„Wierzę w tę drużynę, każdy ciężko pracuje” — Thomas Thurnbichler na półmetku 73. TCS

  • 2025-01-02 11:50

Podobnie jak w Oberstdorfie, najlepszym z Polaków w noworocznym konkursie na Grosse Olympiaschanze (HS142) był Paweł Wąsek, który zajął 16. miejsce. Do finałowej serii zawodów w Garmisch-Partenkirchen awans wywalczył również Piotr Żyła. Na czterdziestej piątej pozycji konkurs ukończył Dawid Kubacki, a tuż za nim uplasował się Jakub Wolny. Aleksander Zniszczoł został zdyskwalifikowany za nieregulaminowy kombinezon.

— Paweł oddał dwa solidne i równe skoki, ale nie starczyły one na czołową dziesiątkę. Pozostałym zawodnikom nie udało się dobrze pokazać. Olek miał świetną serię próbną, ale skok konkursowy nie wyszedł, oprócz tego został zdyskwalifikowany. Piotrek z pewnością nie nawiązał do swoich występów z dnia poprzedniego. Z Dawidem i Kubą jest tak samo, na ten moment w konkursach nie ma dobrych skoków — podsumowuje trener Polaków.

Paweł Wąsek na półmetku 73. Turnieju Czterech Skoczni zajmuje jedenaste miejsce. Po dobrym występie w Oberstdorfie, gdzie zamknął czołową dziesiątkę, rywalizację na Garmisch-Partenkirchen również ukończył z punktami. — Paweł stara się ciągle poprawiać, idzie małymi krokami do przodu. To jest potrzebne w trakcie sezonu, który jest przecież dynamiczny. Musisz być stale gotowym i próbować się rozwijać przez cały czas, a on to robi, więc może być dobrym przykładem dla innych — mówi Thomas Thurnbichler.

— Na pewno w porównaniu do poprzedniego sezonu pozytywem jest fakt, że dobre skoki mają miejsce. Wierzę w tę drużynę. Każdy bardzo się stara i ciężko pracuje, dlatego ufam, że wszystko się ułoży — kontynuuje Austriak.

Turniej Czterech Skoczni jest pierwszą większą imprezą tego sezonu. Szkoleniowiec przyznaje, że może być to wyzwaniem dla skoczków. — Presja wzrasta w trakcie turnieju i myślę, że można ją porównać nawet do tej podczas mistrzostw świata czy zawodów w Polsce. Oczywiście mamy narzędzia i ludzi, którzy pracują z zawodnikami w tym obszarze, ale to oni muszą poradzić sobie z zachowaniem chłodnej głowy.

W mediach trwają dyskusje na temat sprzętu i jego roli w rezultatach poszczególnych drużyn. Thomas Thurnbichler zapytany o ten aspekt, odpowiada: — Kiedy patrzę na nasz sprzęt, jestem w 100% pewny, że pozwala nam on na rywalizację i to pokazują pojedyncze skoki na poziomie między szóstym a dziesiątym miejscem — mówi Tyrolczyk i dodaje: — Mogę powiedzieć, że mamy dobry sprzęt. Jesteśmy dość blisko najwyższych prędkości, nie odbiegamy od nich tak bardzo, jak w zeszłym sezonie. Kombinezony działają przy dobrych skoków, mamy też dobry system związany z nartami. Zasadniczo, nie widzę tu problemu.

— Myślę, że był to gorący temat w mediach, bo wspomnieliśmy o sprzęcie, ale jedyne, co powiedzieliśmy, to to, że ciężka praca wykonywana w Austrii od dekady, teraz zaczyna procentować. Zainwestowali dużo pieniędzy w sprzęt, prowadzą prace naukowe, mają centrum technologiczne z wieloma ludźmi, ale także świetny system. Od klubów, po edukację czy drużyny. To jedna wielka współpraca, wszyscy działają zgodnie z wizją. Teraz panuje harmonia wśród trenerów i myślę, że każdy jest zadowolony z miejsca, w którym jest, nie ma już wewnętrznych kłótni. To wszystko razem prowadzi do tego, że są prawdopodobnie trochę z przodu w pewnym aspekcie i bardzo wyraźnie stali się czołową reprezentacją — tłumaczy Thurnbichler.

Skoczków czeka dzień przerwy przed rywalizacją w Innsbrucku. Jakie plany na czwartek ma reprezentacja Polski?

— Zawodnicy odpoczną, a trenerzy usiądą i troszkę pomyślą – odpowiada główny szkoleniowiec Biało-Czerwonych.


Jagoda Karpińska, źródło: informacja własna
oglądalność: (13446) komentarze: (107)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Arturion profesor
    @Kolos

    "Thurnbichler musi odejść, co do tego jest chyba pełna zgoda."
    Powinien zostać przynajmniej jeszcze sezon.
    Przed tym sezonem napisałem, że spodziewam się, że będzie lepszy od przedniego, ale nie zdziwię się, jeśli niewiele. Prawdziwym testem będzie sezon olimpijski. Tego się trzymam.
    Ewentualnie mógłby odejść na inne stanowisko, gdyby przekonano do przyjścia Pointnera.

    (albo chociaż Liegla - ten jest wysoki, toby nasi mu "nie podskoczyli") ;-)

  • Kornuty początkujący
    Haha !

    Kolejny bełkot Thomaska ! Dymisja !

  • cqrs początkujący

    Najlepszym rozwiązaniem dla przeciętnego polskiego kibica-znawcy dyscypliny jest zawsze zmiana trenera. Efekty można podejrzeć na polu osiągnięć polskiej reprezentacji piłki kopanej.

  • Kolos profesor
    @dervish

    Może tak być, że na tych nowych skanach ciał zawodników to my a nie Austriacy czy Niemcy (Zresztą oni i tak nadal mają najobszerniejsze kombinezony) straciliśmy najbardziej...

  • dervish profesor
    @dervish

    Wolfgang Meininger, producent materiałów dla dużej części stawki Pucharu Świata i jego teoria odnośnie przyczyn zapaści Polaków:

    "- Mieli naprawdę dobry sezon, gdy panowały ekstremalne zasady co do tego, gdzie można było mieć krok w kombinezonie. To były bardzo lotne stroje. Nie mówię, że były głównym powodem ich siły w tamtym czasie. Były jednak uszyte w taki sposób, żeby jak najmocniej wykorzystać te przepisy. I gdy zasady zmieniono, o wiele trudniej było im się do nich dostosować. Nie tylko pod kątem kombinezonów"

    Tak się składa, że obecna zapaść w polskich skokach zbiegła się z wprowadzeniem przez FIS skanów ciała.
    Nasi skoczkowie nie potrafili tak dobrze jak inni przystosować się do tej zmiany.
    Pewnie trzeba było także zmienić wiele elementów techniki skakania. Zmodyfikować pozycję najazdowa by nadążyć z szybkościami za rywalami, zmienić odbicie i zmodyfikować sposób atakowania progu itp. itd. To co dotychczas działało nagle stało się bezużyteczne. Okazało się, ze nasi mistrzowie nie potrafili dostosować się do zmian. Wiedzą jak skakać ale zawodzi wykonanie, koordynacja, szybkość reakcji itp. a to przekłada się na dużą obsuwę względem tych co potrafili przystosować się do zmieniających się okoliczności.

  • King profesor
    @dervish

    Do twojej wypowiedzi można dorzucić jeszcze jeden fakt. Obecne pokolenie Austriaków to efekt legendarnej ekipy Pointnera. Kiedy ci triumfowali w wielu imprezach m.in TCS taki Tschofenig miał jakieś 8-11 lat.

  • dervish profesor
    @Arturion I reszta biorących udzial w dyskusji o systemie przyswajania wiedzy jaki proponuje TT

    Zdaje się, ze własnie na tym polega róznica miedzy nową szkoła austriacką a tym do czego przyzwyczajeni byli i są nasi skoczkowie.
    Austriackie skoki dysponują duzo szersza populacją adeptów, w związku z czym łatwiej im wśród tej populacji znaleźć autentyczne talenty które potrafią w szybkim tempie przyswajać sobie liczne tajniki wiedzy potrzebne do tego by być skoczkiem klasy światowej. To co proponuje naszym skoczkom TT to jest właśnie ta nowa szkoła austriacka - dużo wskazówek jednoczesnie bo moze to jest najlepszy sposób by nauczyć się optymalnej techniki. Dziś umiejetnośc przyswajania dużej porcji wiedzy w krótkim czasie wydaje sie byc koniecznością bo wymuszaja to często rewolucyne zmiany jakie z sezonu na sezon wprowadza FIS. Nie ma czasu na spokojna pracę do której jest na przykład przzyczajony Dawid Kubacki. On wolałby żeby każdy nowy element każdą poprawkę wprowadzać powoli po opanowaniu poprzedniej. A tu w zwiazku ze zmianami przepisów, żeby nadążyć za czołówką dosłownie z sezonu na sezon trzeba gruntownie zmieniać technikę skoku.
    Kubacki nie jest skoczkiem któremu wszystko łatwo przychodziło. Mozna powiedzieć, że mozolnie piał sie do góry osiągając poziom mistrzowski juz w bardzo zaawansowanym wieku.
    Wychowankowie nowej szkoły austriackiej pokazuja, ze mozna wspiąć się na poziom światowej czołówki dużo wcześniej. Jest to mozliwe bo Austria ma bogactwo wyboru i jest w stanie znaleźć całkiem sporą liczbę skoczków którzy szybko potrafia przyswoić sobie wszystkie najnowsze tajniki skakania i na bieżąco dosłownie z sezonu na sezon modyfikowac technikę skoku adekwatnie do zmian które wprowadza FIS.
    W Polsce aż takiego bogactwa nie mamy. Turnbichler próbował z wieloma skoczkami i okazało się, że póki co egzaminy w nowej szkole austriackiej jest w stanie zaliczać chyba jedynie Paweł Wąsek , bo jak jest ze Zniszczołem to juz po ostatnich "rewelacjach" trudno powiedzieć.

  • dervish profesor
    @Bernat__Sola

    Czekałem, liczyłem na to, że ktoś zrobi to zestawienie. :)

  • Kolos profesor
    @Arturion

    Jak można mówić o przyzwyczajeniach gościa, który przed pracą w kadrze Polski nie miał żadnej poważnej pracy tylko asytentowanie w juniorach (czyli stoisz i się przyglądasz, ew. rozstawiasz pachołki i trzymasz w ręku kamerę podczas treningów na skoczni) oraz częściowo indywidualnie częściowo dorywczo jakieś tam zabawy w trenowanie Fettnera czy tam Tschofeninga.? On nie miał i nie ma żadnych wypracowanych metod, wciąż uczy się fachu.

    Thurnbichler musi odejść, co do tego jest chyba pełna zgoda.

  • Kolos profesor
    @cavalierjan19

    I dlatego jego największym sukcesem jest podzwignięcie z dna 40-letniego (wtedy 35-36 letniego) Fettnera....

  • cavalierjan19 profesor
    @Introverder

    O ile to tylko statystyka i ilościowa analiza, która w kwestii skoków narciarskich nie zawsze daje pełen obraz, to jak jeden z ludzi od tabelek chcę przypomnieć, że jeżeli chodzi o najlepszych punktowo zawodników w historii Pucharu Świata, którzy nigdy indywidualnie nie stali na podium to Mateja zajmuje w tej grupie całkiem szczytne dziewiąte miejsce.

  • Arturion profesor
    @cavalierjan19

    Ja raczej odnoszę wrażenie, że przywykł do pracy ze skoczkami, którzy chcą coś osiągnąć.
    Może to to samo, ale niekoniecznie.

  • cavalierjan19 profesor
    @Bernat__Sola

    Strzelam, że zarówno Wąsek i Zniszczoł będą wyżej niż na 22 miejscu na koniec sezonu.

  • cavalierjan19 profesor

    Nie wiem jak często ta kwestia jest poruszana, ale mam nieodparte wrażenie, że widać jak na dłoni, iż Thurnbichler jest bardziej przyzwyczajony do pracy z młodszymi zawodnikami, którzy raz, że nie są wyeksploatowani i stoją przed innymi wyzwaniami, mają inne uwarunkowania jeżeli chodzi o technikę, ale przede wszystkim mają co do zasady inny charakter niż nasi charakterni i przede wszystkim mający wiele do powiedzenia, ponadprzeciętnie medialni mistrzowie. Widać, że łatwiej mu się pracuje z Wąskiem, u którego z racji wieku raz, że ma autorytet, dwa, że Wąsek przez to że osiągnięcia w karierze ma żadne to nie jest równie buńczuczny co czasem Kubacki, Stoch czy wolny elektron Żyła. Gdzieś pomiędzy w tym wszystkim widzę Zniszczoła.

  • Arturion profesor
    @Monzanator

    I dlatego prawdziwi fani skoków nie powinni "dać się rozprowadzić"!
    Nie ma teraz lepszej opcji niż Thurn. A kto nie nadąża, niech "odpada z peletonu". Trudno.

  • Monzanator doświadczony
    @Vow_Me_Ibrzu

    Tak, problemem jest zapewne to, że wiadoma trójka przez te wszystkie lata nasłuchała się tylu wskazówek, że mimowolnie "wiedzą lepiej", albo zwyczajnie starych psów nie nauczy się nowych sztuczek. A teraz każdy z nich będzie ciągnął w swoją stronę bo to już ich ostatnie podrygi.

    Zwolnienie TT nic nie da, zapewne przyjdzie Maciusiak, wyniki będą bez zmian (pojedyncze Top 10 jako sufit w skali całego sezonu), ale będzie super atmosfera i rutynowe gadanie o poprawie tejże i odzyskaniu radości ze skakania. No chyba, że będzie więcej braku awansu do drugiej serii, niż Top 10 i media znowu zaczną kręcić kocioł. Ciekawe ile kredytu zaufania będzie miał Maciusiak od mediów. Do ZIO spokój a potem jazda na całego? Bo w zastąpienie TT jakimś zagranicznym specjalistą "z nazwiskiem" zwyczajnie nie wierzę.

  • Arturion profesor
    @King

    Przypomniały mi się wypowiedzi z początków kariery Thurna w Polsce, że to trener, który sam najazd rozkłada ma czternaście momentów i każdemu zawodnikowi próbuje wytłumaczyć, co, w którym momencie, powinien robić...
    Dla większości z nich to chyba był nadmiar wiedzy, bo jak to ogarnąć na rozum z "polskiej myśli szkoleniowej"?
    Jakoś AUT nie mieli z tym problemu i wygrywają.

  • King profesor
    @Vow_Me_Ibrzu

    Dlatego ja się tak domagam, żeby TT chociaż na lato spróbował z jakimś juniorem lub dwoma zanim będzie za późno. Pilch, Habdas (po zaoraniu) i Juroszek to niekoniecznie muszą być zawodnicy, z których od razu można coś ulepić. Ich (poza Juroszkiem) to najpierw trzeba naprawić. I może tu jest pies pogrzebany. TT może po prostu nie umie naprawiać zawodników? W Austrii raczej nie trzeba nikogo naprawiać, ale jak widać wyłożył fundamenty pod Tschofeniga, Ortnera, a i chyba z Muellerem miał styczność (ale tu już nie jestem pewny w 100%).

    Swoją drogą ciekawe czy jest jakiś trener, który momentalnie z Pilcha zrobiłby zawodnika na dość regularne punktowanie w PŚ, a Habdasa też przywrócił na poziom z 2022/23.

  • rybolow1 weteran
    @ZKuba36

    Akurat Stękała za Horna skakał dno, za Doležala miał swój życiowy sezon i następny przyzwoity

  • Arturion profesor
    @Vow_Me_Ibrzu

    Bardzo słuszna refleksja. Też miałem wrażenie, że oni często wie wiedzą, czego trener od nich chce...
    No, a jak go wywalą i wezmą Maciusiaka, to wszyscy znów będą wszystko wiedzieć...
    Tu znamienny jest wpis @ZKuby z radami dla Kubackiego.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl