FC w Notodden: Triumf Steinbergera, trzech Polaków z punktami

  • 2024-12-13 15:44

Simon Steinberger został zwycięzcą piątkowego konkursu FIS Cup na skoczni w Notodden (HS98). Reprezentant Austrii triumfował po skokach na odległość 97 m oraz 94 m. Drugi był Niklas Bachlinger, a trzeci Rok Oblak. Awans do finału wywalczyło trzech Polaków. Najlepszy z nich, Kacper Tomasiak zajął 17. pozycję.

Simon Steinberger prowadził już po pierwszej serii. Austriak poszybował na 97. metr i wyprzedzał o 6,7 punktu Niklasa Bachlingera (95,5 m) oraz o 7,4 pkt. Roka Oblaka (97 m). Czwarty był Adrian Thon Gundersrud (94,5 m), a piąty Anders Haare (93,5 m).

Na szóstej pozycji sklasyfikowany został Clemens Leitner (91,5 m) przed Timonem-Pascalem Kahoferem (91 m), Benem Bayerem (92 m) i Davidem Haagenem (89 m). Czołową dziesiątkę zamykał Marco Woergoetter (89 m).

Awans do finału wywalczyło trzech reprezentantów Polski. Osiemnaste miejsce na półmetku zajmował Kacper Tomasiak (87,5 m), dziewiętnasty był Jan Galica (85 m), a dwudziesty Marcin Wróbel (85,5 m).

Szymon Sarniak z wynikiem 82 metrów zajął czterdziestą drugą pozycję, tuż przed Adamem Niżnikiem (81 m). Wiktor Szozda został zdyskwalifikowany.

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 12. i 11. belki startowej.

W finale Simon Steinberger przypieczętował drugie z rzędu zwycięstwo w zawodach FIS Cup skokiem na 94. metr. Austriak wyprzedził o 11,1 punktu swojego rodaka, Niklasa Bachlingera (92 m). Na najniższym stopniu podium stanął Rok Oblak (92 m). Słoweniec okazał się lepszy od Adriana Thona Gundersruda (92 m), Clemensa Leitnera (91 m) i Davida Haagena (92 m).

Na siódmej pozycji rywalizację zakończył Timon-Pascal Kahofer (90,5 m). Ósme miejsce zajął Anders Haare (89,5 m), dziewiąte Ben Bayer (88,5 m), a dziesiąte Isak Andreas Langmo (92,5 m).

Kacper Tomasiak po skoku na odległość 89,5 metra zakończył piątkowy konkurs w Notodden na siedemnastej pozycji, tuż przed Janem Galicą (88 m). Dwudziesty szósty był Marcin Wróbel (84 m).

Rundę finałową rozegrano z 11. i 10. platformy.

Liderem cyklu FIS Cup pozostał Julijan Smid (520 pkt.) przed Stefanem Rainerem (490 pkt.) i Ulrichem Wohlgenanntem (452 pkt.). Czwarty jest Szymon Byrski (440 pkt.).

Na sobotę zaplanowano drugi konkurs w Notodden. Początek zawodów o 13:45. Z kolei na 12:30 wyznaczono start serii próbnej.

WYNIKI I KLASYFIKACJE:
Zobacz wyniki I serii konkursu >>>
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>>
Zobacz protokół FIS z wynikami konkursu >>>
Zobacz aktualną klasyfikację generalną FIS Cup 2024/25 >>>
Zobacz aktualną klasyfikację 3. periodu FIS Cup 2024/25 >>>


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (8747) komentarze: (12)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Arturion profesor
    @Rawianek

    Niewielki, ale stały.

  • Rawianek profesor

    Akurat Galica zasłużenie znalazł się w kadrze bazowej widać u niego spory postęp oby tak dalej.

  • Rawianek profesor
    @Egzotic_ski_jumping

    Bliski był Riku Vatrtianen.

  • Rawianek profesor
    @Egzotic_ski_jumping

    Bardzo możliwe ,że któryś z norwegów reszta raczej miała.

  • rybolow1 weteran
    @Janusz11

    Kot w bazowej brzmi dobrze, w zeszłym sezonie będąc w niej nie skakał źle jak na swoje obecne możliwości

  • sheef profesor
    Statystyki konkursu

    2 zwycięstwo Steinbergera (2 podium w karierze),
    10 podium w karierze Bachlingera,
    4 podium w karierze Oblaka.

  • Egzotic_ski_jumping początkujący
    Pytanie

    Czy ktoś uzyskał prawo startu w PK?

  • Janusz11 stały bywalec
    @Janusz11

    Tu jednak należy zadać sobie pytanie: może warto przyznać się do błędu i znowu stworzyć kadrę juniorską lub młodzieżową, która zastąpi kadrę B, której istnienie w obecnym kształcie jako miejsca dla słabszych seniorów zaczyna tracić sens, jak przewidywał Sakala 2 lata temu? Przykład Wolnego pokazuje, że zmotywowany starszy senior bez formy może się odbudować w grupie bazowej.

    W kadrach narodowych na sezon 2024/2025 znalazło się 19 zawodników (kadra A, B i baza). Murańka karierę już zakończył, zaś Krzak i Jojko mają wyniki poniżej wszelkiej krytyki i nie powinni się znaleźć w jakiejkolwiek grupie na kolejny sezon, zostaje 16 zawodników. Niewykluczone, że Kot i / lub Stękała zakończą kariery po sezonie, jeśli nie, to przy takich wynikach jedynym racjonalnym miejscem do ich szkolenia jest grupa bazowa, do tego Niżnik, Wróbel, Galica, Habdas to kolejni zawodnicy na ten moment nadający się tylko do grup bazowych, nie do kadry B (oczywiście to może się zmienić, może ktoś złapie lepszą formę w trakcie sezonu, nie wiadomo jeszcze, gdzie wrzucić Pilcha).

    Ja tu widzę materiał na jedną 8-10 osobową kadrę seniorską, kilkuosobową grupę młodzieżowo-juniorską zamiast szkolenia w SMS (można tam też wrzucić Wróbla i Galicę zamiast do baz, bo to świeżo upieczeni seniorzy, a w SMSach mogą się szkolić juniorzy za słabi na punkty FC) i 4-6 osobowe grupy bazowe, a nie jakąś sztuczną kadrę B.

  • Janusz11 stały bywalec

    Słabe te wyniki Polaków, tylko Galica po dołączeniu do grupy bazowej zaskakuje na plus. B-kadrowicze Wróbel i zwłaszcza Niżnik wyglądają słabiutko. Tomasiak w zasadzie skacze na takim samym poziomie co 2 lata temu (pomijając szczyty formy na MŚJ i FC w Zakopanem), nie jest to jakiś regres jak u Szozdy, ale o postępach też trudno mówić, ot zapunktuje bez problemów w FC, pewnie wskoczy czasem do top 10, zapunktuje w słabiej obsadzonych PK, ale nic więcej.

    Szkolne analogie dervisha zainspirowały mnie do mojej własnej szkolnej analogii: 2 lata temu Tomasiak zdał z wynikiem celującym wyniki w klasy "junior", ale zamiast promocji do wyższej klasy "młodzieżowiec", która większy nacisk kładzie na duże skocznie i występy w PK, dalej kiblował i kibluje w klasie "junior", bo ktoś zauważył, że jakim cudem on był w tej klasie, przecież za młody, na klasę "junior" wiek odpowiedni ma dopiero teraz. Po 2 kolejnych latach kiblowania jest czasem wysyłany na egzaminy w wyższych klasach i nie uzyskuje dobrych wyników, ale co się dziwić, skoro uczy się cały czas tego samego materiału (to samo można odnieść do Szozdy, ale on pogorszył się w nauce kiblując w tej samej klasie, może teraz zacznie dopiero wracać do poziomu sprzed 2 lat).

    W Polsce za "młode talenty" przez Małysza są uznawani Pilch i Juroszek, rocznik 2000 i 2001, a zbyt dużą wagę przykłada się do wypalonych seniorów. To jakiś absurd, że Krzak i Jojko cały czas są trzymani w grupach bazowych kadr seniorskich, a utalentowani juniorzy kiszą się w SMSach, bo system postanowiono skopiować 1 do 1 z Austrii nie mając do tego ludzi, a do tego "muszą najpierw skończyć szkołę", jak to powiedział Thurnbichler przed sezonem, co dla Tomasiaka oznacza jeszcze co najmniej jeden kolejny rok kiblowania po tym sezonie niezależnie od wyników (za to Szozda zostanie uwolniony z tej konieczności i być może trafi do grupy bazowej, a jak się wykaże, to do kadry B).

  • Lataj profesor
    @Kwakuu

    Mnie nie boli. Po prostu słabsi odpadli i tyle. Bardziej boli to, że tylko połowa kadry Polski istnieje, a Szozdę skosili. DSQ przy nazwisku Rainera trochę mi zepsuła Typera.

  • Kwakuu stały bywalec

    Egzotyka nie istnieje, boli.

  • Rawianek profesor

    Szkoda dyskwalifikacji Szozdy. Sarniak lepiej skakał w treningach niż w konkursie. Niżnik wygląda fatalnie.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl