Niemiecki medalista MŚJ w mikście kończy ze skokami

  • 2024-08-01 10:09

Brązowy medalista mistrzostw świata juniorów w mikście z Whistler z 2023 roku, Sebastian Schwarz, powiedział pas. Niemiecki zawodnik, który 13 sierpnia skończy 21 lat, poza rzeczonym krążkiem z Kanady niczym na skoczniach się nie wyróżnił.

Podczas rywalizacji na wspomnianym juniorskim czempionacie w drużynie towarzyszyli mu: Ben Beyer, Anna-Fay Scharfenberg i Michelle Goebel. Schwarz był najlepszym zawodnikiem swojej czwórki, skoki na 90 i 98 metrów pozwoliły mu zająć 11 miejsce w indywidualnej klasyfikacji mikstu.

Na koniec zmagań Niemcy stracili 2,5 punktu do drugiej Japonii, a czwartą Szwajcarię wyprzedzili o blisko 10 punktów. W konkursie indywidualnym Schwarz zajął 20. miejsce. W klasycznej drużynówce był najlepszy w swojej ekipie, ale reprezentacja naszych zachodnich sąsiadów finiszowała dopiero na piątej pozycji. 

Sebastian ma też w dorobku podium FIS Cup w Villach z 2023 roku i w tym miejscu kończy się lista jego międzynarodowych "pudeł". Tylko dwukrotnie podszedł do rywalizacji w Pucharze Kontynentalnym i były to podejścia bardzo nieudane. Ostatniej zimy w Garmisch-Partenkirchen zajął dopiero 49. i 51. miejsce.

"14 lat z skoków narciarskich z wieloma wzlotami i upadkami dobiegły końca. Dziękuję wszystkim, którzy wspierali mnie w mojej podróży i sprawili, że był to niezapomniany czas." - napisał były już niemiecki skoczek na Instagramie.

Poszerza się zatem lista skoczków, którzy podczas sezonu 2023/24 lub po jego zakończeniu poinformowali o odłożeniu nart. Są to między innymi: Thomas Aasen Markeng (Norwegia), Peter Prevc (Słowenia), Markus Rupitsch (Austria),  Reruhi Shimizu (Japonia), Hiroaki Watanabe (Japonia), Radek Rydl (Czechy), Frantisek Holik (Czechy), Krystof Hauser (Czechy), Dominik Peter (Szwajcaria),  Luca Geyer (Niemcy) czy Eric Fuchs (Niemcy).


Adrian Dworakowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (6168) komentarze: (31)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • vvorm doświadczony
    @Kolejski

    Po części oczywiście masz rację, bo w niektórych kadrach trener reprezentacji odgrywa mniejsza rolę niż u nas (podobno w Norwegii jeszcze przed tą aferą było słychać, że za przygotowanie skoczków odpowiadają głównie trenerzy klubowi), jednak wciąż to on jest tym, który spędza z zawodnikami więcej czasu w sezonie zimowym, dobiera odpowiednie ćwiczenia, rozmawia z nimi i konsultuje na bieżąco, a w, podejrzewam, wiekszości kadr, odpowiada w dużej mierze za letnie plany treningowe. Nawet jeśli szkoleniowiec dostaje dobrego technicznie zawodnika, to jego zadaniem jest, by go utrzymać na tym dobrym poziomie, tak samo, kiedy przychodzi mu pracować z mistrzem - musi podjac takie działania, by na tym szczycie pozostał (odnośnie dyskusji o Rodlauerze - zupełnie inna praca jest z takim materiałem jak polskie skoczkinie, a co innego z ukształtowanymi austriackimi zawodniczkami). Nawet taki talent jak Małysz, który kiedy gdzieś koło 2006 roku miał kryzys, wciąż potrzebował trenera, który, cytując walnąłby pieścią w stół i powiedział mu, co ma robić (!), dlatego się zwrócił do Lepistoe. Sukcesy i postępy w karierze niekoniecznie ,,idą" w sposób liniowy. Właśnie dlatego słychać o takich problemach jak pozycja najazdowa u Stocha czy pokraczne wybicie u Kota.
    Tu oddam, że Cecon faktycznie miał innych skoczków do pracy i inne zasoby niż tamci trenerzy, jednak mimo wszystko przez kilka lat pracy nie przełożył tego na większe postępy, jeśli już bronimy tezy, że kariera zawodnicza = kariera trenerska.
    Do trenerów, którzy nie zrobili oszałamiającej kariery jako skoczkowie dodam jeszcze wspomnianego Hannu Lepistoe, który na odmianę skoczkiem w ogóle nie był.

  • Kolejski stały bywalec
    @vvorm

    Nie byli wybitnymi zawodnikami, za to pod swoje skrzydła dostawali bardzo dobrych i wybitnych skoczków, ukształtowanych już (technika, schematy treningów, dieta itd.) w klubach. Dla mnie to jest taka dyscyplina, że w zasadzie można wtedy samemu trenować, bez podpowiedzi z boku, gdzie jak się ma talent i dryg do skakania to wyniki same przyjdą. Plus oczywiście o sukcesie w dużej mierze decyduje sprzęt oraz kombinowanie z nim, do czego się już "trenerzy" i cały sztab przydają.

  • vvorm doświadczony
    @sledzik16

    Alexander Stöckl, Alexander Pointner, Mika Kojonkoski czy nawet Harald Rodlauer nie byli wcale wybitnymi skoczkami, a sukcesy trenerskie mają i to spore.
    Z kolei Roberto Cecon jako zawodnik osiągnął dużo, a nie potrafił jakoś przełożyć tego na szkolenie innych.

  • sledzik16 profesor
    @Kolejski

    Jego sprawa. Uwaza że mamy takie wielkie sukcesy ale niestety od wczoraj jeszcze nie napisal choć jednego. Wiadomo może I tek młodzieży jest ale z tej dziesiątki do seniorskiego skakania zostanie może dwóch. Jeden będzie przecierał tory i spadał na bule drugi raz na 5 konkursów wejdzie do 30 PS.
    On nie bierze tez pod uwagę gdyby Stoch Zyla i Kubacki po tym sezonie zakończyli wszyscy na raz to niestety ale nas w Pucharze Świata nie ma.

  • Kolejski stały bywalec
    @sledzik16

    W pouczaniu innych, mędrkowaniu i pisaniu setek nic nie wnoszących komentarzy jest mistrzem, to trzeba mu przyznać. Najpierw tymi banialukami dobijał do "profesora" (co już zdradza infantylność, by podniecać się takimi głupotami), a odkąd mu się ten profesor wyświetla to przebija samego siebie.

    Tak, nasi młodzi mają wyniki. Chyba w pucharze wójta, jakimś CPN Cupie czy innych Mistrzostwach Dzielnicy Rympałów w Pierdziszewie Małym. Startuje tam po 10-15 zawodników w danej kategorii, z czego 95% to Polacy plus jakiś przybysz ze wschodu czy innej Słowacji. Widoki na przyszłość tego narybku są z pewnością niesamowite. Na przyszłość skoków to się patrzy od juniora, od wprowadzania ich w zawody seniorskie, a nie że 13-letni Murańka skacze raz daleko na Wielkiej Krokwi, bo dostał huragan pod narty i rozdmuchały to pismaki. Widać gdzie ten Murańka był i jest teraz.

  • Lataj profesor
    @sledzik16

    Mówiłem o jego wieku. Podałeś 25 lat, a teraz jest bliżej tych 26 lat niż 25, dlatego zaokrągliłem w górę. A zresztą Wąsek nie jest czołowym skoczkiem, ale to nie dlatego, że nie dają mu szans, tylko dlatego, że jest bezjajeczny. No i uciułał sobie jednak coś w PŚ, tylko nie ciułania, a lokat w top 15 powinniśmy wymagać. Skoki Pilcha nie nadawały się za to do PŚ i stąd to kiblowanie w niższych ligach. Cała tajemnica, dlaczego inne reprezentacje stać na wystawianie młodych zawodników w PŚ, tkwi w tym, że nasi młodzi po prostu nie prezentują odpowiedniego poziomu na elitę. Nie mówię tu o tym, że od razu mają tam wskakiwać Tomasiak czy Łukaszczyk, ale niech do siebie przekonują ci warunkowicze. Od czasu odejścia Małysza nasi też z reguły później dojrzewają sportowo. Myślę, że nasi by zrozumieli, że to na nich spocznie odpowiedzialność, gdy żelaznego trio w tym sporcie już nie będzie. Kubacki był cierpliwy i nawet było go stać na walkę o PŚ, ale i Granerud był piekielnie mocny. Nikt też kończyć kariery w najbliższym czasie nie będzie, bo nie odeszli od nich sponsorzy, póki jeszcze w czubie są KSŻ.

  • sledzik16 profesor
    @Arturion

    Działaj tutaj dalej bezsensownie nabijajac komentarze które są w ogóle nie potrzebne. W tym jesteś tutaj mistrzem. Może wezmą cię do redakcji.
    Koniec bezsensownego tematu. Nie ma o czym dyskutować nawet

  • Arturion profesor
    @sledzik16

    Wybacz, z twojej głowy, to nawet oleju nie utoczy się. Nie znasz się na skokach, bo dla ciebie parę sezonów temu, to prehistoria. A z "wiki" nie korzystasz. Poza tym nie rozumiesz, że na wiele tematów tutaj już wiele razy rozmawiano. A ty "odkrywasz nowe"
    i to jak nastolatek, który nie słucha rodziców.
    Ja z tobą nie dyskutuję, bo zajmujesz miejsce na portalu śmieciami. I to takimi "z kolejnego zrzutu".

    PS. Nie handluję niczym nigdzie.

  • sledzik16 profesor
    @Arturion

    Niestety tak myślałem że za wiele w temacie o ktory Ciebie zapytałem to do powiedzenia nie będziesz miał. Ty zawsze potrafisz komentować to co nie potrzeba a jak wikipedia nie pokazuje informacji to z głowy brak wiedzy żeby coś odpusac.

  • sledzik16 profesor
    @Lataj

    Tylko Hoerl 🇦🇹 to jest między nim a naszymi juniorami taka różnica że on już można by powiedzieć że w tym wieku jest czołowym zawodnikiem Pucharu Swiata a nasi co jedynie to chyba FIS CUP. Taka mała roznica.
    Zawsze mnie zastanawiało dlaczego inne reprezentacje mogą wystawiać młodych w PS w u nas tylko potrafią 3 lata przed emerytura sportowa dawać szanse

  • sledzik16 profesor
    @Arturion

    Pożyjemy zobaczymy za dwa lata. Jaka wielka drużynę będziemy mieli z aktualnych naszych juniorów.

    No a jakie oni te medale takie wielkie zdobywają?

  • Arturion profesor
    @Lataj

    I jeszcze wielu z tych młodych może coś osiągnąć, ale @sledzik to typowy przypadek narzekacza.
    Co ciekawe - nie kojarzy wyników, ale wnioski wyciąga. Bo wie, jak jest. ;-)

  • Lataj profesor
    @sledzik16

    Hoerl w tym roku już kończy 26 lat. A dopiero co wychodził z wieku juniorskiego. Nie zgadzam się też, że z juniorami jest cienko. Nie ze wszystkimi na pewno. Chociaż w kadrze A są Habdas i Juroszek, którzy jeszcze mają szansę zaistnieć, ale fajnie by było, jakby Pilch przebił sezon 22/23, a jeszcze w kadrze B Wróbel, który jeszcze do niedawna był juniorem. Juniorami wciąż są Amilkiewicz, Joniak (obaj w B), Szozda, Ka. Tomasiak, Łukaszczyk, Byrski, Sarniak, Obtułowicz, Ko. Tomasiak, Malarz, Luberda, Czech, Rus. Ktoś na pewno musi wystrzelić.

  • Arturion profesor
    @sledzik16

    A ich rówieśnicy z AUT, GER, NOR, SLO, JPN dostają takie szanse... Embacher to wyjątek, a ty jesteś wyjątkowo upierdliwym czarnowidzem bez podstaw i argumentów.
    Weź, pośledź wyniki, śledziku (nomen omen).
    A sprawdzić możesz je możesz i na tym portalu i na wikipedii.

  • sledzik16 profesor
    @Arturion

    A jakie oni medala zdobywają ? Jest się w ogóle czym chwalić. Skoro tak świetnie się spisują to dlaczego nie dostają szansy w innych zawodach tylko praktycznie najniższej rangi

  • sledzik16 profesor
    @Kolos

    A to skąd się bierze ten świetny talent trenerski u kogoś kto nie ma pojęcia jak die dobrze skacze. Zawsze mnie to zastanawiało jak można przekazywać wiedzę samemu nie mając o niej zielonego pojęcia

  • Lataj profesor
    @Kolos

    Daniel Kwiatkowski skądś się wziął na stanowisku trenera juniorów.

  • Arturion profesor
    @sledzik16

    "bo przy tym poziomie juniorów jak teraz to nie będzie z kim jechać"
    Uważasz, że juniorzy zdobywający medale w zawodach juniorskich reprezentują słaby poziom? No, ciekawe.

  • Kolos profesor
    @sledzik16

    Nie wiem co mają sukcesy sportowe do posiadania wiedzy?

    Wielu wybitnych trenerów było słabymi albo wręcz żadnymi skoczkami.

    A wielu skoczków z wieloma sukcesami nie należy do najbystrzejszych. I na ekspertów się nie nadają.

    Jedno z drugim idzie w parze w żaden sposób.

    Wręcz logiczne jest, że słabsi skoczkowie mają większą wiedzę ekspercką, bo mieli więcej czasu na zdobywanie wiedzy od gwiazd, do tego szybciej poszli w trenerkę czy inną pracę powiązaną ze skokami.

    No i naprawdę nie wiem kto ma pracować w tych skokach od posady trenera przez serwismena, po działacz związkowego, sędziego czy eksperta telewizyjnego jak nie byli skoczkowie?

  • sledzik16 profesor
    @Arturion

    Szkoda ze w Austri 🇦🇹 mając 25 lat mozna być czołowym skoczkiem Pucharu Swiata. U nas niestety wszyscy mają na wszystko czas ... taki mamy system szkoleniowy. Jestem bardzo ciekawy za 3 lata co będzie jak nasza trójka powie koniec. Wtedy będzie dopiero cyrk bo przy tym poziomie juniorów jak teraz to nie będzie z kim jechać na Puchar Świata 🌍

  • sledzik16 profesor
    @Kolejski

    Dokładnie. Wszyscy związani z PZN od skoczka po trenera czy smarowacza nart mają posady zapewnione by nie trzeba było normalnie jak człowiek pracować.
    Nie idzie na skoczni to sie robi wielkich ekspertów z nich w telewizji ... zawsze mnie dziwi co taki ktoś kto ma największy sukces w życiu to osiągnięcie punktu K może miec do powiedzenia na temat najlepszych skoczkow swiata.

  • Pavel profesor
    @Kolejski

    Póki emeryci pchają ten wózek to ich kumple mogą ciągnąć te "kariery" czy smarować narty, jak skończą to skonczy się skokowe eldorado ;)

  • Kolejski stały bywalec
    @sledzik16

    Nie to co u nas. :) Kompletne beztalencia ciągną "karierę" latami, bo nie mają żadnego innego pomysłu na życie. I tak mamy całą grupę nielotów, których tutaj część społeczności usprawiedliwia banialukami, że "w Polsce jest większa cierpliwość", "w Polsce sukcesy nasi osiągają w okolicach trzydziestki", "w Polsce to, w Polsce tamto". A potem te nieloty zostają trenerami albo pomocnikami trenerów, smarowaczami nart itd. I cyrk się kręci.

  • Kolos profesor
    @Arturion

    Niby trudno się przebić w Niemczech i w Austrii ale jednak centralnym szkoleniem jest objęte tych 30-40 zawodników. Więc jest się o co zaczepić na długo. Po za w tym w tych krajach kluby są bogate, więc funkcjonowanie po za kadrami nie jest taką tragedią finansową jak np. w Polsce.

    Kończenie kariery natychmiast po ukończeniu wieku juniora wygląda mi bardziej jak brak cierpliwości no albo te kwestie finansowe co jednak dużo mniej prawdopodobne.

  • Arturion profesor
    @Kolos

    Tu istotna też jest konkurencja, z którą ma na co dzień do czynienia. Tam, podobnie u AUT, przebić się niezmiernie trudno. Utracić dofinansowanie łatwiej.

  • Kolos profesor
    @Arturion

    To raczej marne perspektywy i brak chęci sprawił, że Schwarz zakończył karierę. Jakby chciał, mógłby jeszcze ciągnąć karierę. No chyba, że faktycznie kwestie finansowe przeważyły, ale nic nie wiemy o jego statusie majątkowym...

  • Arturion profesor
    @sledzik16

    U nas na razie jest większa cierpliwość. No i nasi raczej zyskują po 25. r. życia. Przynajmniej dotychczas generalnie tak jest.

  • sledzik16 profesor
    @Arturion

    To z Twoich wypowiedziach wynika że u nas w reprezentacji za rok może dwa też może być cienko 🇵🇱🫤

  • Arturion profesor
    @sledzik16

    Jak już gdzie indziej napisałem, nie tyle on skończył ze skokami, co skoki z nim.
    Tak bywa po wyjściu z wieku juniorskiego i braku sukcesów. Czasami warto poczekać jeszcze parę lat, ale trzeba mieć z czego żyć.

  • sledzik16 profesor

    Cóż 21 lat i kończyć karierę. Chyba stwierdził że mimo jakiś tam sukcesów i tak nie da rady dostać się do kadry A ... choć za kilka lat było by to możliwe mimo to powiedział STOP.
    Jeżeli kończy się w tym wieku to najwyraźniej skoki narciarskie to nie było to w kogoś życiu.

  • sheef profesor
    Skoczkowie, którzy zakończyli przygodę ze skokami (aktualizacja)

    Lista skoczków, którzy postanowili zakończyć przygodę ze skokami w trakcie lub po zakończeniu sezonu zimowego 2023/2024 (stan na 1 sierpnia 2024):

    1. Thomas Aasen Markeng (Norwegia),
    2. Leonard Taubert (Norwegia),
    3. Peter Prevc (Słowenia),
    4. Markus Schiffner (Austria),
    5. Reruhi Shimizu (Japonia),
    6. Hiroaki Watanabe (Japonia),
    7. Radek Rydl (Czechy),
    8. Frantisek Holik (Czechy),
    9. Krystof Hauser (Czechy),
    10. Dominik Peter (Szwajcaria),
    11. Luca Geyer (Niemcy),
    12. Philipp Fries (Niemcy),
    13. Eric Fuchs (Niemcy),
    14. Sebastian Schwarz (Niemcy),
    15. Matheo Vernier (Francja).

    Jak dotąd przygodę ze skokami zdecydowało się zakończyć czterech Niemców, trzech Czechów, dwóch Norwegów, dwóch Japończyków, jeden Słoweniec, jeden Austriak, jeden Szwajcar oraz jeden Francuz.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl