Przed Igrzyskami, czyli o dokonaniach polskich zawodników w sezonie 2005/06
- 2006-02-09 12:37
Zbliżają się XX Zimowe Igrzyska Olimpijskie we włoskim Turynie. Jak wypadną na nich reprezentanci Polski, tego jeszcze nie wiemy. Możemy jednak przeanalizować ich dotychczasowe zmagania na zimowych arenach w obecnym sezonie.
Część I - listopad, grudzień
Sezon rozpoczął się bardzo dobrym osiągnięciem Janusza Krężeloka. 31-letni biegacz zajął 5 miejsce na dystansie 15 km techniką klasyczną w PŚ rozgrywanym w Beitostolen (Norwegia). Była to naprawdę bardzo miła niespodzianka, ponieważ Krężelok specjalizuje się w sprintach.
Inauguracja sezonu w skokach odbywała się fińskim Kuusamo. Adam Małysz był siódmy i piąty - zaczął więc przyzwoicie, ale bez rewelacji. Godne odnotowania jest także 26 miejsce 18-letniego Kamila Stocha.
Lider polskiej drużyny biathlonistów Tomasz Sikora na pierwszych pucharowych zawodach w Oestersund wywalczył dwa miejsca w „piętnastce. W znanym szwedzkim ośrodku biathlonowym był 9 w sprincie i 15 w biegu na dochodzenie. Bardzo dobrze wypadła Magdalena Gwizdoń - świetne 8 miejsce w biegu sprinterskim, a w pościgowym - 13.
Pod koniec listopada rozgrywano ostatnie przed wielkim finałem zawody łyżwiarzy figurowych z cyklu Grand Prix.
W Petersburgu Dorota Zagórska i Mariusz Siudek zajęli trzecie miejsce, ale niestety do ostatecznej rozgrywki nie awansowali.
Na PŚ panczenistów w amerykańskim Milwaukee dobre siódme miejsce na nietypowym dystansie 100 m zajął nasz obecnie najlepszy sprinter Maciej Ustynowicz. Z kolei, na jednym z najszybszych torów świata w Salt Lake City Konrad Niedźwiedzki, Paweł Zygmunt i Katarzyna Wójcicka ustanawiali nowe rekordy kraju, jednak nie przełożyły się one na wysokie lokaty.
Snowboardziści, saneczkarze i bobsleiści nie zanotowali w listopadzie wartościowych wyników.
W pierwszych grudniowych zawodach skoczków w norweskim Lillehammer jedynie Adam Małysz wchodził do drugiej serii. Zajął 10 i 5 pozycję, był to więc podobny poziom jaki zaprezentował na I PŚ.
Biathlonowy PŚ, który odbywał się w austriackiej miejscowości Hochfilzen, okazał się dla Tomasza Sikory minimalnie lepszy od poprzedniego. Sikora po bardzo dobrym biegu zajął 7 miejsce w sprincie (1 pudło), z niewielką stratą do najlepszych. Bieg długi 32-letni biathlonista ukończył na pozycji 10 z dwoma karnymi minutami doliczonymi do czasu biegu. Zawiodła niestety Magdalena Gwizdoń.
Dnia 8 grudnia 2005 roku zapadła decyzja o zniesieniu dyskwalifikacji, jaką nałożono na czołową polską biegaczkę narciarską - Justynę Kowalczyk. Oznaczało to, że zawodniczka mogła brać udział w międzynarodowych zawodach już w tym miesiącu. Wystartowała w zawodach FIS (są to zawody o niskim poziomie sportowym) w Czechach i... odniosła dwa bezapelacyjne zwycięstwa - na 5 i 10 km. Kowalczyk musiała wystartować w tych biegach, aby - po dyskwalifikacji - móc uczestniczyć w zawodach PŚ, w których startuje już światowa czołówka.
Na snowboardowych zawodach w kanadyjskim Whistler rewelacyjnie zaprezentowała się nasza najlepsza zawodniczka w konkurencjach freestylowych - Paulina Ligocka. Trzecia zawodniczka w klasyfikacji PŚ 2002/2003, zajęła w konkurencji halfpipe 2 miejsce! Zaczęto ją więc wymieniać w gronie kandydatek do medalu na ZIO w Turynie...
Adam Małysz cały czas nie może wejść do pierwszej czwórki. W Harrachovie (Czechy) zajmuje 8 i 7 lokatę. Do trzydziestki wchodzi po raz drugi Kamil Stoch, 25 miejsce w I konkursie.
Saneczkarze Andrzej Laszczak i Damian Waniczek odnoszą pierwsze zwycięstwo dla Polski w sezonie 05/06. Wygrywają w zawodach Pucharu Świata! Saneczkarstwo na torach naturalnych nie jest niestety jak na razie dyscypliną olimpijską.
Na PŚ w Igls wreszcie dobry występ naszej bobslejowej czwórki - 16 miejsce; na miarę możliwości. Można zaryzykować stwierdzenie, że jest to miejsce w szerokiej czołówce światowej.
Nie udał się niestety naszym biathlonistom ostatni grudniowy PŚ w Osrblie (Słowacja). Najwyższą pozycję - szesnastą - zajął w sprincie Tomasz Sikora. Kompletnie nie wyszedł mu start w biegu długim, a do rywalizacji w biegu pościgowym w ogóle nie przystąpił (nie chciał ryzykować pogłębiania się przeziębienia). Magdalena Gwizdoń zajmowała miejsca pod koniec trzeciej dziesiątki. Cenne były natomiast punktowane lokaty Krystyny Pałki (26 m. w biegu długim) oraz 28 m. Magdaleny Grzywy, która przełamała się i na strzelaniu w sprincie nie zanotowała żadnego błędu.
Tydzień po udanych zawodach na torze bobslejowym w Igls, polska najlepsza czwórka (Kupczyk, Zblewski, Latkowski, Płacheta) pojechała jeszcze lepiej i zakończyła rywalizację na miejscu 14.
PŚ w snowboardzie w Le Relais (Kanada). Jagna Marczułajtis okazuje się być w coraz wyższej formie - 12 i 10 miejsce w tzw. konkurencjach alpejskich, w których 4 zawodniczka ZIO z Salt Lake City (2002) się specjalizuje.
Bardzo wartościowy wynik na PŚ łyżwiarzy szybkich w Inzell uzyskał Maciej Ustynowicz. Na nieolimpijskim dystansie 100 m był 2! Jego forma szła w górę, gdyż na „klasycznym dystansie 500 m był 12. W tych samych zwodach w wyścigu na dystansie 5000 m niezłe 10 miejsce zajął doświadczony Paweł Zygmunt.
Podobnie jak biathlonistom, skoczkom też nie udał się ostatni start przed przerwą świąteczną. Na skoczni w szwajcarskim Engelbergu, Małysz był dopiero 13. Pozostali zawodnicy, z wyjątkiem Roberta Matei, ponownie poniżej oczekiwań. Mateja na 27 miejscu. Z powodu niesprzyjających warunków odbył się tylko jeden konkurs.
Zdecydowanie lepiej poradzili sobie reprezentanci innej konkurencji narciarstwa klasycznego - biegów. W sztafecie sprinterskiej (6x1,2 km tech. klas.) Janusz Krężelok i Maciej Kreczmer zajęli wysokie piąte miejsce. To już naprawdę poziom najlepszych. Zawody PŚ odbywały się w kanadyjskim Canmore.
Curling znajduje się w Polsce w początkowej fazie rozwoju i dlatego występ naszych ekip na ME należy zaliczyć, mimo odległych miejsc, do udanych. Reprezentacja kobiet - skip (kapitan) Krystyna Beniger, Karolina Florek, Anna Fijałkowska, Katarzyna Selwant i Magdalena Dobiszewska - ukończyła mistrzostwa na miejscu 21 wśród 24 drużyn. Natomiast reprezentacja mężczyzn - skip Maciej Cesarz, Tomasz Kierzkowski, Adam Sterczewski, Ziemowit Ostrowski i Piotr Podgórski - znalazła się na pozycji 22 wśród 29 startujących zespołów.
Pod koniec grudnia miał miejsce pierwszy po dyskwalifikacji start Justyny Kowalczyk w PŚ. Biegaczka wywalczyła w sprincie rozgrywanym w czeskim Nowym Meście dobrą szóstą pozycję. Nie powiódł się występ Krężelokowi i Kreczmerowi, którzy zajęli odpowiednio - 38 i 45 miejsce. Za to dzień później Kowalczyk na dystansie 10 km techniką dowolną zajęła także niezłe 11 miejsce.
Część II. Turniej Czterech Skoczni
Zgodnie z tradycją na przełomie grudnia i stycznia przeprowadzono Turniej Czterech Skoczni. Była to już 54 edycja tej ważnej dla historii narciarstwa imprezy.
W I konkursie TCS w Oberstdorfie Adam Małysz był 13, a Robert Mateja 32. W Garmisch-Partenkirchen natomiast, w konkursie kończącym „niemiecką część turnieju, nieźle wypadł Kamil Stoch, który wszedł do drugiej serii i ostatecznie uplasował się na 29 miejscu. Lepiej wypadł Małysz - 21 lokata, a ponownie słabo spisał się Mateja, który ukończył rywalizację na pozycji 39. Po skokach w Ga-Pa trenerzy Kruczek i Kuttin zadecydowali, że znajdujący się w wyraźnym kryzysie Małysz wycofa się z dalszej części Turnieju.
Gdy skoczkowie przenieśli się do Austrii, optymistyczną wiadomością był bardzo dobry występ Stocha w eliminacjach rozegranych dzień przed głównym konkursem w Innsbrucku. Zawodnik ten zajął 2 miejsce (po ładnym i dynamicznym skoku na 128,5 m), przegrywając jedynie z Janne Ahonenem - 131,5 m. W głównym konkursie było już niestety znacznie słabiej. Kamil zakończył udział na odległej 41 pozycji. Formą błysnął za to inny nasz reprezentant Rafał Śliż, który sensacyjnie zajął 26 miejsce i wywalczył tym samym olimpijską kwalifikację. Mateja ponownie w czwartej dziesiątce (37), a Stefan Hula w piątej - 47 miejsce. W kończącym TCS konkursie w Bischofshofen żaden z polskich zawodników nie zdołał pokonać swojego rywala i zakwalifikować się do drugiej serii. Stoch był 33, Śliż 35, Mateja 38, a Hula 45.
54 Turniej Czterech Skoczni wygrali ex aequo Fin Ahonen i Czech Janda (z łączną notą 1081,5 pkt.). Był to pierwszy taki przypadek w historii tej imprezy. Na najniższym stopniu podium stanął Norweg Ljoekelsoey (1057,1 pkt.). Wiele wskazuje na to, że w rozpoczynających się 10 lutego XX Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Turynie, to właśnie między tymi trzema skoczkami rozstrzygnie się walka o złoty medal. Należy jednak pamiętać, iż ZIO są niecodzienną imprezą i zawsze do walki o najwyższe miejsca może włączyć się ktoś spoza ścisłej czołówki PŚ - tak jak przed czterema laty uczynił to Szwajcar Simon Ammann. Nie można na pewno skreślać Fina Mattiego Hautamaekiego, który co sezon świetnie przygotowuje się do najważniejszych zawodów, a także Austriaków (Morgenstern, Widhoelzl), doświadczonych Japończyków (Okabe, Kasai) i Adama Małysza - zwłaszcza na średnim obiekcie. Nie wydaje się, aby wielki sukces odnieść mieli Słoweńcy, chociaż pamiętamy jak wysoką formą błysnęli na igrzyskach w Salt Lake City, gdzie zdobyli brąz w konkursie zespołowym. Zawodnicy niemieccy walczyć powinni o czołową dziesiątkę w konkursach indywidualnych.
Rywalizacja skoczków w igrzyskach zapowiada się pasjonująco. Liczymy też na udane występy (miejsca w 20?) Kamila Stocha i Stefana Huli. A Robert Mateja - dla którego (podobnie jak i dla Adama Małysza) będzie to już trzeci olimpijski występ, zawsze może sprawić niespodziankę - miłą lub niemiłą...
Część III - styczeń
Siódmy stycznia 2006 roku. Ta data przechodzi do historii polskich biegów narciarskich. Nasza wspaniała biegaczka Justyna Kowalczyk po raz pierwszy w swojej karierze i jako pierwsza polska biegaczka staje na podium zawodów PŚ! W estońskiej miejscowości Otepaeae zajęła na swoim ulubionym obecnie dystansie 10 km techniką klasyczną trzecie miejsce. Był to bardzo dobry prognostyk przed zbliżającymi się ZIO w Turynie. Polscy biegacze w sprintach zajęli przyzwoite miejsca - Krężelok był 19, a Kreczmer 29. Justyna Kowalczyk w tej konkurencji była 17.
Biathloniści swoje noworoczne zmagania na trasach i strzelnicach rozpoczęli jak zwykle w niemieckim Oberhofie. Tam godne odnotowania miejsca zajęli tylko w biegach sprinterskich. Tomasz Sikora zajął 13 miejsce (co ciekawe, przy czystym koncie na strzelnicy - niestety zawiodło smarowanie nart i nie najwyższa jeszcze forma biegowa). Z kolei Magda Gwizdoń miała aż 3 pudła na strzelnicy, ale mimo to zajęła punktowane miejsce - 22. W biegach ze startu wspólnego Sikora był 22, a Gwizdoń 25.
W MŚJ w short tracku odbywających się w miejscowości Miercurea Ciuc duży sukces odniósł nasz olimpijczyk na Turyn Dariusz Kulesza. Na dystansie 1500 metrów wywalczył srebrny medal.
Biathlonowy PŚ w Ruhpolding (Niemcy) odzwierciedlił chwilową obniżkę formy polskich biathlonistów. Najlepszym „polskim osiągnięciem było 17 miejsce Gwizdoń w biegu sprinterskim kobiet (2 pudła). Sikora był dopiero 35 z jedną karną rundą. W biegach na dochodzenie nasz zawodnik zajął pozycję 24 (3 niecelne strzały), a Gwizdoń z powodu aż 5 pudeł spadła z 17 lokaty zajmowanej po sprincie na miejsce 32. Niewiele po najlepszej polskiej biathlonistce, na mecie zameldowała się Krystyna Pałka - „numer 2 w naszym biathlonie kobiet. Pałka zajęła 38 pozycję z 1 karną rundą.
W pucharowych zmaganiach biegaczek i biegaczy we włoskim Val di Fiemme Justyna Kowalczyk zajęła 24 miejsce w biegu na 15 km stylem dowolnym, rozgrywanym ze startu wspólnego.
W dniach 13-15 stycznia odbywały się w Tauplitz/Bad Mitterndorf (Austria) MŚ w lotach narciarskich. Na obiekcie K 185 wspaniale w seriach indywidualnych spisywali się skoczkowie gospodarzy. Wicemistrzem świata został Andreas Widhoelzl (762,4 pkt.), brązowy medal zdobył Thomas Morgenstern (752,2), a czwarty był Martin Koch (741,8). Zwyciężył zdecydowanie Norweg Roar Ljoekelsoey z rezultatem końcowym za 4 skoki 788,0 pkt. Dwóch polskich zawodników zmieściło się w czołowej dwudziestce. Miejsce 19 zajął Mateja (652,1), a tuż za nim na 20 pozycji znalazł się Małysz (636,2). Kryzys u naszego 3-krotnego mistrza świata nadal zatem trwał. W kończącej MŚ w lotach rywalizacji drużynowej doszło do sensacji, gdyż Austriacy po świetnym występie w konkursie indywidualnym teraz nawet nie weszli na podium. Złoto wywalczyli Norwegowie (Romoren, Bystoel, Ingebrigtsen i Ljoekelsoey), srebro Finowie (Happonen, Kiuru, M. Hautamaeki i Ahonen), a medal brązowy niespodziewanie Niemcy (Neumayer, Spaeth, Herr i Uhrmann). Występ polskiej drużyny (Małysz, Hula, Stoch i Mateja) należałoby raczej przemilczeć. Zajęła ona ostatnie 9 miejsce z notą 453,7 - nie zakwalifikowała się do drugiej serii, do której wchodziło osiem pierwszych zespołów...
Równolegle do MŚ w lotach, trwały na torze w norweskim Hamar wielobojowe ME panczenistów (14-15 stycznia). Nieźle wypadli na nich Konrad Niedźwiedzki i Katarzyna Wójcicka. Polski łyżwiarz wygrał wyścig na 500 m i zdobył tzw. „mały złoty medal. Do lepszych miejsc Wójcickiej należy 4 pozycja na 500 m i 9 na 3000 m. W klasyfikacji końcowej tych mistrzostw Polacy sklasyfikowani zostali na dalszych pozycjach.
W dniach 16-22.01 rozgrywano kolejną mistrzowską imprezę. W Lyonie ME rozgrywali łyżwiarze figurowi. Nasza, można rzec, eksportowa para sportowa Dorota Zagórska-Siudek i Mariusz-Siudek uplasowała się na piątym miejscu. W parach tanecznych Polskę reprezentowali Aleksandra Kauc i Michał Zych, którzy uplasowali się na 16 miejscu. W rywalizacji solistów wystąpił Przemysław Domański. Po raz koleiny jednak nie może on udziału w mistrzowskiej imprezie zaliczyć do udanych. Zajął 28 miejsce i nie awansował do programu dowolnego (finałowego).
Na ostatnim przed igrzyskami PŚ w biathlonie polscy biathloniści zaprezentowali się udanie, zwłaszcza Tomasz Sikora. Sprint ukończył na 8 miejscu (1 pudło), a do podium zabrakło mu tylko 16 sekund. Niezłe 35 miejsce zajął najstarszy w kadrze naszych biathlonistów Wiesław Ziemianin (1 niecelny strzał). Wśród kobiet Magda Gwizdoń była 26 (2), a Krystyna Pałka 28 (0). W biegu pościgowym do podium Sikorze zabrakło jeszcze mniej - zaledwie 14 s, a do drugiego miejsca tylko 19 s. Był szósty z dwoma pudłami. Awansował także Ziemianin, który zajął 26 lokatę (2), to jego pierwsze punkty w sezonie. W biegu masowym (ze startu wspólnego) Sikora był 9 (4), a Gwizdoń z powodu aż 9 pudeł po 3 strzelaniach wycofała się z zawodów.
Wielkie sukcesy snowboardzistki Pauliny Ligockiej na PŚ w Leysin! W zawodach w halfpipe najpierw zajęła piąte miejsce, a dzień później, 20 stycznia, zwyciężyła z całą czołówką świata. Było to pierwsze w historii zwycięstwo w konkurencjach freeystylowych dla Polski.
W dniach 20-22 stycznia Polska organizowała ME w short tracku. Na zawodach przeprowadzanych w Krynicy jedynym polskim osiągnięciem była 6 pozycja sztafety kobiet (3000 m) w składzie: Malwina Zawadzka, Karolina Regucka, Aida Popiołek i Patrycja Maliszewska. Dariusz Kulesza nie wystartował w konkurencjach indywidualnych.
Skoczkowie rywalizowali w kolejnych zawodach PŚ w japońskim Sapporo. Nie startowali tam jednak wszyscy najlepsi. Wykorzystał to Piotr Żyła, który w pierwszym konkursie był 19, a w drugim 20.Punkty zdobywał również Rafał Śliż - 29 i 23 miejsce. Zawiódł kompletnie Marcin Bachleda, 31 miejsce w II konkursie.
Biegacze przenieśli się do Oberstdorfu, by kontynuować swój PŚ. Justyna Kowalczyk w biegu łączonym (7,5 km tech. klas + 7,5 km tech. dow.) zajęła 14 pozycję. Polska 23-letnia biegaczka dzień później w biegu sprinterskim, rozgrywanym stylem klasycznym, przechodziła pomyślnie wszystkie etapy dochodząc aż do finału i ostatecznie uplasowała się tuż za podium, na wysokim 4 miejscu.
Swoje ME w dniach 20-22 stycznia mieli także saneczkarze, startujący na torach lodowych. Bardzo niepokojąco niską formę zaprezentowali nasi reprezentanci. Drużynowo zajęli 8 pozycję, indywidualnie Ewelina Staszulonek była 18, a w rywalizacji dwójek Marcin Piekarski i Krzysztof Lipiński zajęli miejsce 19. Wszystkie te wyniki były gorszymi od uzyskanych przez polskich saneczkarzy na poprzednich ME w 2004 roku.
Kolejny wielki triumf polskiego snowboardu. W szwajcarskim Mendaz swoje drugie pucharowe zwycięstwo w karierze odniosła Jagna Kolasińska-Marczułajtis; na tych samych zawodach 24 była Blanka Isielonis. Przed ZIO polskie snowboardzistki, Ligocka i Marczułajtis, zaprezentowały więc bardzo dobrą formę.
Łyżwiarze szybcy rozegrali w holenderskim Heerenveen MŚ w wieloboju sprinterskim. Nieco wyższych lokat spodziewaliśmy się po naszych najlepszych panczenistach-sprinterach. Artur Waś został sklasyfikowany na miejscu 35 (145.875 pkt. wielobojowych), a Maciej Ustynowicz był 40 (146.655).
Część IV. Puchar Świata w Zakopanem
Zakopane po raz kolejny gościło najlepszych na świecie skoczków w dwóch konkursach PŚ. Na skoczni K 120 (HS 134) fenomenalną wprost formę zaprezentował Fin Matti Hautamaeki, który triumfował w obydwu konkursach. W ogóle reprezentanci Finlandii wypadli korzystnie, ponieważ w I konkursie drugi był Tami Kiuru, a w II na drugiej pozycji uplasował się Janne Ahonen, który w sobotę był trzeci. W konkursie niedzielnym natomiast na trzecim stopniu podium stanął przedstawiciel młodszej generacji skoczków - Austriak Thomas Morgenstern.
Oto skrócone wyniki:
I konkurs(28.01)
1. M. Hautamaeki - 274,3 (132/131,5)
2. T. Kiuru - 264,7 (128,5/130,5)
3. J. Ahonen - 264,0 (127/130,5)
---
4. A. Małysz - 261,5 (127/130,5)
15. K. Stoch - 250,2 (125,5/126)
22. S. Hula - 241,9 (121/127)
Pozostali polscy skoczkowie nie weszli do drugiej serii.
II konkurs (29.01)
1. M. Hautamaeki - 277,5 (133/132)
2. J. Ahonen - 274,5 (132/130,5)
3. T. Morgenstern - 268,9 (133/127,5)
---
14. A. Małysz - 254,5 (128/127)
19. K. Stoch - 247,0 (123,5/126,5)
21. S. Hula - 246,0 (124,5/125,5)
Pozostali polscy skoczkowie nie weszli do drugiej serii.
Występ reprezentantów Polski można określić jako zadawalający. Zwłaszcza w I konkursie - jeden zawodnik w „piątce i dwóch w „piętnastce to naprawdę spore osiągnięcie. Szczególnie zadowalająca była postawa Adama Małysza. Jego dyspozycja w odniesieniu do poprzednich startów była nieporównywalnie lepsza. I tego wrażenia nie zmienia nawet nieco słabsza postawa naszego skoczka w niedzielnych zawodach. Kamil Stoch wypadł wreszcie na miarę swoich możliwości i oczekiwań publiczności. Osiągnięcia Stefana Huli były zaskakujące, ponieważ zawodnik ten jeszcze nie miał żadnego poważniejszego „przebłysku w dotychczasowej karierze. Zawód sprawili natomiast: Robert Mateja, który był 37 i 38 oraz Piotr Żyła - 47 w I konkursie (w drugim nie awansował do 50). Także forma Rafała Śliża, co niepokoi, nie poszła w górę od czasu Turnieju Czterech Skoczni. W Zakopanem uplasował się na 36 i 49 miejscu.
Starty w zakopiańskim PŚ byłby ostatnim sprawdzianem olimpijskiej kadry polskich skoczków przed XX ZIO w Turynie. Nasi trenerzy zadecydowali bowiem, że zawodnicy na PŚ do Willingen (4-5 lutego) nie pojadą. Mamy nadzieję, iż zaplanowany trening, będący bezpośrednim przygotowaniem startowym, korzystnie wpłynie na dyspozycję naszych reprezentantów w konkursach olimpijskich.
Zakończenie
Po przeanalizowaniu dotychczasowych wyników polskich sportowców-olimpijczyków, największe nadzieje na punktowane - być może również medalowe - pozycje, możemy wiązać z występami: biathlonisty Tomasza Sikory, biegaczki Justyny Kowalczyk, snowboardzistek Pauliny Ligockiej i Jagny Marczułajtis oraz skoczka Adama Małysza. Tak naprawdę wielką niewiadomą będzie forma biathlonistki Magdaleny Gwizdoń (która w swojej karierze stawała już na podium PŚ) i biegacza Janusza Krężeloka - liczymy, że w sprincie pokaże pełnie swoich możliwości. Bardzo interesujący będzie również występ naszego biegacza w konkurencji sprintu drużynowego, w którym wystąpi wraz z Maciejem Kreczmerem.
Kto jeszcze spośród polskich sportowców jest jeszcze w stanie osiągnąć dobry rezultat? Na pewno para sportowa w łyżwiarstwie figurowym - Dorota Zagórska i Mariusz Siudek, łyżwiarze szybcy Katarzyna Wójcicka i Paweł Zygmunt. Możliwe także są niespodzianki - w historii naszych sportów zimowych nie były one rzadko spotykane. Oby w Turynie tych niespodzianek było jak najwięcej!
-
anonim
Hmm , na jednym serwisie wyczytalam , ze nadal trwa konflikt pomiędzy menadżerami Jandy a trenerem ,
z tego co piszą , Bajca , nie ma w Pragelatto , natomiast skoczkowie juz tam są .
Konflikt powstal , kiedy jego ludzie pilnujący interesów Jandy , chcieli miec większy wplyw na przygotowania Jandy do sezonu , Olimpisjiego ,
trener kategorycznie się na to nie zgodzil ,
z tego co piszą , Związek czeski , nie przedluzy po sezonie kontraktu z trenerem.
O kurcze , to gorzej chyba niż u nas .
-
jozek_sibek profesor
@GUMSON
D.Kubacki - 8.02 w środę skakał na ,,lidze szkolnej".
P.Urbanski i M.Michniak przegrali rywalizację z S.Toczkiem i D.Bachledą!!!! -
anonim
@jozek sibek
nie wiesz czemu nie ma w składzie na PK michniaka, kubackiego i urbanskiego?? a jest daniel bachleda, tonio i chory pochwała? ciekawe czy wymienia 3 najsłabszych na niedzielny konkurs. i jeszcze takie pytanie dlaczego Ty i niektórzy mają nick na czerwono??
-
jozek_sibek profesor
News.
Cos przydługi ten news.
-
anonim
siet jak sie wchodzi w relacje live z treningu??
dokładnie olimpiada live... -
anonim
Żadnego preparatu na odchudzanie i nigdy żadnego vitalisu, postaram się zapamiętać.
Mam nadzieję, że nie tylko we mnie te reklamy wzbudzają wstręt i działają "anty"...
nie mogę wejść na najnowszego newsa, bo bzdetny kawałek reklamy kaze mi zaznaczyć ile chcę schudnąć :(((((
po prostu okropność... -
anonim
RELACJA LIVE
To sie ciesze że już nie ma wątpliwości...
-
anonim
Igrzyska Olimpijskie-Szczegóły zawodów-Relacja FIS live i ogladasz:D(99%)
-
anonim
Ponawiam ogromną prosbe z pytaniem czy bedzie gdzies relacja live z treningow?
-
anonim
NA 99% (ale nie na 100) jest kilikasz na Igrzyska olimpijskie (to jest tam gdzie PK i PŚ) i dajesz relacje FIS LIVE i na 99% ok godz 16.00 na pewno bedzie tam lista startowa i powinny byc tez relacje z treningów...
-
Awder początkujący
Troche mojej poezji...
Adaś już na belke siada...Sprawdze narty okulary,i zielone światełko się pojawia zaczyna się odliczanie 10,9 i tak dalej.I ruszyl tylko żeby wyszło mu odbijanie każdy się o to modli Pies ,kot,nawet Tata by Adaś Zdobył Mistrza Świata Każdy w domu i na dworzu krzyczy Adaś mistzrem ŚWIATA
-
wierny_kibic_2000 stały bywalec
PYTANIE DO @KONARDOXI I ADMINA (TEDA)
CZY BĘDZIE RELACJA LIVE Z DZISIEJSZYCH TRENINGÓW?
-
riko stały bywalec
mateja
@konardoxi
ja mam nadzieje jednak ze mateja sie skupi na wiekszej skoczni, a sliza puszcza na mniejsza, bo ten ostatnie lata glownie startowal w CoC czyli na takich - i z powodzeniem
na dlugi skoki matei na treningach juz chyba nikt sie nie nabiera, on poza tym na mniejszych skoczniach slabiej wypada, i rzadko startuje -
anonim
treningi
dzis juz 3 serie treningowe! wiecie moze czy bedzie live na stronce FIS albo na RTL???
-
anonim
pytanie do administratora strony
czy będzie relacja live z dzisiejszych treningów?
-
anonim
No ja sie moge założyć ze w rezerwie bedzie Śliż chyba że już doszedł do siebie... ale będzie cięzki wybór bo napewno MAteja na treningach będzie brylował.... Cuż naszczeście nie ja decyduje...
-
riko stały bywalec
a na skoczni
a na sredniej skoczni moj typ:
malysz w 5, stoch w 15, hula i sliz w 40, mateja w rezerwie
jak zawieje, to moze byc dobrze
dzis o 17 pierwszy trening - kiedy bedzie lista uczestnikow?
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
- Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
- Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
- Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
- Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
- Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
- Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
- Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
- Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
- Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
- Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
- Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
- W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
- W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).
Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu
Zaloguj się