Na dwóch deskach w stolicy Niemiec, czyli Berlin i skoki narciarskie

  • 2024-07-14 07:59

Podobnie jak takie nizinne stolice jak Warszawa, Praga, Paryż czy Wiedeń tak i Berlin posiadał w przeszłości swoje skocznie narciarskie. W stolicy Niemiec odbędzie się dziś jedno z najważniejszych sportowych wydarzeń roku - finał EURO 2024, a my przy tej okazji podążymy śladem narciarskich tradycji Berlina.

Wszystko zaczęło się w styczniu 1924 roku, kiedy Berliński Klub Narciarski Pallas gościł na zawodach w Bad Freienwalde. Młody berlińczyk, Helmut Tornow, odważył się skoczyć z tamtejszej skoczni narciarskiej. Uzyskał dziewięć metrów, ale ważniejsza od odległości była siła pasji, która w nim się narodziła. Rozpoczął gorączkowe zabiegi u władz swojego klubu o postawienie skoczni w Berlinie. Jeszcze w tym samym roku w dzielnicy Zehlendorf stanął obiekt nazywany Chatą Wuja Toma. Zawody w skokach regularnie odbywały się tu do 1931 roku. W styczniu 1929 roku, podczas czwartego otwartego konkursu Północnoniemieckiego Związku Narciarskiego (NSV) wokół skoczni narciarskiej w Zehlendorf zgromadził się ogromny tłum widzów: policja naliczyła wówczas niewiarygodną liczbę 20 000 osób. Najdłuższy skok oddany w (na?) Chacie Wuja Toma wynosił 18 metrów. 

Pewnego letniego dnia 1931 roku skocznia w Zehlendorf zniknęła. W dość tajemniczych okolicznościach. Północnoniemiecki Związek Narciarski pisał w oświadczeniu: "Dwunastometrowa drewniana wieża została rozebrana do fundamentów. Ani właściwy centralny urząd administracyjny miasta Berlina, ani NSV, któremu powierzono administrację, nie zostały o tym w żaden sposób wcześniej poinformowane. Firma Adolf Sommerfeld AG w porozumieniu z działem ogrodnictwa w Zehlendorf, nie informując nikogo, poświęciła skocznię narciarską na rzecz nowego toru saneczkowego.". Cóż, zdumiewający akt samowoli...

NSV zaczął szukać nowej lokalizacji pod budowę skoczni, ale zanim przejdziemy do tego wątku, cofnijmy się o kilka lat. W 1926 roku przy ulicy Kaiserdamm w Berlinie powstał Pałac Śnieżny, hala o długości 220 metrów i wysokości 20 metrów, w której znalazły się stoki alpejskie, tory saneczkowe oraz jedna z pierwszych na świecie krytych skoczni narciarskich, posiadająca punkt K usytuowany na 15 metrze. Pałac Śnieżny funkcjonował przez rok, w 1927 roku podobny obiekt, również ze skocznią powstał w Wiedniu. Wracając do lat 30... W 1932 roku Klub Narciarski Pallas z pomocą finansową NSV wybudował skocznię w dzielnicy Grunewald. Był to już znacznie większy obiekt pozwalający na skoki w okolicy 30 metra. Duży udział w jego powstaniu miał Helmut Tornows, ten od którego zaczęła się historia skoków w Berlinie. Pierwsze duże zawody rozegrano tu w 1933 roku z udziałem 18 skoczków. W Grunewaldzie skakano do lat 40., ale z czasem skocznia zaczęła niszczeć i pustoszeć. Rozebrano ją w latach 50. 

Ale na tym bynajmniej nie zakończyła się historia berlińskich skoków. Wręcz przeciwnie. W latach powojennych mekką sportów zimowych w stolicy Niemiec stało się sztuczne wzniesienie na Teufelsbergu. Była to około 120-metrowa góra utworzona z 28 milionów metrów sześciennych gruzu z czasów II Wojny Światowej. Stała się błogosławieństwem dla narciarzy. Powstał tam wyciąg narciarski, tory saneczkowe a także skocznie. Pierwsza, 25-metrowa stanęła w latach 50. Jej profil zaprojektował Heini Klopfer, jeden z twórców skoczni mamuciej w Oberstdorfie. W 1962 roku wybudowano drugą, tzw dużą skocznię, która dwa lata później po przebudowie zyskała punkt K-50 metrów. Posiadała maty igelitowe, co umożliwiało jej całoroczne wykorzystywanie, a z czasem zyskała także sztuczne oświetlenie.

Gościła tak wybitne postacie jak mistrzowie olimpijscy, w skokach - Jiri Raska i kombinacji norweskiej - Georg Thoma. Zawody na Teufelsbergu odbywały się regularnie do 1969 roku. W 1999 roku zrujnowana już infrastruktura skoczni narciarskiej została rozebrana przez nadleśnictwo Grunewald.  -  Bez naszej wiedzy wszystkie budynki na Teufelsbergu zostały zburzone. W wieży tymczasem wciąż znajdowały się różne rzeczy cenne dla klubu, takie jak trofea i tym podobne – wspominał Wolfgang Schley, który jest członkiem SC Pallas od 1963 roku. Dziś tereny dawnych berlińskich skoczni porastają lasy, tylko najwytrwalszym udaje się zidentyfikować lokalizacje, w których dawni berlińczycy uprawiali swoje narciarskie pasje.


Adrian Dworakowski, źródło: Tip-berlin.de/Skisprungschanzen.com/informacja własna
oglądalność: (5515) komentarze: (105)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Skokownik weteran
    @Lataj

    Kontrowersje wokół Izraela na Eurowizji tyczyły się piosenki "Hurricane", która opowiadała o toczącej się na Bliskim Wschodzie wojnie. Według niektórych obserwatorów łamała ona zapis regulaminu o apolityczności konkursu. Moim zdaniem te kontrowersje to była hipokryzja, bowiem Ukraina miała wojenne akcenty w swoich efektach specjalnych i nie wzbudzało to nieporozumień. Albo jesteśmy całkowicie apolityczni, albo jeżeli mogą być poruszane takie tematy to przez wszystkich. Inne kontrowersje wokół Izraela były takie, że delegacja zachowywała się w sposób prowokacyjny w stosunku do innych uczestników wydarzenia. Atakowania niewinnych cywilów nie popieram po obu stronach konfliktu zbrojnego, ale w przeciwieństwie do Rosji Izrael nie rozpoczął wojny i dlatego nie powinno się go dyskwalifikować.

  • Lataj profesor
    @Skokownik

    Czyli dla obrony mogą atakować dobytek niewinnych cywilów? Dodam, że Izrael zresztą budził kontrowersje na Eurowizji.

  • Skokownik weteran
    @Lataj

    Wojnę na Bliskim Wschodzie zaczął Hamas i jakby nie patrzeć to Izrael się broni. Może jeszcze zbanujmy Ukrainę, skoro też atakują Rosjan w swojej obronie?

  • Lataj profesor

    Owszem, Euro się skończyło, a co za tym idzie, czas na piłkarskie wątki. Ale tak dla formalności. Rosja jest wykluczona w sporcie, bo wojna, za to Izrael nie jest wykluczony z rozgrywek i - o dziwo - zagra w dywizji A w grupie z Belgią, Francją i Włochami. Dziwię się, że jak oglądałem zawody w triathlonie, to nie było większych gwizdów na reprezentanta Izraela. W futbolu kibice pokażą za to swoją prawdziwą twarz. Na Bliskim Wschodzie też jest wojna, za to dać bana to "antysemityzm".

  • Arturion profesor

    A co do twoich podsumowań, to by mi czapka by z głowy spadła, gdybym akurat miał. Zgadzam się w zupełności. Bo, gdzie miałem wątpliwości, to - po przemyśleniu - pierzchały. Normalnie "robota stulecia". :-)

  • Arturion profesor
    @Skokownik

    Powstała też XIII. autorstwa Juliusza Słowackiego. A dokładnie fragment zwany "Zima w Soplicowie". Bardzo dobry, ale krótki... Juliusz już tak miał, że musiał trochę "pomałpować" Adama. :-)

  • Skokownik weteran

    To już koniec moich zestawień związanych z Mistrzostwami Europy w piłce nożnej Niemcy 2024. Dziękuję każdemu, który zechciał je przeczytać. Przypominam, że jedynym kryterium wyboru były subiektywne odczucia, toteż nie trzeba się zgadzać z wyrażonymi przeze mnie opiniami. Serdeczne podziękowania dla osób, które doceniły moją pracę. Życzę dobrej nocy!
    @Kolejski -> XIII już powstała, nie wiadomo kto jest jej autorem, spekuluje się, że być może Aleksander Fredro, Tadeusz Boy-Żeleński lub Włodzimierz Zagórski. Jest ona pełna wulgaryzmów. Czasami mianem XIII księgi określa się też wiersz "Mrówki" Antoniego Orłowskiego. Zatem jeżeli zechciałbym spróbować, to najwyżej z XIV księgą :D

  • Skokownik weteran
    Odkrycia reprezentacji Euro cz.12(przepraszam za zrobienie dwóch cz.9)

    Portugalia - Francisco Conceicao - Bardzo dobrym młodym graczem w drużynie Roberto Martineza był Nuno Mendes, ale zawodnika, który już parę lat temu błyszczał w Paris Saint-Germain oraz zaliczył kilka bardzo dobrych spotkań w reprezentacji nie mogę uznać za odkrycie, chyba że zrobiłby coś naprawdę wiekopomnego. Dlatego zdecydowałem się wybrać do mojego zestawienia Francisco Conceicao. Co prawda był rezerwowym graczem w zespole Nawigatorów, ale w spotkaniu z Czechami bardzo dobrze wykorzystał błąd Robina Hranaca i strzelił gola na wagę zwycięstwa portugalskiej ekipy. W tamtej akcji wykazał się niezłą techniką. Jest młody, a przed mistrzostwami miał na koncie tylko dwa występy w dorosłej reprezentacji Portugalii. Niewykluczone, że w przyszłości pokaże coś więcej.
    Czechy - Jindrich Stanek - 28-letni bramkarz Slavii Praga miał niewielkie doświadczenie w dorosłej reprezentacji przed turniejem w postaci dziesięciu występów w jej koszulce. Na turnieju zaliczył jednak kilka dobrych interwencji w potyczkach z Portugalią i Turcją. Dobrze potrafił też podać do kolegów oraz czuł piłkę przy nogach. Brakło dobrego występu z Gruzją, ale nikogo lepszego do wyboru na czeskie odkrycie turnieju nie było. Stąd wskazanie na zawodnika, dla którego był to najwyżej niezły turniej.

  • Skokownik weteran
    Odkrycia reprezentacji Euro cz.10

    Turcja - Arda Guller - Tutaj mamy przypadek, w którym MVP drużyny jest zarazem odkryciem turnieju. Arda Guller ma bowiem 19-lat i jeszcze dużo przed nim. O jego grze napisałem już w zestawieniu na temat najlepszych graczy każdej drużyny. Co prawda o swoim potencjale ten piłkarz dał już znać wcześniej, ale nikt na niego jeszcze nie patrzył jako na gracza europejskiej czołówki. A na takim poziomie zagrał na niemieckich boiskach. Stąd też wymieniam go w zestawieniu odkryć.
    Gruzja - Georges Mikautadze - Trochę ciężko mówić o graczu, który już od jakiegoś czasu jest niezwykle istotny dla formacji ofensywnej w swojej reprezentacji, jako o odkryciu, ale nikt nie spodziewał się, że Mikautadze będzie jednym z najlepszych napastników w czasie mistrzostw. W czasie turnieju strzelił trzy gole, co prawda dwa po rzutach karnych, ale dzięki temu został jednym z królów strzelców. Ponadto dobrze kontrolował piłkę, wspaniale podawał i współpracował z Kvaratskhelią i graczami ze środkowej strefy boiska, dzięki czemu gruzińska ofensywa funkcjonowała naprawdę dobrze. W wyprowadzeniu większości akcji wziął udział uwzględniony w moim zestawieniu Georges Mikautadze.

  • Arturion profesor
    @sledzik16

    Z zimowych jednak szybko nie znikną, ja pewnie nie dożyję. A co do letnich? Pomarzyć nie wolno? Byłaby to fajna "ucieczka do przodu". Oczywiście MKOl nie wejdzie w to.

  • sledzik16 profesor
    @Arturion

    Teraz powoli to trzeba sie martwić żeby z zimowych Igrzysk Olimpijskich nie zniknęły skoki 😀 a mowa wprowadzać je na letnich

  • Arturion profesor
    @sledzik16

    W sumie bym się nie pogniewał, żeby i do letnich IO skoki wprowadzili. ;-)
    (wiem - nierealne)

  • Arturion profesor
    @Lataj

    Zapomnieli podczas wymyślania wprowadzić przepis, że w przypadku rywalizacji międzynarodowej rangi mistrzowskiej, Anglia ma zawsze złoty medal, bez względu na wyniki. ;-)

  • Skokownik weteran
    Odkrycia reprezentacji Euro cz.9

    Belgia - Koen Casteels - Ciężko znaleźć jakieś belgijskie odkrycie, ponieważ Domenico Tedesco postawił w czasie turnieju głównie na sprawdzone nazwiska, a poza tym jego drużyna spisała się poniżej oczekiwań i możliwości. Jako odkrycie mistrzostw w ekipie Czerwonych Diabłów wybrałem jej bramkarza Koena Casteelsa. Przed czempionatem miał na koncie dziesięć występów w narodowych barwach w dorosłej drużynie, a w czasie mistrzostw zaliczył sporo dobrych interwencji. Na szczególną pochwałę zasługują jego mecze z Rumunią i z Ukrainą, podczas których zachował czyste konto pomimo łącznie aż dziewięciu celnych uderzeń rywali(w tych dwóch spotkaniach).
    Słowacja - David Strelec - Większość najlepszych zawodników reprezentacji Słowacji, którzy błyszczeli w trakcie niemieckich mistrzostw to ludzie, którzy na grze w piłkę zjedli zęby, więc nagrodzony tytułem odkrycia turnieju sportowiec nie był jednym z tych, którzy błyszczeli najjaśniej w drużynie Francesco Calzony. Do tego miana wybrałem 23-letniego napastnika Slovanu Bratysława Davida Streleca, który zagrał naprawdę niezłe spotkanie przeciwko reprezentacji Anglii. Umiejętnie utrzymał w nim sporo piłek dla zespołu, walecznie rozpychał się między angielskimi obrońcami, zostawił mnóstwo serca na murawie oraz wziął udział w akcji bramkowej, w której kapitalnie podał do Ivana Schranza.

  • sledzik16 profesor

    Temat Euro powoli się kończy teraz znowu się zacznie od nowa kolejny Igrzyska Olimpijskie. I tak do zimy jakoś dotrwamy

  • Raptor202 profesor
    @Lataj

    Taki pogląd został już zweryfikowany podczas Mundialu 1950.

  • Lataj profesor
    @Lataj

    Football is not coming home again. I dobrze. Za bardzo się obnoszą tym, że skoro sami wymyślili ten sport, powinni być najlepsi.

  • Skokownik weteran
    Odkrycia reprezentacji Euro cz.9

    Rumunia - Radu Dragusin - Co prawda Eduard Iordanescu mocno na niego stawiał już od początku eliminacji, ale po pierwsze jest to młody zawodnik(ma 22 lata), a po drugie praktycznie w żadnym klubie w którym grał nie mógł stać się filarem w składzie(pomijając Genoę), toteż można uznać go za odkrycie turnieju. Na niemieckich stadionach Dragusin bardzo dobrze zarządzał rumuńską defensywą, oraz zaliczył sporo dobrych interwencji w obronie. Szczególnie udany był w jego wykonaniu mecz z Ukrainą, podczas którego po prostu pokazał, jak się gra w piłkę na pozycji obrońcy. Zastanawiałem się między nim a mniej znanym Andreim Ratiu w kontekście wyboru odkrycia turnieju w drużyny trenera Iordanescu, ale zdecydowałem się na wybór gracza młodszego i w mojej opinii jednak lepiej grającego na Euro, choć pracy Ratiu na prawej flance nie sposób nie docenić. Po niemieckich mistrzostwach mam nadzieję, że w przyszłym sezonie Ange Postecoglou będzie stawiać na niego więcej w Tottenhamie, ponieważ Dragusin ma potencjał na stanie się obrońcą klasy światowej.
    Ukraina - Volodymyr Brazhko - 22-letni defensywny pomocnik Dynama Kijów podczas meczów przeciwko Słowacji i Belgii całkiem nieźle kontrolował piłkę w środku pola i dość dobrze ją operował. Jego podania potrafiły otworzyć akcje Ukraińców. Przydałoby się jednak, by działo się tak trochę częściej. Przed mistrzostwami Brazhko zaliczył cztery występy w dorosłej reprezentacji Ukrainy. Podczas nich był jednym z lepszych graczy swojej drużyny. Nie było to może brylowanie na murawach, ale poziomu ekipy trenera Rebrova nie zaniżył i pokazał parę plusów w swojej grze.

  • Skokownik weteran
    Odkrycia reprezentacji Euro cz.8

    Austria - Alexander Prass - Młody mistrz Austrii ze Sturmem Graz bardzo dobrze odnalazł się w taktyce trenera Ralfa Rangnicka i umiejętnie nakręcał akcję na lewej stronie boiska. Dobrze też współpracował z kolegami podczas wyprowadzania akcji oraz zakładania pressingu. Zaliczył asystę w meczu z Polską oraz wziął udział w akcji z Holandią, która skończyła się samobójczym trafieniem Donyella Malena. Przed turniejem zaliczył tylko pięć spotkań w seniorskiej drużynie narodowej, natomiast podczas Euro 2024 w niektórych momentach był bardzo ważną częścią austriackiej układanki.
    Francja - William Saliba - Obrońca Arsenalu zagrał cały turniej. Na ostatnich Mistrzostwach Świata zagrał raptem 27 minut w meczu z Tunezją. Do tej pory brano go jako sportowca aspirującego do podstawowego składu Trójkolorowych, a na Euro i w meczach towarzyskich przed nim zadomowił się w nim bardzo dobrze. Francuska defensywa sprawowała się na niemieckich stadionach prawie bez zarzutów, a Saliba dużo do tego dołożył swoimi interwencjami. Umiejętnie też podawał piłki do pomocników.

  • Skokownik weteran
    Odkrycia reprezentacji Euro cz.7

    Polska - Kacper Urbański - 19-letni pomocnik Bolognii, który zadebiutował w reprezentacji Polski w czerwcu tuż przed Euro wprowadził się do Biało-Czerwonych w bardzo dobrym stylu. Na niemieckim turnieju naprawdę umiejętnie prowadził piłkę, nie bał się wchodzić w pojedynki z przeciwnikami, rozsądnie podawał, grał odpowiedzialnie i odważnie zarazem oraz brał na siebie często ciężar gry. Brał udział w wielu dobrych sytuacjach ekipy Michała Probierza w meczach z Holandią i z Francją. Szkoda, że dostał bardzo mało minut z Austrią, gdyby miał więcej możliwości w wykazaniu się przeciwko podopiecznym Ralfa Rangnicka, to być może aspirowałby nawet na polskiego piłkarza mistrzostw. Ale przed graczem urodzonym w Gdańsku jeszcze wiele lat w piłce, więc ma jeszcze szansę to nadrobić. Jeżeli nie wydarzy się nic niedobrego ze zdrowiem bądź z prowadzeniem się piłkarza, to reprezentacja Polski może mieć z niego w przyszłości wiele pociechy. Co ciekawe w zeszłym roku grał na Mistrzostwach Europy U-19 w drużynie trenera Marcina Brosza. Rozwija się zatem dość szybko i w dobrym kierunku.
    Holandia - Bart Verbruggen - 21-letni bramkarz Brighton & Hove Albion zagrał bardzo dobrze na niemieckim turnieju. Przed mistrzostwami zaliczył raptem siedem występów w reprezentacji narodowej, zaś w czasie czempionatu popisał się sporą ilością dobrych interwencji między innymi w meczach z Polską, Francją i Anglią. Wygrana w meczu z Polakami to w dużej mierze zasługa Verbruggena, który wybronił sporo strzałów podopiecznych Michała Probierza, a w końcówce potyczki z drużyną znad Wisły był zaporą nie do przejścia. Opinia, że to podstawowy bramkarz Oranje na lata nie jest na wyrost.

  • Kolejski stały bywalec
    @Skokownik

    Mój syn pyta, czy byś nie napisał XIII księgi Pana Tadeusza?

  • Skokownik weteran
    Odkrycia reprezentacji Euro cz.6

    Serbia - Ivan Ilić - Kolejny wybór trochę na siłę, bo trudno szukać odkryć w reprezentacji Serbii, która zajęła ostatnie miejsce w grupie C. Podjąłem decyzję o wyróżnieniu Ilica, ponieważ jest dość młody(ma 23-lata) oraz próbował otwierać akcje podopiecznych Dragana Stojkovica i operować z piłką w środku pola. Miał też asystę przy trafieniu Luki Jovica przeciwko Słowenii. Nie zawsze mu wychodziło, ale miał momenty w których wyszło. Można to jednak powiedzieć o całej serbskiej drużynie.
    Anglia - Kobbie Mainoo - 19-latek urodzony w Stockport, który przed Euro rozegrał jedynie trzy mecze w dorosłej reprezentacji Anglii, zabłysnął w środku pola dobrym przerywaniem akcji przeciwników, panowaniem nad piłką oraz dokładnymi podaniami, które często otwierały akcje ofensywne Anglików. Mainoo działał na znacznej części powierzchni boiska, zatem dobrze spajał ofensywę i defensywę w ekipie Garetha Southgate'a. Gdyby dostał więcej minut w fazie grupowej, być może to właśnie jego, a nie Jude'a Bellinghama wybrałbym jako MVP drużyny Synów Albionu. Innym kandydatem do miana angielskiego odkrycia turnieju mógłby być wprowadzający z ławki pierwiastek ofensywny do swojego zespołu Cole Palmer, ale Mainoo grał jednak znacznie więcej na tych mistrzostwach.

  • Skokownik weteran
    Odkrycia reprezentacji Euro cz.5

    Słowenia - Vanja Drkusić - Pod koniec eliminacji do Euro 2024 podstawowym duet środkowych obrońców w reprezentacji Słowenii tworzyli Miha Blazić oraz Jaka Bijol. Na turnieju trener Matjaz Kek posadził jednak pierwszego z nich na ławce, a obok Bijola wystawiał Vanję Drkusica. Decyzja ta się obroniła, ponieważ Drkusic w swoich meczach zaliczył mnóstwo znakomitych interwencji, a jego rywalom nie było łatwo z nim wygrać pojedynku. Przed turniejem 24-latek zaliczył raptem siedem spotkań w dorosłej reprezentacji swojego kraju, zadebiutował w niej w 2023 roku.
    Dania - Morten Hjulmand - Przed turniejem pomocnik Sportingu Lizbona rozegrał siedem spotkań w reprezentacji Danii. W czasie mistrzostw był podstawowym graczem w zespole Kaspera Hjulmanda i znakomicie operował w środku pola we współpracy z Pierrem-Emilem Hoejbjergiem oraz Christianem Eriksenem. W dodatku strzelił gola z dystansu podczas potyczki z Anglią.

  • King profesor

    A tymczasem Southgate zrezygnował z funkcji selekcjonera Anglików. No to teraz może się zacząć angielska dominacja mając na uwadze wartość ich kadry.

  • Kolejski stały bywalec
    @Skokownik

    To są filtry z bazy, sj nie ma nic z tym wspólnego. Po prostu mają archaizmy na stronie, typu "kolega napisał 5 lat temu" i takie rzeczy wychodzą. Kiedyś była blokada na słowa z kartą, ze względu na wyłudzenia.

  • Lataj profesor

    Jak najbardziej zasłużenie Hiszpania wygrała. Szkoda mi jedynie Olmo, ale zamiast tytułu samodzielnego króla strzelców, ma żółtą kartkę. Za to puchar zdobyła ta drużyna, która po drodze wszystko wygrywała, w tym komplet konkursów w grupie. Blisko tego była jeszcze Argentyna, która uległa jedynie Arabii Saudyjskiej przez karygodną ilość spalonych. Ale zejdźmy na ziemię. Pod względem składów fazy pucharowej to Euro było ciekawe. Widzieliśmy debiutantów, którzy prowadzili jeszcze w spodziewanie przegranym meczu z Hiszpanią i sprawili potężną sensację z Portugalią. Beznadziejnie jednak ułożyła się druga część drabinki oraz zdobyte gole. Za to nie można mieć wątpliwości co do samorządności kraju gospodarza jak w przypadku RoZji, Węgier czy Azerbejdżanu. O sobie przy okazji przypomniał Yamal, któremu nie życzę zrujnowanej kariery.

  • Skokownik weteran
    @Skokownik

    Następnego R i c a r d o mi ocenzurował...

  • Skokownik weteran
    Odkrycia reprezentacji Euro cz.4

    Włochy - Ric[***]o Calafiori - Przed turniejem 22-letni obrońca Bolognii zagrał jedynie dwa mecze w dorosłej reprezentacji kraju(z czego tylko jeden w pełnym wymiarze czasowym, w tym pierwszym wszedł w 85 minucie). Na Euro 2024 miał dobre i złe momenty, popełnił parę błędów i strzelił bramkę samobójczą, ale zaimponował swoją umiejętnością wyprowadzania piłki i kilkoma niezłymi interwencjami, zwłaszcza w czasie starcia z reprezentacją Albanii. Do tego dołożył asystę podczas niezwykle ważnej potyczki z Chorwatami.
    Albania - Klaus Gjasula - Co prawda zagrał tylko 18 minut w czasie turnieju i wystąpił tylko w jednym spotkaniu, ale nikt nie spodziewał się, że 34-letni gracz SV Darmstadt 98, który ostatnio pełnił w reprezentacji rolę rezerwowego, zaliczy tak dynamiczne i znaczące wejście w meczu przeciwko reprezentacji Chorwacji. W tym meczu Gjasula znacząco rozruszał grę albańskiej drużyny i strzelił gola na wagę remisu. Co prawda miał też bramkę samobójczą, ale nie zaciera to pozytywnego wrażenia, jakie zostawił po sobie na boisku.

  • Kolejski stały bywalec
    @Arturion

    A ten znowu wycieczki osobiste. Arturku, ile razy można ci powtarzać, gdy czyta się te twoje komicznie infantylne wpisy, że ty obok poważnych ludzi nawet nie stałeś. :)

  • Arturion profesor
    @Lataj

    Dobre! :-)
    Ale czemu karta jest na cenzurowanym? Niezamądre.

  • Lataj profesor
    @Arturion

    Zdziwione miny podczas pisania komentarza? Bezcenne. Za wszystko inne zapłacisz M a s t e r c a r d.

  • Arturion profesor
    @Skokownik

    Ri[***]o.
    Faktycznie dziwne.
    Karta na cenzurowanym? Próba: [***]
    No, nie mogę.

  • Arturion profesor
    @Skokownik

    OK, nie doczytałem.

  • Skokownik weteran
    @Arturion

    O Sallaiu w drugim komentarzu na temat reprezentacji Węgier napisałem tylko to, że Kerkez mu pomagał, więc nie widzę bym się powtórzył.

  • Skokownik weteran

    Kończę już na dziś swoją działalność, postaram się dokończyć zestawienie odkryć Euro 2024 jutro. Dobranoc wszystkim!
    PS. Wygwiazdkowany z nieznanego mi powodu obrońca reprezentacji Szwajcarii to R i c a r d o Rodriguez.

  • Skokownik weteran
    Odkrycia reprezentacji Euro cz.3

    Hiszpania - Lamine Yamal - Młodziutki skrzydłowy FC Barcelony błyszczał już co prawda w eliminacjach do niemieckiego czempionatu oraz w meczach towarzyskich, a także zaliczył sporo udanych spotkań w jednym z czołowych klubów w Hiszpanii, ale przed Euro nikt nie traktował go jeszcze jako zawodnika najwyższej klasy światowej, najwyżej jako człowieka mającego potencjał by taki pułap osiągnąć. W czasie mistrzostw zagrał jednak znakomicie, rozkręcił wiele akcji ofensywnych, umiejętnie prowadził piłkę, zademonstrował świetne wyszkolenie techniczne i fenomenalnie współpracował z kolegami będąc ważnym trybem w maszynie Luisa de la Fuente. Jedynym mankamentem w jego grze było to, że czasami bywał egoistyczny, zatracał się w swoich dryblingach aż za bardzo czy też za wcześnie decydował się na oddanie strzału. Nadrobił to jednak znakomitymi statystykami(gol i cztery asysty w czasie turnieju) i kiedy już podawał, to czynił to bardzo jakościowo. A przecież ten chłopak jest najmłodszym piłkarzem, jaki zagrał podczas Mistrzostw Europy w całej ich historii! Jeżeli nie zniszczą go kontuzje lub złe prowadzenie się, to czeka go prawdopodobnie świetlana przyszłość.
    Chorwacja - Josip Sutalo - Ciężko szukać objawień turnieju w reprezentacji, która jest uważana za jedną z czołowych drużyn narodowych w Europie, a odpadła z mistrzostw już na etapie fazy grupowej, a ponadto jej najlepszymi zawodnikami byli ci, którzy grają w niej od lat. Jako odkrycie turnieju wybieram Josipa Sutalo, chociaż nie ukrywam, że czynię to na siłę. Po pierwsze dlatego, że Sutalo nie jest całkowitą świeżynką w drużynie Zlatko Dalica(choć też nie zjadł zębów na grze w barwach narodowych w dorosłej drużynie), a po drugie dlatego, że jest on obrońcą, a w trzech meczach Chorwacja straciła aż sześć goli. W każdym ze spotkań gracz Ajaxu zaliczył jednak dobre interwencje, a także był w mojej opinii najstabilniejszym graczem w formacji defensywnej w swojej drużynie

  • Arturion profesor
    @pogromca januszy

    A tobie nie powiedziano jeszcze, że na posty tego "użytkownika" nikt poważny nie odpowiada?
    To ci mówię.

  • Skokownik weteran
    Odkrycia reprezentacji Euro cz.2

    Węgry - Milos Kerkez - Nie były to może bardzo dobre mistrzostwa w wykonaniu lewego obrońcy Bournemouth, ale takie nie były dla całej drużyny Marco Rossiego. Kerkeza wybrałem tak naprawdę tylko z racji wieku(20 lat) i tego, że jednak zaliczył parę niezłych podłączeń się pod grę ofensywną i dzięki temu był niezłym wsparciem dla Dominika Szoboszlaia i Rolanda Sallaia.
    Szwajcaria - Dan Ndoye - 23-letni skrzydłowy grał w reprezentacji Szwajcarii jak rutyniarz, a przecież jest jej członkiem od niedawna i był to dla niego pierwszy wielki turniej. Gracz Bolognii był bardzo dobry w prowadzeniu piłki i w dodatku świetnie współpracował z kolegami z formacji ofensywnej takimi jak Duah, Embolo i Vargas, lewym pomocnikiem i klubowym kolegą Aebischerem(widocznym przede wszystkim w meczu z reprezentacją Węgier), kontrolującymi środek pola Xhaką oraz Freulerem, a także z grającym na jego stronie obrońcą Ri[***]o Rodriguezem. Dzięki wymienionym zaletom Ndoye często siał postrach wśród rywali. Błysnął zwłaszcza w konfrontacji z Niemcami, podczas której strzelił pierwszego gola w dorosłej karierze reprezentacyjnej.

  • Skokownik weteran
    Odkrycia reprezentacji Euro cz.1

    Niemcy - Maximilian Mittelstaedt - Lewy obrońca VfB Stuttgart pierwszy mecz w dorosłej reprezentacji Niemiec rozegrał w 2024 roku, zaś przed turniejem miał tylko cztery spotkania w narodowych barwach na koncie. Podczas turnieju naprawdę dobrze rozkręcał akcje Niemców na lewej flance, zwłaszcza w pierwszych dwóch meczach ze Szkocją i z Węgrami. Wykonywał też zadania defensywne, a podczas swojej gry był bardzo dobrze zgrany z kolegami z obrony, ze skrzydeł i ze środka pola. Pozytywnego wrażenia, jakie pozostawił po sobie na tych mistrzostwach nie zaciera nawet to, że w dalszej części turnieju Julian Nagelsmann stawiał na bardziej doświadczonego Davida Rauma.
    Szkocja - dobrzy kibice - Jak pisałem w poprzednim zestawieniu zakończone wczoraj mistrzostwa były w wykonaniu Szkotów bardzo słabe. Trener Steve Clarke nie dawał ponadto szansy gry w swojej drużynie piłkarzom, którzy nic lub prawie nic poprzednio w tej reprezentacji nie znaczyli. Dlatego jako odkrycie turnieju po stronie szkockiej wybieram kibiców, którzy wsparli podczas ulewy lokalnego seniora poruszającego się o balkoniku i trzymali nad jego głową parasol. Trzeba doceniać dobrych ludzi! I pamiętać, że ciągle są na świecie.

  • pogromca januszy weteran
    @Kolejski

    Jeśli chodzi o piłkę nożną, Anglicy to nadęte buce, które uważają się za lepszych od innych - tylko dlatego, że niby wymyślili tę dyscyplinę sportu. Co rusz piszą że "football is coming home", mając na myśli jakąś sprawiedliwość dziejową, że im się należą tytuły. Już nie wspomnę o buczeniu podczas hymnów drużyn przeciwnych, czy chuligaństwie. Im po prostu nie da się kibicować, tak jak Niemcom w skokach.

  • Arturion profesor
    @sledzik16

    A to portal piłkarski? ;-D
    Oczywiście i na skokach się zna. Ale nie sprawia wrażenia człowieka, który "na gwałt" szuka roboty. :-)

  • sledzik16 profesor
    @Arturion

    Niech go tutaj wezmą do redakcji skijumping.pl może coś dorobi. Choć wątpię że oni coś na początek tutaj placa swiezakom 😀
    Ale zawsze w CV by sobie wpisał że tutaj urzędował a jak by nie patrzeć portal ten jakąś tam renomę w Polsce ma

  • Arturion profesor
    @sledzik16

    Cenię go od dawna. Przecież nie od Euro tu pisze. O skokach zwłaszcza i to nie raz.
    Choć aż takiej zbiorczej analizy, to jeszcze nie wstawił. A przynajmniej nie przypominam sobie.

  • sledzik16 profesor
    @Arturion

    A to jeszcze muszę zejść niżej. Bo ciężko to aż ogarnąć. Patrząc na to obiektywnie to chłopak ma wiedzę i jakiś tam ba pewno dar do pisania.
    Nie każdy zrobił by takie podsumowanie a na pewno nie wszystkim by się chciało

  • Arturion profesor
    @sledzik16

    NIE! Zabrakło w poście o AUT i FRA! ;-)
    Chyba, że z tym akurat się nie zgadzasz,

  • Arturion profesor
    @sledzik16

    Ba, mało kto... ;-)
    Ale za to każdy z pewnością siebie...

  • Arturion profesor
    @Lataj

    To jest megatalent. Już powinni powoli układać pod niego grę. Ale mam nadzieję, że tak nie będzie, bo wtedy będą zbyt czytelni.
    Warto też dać trochę odsapnąć i okrzepnąć następcy Lubańskiego. ;-)
    Także ichnie matury też niech pozdaje!

  • sledzik16 profesor
    @Arturion

    Już poszło chyba jest w każdym 👍

  • Arturion profesor
    @sledzik16

    Zapomniałeś dać lajka w jednym z jego postów, więc nadrób to rychło, bo głupio wygląda ogólna punktacja. :-)

  • sledzik16 profesor
    @Lataj

    To jest jeszcze ten wiek że można bardzo dużo osiągnąć ale i bardzo dużo stracić i zniknąć że sceny. Choć w jego przypadku to chyba już nie realne. Za duży poszedł rozglos na jego temat podczas tego turnieju

  • Lataj profesor
    @Skokownik

    Cóż, ale 17 lat ukończył w czasie turnieju, a do tego jeszcze gol i asysty. Może jak jest młody, to nauczy się być mniejszym egoistą na boisku.

  • sledzik16 profesor
    @Skokownik

    Oby tak dalej. Może zimą ? 😀
    Bo niestety ale w komentarzach brakuje w sezonie takich wypowiedzi jak Twoje

  • Skokownik weteran
    @Lataj

    Był jednym z najlepszych piłkarzy hiszpańskich, aczkolwiek nie uznałem go za najlepszego zawodnika swojej drużyny, bo jednak w jego grze było sporo egoizmu, czasem powinien podać zamiast przesadzać z dryblingami. Niemniej za liczne świetne akcje, strzały i podania należy go docenić. Zestawienie odkryć turnieju przygotuję dziś wieczorem i najprawdopodobniej też częściowo jutro. Teraz czas trochę odpocząć.
    @sledzik16 i Kaczka Dziwaczka Kwak Kwak - Bardzo dziękuję za docenienie mojej pracy. Swoje wypowiedzi napisałem sam, choć inspirowałem się konstrukcjami, które zdarzało mi się przeczytać bądź usłyszeć. Korzystałem też z materiałów w Internecie i w prasie by zwiększyć swoją wiedzę i sprawdzić parę statystyk. A jeśli chodzi o angielskich kibiców to jest wiele patologii, ale nie można wszystkich wrzucać do jednego worka i trzeba docenić tych, którzy zostali na dekorację i oklaskiwali hiszpańskich piłkarzy podczas ceremonii.

  • Skokownik weteran
    Najlepsi piłkarze reprezentacji Euro cz.13

    Czechy - Lukas Provod - Za podopiecznymi Ivana Haska niełatwy turniej zakończony rozczarowaniem, gdyż nie wyszli z grupy. W pierwszym meczu Portugalczycy zepchnęli ich do defensywny, w drugim meczu z Gruzją brakło im skuteczności pod bramką rywala, a w trzecim meczu z Turcją dzielnie grali w dziesiątkę(druga czerwona kartka była już w ósmej minucie doliczonego czasu gry) i mimo to próbowali kreować. Na MVP zespołu Czeskich Lwów wybrałem Lukasa Provoda. Pomocnik Slavii Praga umiejętnie uczestniczył w grze obronnej drużyny, a gdy trzeba było, to dołożył akcenty ofensywne. Do najlepszych momentów tego zawodnika niewątpliwie należą piękna bramka z Portugalią i akcja indywidualna zakończona podaniem w meczu z Turcją. Z Gruzją zabrakło trochę tej kreatywności, ale kontrolę nad środkiem pola udało się Czechom wywalczyć. Jako rywali Provoda do miana najlepszego piłkarza drużyny czeskiej na tych mistrzostwach wymienię Vladimira Coufala, Jindricha Stanka, Ladislava Krejciego i Tomasa Holesa.

  • Skokownik weteran
    Najlepsi piłkarze reprezentacji Euro cz.12

    Portugalia - Vitinha - Na niemieckich mistrzostwach reprezentacja Portugalii była krytykowana, zresztą niebezzasadnie, za ospałą niekiedy grę. Podczas eliminacji podopieczni Roberto Martineza grali znacznie szybciej i efektywniej, co prawda z łatwiejszymi przeciwnikami, ale 10 zwycięstw na 10 spotkań z trzydziestoma sześcioma golami strzelonymi i raptem dwoma straconymi piechotą nie chodzi. Niektórzy gracze ofensywni w zespole Nawigatorów mieli na niemieckim turnieju momenty błysku, szczególnie kreatywny Rafael Leao i umiejętnie podający Bruno Fernandes i Bernardo Silva, dobrze do akcji ofensywnych przyłączali się boczni obrońcu - Nuno Mendes i Joao Cancelo, którzy byli przydatni również w defensywie. Tam dobrze sprawował się doświadczony Pepe. Dobry turniej zaliczył też bramkarz Diogo Costa, który przeszedł do historii jako pierwszy bramkarz w historii finałów Mistrzostw Europy, który zachował czyste konto. Jako najlepszego portugalskiego piłkarza tych mistrzostw wybieram jednak Vitinhę. Gracz Paris Saint-Germain bardzo dobrze grał w środku pola - imponował wprost techniką, utrzymaniem piłki i kontrolą nad nią, umiejętnie podawał do kolegów z zespołu i wraz z kolegami przejmował kontrolę nad środkiem pola - w prawie każdym meczu Portugalia miała tam dyktaturę. Duża w tym rola Vitinhi, który w mojej opinii był najrówniejszym graczem drużyny Roberto Martineza. Co prawda nie zagrał z Gruzją, ale nie ma to znaczenia w wyborze na MVP drużyny, ponieważ mecz z drużyną trenera Sagnola był jedną z największych wpadek portugalskiej reprezentacji w ostatnich latach.

  • sledzik16 profesor
    @Lataj

    Anglia to jest lekki stan umysłu. Jeździłem tam przez 5 lat. Chamstwo złodziejstwo syf jakiego Europa nie widziala to tam na porządku dziennym.
    Oni tacy są innym nacja żeby tylko zrobić pod górkę. Myślałem że tylko wobec kierowców ale również i kibice pokazują jak potrafią się zachować wobec innej drużyny. Oni tacy są i tacy już będą.
    Zrezygnowałem z jazdy tam bo już nie dało się tego znieść. Spać nawet nie można było na parkingach płatnych z 30 funtów. A policja ma to gdzieś.
    A ktoś by mógł pomyśleć że to zachód i cywilizacja.
    Jedynie co tam jest z zachodu ... to dziki zachód.

  • Lataj profesor
    @pogromca januszy

    Należałem do tych drugich, ale to dlatego, że Anglia z karygodną grą ma takich kibiców, na jakich zasługują. Niemcy mieli ich dość, a w poprzednim turnieju oślepiali laserami piłkarzy. Za takie zachowanie powinno być rozegranie kolejnego meczu z pustymi trybunami w połączeniu z karą finansową albo nawet wykluczenie z dalszej części turnieju. Węgierski związek dostał karę za kiboli naśladujących małpy. Wracając do Anglii, wcale mi nie szkoda słusznie krytykowanego Kane'a, bo jednak zamiast zawalczyć o tytuł króla strzelców, to zebrał żółtą kartkę. Nawet jakby został tym królem strzelców, to jego reprezentacja i tak by na niego nie zasłużyła. W ogóle pod tym względem Euro beznadziejne, że jest więcej niż jeden/dwóch królów. Szkoda, że Niemcy natknęły się na mistrzów, a nie wankerów. Ci drudzy zaszli tak daleko tylko dlatego, że znaleźli się po korzystnej stronie drabinki i mieli niebywałego farta.

  • Lataj profesor
    @Skokownik

    Bez wątpienia odkrycie Hiszpanii to Yamal.

  • sledzik16 profesor

    @SKOKOWNIK 10/10. Szkoda ze nie wszyscy potrafią tak konkretnie i z taką wiedzą wypowiadać się tutaj o skokach.

  • sledzik16 profesor
    @Kaczka Dziwaczka Kwak Kwak

    Mowie facet na prawdę dobry jest. Nie jestem zwolennikiem pisania tutaj na skijumping.pl o tym całym Euro ale jego ... hmmm felietony czy wypowiedzi jak zwał tak zwał aż miło poczytać.
    Jeżeli są to jego do końca wypowiedzi wygenerowane tylko i wyłącznie przez jego głowę to WIELKI SZACUN dla niego 👍👍👍

  • Skokownik weteran
    Najlepsi piłkarze reprezentacji Euro cz.11

    Turcja - Arda Guller - Za reprezentacją Turcji całkiem udane Mistrzostwa Europy. Wyjmując mecz z Portugalią ekipa Vincenzo Montelli w każdym spotkaniu miała jakieś argumenty. Naprawdę dobrze funkcjonowała kreacja akcji w drużynie Gwiazd Półksiężyca. Do graczy ofensywnych w tej części gry podłączali się ludzie z boków obrony, formacje pomocy i ataku były dobrze spięte przez Orkuna Kokcu. Jako najlepszego gracza zespołu znad Bosforu wybrałem jednak młodego skrzydłowego Realu Madryt - Ardę Gullera. Urodzony w Ankarze 19-latek finezyjnie kreował akcje drużyny trenera Montelli, zaliczył mnóstwo dobrych podań(w tym dwie asysty), znakomicie współpracował z kolegami z zespołu, szczególnie z graczami środka pola, gdzie potrafił zejść oraz oczywiście strzelił piękną bramkę w meczu z Gruzją. Miałem dylemat między nim a Barisem Alpere Yilmazem, który również dobrze podawał, a także znakomicie utrzymywał piłki dla drużyny. Zdecydowały liczby - Guller miał dwie asysty i gola, Yilmaz nie zdobył ani jednego punktu do klasyfikacji kanadyjskiej.
    Gruzja - Giorgi Mamardashvili - Gruzini przystępowali do mistrzostw jako debiutant, któremu nie dawano dużych szans na zaistnienie. Zrobili jednak dobre wrażenie w fazie grupowej i zakwalifikowali się do 1/8 finału. Bardzo dobrze zaprezentowali się zawodnicy formacji ofensywnej w ekipie Willy'ego Sagnola, były też dobre interwencje obrońców i kreatywny środek pola. Ja wyróżniam jednak bramkarza tej drużyny - Giorgiego Mamardashviliego. Podczas swoich występów zaliczył mnóstwo imponujących interwencji - gdyby nie one, to porażki z Turkami i Hiszpanami byłyby jeszcze wyższe niż były, a o remisie z Czechami i wygranej z Portugalią nie byłoby mowy. W spotkaniu przeciwko ekipie z Czech dał prawdziwy koncert między słupkami gruzińskiej bramki. Wybierając najlepszego piłkarza z Gruzji rozważałem jeszcze Georgesa Mikautadze, ostateczny wybór padł jednak na bramkarza Valencii.

  • Skokownik weteran
    Najlepsi piłkarze reprezentacji Euro cz.10

    Belgia - Kevin de Bruyne - Występ reprezentacji Belgii na niemieckim turnieju był nieco rozczarowujący. Dobry mecz z Rumunią, momenty z Ukrainą i Francją(z sąsiadami nieliczne), dobre pierwsze minuty meczu ze Słowacją, szybko zresztą ukrócone i odpadnięcie w 1/8 finału to za mało na drużynę mającą tej klasy zawodników. Jako najlepszego jej piłkarza wybrałem Kevina de Bruyne. Kapitan Czerwonych Diabłów odegrał bardzo ważną i dobrą rolę w akcjach ofensywnych swojego zespołu - szczególnie podczas starć z Rumunami oraz Ukraińcami. Jego podania bardzo dobrze otwierały grę w ataku drużyny Domenico Tedesco. Z Francją był nieco uwięziony z powodu niskiego ustawienia przez trenera, ale w momentach, w których udało mu się uwolnić ze schematu również umiejętnie nakręcał grę kolegów. Podczas Euro dobrze też podawał ze stałych fragmentów gry, co od lat jest jego atutem. Nieraz prezentował się z jeszcze lepszej strony i nie można powiedzieć by był to jego turniej, ale zaprezentował się na nim co najmniej nieźle.
    Słowacja - Stanislav Lobotka - Drużyna Francesco Calzony była na tym turnieju bardzo waleczna. Docenić należy całą formację obrony oraz skrzydła, bardzo dobrze funkcjonowała też pomoc. Zespół ze Słowacji był też bardzo zgrany i jego mocą był niewątpliwie kolektyw. Jako najlepszy trybik w maszynie zza naszej południowej granicy uznaję Stanislava Lobotkę. Pomocnik Napoli bardzo dobrze przerywał akcje rywali i umiejętnie odbierał im piłkę. Notował też niezwykle precyzyjne podania do kolegów, głównie tych usposobionych bardziej ofensywnie, dzięki czemu otwierała się gra w ataku Słowaków.

  • Skokownik weteran
    Najlepsi piłkarze reprezentacji Euro cz.9

    Rumunia - Dennis Man - Siłą ekipy trenera Iordanescu była zespołowość. Funkcjonowały wszystkie formacje - od dobrego bramkarza Nity, przez dobrą defensywę kierowaną przez Radu Dragusina, przez dobrą formację pomocy z Nicolae Stanciu i Razvanem Marinem na czele, przez dobre boki z bocznymi obrońcami i skrzydłowymi aż do napastnika Dragusa, który utrzymał dużo piłek dla drużyny. Bardzo ciężko jest wybrać najlepszego gracza w tej drużynie, postawienie na większość zawodników tak naprawdę by się obroniło. Moim wyborem jest Dennis Man, który bardzo dużo kreował na skrzydle, a także włączał się w budowanie akcji w środku pola. Potrafił włączyć swój indywidualny błysk w chwilach, kiedy było to potrzebne. W kapitalnym meczu całej drużyny rumuńskiej z Ukrainą zaliczył dwie asysty. Zawodnik Parmy Calcio był jednak dość równy przez cały turniej.
    Ukraina - Oleksandr Tymchyk - Ukraińska drużyna to jedno z największych rozczarowań turnieju. Mająca niezwykle zdolne pokolenie reprezentacja zajęła ostatnie miejsce w swojej grupie i szybko pożegnała się z Mistrzostwami Europy. Ewidentnie czegoś zabrakło. W sporej mierze tym czymś było zgranie drużyny, którego zabrakło szczególnie w potyczce z rumuńskim kolektywem. Są jednak plusy w tym wielkim minusie, jakim był występ ekipy trenera Rebrova. Jest to między innymi gra Anatolija Trubina w bramce oraz Oleksandra Tymchyka na prawej obronie. To właśnie Tymchyka zdecydowałem się wybrać na MVP zespołu naszych wschodnich sąsiadów. Gracz Dynama Kijów zaliczył sporo dobrych interwencji w obronie w spotkaniach ze Słowacją i z Belgią, a także chętnie przeprowadzał ofensywne szarże na prawej flance, podczas których zaliczał dobre podania. Z Rumunią wszedł co prawda dopiero w 72 minucie, ale mały udział w tej plamie Ukraińców to też jest plus. I coś tam kreować w tamtym meczu też próbował o ile dobrze pamiętam.

  • Kaczka Dziwaczka Kwak Kwak weteran
    @Skokownik

    Chłopie ty swoją wiedzą, analizą, umiejętnością pisania zjadasz większość pseudoekspertów z telewizji i portali internetowych.

  • Skokownik weteran
    Najlepsi piłkarze reprezentacji Euro cz.8

    Austria - Marcel Sabitzer - Austriacka drużyna to swego rodzaju odkrycie Euro 2024. Wygrała w dobrym stylu grupę D, w której trafiła na niełatwych przeciwników, ale odpadła już w 1/8 finału z Turcją, nie zagrała jednak źle w tym spotkaniu. Jeśli chodzi o pojedynczych zawodników w reprezentacji Austrii, to wyróżniło się ich sporo choćby w jednym spotkaniu. Jednostki tworzyły świetny kolektyw i dobrze odnajdowały się w nowatorskiej taktyce trenera Ralfa Rangnicka. Postanowiłem wyróżnić Marcela Sabitzera, który był dobry w pressingu będącym podstawowym elementem tej taktyki oraz kreował dobre akcje ofensywne wraz z kolegami, do których dobrze podawał. Potrafił też umiejętnie rozgrywać. Zaliczył asystę z Polską i trafienie z Holandią. Bardzo dobrze balansował między środkiem pola a formacją ofensywną.
    Francja - N'golo Kante - Linia pomocy była najmocniejsza w reprezentacji Francji podczas zakończonych wczoraj mistrzostw. Bardzo zapracował na to N'golo Kante. Pomocnik Al-Ittihad bardzo dobrze przerywał akcje rywali, genialnie kontrolował piłkę i umiejętnie ją podawał. Potrafił też podłączyć się do akcji ofensywnych. Obok byłego triumfatora Ligi Mistrzów z Chelsea należy wyróżnić innych francuskich graczy środka pola - Antoine'a Griezmanna, Aureliena Tchouameniego, Adriena Rabiota i w razie potrzeby Eduardo Camavingę, ale to Kante był moim zdaniem najstabilniejszy.

  • Skokownik weteran
    Najlepsi piłkarze reprezentacji Euro cz.7

    Polska - Piotr Zieliński - Podczas turnieju sporo piłkarzy reprezentacji Polski zaliczyło dobrze momenty. Brakło trochę stabilizacji w grze poszczególnych graczy na przestrzeni całego turnieju. Zdecydowałem się wybrać na MVP zawodnika najstabilniejszego. W mojej opinii był nim Piotr Zieliński. W każdym ze spotkań swoimi podaniami otwierał grę ofensywną drużyny Michała Probierza. Samemu często też brał w niej udział Miał też kontrolę nad piłką. Potrafił wziąć na siebie część odpowiedzialności za grę zespołu. Wisienką na torcie była asysta z rzutu rożnego przy golu Adama Buksy z Holandią.
    Holandia - Cody Gakpo - Za Pomarańczowymi naprawdę niezły turniej pomimo nierewelacyjnego startu w fazie grupowej(w niej wygrana tylko z Polską i to po niełatwym meczu). Faza pucharowa była dla podopiecznych Ronalda Koemana lepsza, awans do półfinału piechotą nie chodzi. Bardzo ważną rolę w grze drużyny z kraju tulipanów i wiatraków odegrały szarże Cody'ego Gakpo na lewym skrzydle i jego trzy gole. Kiedy w grze drużyny potrzebny był indywidualny błysk, to można było liczyć na skrzydłowego Liverpoolu. Potrafił też współpracować z kolegami podczas swojego kreowania akcji. Miał również asystę w spotkaniu z Rumunią i strzał, po którym Mert Muelduer wpakował piłkę do własnej bramki w ćwierćfinale z Turcją, więc omal nie został samodzielnym królem strzelców turnieju, ale i tak jest nim ex aequo z pięcioma innymi piłkarzami. No i najlepszym graczem Oranje w moim zestawieniu.

  • Skokownik weteran
    Najlepsi piłkarze reprezentacji Euro cz.6

    Serbia - Filip Mladenović - Wybranie najlepszego piłkarza w reprezentacji Serbii, która rozczarowała na tym turnieju, łatwe nie było. Podjąłem decyzję o wyborze na MVP Filipa Mladenovica, który wchodząc z ławki podczas meczy z Anglią i Danią rozruszał grę ekipy Dragana Stojkovica i wykazał się kreatywnością podczas kreacji w ofensywie. Poderwał też do tego kolegów. Szkoda, że występ od pierwszej minuty ze Słowenią nie był już taki dobry, ale cóż, nagrodę mu przyznaję, bo ciężko znaleźć kogoś lepszego. Co prawda zagrał tylko 40% minut, ale swoje w tym czasie zrobił.
    Anglia - Jude Bellingham - Za Anglikami udany turniej. Duża w tym zasługa Jude'a Bellinghama. Pomocnik Realu Madryt miał w swojej grze dużo momentów dobrej technicznie gry. Zaliczył też dużo dobrych momentów w ofensywie - dwa gole i asysta robią wrażenie. Nie bał się też popracować w środku pola, czasem schodził do defensywy. W tych momentach też był dobry.

  • sledzik16 profesor
    @Skokownik

    Ty się chłopie marnujesz. Takie felietony pisać ... Może gdzieś do redakcji.

  • Skokownik weteran
    Najlepsi piłkarze reprezentacji Euro cz.5

    Słowenia - Zan Karnicnik - Reprezentacja Słowenii zagrała naprawdę walecznie podczas Euro 2024. Duża w tym zasługa Zana Karnicnika. Prawy obrońca NK Celje grał bardzo dobrze w defensywie, zaliczył mnóstwo świetnych interwencji, a ponadto dołożył akcenty ofensywne do swojej gry z golem przeciwko Serbii na czele. Na dużą pochwałę zasługuje jednak cała linia obrony w zespole spod Triglavu, całkiem nieźle zagrała też formacja pomocy.
    Dania - Christian Eriksen - Największym atutem Duńskiego Dynamitu podczas niemieckiego czempionatu była gra w środku pola. Spory w niej udział miał wybrany przeze mnie na najlepszego gracza drużyny Christian Eriksen. Pomocnik Manchesteru United dobrze współpracował z Pierrem-Emilem Hoejbjergiem, Mortenem Hjulmandem i innymi kolegami, dzięki czemu Duńczycy potrafili często zdobyć kontrolę nad środkiem pola. Eriksen bardzo dobrze rozkręcał też swoimi podaniami akcje ofensywne często się w nie też włączając. Dorzucił gola przeciwko Słowenii. Pomyśleć, że podczas ostatnich Mistrzostw Europy drżeliśmy o jego życie... Czapki z głów za determinację panie Christianie!

  • Skokownik weteran

    Czas teraz na przerwę w robocie, zatem następna część ukaże się po trochę dłuższej przerwie niż poprzednie.

  • Skokownik weteran
    Najlepsi piłkarze reprezentacji Euro cz.4

    Włochy - Gianluigi Donnarumma - Występ obrońców tytułu był po prostu rozczarowujący. Tak naprawdę pochwalić można tylko pierwszą połowę meczu z Albanią oraz fragmenty spotkania z Chorwacją, w którym niewątpliwie przydałaby się Włochom lepsza skuteczność. Jako MVP drużyny Luciano Spalettiego wybrałem jej bramkarza - Gianluigiego Donnarummę, który przysłużył się do awansu Niebieskich do 1/8 finału. Zaliczył parę dobrych interwencji w kluczowej potyczce z Chorwatami i tylko dzięki niemu Włosi przegrali z Hiszpanią tylko 0-1. Nie był to jednak tak imponujący występ bramkarza PSG jak trzy lata temu. Trzeba powiedzieć, że na niemieckim Euro Donnarumma był tylko piłkarzem momentów, ale w sumie każdy z dobrych Włochów takim był. W przypadku Donnarummy zdecydowało to, że był jedynym godnym pochwały z Hiszpanią i zaliczył kluczowe interwencje z Chorwacją.
    Albania - Mario Mitaj - Wybór najlepszego gracza w drużynie Sylvinho nie należy do łatwych zadań. Albańczyków należy pochwalić za mocne przeciwstawienie się trudnym przeciwnikom w grupie, ale tak naprawdę w każdym spotkaniu mieli tylko momenty. Momenty mieli też poszczególni piłkarze. Jako MVP wybrałem Mario Mitaja. Potrafił kreować groźne sytuacje, był relatywnie równy. Przydałoby się więcej stabilizacji w obronie, ale i tam niekiedy popracował. Rozważałem też wybranie Laciego, Asllaniego i Bajramiego, choć ze względu na nierówność piłkarzy nie było łatwo wybrać najlepszego gracza ekipy Sylvinho.

  • Skokownik weteran
    Najlepsi piłkarze reprezentacji Euro cz.3

    Hiszpania - Rodri - Zespół Luisa de la Fuente był jednym z najlepszych kolektywów na turnieju. Tak naprawdę wyróżnienie prawie każdego regularnie grającego na mistrzostwach Hiszpana dałoby się obronić. Ja wybieram Rodriego, który fantastycznie czyścił grę rywali doskonale odbierając piłki i w kapitalnym stylu rozpoczynał akcje ofensywne zespołu z Półwyspu Iberyjskiego. Wziął udział w wielu płynnych akcjach La Furia Roja.
    Chorwacja - Andrej Kramarić - Niemieckie mistrzostwa to potężne rozczarowanie dla Chorwatów. Brązowi medaliści katarskich MŚ nie wyszli nawet z grupy i nie wygrali żadnego meczu. Trudno wybrać zatem najlepsze ogniwo w ekipie z Bałkan. Wybrałem Andreja Kramarica, który zwłaszcza w konfrontacji z Albanią brał udział w kreacji akcji ofensywnych. Nie najgorzej utrzymywał też piłkę. Obok gracza Hoffenheim wyróżnię jeszcze troszeczkę Ante Budimira, który dobrze utrzymywał piłki dla zespołu oraz Lukę Modrica, który potrafił przejąć kontrolę nad środkiem pola we współpracy z Marcelo Brozovicem i Mateo Kovacicem, choć kapitanowi Chorwatów zupełnie zabrakło polotu, pomijając parę momentów w meczu z Włochami.

  • Skokownik weteran
    Najlepsi piłkarze reprezentacji Euro cz.2

    Węgry - Roland Sallai - Cóż, Madziarom nie udało się błysnąć podczas niemieckiego Euro. Naprawdę nieźle zagrał jednak ich reprezentant Roland Sallai. Skrzydłowy SC Freiburg był kreatywny w grze ofensywnej, umiejętnie podawał, dobrze balansował między formacjami pomocy i ataku. Sallai wziął udział w większości z najlepszych akcji zespołu Marco Rossiego. Turniej zwieńczył asystą w meczu ze Szkocją.
    Szwajcaria - Granit Xhaka - Kolejny trudny wybór. To był dobry turniej dla zespołu Murata Yakina. Błyszczało wielu graczy - w defensywie choćby Akanji, w środku pola Xhaka i Freuler, na skrzydle Ndoye, na dziewiątce Embolo. Zdecydowałem się jednak wybrać kapitana Helwetów - Granita Xhakę. Mistrz Niemiec z Bayerem Leverkusen grał fantastycznie - znakomicie odbierał piłki rywalom, mądrze podawał, zdobywał kontrolę nad środkiem pola, umiejętnie współpracował z Remo Freulerem i spinał całą grę Szwajcarów. Czarna robota wykonana wzorowo!

  • Skokownik weteran
    Najlepsi piłkarze reprezentacji Euro cz.1

    Niemcy - Jamal Musiala - Siłą reprezentacji Niemiec podczas domowych mistrzostw była gra zespołowa. Ciężko zatem wybierać indywidualnie najlepszego gracza ekipy Juliana Nagelsmanna. Błyszczał środek pola, znakomicie kierowany przez Toniego Kroosa i Ilkaya Guendogana, na środku obrony dobrze spisywali się natomiast Antonio Ruediger, Jonathan Tah i jak było trzeba Nico Schlotterbeck. Boczni obrońcy(Raum, Mittelstaedt, Kimmich) również niczego sobie. Na MVP drużyny gospodarzy wybrałem jednak Jamala Musialę. Gracz Bayernu Monachium strzelił na turnieju trzy gole oraz znakomicie kreował sytuacje na skrzydle i znakomicie współpracował z innymi ofensywnymi graczami niemieckiego zespołu. Miałem dylemat, czy wybrać jego czy Kroosa, Postawiłem jednak na Musialę, bo były już piłkarz Realu Madryt zagrał trochę zbyt ostro z Hiszpanią i ryzykował kartkami.
    Szkocja - Scott McTominay - Za Szkotami po prostu słaby turniej, więc wybór najlepszego gracza ich drużyny nie należy do łatwych z innego jednak powodu co w ekipie niemieckiej. Scotta McTominaya wybrałem trochę z braku laku, ale nie można mu odmówić, że dyrygował grą drużyny Steve'a Clarke'a, nieźle podawał i balansował między ofensywą a defensywą, no i strzelił jedyną niesamobójczą bramkę dla Szkocji.

  • Skokownik weteran

    W czasie Euro było tu sporo dyskusji na temat turnieju. Nie brałem w nich jednak udziału, wolałem się skupić na oglądaniu turnieju i na pozaforumowych zainteresowaniach(choć na tematy skokowe zdarzało się udzielać). Jako fan piłki nożnej śledziłem jednak uważnie turniej i teraz przybywam nadrobić zaległości. Przygotuję dwa zestawienia - z każdej reprezentacji na turnieju wybrałem najlepszego zawodnika i odkrycie turnieju. Będę się kierował tylko i wyłącznie moim subiektywnym odbiorem, toteż nie trzeba się zgadzać z moimi wyborami. A zatem za chwilę zaczniemy.

  • sledzik16 profesor

    Zdecydowanie zasłużone zwycięstwo Hiszpani za cały turniej. Wygrali wszystkie mecze ... I takie drużyny zostają mistrzami Europy.
    Anglia gdyby wygrała to trochę słabo by to wyglądało. Oni mieli więcej szczęścia w tym turnieju niż można sobie wyobrazić.

  • Kolejski stały bywalec

    Ale za co nienawidzić Anglików? Niemców czy ruskich to rozumiem.

  • Arturion profesor
    @pogromca januszy

    Ja tam Anglii nie nienawidzę, co najwyżej trochę ich nie lubię. Ale gdyby ESP nie wygrała, to byłoby niesprawiedliwie, na maksa. :-)

    Ale jednak dogrywka by się przydała... Bo tak, już koniec. :-(

  • Arturion profesor
    @Kaczka Dziwaczka Kwak Kwak

    Nie. W półfinale i finale potrafili pokazać momentami niezły futbol, ale - ogólnie fakt.

  • pogromca januszy weteran
    Dlaczego kibicujesz Hiszpanii?

    1%: bo lubię ich, podoba mi się ich styl gry
    99%: bo nienawidzę Anglii

    Cóż, też byłem w tym drugim gronie :)

  • dejw profesor

    Nie przepadam za Hiszpanami, ale jestem w pełni ukontentowany finałowym rozstrzygnięciem. Komplet wygranych, przy takiej grupie, takiej drabince, do tego ładna, efektowna gra - czapki z głów, tego nie można nie docenić.

    Olmo wybijający w 90 minucie z linii bramkowej - pomimo wielu pięknych akcji, bramek, to chyba dla mnie interwencja Turnieju.

  • Kaczka Dziwaczka Kwak Kwak weteran
    @Arturion

    Mi tylko trochę go szkoda. Wiadomo nie strzelił karnego na Euro u siebie jako piłkarz i teraz przegrał drugi z rzędu finał jako trener ale to jak paskudny futbol reprezentują jego podopieczni mocno redukuje moją empatię.

  • Arturion profesor
    @Kaczka Dziwaczka Kwak Kwak

    Z Anglii to żal mi co najwyżej trenera. Bo kiedyś był świetnym piłkarzem.

  • Kaczka Dziwaczka Kwak Kwak weteran
    VIVA ESPANA!!!

    Wygrała zdecydowanie najlepsza drużyna turnieju. Złoto dały im gole dwóch Basków. Z Anglii żal mi wiecznie przegranego Kane i Saki który w wieku 22 lat ma na koncie dwa przegrane finały Euro i dwa przegrane mistrzostwa Anglii.

  • Arturion profesor
    @dervish

    Też się cieszę, ale poczekam, aż nasi porządzą trochę. :-)
    A jednak chętnie obejrzał bym dogrywkę. Zwłaszcza, że już po wszystkim... ;-(

  • dervish profesor

    Viva Espana! La Furia Roja rządzi! :)

    Nie mam żadnych wątpliwości, że tytuł przypadł najlepszej obecnie drużynie w Europie.

  • Arturion profesor
    @Arturion

    Nie mówiłem?
    @Dervish, też byłem zdecydowanie za Hiszpanią, ale mecz zaczyna być fajny!

  • Arturion profesor
    @dervish

    Za to druga połowa zaczyna wyglądać, na ucztę dla wszystkich... :-)
    Nawet łapię się na myśli, by Angolia wyrównała... ;-)

  • dervish profesor

    1 połowa to uczta dla koneserów.
    Posiadanie piłki dla Hiszpanii ale to Angole mieli groźniejsze sytuacje.
    Kane i Olmo walczący o króla strzelców póki co zamiast bramek zdobywają żółte kartki.

  • Arturion profesor

    Jak na finał, to taki sobie mecz.

  • Arturion profesor

    W sumie wyszedł ciekawy artykuł na skokowy temat. :-)

  • Lataj profesor
    @Kolos

    Co ciekawe, teraz z tych krajów tylko Francja nic w skokach nie znaczy. Ale jak chcesz zamknięty obiekt, na którym można będzie skakać w PŚ, poproś ładnie dubajczyków. Na pewno nie odmówią i kasę znajdą, ale to już nie będzie kolejna skocznia w stolicy. Albo sam zbuduj w Rio pod pomnikiem Chrystusa, ale to też nie będzie w stolicy ;)

  • sledzik16 profesor
    @Adrian D.

    Teraz to już jest jasne. Niestety jako pierwszy komentujący tego nie wiedziałem.
    Chociaż tyle że już to Euro sie kończy bo z portalu o skokach zrobił się portal piłkarski

  • Lataj profesor
    @dervish

    Oby jednak to Olmo został królem strzelców Euro. Będę pił przez parę dni, jak jakimś cudem Anglia zleje Hiszpanię :P Dlatego lepiej, żeby to nie była klątwa.

  • King profesor
    @Pavel

    Klątwa Kana silniejsza. Oni graliby finał z San Marino i pewnie z nim w składzie by przegrali :P

  • Kolejski stały bywalec
    @Kolos

    "Skocznia" K-15, dobre:))). I to było tylko zadaszenie, a nie hala.

  • Kolejski stały bywalec
    @dervish

    Euro z reguły jest komiczne i toporne, przypominam że kiedyś mistrza zdobyli Grecy. Były też jaja z Duńczykami itd. Odsłona 2024 bardziej przewidywalna, ale mecze nudne i bez polotu.

  • Kolos profesor

    Ciekawe, że w Berlinie była skocznia w hali.

    W sumie wiadomo już o trzech takich skoczniach w przeszłości - obok Berlina także w Wiedniu i w Paryżu.

    Co ciekawe wszystkie były w stolicach państw.

  • dervish profesor

    Kibicuję Hiszpanii która dla mnie jest murowanym faworytem ale Angolia niby toporna i nudna jest jednak zadziwiająco efektywna i wielu może zaskoczyć.
    To przykład zespołu o którym nie można powiedzieć, że same nazwiska nie grają bo akurat w tym przypadku to raczej same nazwiska jak do tej pory wystarczyły na każdego napotkanego rywala. Zespól nie musiał grać żeby wygrywać.

    A słabiutki i powszechnie krytykowany na tych ME Kane jeżeli strzeli bramkę w finale ma duże szanse na wywalczenie korony króla strzelców.

  • ms_ weteran
    @Pavel

    3:0 dla Hiszpanii

  • Lataj profesor
    @pb88

    I raczej Евгений Климов, a nie Jewgienij Klimow.

  • pb88 stały bywalec

    Raczej Jiří Raška, a nie Jiri Raska.

  • Pavel profesor

    To jak Hiszpania wygra? ;) Serce by chciało, ale coś mi mówi, że Anglicy, którzy dosyć oszczędnie przechodzili kolejne fazy mogą zaskoczyć.

  • Adrian D. redaktor
    @sledzik16

    To artykuł przygotowany na okoliczność finału EURO, nawiązujący do miejsca jego rozgrywania. Zatem śmiało można tu komentować wydarzenia związane z dzisiejszym meczem.

  • sledzik16 profesor

    Zamiast o Berlinie trzeba było dzisiaj napisać coś o Madrycie i Londynie chociaż by był nowy artykuł do konentowania finału Euro 😀 🇪🇸-🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿

    Bo mało kto nawet to przeczyta do końca 😅
    Choć chyba artykuł jednak pod final szykowany 🌍

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl