nie czytają.
Ten, zwany @Franciszek, zwłaszcza, bo ma misję (wyplenić idee postępowe z PZN). ;-)
@Franciszek - będziesz, bo tak masz. ;-) -
Franciszek doświadczony
@Avengers123456msciciel
fakt nie przeczytałem tego artykułu a jak go przeczytam to nie będę pisał bzdur?
-
Avengers123456msciciel weteran
Franciszek tego nie przeczytał i dalej pisze bzdury.
-
Avengers123456msciciel weteran
Widzę, że jest tu mało komentarzy, a potem się skoczków czepiają.
-
Arturion profesor
Mam nadzieję, że Jiroutek pozostanie w sztabie trenerskim po tym sezonie. Wyników może i nie ma, ale diagnozę miał dobrą od razu. Kto tego nie rozumie, że mamy na zapleczu od lat źle trenowanych zawodników, ten jest fantastą i niewiele więcej.
-
Pavel profesor
@King
Hula miał talent na plasowanie się w top 25 generalki co wyszło mu tylko blisko 30, to tyle w kwestii dobrego prowadzenia. I nie miało wpływu na wybuch formy Huli to, że odpadł w pierwszej serii w poprzednich 10 sezonach.
-
King profesor
@Pavel
No problem istnieje o czym sam wspominałem, ale odnoszę wrażenie, że nie przeczytałeś do końca mojego pierwszego wpisu.
Kiedyś jeśli też był problem to z pewnością na mniejszą skalę. Choć z drugiej strony Małysz też miał swoje problemy i odpalił ponownie dopiero w wieku 23 lat. W każdym razie te problemy mogą wynikać z być może niewystarczającej wiedzy naszych trenerów odnośnie prowadzenia zawodników w wieku powiedzmy 19-20+ na co też pewnie miało wpływ zaniechanie tej jakiejś edukacji trenerów o czym wspominał kiedyś TT.
I nadal nie odpowiedziałeś na moje pytanie czy Hula miał talent na miarę Stocha :) -
Pavel profesor
@King
Według mnie w Polsce jest olbrzymi problem z przejściem z wieku juniora w wiek seniora i 99% tuła się po PK licząc, że może przypadkiem po 10 latach takiej egzystencji trafia na kolcza, który ich poskłada. Nie ma to nic wspólnego z "w miarę dobrym prowadzeniem". Hula, Kubacki, Żyła i Kot mieli farta, że trafił się Horngacher i przyniósł do Polski technologie i know how.
-
-
StochIO2014 bywalec
No właśnie, taka współpraca powinna już być od dawna, ale cieszmy się że w końcu jest.
-
sorantor250 profesor
dobra decyzja. w tym sporcie detale decydują.
-
atomek81 stały bywalec
@Arturion
Był wywiad z Dolezalem w okolicach TCS chyba, gdzie on mówił, że jak przyszedł do Niemiec to się okazało, że tam taka współpraca jest, a u nas nigdy nie było.
Dobra informacja, choć decyzja spóźniona o wiele, wiele lat. -
Kolos profesor
@Pavel
W sumie Stoch też uchodził przez ileś tam lat za marnowanego, bo przecież regularnie w PŚ skakał od 2005 roku, a pierwsza wygrana to dopiero 2011 rok. Ale jak na polskie warunki to i tak młodo zaczął wygrywać (24 lata).
-
Pavel profesor
@King
Nie no niesamowicie prowadzili Hulę, że na sensownym poziomie skakał przez 2 sezony, a jakiekolwiek warte uwagi wyniki osiągnął koło 30-tki. Z resztą podobną sytuację mamy obecnie z Zniszczołem, a i Kubacki z Żyłą sporo lat zmarnowali.
Jedyny zawodnik, który zaliczył harmonijny rozwój od juniora do seniora i medali IO to Stoch ;)
Z resztą w tej współpracy bardziej chodzi o rozwój technologiczny niż sportowy. -
Arturion profesor
Myślałem do tej pory, że taka współpraca jest od lat...
Może z AGH, może z inna politechniką, może z uniwersytetem, ale sądziłem, że jest. -
PauloXaver doświadczony
Wszystko to brzmi ciekawie, ale w skokach jest inaczej niż w życiu. Kto będzie miał pod wiatr, ten odleci.
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
- Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
- Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
- Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
- Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
- Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
- Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
- Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
- Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
- Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
- Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
- Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
- W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
- W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).
Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu
Zaloguj się