„Najwyraźniej efekt widać u Pawła Wąska” – Arvid Endler dba o lot polskich skoczków
- 2024-11-16 21:00
Arvid Endler to jedna z nowych postaci sztabu dowodzonego przez Thomasa Thurnbichlera. Niespełna 30-letni Niemiec w reprezentacji Polski został specjalistą ds. szkolenia fazy lotu. Drużynowy mistrz świata w akrobatycznym lataniu w wingsuicie – w wywiadzie, który w całości ukaże się wyłącznie w Niezbędniku Kibica 24/25, opowiedział nam o swojej nietypowej pasji i ścisłej współpracy ze skoczkami narciarskimi.
Specjalista zza naszej zachodniej granicy już wcześniej miał możliwość podszkolenia naszych reprezentantów podczas zajęć w tunelu aerodynamicznym w Sztokholmie, a także przy okazji sporadycznych wyjazdów na zgrupowania i zawody. W tym roku Endler na stałe przeniósł się do Polski, by na pełen etat pomóc naszym kadrowiczom w doskonaleniu fazy lotu.
– Wingsuiting był moim marzeniem odkąd miałem 12-13 lat. To właśnie wtedy zobaczyłem pierwsze filmiki pokazujące ten sport. Od razu sobie pomyślałem, że chciałbym spróbować. W wieku 18 lat wstąpiłem do armii i nadal miałem z tyłu głowy plan zostania wingsuiterem. Gdy udało mi się odłożyć trochę pieniędzy i znaleźć wolny czas, rozpocząłem treningi skydivingu oraz paralotniarstwa. Żeby móc uprawiać wingsuiting, trzeba najpierw zaliczyć minimum 200 skoków ze spadochronem. Ze względu na to, że służyłem w wojsku, byłem cały czas mocno zajęty. W 2017 roku zobaczyłem reklamy tunelu aerodynamicznego w Sztokholmie, który miał być wkrótce otwarty. Byłem zdeterminowany, żeby tam pojechać i spróbować swoich sił. W styczniu 2018 roku rozpoczęła się moja przygoda z wingsuitingiem. W tym samym roku wykonałem swoje pierwsze próby w wingsuicie z samolotu – przedstawia się Endler, który niebawem na stałe podjął pracę w sztokholmskim tunelu, z którego od lat regularnie korzystają różne reprezentacje w skokach narciarskich.
– Do wingsuitingu przede wszystkim trzeba mieć doskonałą świadomość ciała, dobry zmysł równowagi, orientację w przestrzeni, siłę i wytrzymałość. Istotna jest także umiejętność koncentracji, refleks i zdolność podejmowania szybkich decyzji. Dla skoczków narciarskich istotne jest, aby wiedzieli, jak niewielkie korekty w pozycji ciała wpłyną choćby na ułożenie rąk czy nóg w locie. Większość wymienionych przeze mnie umiejętności przydatna jest również w skokach narciarskich. Nie wiem, czy skoczek narciarski ma czas na myślenie w trakcie samego skoku. Podczas wingsuitingu zawsze mam czas na rozmyślanie, bo nawet najkrótszy lot trwa 30-40 sekund. Ale uważam, że w trakcie skoku narciarskie zawodnik i tak musi podjąć kilka decyzji, w zależności od odczuć, warunków wietrznych czy wysokości lotu – porównuje obie dyscypliny nowy współpracownik Thomasa Thurnbichlera.
Przeczytaj także: Specjalista od latania pomoże Polakom. „Praca na pełen etat"
– Każdy zawodnik jest inny, więc do każdego z nich muszę podchodzić indywidualnie. Na przykład Olek Zniszczoł ma naturalne czucie powietrza w locie. Myślę, że największym wyzwaniem w pracy z kadrą skoczków jest znalezienie tego, co jest najważniejsze do poprawy. Czasem widzę w skoku kilka szczegółów, które można zmienić, ale kluczowe jest wskazanie tego, który da najlepszy efekt. Dodatkowo trzeba to dobrze wyjaśnić zawodników, dlaczego to może pomóc i w jaki sposób to osiągnąć. Czasem wszystko opiera się na odczuciach. To, co działa w przypadku jednego skoczka, może nie zdać egzaminu w przypadku innego. To profesjonaliści i poświęcają temu całe życie. Tutaj decydują naprawdę małe rzeczy, szczegóły. Jest to bardzo trudne, gdy chce się coś zmienić, bo zawodnicy są przyzwyczajeni do wykonywania czegoś w dany sposób przez wiele lat – kontynuuje Niemiec w rozmowie ze Skijumping.pl.
– Chyba najwyraźniej efekt mojej pracy widać u Pawła Wąska, jeśli porównamy jego skoki w pierwszych zawodach Letniego Grand Prix i w kolejnych. Dużo pracowaliśmy wtedy nad fazą lotu, starałem się mu dać jak najwięcej wskazówek. Bardzo cieszyły mnie potem jego dobre wyniki i mam nadzieję, że miałem na to jakiś wpływ – dodaje specjalista ds. szkolenia fazy lotu.
-
Kolos profesor
@Pavel
Może w Finlandii jest tak drogo, bo właśnie jest mało kibiców, więc żeby wyjść na swoje.. Albo zostały im wyższe ceny że starych czasów gdy jeszcze mieli komplet pod skocznią i teraz nie wypada obniżać.
Trzeba jeszcze dodać, że przeliczenie na złotówki to jedno, a druga to realna siłą nabywcza tej kwoty w danym kraju.
No. w Finlandii te 170 złotych (czyli jakieś 40 euro) to znacznie mniejsza kwota niż to samo 170 zł w Polsce. -
WesolyRomek bywalec
@Pavel
Ja jako prowadzący biznes od wielu lat rozumiem podejście Niemców czy Austriaków. Wolą mieć sprzedany komplet biletów wcześniej, by tymi pieniędzmi obracać na długo przed zawodami. Ceny są wyważone. Wiedzą ile krzyknąć, by nie przesadzić. W Polsce nawet gdyby było jeszcze +50% i dali te trzy stówki za konkurs, to też się sprzeda. Można więc nawet mówić o niedoszacowaniu, bo Polska to kraj totalnych frajerów i zapłacą na zasadzie sky is the limit. Potwierdza to tylko fakt, że tam nie jadą żadni kibice, tylko matoły po zdjęcia do SM. Przecież my w Zakopcu 2025 r. jak jednego zmieścimy w TOP15 to będzie sukces. W sumie tak jak piszesz, biznes jest biznes, tylko to bardzo krótkowzroczne.
-
Pavel profesor
@WesolyRomek
Biznes to biznes póki jeżdżą i płacą to są ceny jakie są, mnie osobiście to nie dziwi. Ciężko mi krytykować interes, który działa ;)
Natomiast patrząc na trybuny w Oslo to nawet ta cena jak za bilet metra jest za wysoka ;)
Za to mocno mnie dziwią niedoszacowane Austria (nawet Niemcy w tym samym turnieju są sporo droższe) i Planica. Ja jak bym zarządzał tym biznesem to bym podniósł ceny ;) -
WesolyRomek bywalec
@Pavel
Prawo popytu i podaży to mam wrażenie tylko w Polsce w tym przypadku działa. Norwegowie też mają wejściówki w cenie biletu na metro, a tam jednak tradycje kibicowania skoczkom bardziej znaczące niż u Japończyków. Pomijam bogate Niemcy i Austrię, gdzie podczas TCS też masz komplet, a ceny niższe. U nas kwoty biletów windują po prostu frajerzy, którzy tam jadą zrobić fotkę na insta czy fejsika, o zerowej wiedzy co się w ogóle aktualnie dzieje na skoczni, co pokazuje jak durne i dojne mamy społeczeństwo.
-
Pavel profesor
@WesolyRomek
Akurat te skrajności jak Polska i Japonia są w miarę zrozumiałe i pokrywają się z prawem popytu i podaży. Za to niezwykle ciekawi mnie przypadek Finów, którzy mają wejściówki jak w zakopcu, a po trybunach tylko wiatr hula. Na drugim biegunie jest Willingen, Planica i austriacki TCS, gdzie zapewne i z cenami z zakopca byłby komplet, a cenią się niezwykle nisko.
-
WesolyRomek bywalec
@swi_r
Biedni Japończycy, tyle kasy muszą wydać. Nie dziwi, że jest tam zawsze tylko ze sto osób.
-
swi_r początkujący
@WesolyRomek
1 Zakopane 200 zł
2 Garmisch-Partenkirchen 191 Zniżki oraz wstęp bezpłatny dla dzieci w zależności od wieku
3 Ruka 170*
4 Engelberg 160* Dzieci do 16 lat bezpłatnie.
5 Oberstdorf TCS 152 Zniżki oraz wstęp bezpłatny dla dzieci w zależności od wieku
6 Lahti 150* Zniżki dla dzieci.
7 Oberstdorf LOTY 143 Zniżki oraz wstęp bezpłatny dla dzieci w zależności od wieku
8 Planica 130 Cena z 2023 roku.
9 Vikersund 128* Zniżki dla dzieci.
10 Wisła 125*
11 Lake Placid 124 Cena z 2023 roku.
12 Titisee-Neustadt 117* Zniżki dla dzieci i studentów.
13 Willingen 108* Zniżki dla dzieci.
14 Innsbruck 95 Dzieci do 5 lat bezpłatnie.
15 Bischofshofen 95 Dzieci do 5 lat bezpłatnie.
16 Predazzo 87 Cena z 2020 roku. Zawody odwołane.
17 Lillehamer 55* Do lat 18 lat i studenci bezpłatnie.
18 Oslo 55 Dzieci do 14 lat bezpłatnie.
19 Sapporo 42 Cena z 2024 roku. Zniżki dla dzieci i młodzieży.
*Cena za konkurs w pakiecie. Niektóre z kwalifikacjami. -
WesolyRomek bywalec
@swi_r
Może i w Polsce jest najdrożej, ale za to my zarabiamy najmniej.
PS. Świr, wklej go tutaj. Nie każdy korzysta z socjalowego łajna. -
swi_r początkujący
Ceny wstępów na Puchary Świata
Na swoim twitterze @sswi_r zrobiłem ranking cenowy wstępów na PŚ. Oczywiście ze swoimi 200zł (już nie liczyłem 'opłaty serwisowej' 13zł) i braku zniżek wygrywa Zakopane... Ogromne brawa!!
-
-
Arturion profesor
@Lataj
A po co? Każdy to wie. :-)
(wiele jest portali skokowych? Jeden. No i jeszcze drugi) -
-
Arturion profesor
@Lataj
Nie na żadnym "konkurencyjnym". :-)
Ale owszem, można i należy! ;-)
(ps. na Stajennego nie zwracaj przesadnej uwagi, moja rada.) -
-
Arturion profesor
@WesolyRomek
Z tego co, słyszałem, chciał założyć stadninę, ale jeszcze się dość nie dorobił.
Mogę się mylić. Sam wiesz, że ludzie głupie ploty potrafią rozpuszczać bez powodu. -
Lataj profesor
@WesolyRomek
Pewnie nie jadł w jedyny prawidłowy sposób. Prawidłowo to się obłupuje ;)
-
-
Lataj profesor
@Julixx05
KK i TCS to nie, ale wiem, że na konkurencyjnym portalu informacyjnym można typować wszystkie konkursy od PŚ do FC.
-
Julixx05 weteran
Mam takie pytanie gdzie można obstawić skoki narciarskie? W sensie co roku przed sezonem jest takie coś, że można obstawić zdobywcę KK, T4S itp. Ktoś może dać do tego linka?
-
sledzik16 profesor
@ms_
Teraz to będzie u nas jak w fabrykach w PRL ... jeden do jednego. Czyli jeden pracownik fizyczny i jeden umysłowy.
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
- Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
- Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
- Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
- Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
- Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
- Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
- Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
- Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
- Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
- Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
- Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
- W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
- W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).
Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu
Zaloguj się