"Myślałem, że to niemożliwe" - rozmowa z Danielem Huberem

  • 2024-04-06 11:35

Dwie kontuzje, dwie operacje, dwie długie rehabilitacje, dwa lata oczekiwania na kolejną wygraną… a finalnie aż dwa zwycięstwa na koniec sezonu. Miniona zima była pełną wrażeń dla powracającego po kontuzji Daniela Hubera. 31-letni Austriak przyznał, że tak udane zakończenie sezonu przerosło jego oczekiwania. – Ostatnie tygodnie były najlepszymi w mojej karierze – mówi w rozmowie z naszym portalem.

Kinga Marchela, Skijumping.pl: Minęły już prawie dwa tygodnie od finału sezonu, więc emocje zdążyły trochę opaść. Patrząc na te wszystkie wydarzenia już z pewnego dystansu, jaki był to dla Ciebie sezon?

Daniel Huber: Szalony. Wiedziałem, że będzie on dla mnie nieco inny, bo wracałem po kontuzjach i rehabilitacji. Moim jedynym celem było spokojnie i bez presji wejść z powrotem w ten tryb i znaleźć sposób na powrót do Pucharu Świata. Tylko tyle założyłem sobie przed rozpoczęciem sezonu, a to, co się wydarzyło, przerosło moje oczekiwania. Olbrzymią radość sprawiły mi już same podia w Pucharze Kontynentalnym i możliwość startu w Pucharze Świata. Byłem z tego powodu przeszczęśliwy i myślałem, że pojadę jeszcze tylko na kilka konkursów i zakończę zimę przyzwoitymi skokami. A w Oberstdorfie i podczas Raw Air wszystko zaczęło się pięknie układać i zakończyłem ten sezon w najlepszy możliwy sposób. Jestem przeszczęśliwy.

Żałowałeś, że sezon kończy się na Planicy, właśnie wtedy, gdy zaczynałeś się rozkręcać?

Jeśli patrzymy pod kątem wyników, to tak. Dla mnie ten sezon mógłby jeszcze trwać. Ale będąc szczerym, to była trudna zima, pełna wzlotów i upadków. Miałem dużo ambicji jeszcze przed moimi kontuzjami, więc po powrocie towarzyszyło mi wiele różnych emocji. Mimo tych dobrych skoków w ostatnich tygodniach czułem, że to odpowiedni moment na koniec sezonu.

Spodziewałeś się, że wrócisz do czołówki tak szybko? Czy był taki konkretny, przełomowy moment w sezonie, w którym poczułeś, że Twoje skoki są na tyle dobre, by walczyć o miejsca na podium?

Już podczas niektórych treningów czułem, że zaczynam oddawać naprawdę dobre skoki. Ale nie mogłem osiągnąć tego w konkursach i każda zmiana skoczni wytrącała mnie z równowagi. Było tak, że miałem jedną udaną sesję treningową, a kolejne trzy czy cztery były tragiczne. Ale czułem, że kiedy już oddaję dobre skoki, to są one naprawdę na wysokim poziomie. I w końcu udało mi się to przenieść do Pucharu Kontynentalnego. Później, podczas Pucharu Świata w Oberstdorfie, dzięki konkursom zakończonym w czołowej dziesiątce, nabrałem nieco pewności siebie, ale też i cierpliwości. Te wyniki już przerosły moje oczekiwania względem tego sezonu i to sprawiło, że zdjąłem z siebie część presji. A podczas startów w Oslo poczułem, że nareszcie jestem w takiej dyspozycji, by oddawać moje najlepsze skoki. Wiedziałem, że kiedy to zrobię, mogę być nawet numerem jeden. To był kolejny zastrzyk pewności siebie. A to, co wydarzyło się później w Vikersund i Planicy było szalone.

To były jedne z najlepszych momentów w Twojej karierze?

Myślę, że tak. Całe Raw Air było dla mnie idealne. Może poza niedzielnym konkursem w Oslo, gdy znalazłem się poza serią finałową, ale to jeden z uroków tego sportu. Mimo to przez cały turniej bawiłem się świetnie i po prostu cieszyłem się skokami. Chyba jeszcze nigdy nie przynosiły mi one takiej radości, bo skacząc tam, w Norwegii, nie czułem żadnej presji. Byłem szczęśliwy, że stać mnie na tak dobre skoki. Te ostatnie tygodnie sezonu były prawdopodobnie najlepszymi w mojej karierze.

Spodziewałeś się, że tak świetnie odnajdziesz się na obiektach do lotów?

Byłem tym zaskoczony. Jeszcze jesienią, podczas treningów, miałem problemy w locie. Wprowadziłem od tamtego momentu kilka zmian, ale nie przypuszczałem, że pójdzie mi aż tak dobrze. Myślałem, że po tej kontuzji będę podchodził do lotów z pewną rezerwą. Ale kiedy jesteś w stanie odlecieć tak daleko i masz po pierwszej serii kilkanaście punktów przewagi nad drugim zawodnikiem, twoja pewność siebie znacznie wzrasta. Potem możesz już ze spokojem oddać kolejny skok, wiedząc, że nie musisz robić nic szalonego, by utrzymać się na prowadzeniu. To też było uspokajające, choć cała ta sytuacja była czymś szalonym. Na początku sezonu nawet nie śmiałem o tym marzyć.  

Po finale w Planicy pojawiły się komentarze, że gdyby nie obniżony rozbieg, miałbyś szansę na pobicie rekordu świata w długości lotu. Myślisz, że to było możliwe?

Trudno to stwierdzić, bo nigdy nie wiesz, jak będzie wyglądać trajektoria twojego lotu, gdy będziesz startować te dwie belki wyżej. Równie dobrze mogłoby być tak, że poleciałbym znacznie dalej i pobił ten rekord, ale nie ustał lądowania i upadł. Im niżej jesteś, tym trudniej jest też walczyć o kolejne metry. Kto wie, może i doleciałbym na tę rekordową długość, ale nigdy nie wiemy, jak to by się skończyło. Z takimi warunkami, jakie były w niedzielę, i moją dyspozycją, może byłoby to możliwe, ale to tylko spekulacje.

Żałujesz, że nie znalazłeś się w składzie na tegoroczne mistrzostwa świata w lotach?  

Nie, bo w tamtym momencie nie byłem jeszcze na to gotowy. Moje skoki nie były tak dobre. Oczywiście, chciałem tam być i skakać w drużynie. Ale myślę, że mimo tej nieobecności na Kulm, był to dla mnie idealny sezon. Biorąc pod uwagę wszystkie trudności, jakie napotkałem po drodze, jest to coś wspaniałego. W obliczu takich wyników, których zupełnie się nie spodziewałem, nawet nie zamierzam się przejmować tym, że nie pojechałem na mistrzostwa.

Myślisz już o kolejnym sezonie, kolejnych podiach i wygranych?

Oczywiście. Jestem niezwykle zmotywowany tym, by powtórzyć sukcesy z końcówki zimy. Przede wszystkim liczę jednak na zdrowe i bezbolesne lato. Zobaczymy, co będzie dalej. Mówiąc szczerze, nie zamierzam podchodzić do kolejnego sezonu z większymi oczekiwaniami niż te, z którymi zaczynałem ten sezon. Po prostu zamierzam trenować i dalej się doskonalić, a potem zobaczymy, ile uda mi się dzięki temu osiągnąć.

Wspomniałeś wcześniej, że jesteś ambitną osobą. Czy to nie będzie trudne –  wejść w kolejny sezon bez dużych oczekiwań, skoro ten zakończyłeś tak świetnie?

Tak, to będzie dla mnie najprawdopodobniej największe wyzwanie tego lata. Oczywiście, chciałbym dalej skakać tak dobrze, jak w Planicy, ale wszyscy wiemy, jakie są skoki. Sytuacja jest bardzo dynamiczna i jeśli jesteś zbyt ambitny, to też nie jest dla ciebie dobre. Poświęcę teraz nieco czasu na dokładną analizę wszystkiego i zastanowienie się nad kolejnymi krokami. Austriacka drużyna jest obecnie naprawdę mocna. Na pewno będzie się toczyć walka o miejsce w drużynie, bo przecież inni też nie śpią. Zobaczymy, jak ta sytuacja będzie wyglądała pod koniec lata.

Co było najtrudniejsze w rehabilitacji po kontuzjach? Większym problemem było poradzenie sobie z tym mentalnie czy fizycznie?

Oba aspekty były trudne. Duży wpływ na moją psychikę miało to, że najpierw przeszedłem jedną operację w listopadzie, a później kolejną w marcu. Ponownie musiałem chodzić o kulach i przejść ten proces dwa razy w jednym sezonie. To była trudna walka pod względem psychicznym. Nie powiedziałbym, że fizycznie było to łatwiejsze, bo każda kontuzja i każda operacja rządzą się swoimi prawami. Ale ponieważ wiem już dużo o rehabilitacji i całkiem dobrze znam moje ciało po wszystkich kontuzjach, ta droga wyglądała nieco inaczej. To był trudny proces, ale przynajmniej nie był dla mnie czymś nowym i wiedziałem, jak dobrze przez niego przejść.

Koledzy z drużyny wspierali Cię w tym procesie?

Oczywiście, byliśmy w regularnym kontakcie. Naturalnie najczęściej rozmawiałem ze Stefanem Kraftem, bo przyjaźnimy się już ponad dwadzieścia lat. Poznaliśmy się, gdy byliśmy jeszcze dziećmi i tak naprawdę całą tę skokową drogę przeszliśmy wspólnie. Zawsze mogłem na niego liczyć. To naprawdę świetny facet, który zawsze cię wysłucha i udzieli dobrej rady. Bardzo mi to pomogło przejść ten trudny proces powrotu do formy.

W Vikersund i Planicy mogliśmy oglądać piękne momenty, gdy wspólnie cieszyliście się miejscami na podium. Czy zwycięstwo smakuje jeszcze lepiej, kiedy masz obok siebie swojego najlepszego przyjaciela?

Zdecydowanie. Tak naprawdę, odkąd byliśmy dziećmi, marzyliśmy, by wspólnie stanąć na podium Pucharu Świata. A kiedy obaj znaleźliśmy się na tym poziomie, coraz częściej o tym rozmawialiśmy i tylko czekaliśmy, aż to się wydarzy. Nie sądzę, że często dzieje się tak, że dwójka przyjaciół z dzieciństwa uprawia ten sam sport i staje wspólnie na podium. Ta niedziela w Vikersund była dla nas po prostu idealna. Dwukrotnie stanęliśmy wtedy obok siebie na podium, a później jeszcze w Planicy, gdy odbieraliśmy nagrody za klasyfikację generalną Pucharu Świata w lotach. Te ostatnie dwa tygodnie były dla nas wyjątkowe. Może dla Stefana trochę mniej, bo chciał zdobyć małą Kryształową Kulę. Ale tak już bywa w tym sporcie.

Czy w trakcie całej waszej wspólnej podróży był moment, w którym obok przyjaźni pojawiła się rywalizacja? Czy był taki konkurs, w którym patrzyłeś na Stefana bardziej jak na rywala, niż jak na przyjaciela?

Nie, nigdy. Ani przez minutę nie poczułem, że jesteśmy rywalami. To tak niesamowity człowiek. Naprawdę doceniam to, co robi i szanuję to, co osiągnął w tym sporcie. Wiele się od niego nauczyłem. Tak jak wspomniałem wcześniej, zawsze starał mi się doradzić i wysłuchiwał mnie, gdy tylko tego potrzebowałem. Dalej zresztą tak jest. Nie od każdego zawodnika coś takiego otrzymasz. Nigdy nie zachowaliśmy się wobec siebie jak rywale, a nasza przyjaźń wiele dla mnie znaczy.

Będziecie też wspólnie spędzać czas podczas wiosennej przerwy od skoków?

Będziemy widywać się rzadziej, bo oboje jedziemy na wakacje z własnymi rodzinami. Ale z pewnością spędzimy kilka dni wspólnie. Być może jeszcze przed wyjazdem uda nam się zrobić jakiś trening na rowerach albo zrobimy krótką wycieczkę. Zazwyczaj nasze spotkania wychodzą dość spontanicznie, bo i ja, i on mamy trochę spraw na głowie. Ale nie jest tak, że nie widujemy się poza skocznią i treningami.

Zamierzasz całkowicie odciąć się od skoków na czas wakacji?

Nie wiem, czy jest to możliwe. Na pewno postaram się nie myśleć o nich za dużo. Uwielbiam grillować, gotować i piec, bo to mnie relaksuje. Spędzę też trochę czasu z rodziną i po prostu spróbuję odpocząć nie tylko fizycznie, ale też psychicznie.

Wspomniałeś o rodzinie. Ze skokami związany jest także Twój brat, Stefan, który zakończył już karierę skoczka narciarskiego. Myślisz, że być może podjął tę decyzję za wcześnie? W końcu, nie wypominając Twojego wieku, Ty przeżywasz teraz najlepsze momenty swojej kariery, a on jest od Ciebie młodszy. Może, gdyby dalej skakał, też doszedłby do takiego etapu?

Tego chyba nikt nie jest w stanie przewidzieć. Myślę, że tamten moment, w którym podjął decyzję o zakończeniu kariery, był odpowiednim momentem. Nie sądzę, że rozmyśla teraz o przeszłości i to kwestionuje. Wciąż cieszą go skoki, lubi je oglądać i udzielać mi rad, ale myślę, że nie chce już sam tego robić. Nigdy nie wiadomo, co by się stało, gdyby po prostu zrobił sobie roczną przerwę i wrócił. Myślę jednak, że wtedy był już jego czas, a przyszłość bez skoków narciarskich też jest dla niego ekscytująca.

Jak patrzysz na swoją przyszłość? Jakie są teraz Twoje marzenia?

By po tym długim okresie być wolnym od bólu i kontuzji. Zakończyć kilka kolejnych sezonów tak, jak zakończyłem ten. I nie chodzi mi tu o wyniki, a o to, jak czuje się moje ciało. To będzie mój cel na kolejne sezony – skakać bez bólu i cieszyć się tym. Oczywiście, zawsze marzyłem o takim konkursie, jakim był ten niedzielny w Planicy, ale myślałem, że to niemożliwe. Wciąż będę marzył o takich konkursach, bo to, co wtedy czujesz, to coś niesamowitego. Mam nadzieję, że przede mną jeszcze dużo takich pięknych weekendów, jakich doświadczyłem na finałowym etapie tegorocznego Pucharu Świata.


Kinga Marchela , źródło: Informacja własna
oglądalność: (6099) komentarze: (9)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Vanhalen stały bywalec
    @King Wiadomo że tylko na lotach

    Najdłuższy skok w Oberstdofie, najdłuższy w Vikersund i w Planicy.
    W tym okresie były mniejsze skocznie i nie pokazywał nic wielkiego.
    Bardziej interesujące jest dlaczego tak lata

  • Arturion profesor

    Pani red., dziękuję za poprawienie jednego błędu. Forma "obaj" jak najbardziej jest poprawna.
    Ale zostało jeszcze tu:
    "Będziemy widywać się rzadziej, bo oboje jedziemy na wakacje z własnymi rodzinami."

    Proszę tego nie odbierać, jako złośliwość, a jedynie jako "oddolną korektę".

  • TheDriger doświadczony
    @King

    Zgadzam się, już dawno żadne skoki nie robiły na mnie takiego wrażenia jak i nie wywoływały ekscytacji i gęsiej skórki jak te próby Hubera w Planicy. Osiągnął perfekcję na ten weekend. Przypomniała się Planica 2007 w wykonaniu Małysza. Moim zdaniem Widhoelzl powinien się dobrze zatroszczyć tego lata o Hubera bo chłopak ma potencjał żeby w przyszłym roku walczyć o PŚ, MŚ, TCS, RA.
    No i przeraża potęga i dominacja Austrii.. Kraft jeden z największych.. Hayboeck, Hoerl solidny top.. Huber wchodzi na salony.. Tschofenig będzie powoli dochodził do swojego peaku.. Embacher i Schuster będą pukać powoli do światowej elity i coś czuję, że Embacher ma potencjał na poziomie Schlierenzauerowym

  • Arturion profesor

    "A kiedy oboje znaleźliśmy się na tym poziomie"
    I dalej to "oboje" też występuje.
    Fajny, nowoczesny kraj, ta Austria...
    A wszyscy podkreślali wcześniej, że Kraft się przyjaźni przede wszystkim z M. Hayboeckiem...

    EDIT - Oczywiście, pani Kingo, w całym artykule powinno być "obydwaj".

  • ASJ_212 doświadczony

    Ciekawe jak będzie się prezentował w przyszłym sezonie

  • Lataj profesor

    Postawi Zniszczołowi flaszkę? :P Bo jakby nie było, Olek uratował małą KK dla Hubera na ostatniej prostej.

    A zresztą Huber to jedno z największych objawień końcówki sezonu, o ile nie największe. Chłop jest niemożliwy. Jeszcze okaże się, że w następnym sezonie będzie walczył o Kryształową Kulę :)

    "Nie powiedziałbym, że fizycznie było to łatwiejsze, bo każda kontuzja i każda operacja żądzą się swoimi prawami."
    "Żądzą". Litości.

  • znawca_francuskiego weteran

    Fajnie że wydarł Kraftowi małą KK na ostatniej prostej. Skoro po kontuzjach udało mu się wbić na taki poziom to myślę że przyszły sezon będzie dla niego najlepszy w karierze a miejsce w TOP5 PŚ w końcowej klasyfikacji nie będzie zaskoczeniem.

  • King profesor

    To co Huber wyrabiał w Vikersund i Planicy to był kosmos. Przed startem kolejnego sezonu jestem ciekaw czy on jest w stanie skakać tak samo niesamowicie na dużych skoczniach czy tylko zyskiwał tak wiele na lotach. Ostatnie dominacje Ryoyu czy Graneruda przy tym poziomie Hubera wypadają słabiutko. Końcówki sezonów bywają takim zwiastunem kolejnego, więc Huber może zacząć kolejną zimę z poziomu ścisłej czołówki PŚ.

  • robertmateja12 bywalec

    Widać, że ma poukładane w głowie - nie roztrząsa przeszłości, a skupia się na poprawianiu siebie i swojej pracy

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl