Zobaczymy dłuższe skoki na Holmenkollen

  • 2008-08-21 01:13
Przebudowa legendarnej skoczni Holmenkollen w Oslo to już od dłuższego czasu fakt. Obecnie trwają jeszcze dyskusje mające na celu ustalenie wszelkich parametrów technicznych nowego obiektu.

Pierwszą zmianą, jaka nastąpi na Holmenkollen będzie przeniesienie punktu konstrukcyjnego na 120. metr. Dzięki temu już za parę lat podczas konkursów na zmodernizowanym obiekcie, skoczkowie będą mogli osiągać nawet 140-metrowe odległości. Wydłużenie zeskoku będzie jednak okupione skróceniem rozbiegu, na które szczęśliwie zezwoliła Międzynarodowa Federacja Narciarska.

"Otrzymaliśmy od FIS pisemne pozwolenie i możemy zgodnie z przepisami skrócić nieco rozbieg skoczni" - mówi Anette Wiig Bryn, minister gospodarki i sportu w Oslo.

FIS zalecił także gospodarzom skoczni dodatkowe modyfikację zeskoku, wykraczające poza projekt. Dodatkowa przebudowa nie powinna jednak wydłużyć terminu oddania skoczni do użytku ani też przyczynić się do przekroczenia dostępnego budżetu.

Główne prace będą realizowane na zeskoku, który należy podnieść do góry i cofnąć do tyłu w kierunku rozbiegu. Najazd nie zostanie przeniesiony, ale tylko skrócony.

"Jesteśmy bardzo zadowoleni, że prace uda się zakończyć w określonym wcześniej terminie bez wykraczania poza przeznaczone na ten cel środki finansowe" - dodaje Wiig Bryn.

W 2011 roku w Oslo odbędą się Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym.

Paweł Guzik, źródło: senior-jumping.de
oglądalność: (9703) komentarze: (24)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Emu doświadczony
    informacje z oslo2011.no

    Wiadomości wprawdzie nie muszą być aktualne, bo pochodzą z końca czerwca, ale z drugiej strony przynajmniej na tej stronie bardziej aktualnych informacji niet... (A Skiforeningen mi się nie otwiera, czy raczej owszem się otwiera, ale zaraz się zamyka wskutek błędu. ;))
    - Holmenkollen zamknięta dla publiczności X 2008-XII 2009, przez część tego okresu samo muzeum będzie czynne.
    - Budowa Midtstuen (K-95) od 4 VIII (a czy się zaczęła, to już tylko oni wiedzą) do VI 2009.
    - Budowa w godz. 7-22 pn-cz, 7-16 pt.
    - W I 2010 skocznia ma być gotowa, II lub III 2010 próba przed MŚ.
    - A poza tym jeszcze nowe trasy biegowe, ogólna rozbudowa sieci i nowa strzelnica biatlonowa.
    No i powodzenia, gdyby tylko oni się zdecydowali, co robią... bo ja już nie wiem, czy oni sami to wiedzą. ;)

  • Emu doświadczony

    Ja też już nic nie panimaju... był projekt, nawet zmieniany, i nie wiadomo, co dalej... Po pierwsze na moje powiedzmy niefachowe oko z tej skoczni nie da się wycisnąć takich odległości bez wymiany wieży. Rozbieg może być krótszy - może z tym zezwoleniem FIS chodziło o pozwolenie na budowę rozbiegu bardziej stromego, niż to jest przyjęte? - ale jakoś nie sądzę, by wykonalne i opłacalne było "doklejenie" go do istniejącej wieży; trzeba by tyle zmieniać, że chyba kompletna przebudowa będzie kosztować tyle samo. (I jakby co Holmenkollen się nie sypie, ale sądzę, że musi już mieć nieco przestarzały profil.)
    Po drugie rozbieg rozbiegiem, ale przecież to nie jest skocznia naturalna, więc wydłużenie zeskoku wymaga daleko idących ingerencji... Przecież w zasadzie powinni rozebrać te trybuny (oraz sztuczną bulę), przekopać i zrobić od nowa. Próbowałam sprawdzić, czy w kamerze widać, żeby na wybiegu była woda (gdyby zamierzali jesienią rozbierać trybuny, zapewne już tego lata zerwaliby z tradycją "jeziorka" na skoczni, ale niestety obraz jest ucięty trochę wyżej.
    Po trzecie czy w końcu będzie igelit?
    Po czwarte co z Midtstuen? Tu już nie ma żartów, skocznia jest na MŚ konieczna, a obecna skocznia jest nieczynna i musi być wymieniona.
    A po piąte jako skoczniołazica i skocznioznawczyni kocham absolutnie wszystkie skocznie. Małe skocznie są słodkie! Małym skoczniom jest przykro, że kibice się interesują tylko dużymi! ;((( A poza tym Holmenkollen mała? - z całym szacunkiem, ale dla prawie każdego/każdej z Was w perspektywie ewentualnego skoku nawet K-50 byłaby skocznią ogromną...
    Ech, idę sprawdzić na Skiforeningen, może tam znajdę jakieś aktualne informacje. Chyba że Nory chwilowo pracują jak Polacy (patrz Malinka) i tą całą dezinformacją próbują to ukryć. ;) Jak w tym peerelowskim dowcipie: -Tato, dlaczego ta budowa jest ogrodzona? Żeby nikt nie widział, co oni robią? - Nie, synku - żeby nikt nie widział, że oni nic nie robią.

  • anonim

    Ja bym jej wcale nie ruszała, to istna historia skoków!
    Aż żal, że takie historyczne miejsce ma zniknąć i powstac coś nowoczesnego.
    Owszem świat idzie do przodu, technika sie posunęła w bardzo szybkim tempie ale niektóre budowle nie powinny być ruszane i burzone, szczególnie te z taką tradycją i przeszłosćią.
    Bardzo mi jej szkoda.

  • anonim
    polszczyzna

    A czy można, Drodzy Redaktorzy Serwisu, podnieść coś do dołu i cofnąć się do przodu? Zlitujcie się! Już wystarczy, że Marcin Bachleda mówi: "Jak szłem na skocznię...".

  • anonim

    Widzę że na forum są sami skoczkowie. Każdy wie jaka była ta skocznia, jak długi miała rozbieg ile można na niej skoczyć i jak się na niej skacze. Swietnie! Mam jeszcze kilka pytań:
    Jak tam się wychodzi z progu? Wysoko czy nisko?
    Jak tam się leci? Jaka jest parabola lotu?
    Jaka jest belka startowa? Wygodna?
    Czy schodki obok rozbiegu skrzypią?
    Ile tam można rzeczywiście skoczyć?

    Proszę o odpowiedzi szanownych doświadczonych zawodników

  • egl doświadczony

    rekord był 136 ale oficjalny z PŚ tylko 134m także nie będzie tak łatwo o te 140m

  • anonim
    OSLO

    Jak tam rekord był chyba 136,5 a ktoś pisze że nie da się skoczyć 140 to po co taka przebudowa?

  • Andrzej bywalec

    Według projektu,punkt konstrukcyjny powinien byc na 122m,a póżniej mówią,że punkt K nowej Holmenkollen będzie K117,a teraz już na pełnym K-120m.W końcu jaki będze ostateczny punk konstrumkcyjny nowej skoczni Holmenkollen?

  • Boy profesor

    I jeszcze taka mała zmiana, w pierwotnych planach nowa skocznia miała mieć punkt K na 122 metrze.
    A 140 m i tak nie pójdzie tam skoczyć, przecież będzie niesamowity przeciwstok!

  • anonim

    Mało co rozumiem z tego, skrócony rozbieg ! Dłuższe skoki ?
    Niby jak !
    Pozatym miała być stara zburzona i postawiona zupełnie nowa od podstaw według projektu, który tutaj widzielismy, czy to nadal aktualne ?

  • anonim

    Powinny Puchary Świata odbywac sie na skoczniach np. Szwecji, Korei, czy w Polsce. A nie 20 konkursów w Niemczech. Wku*** to człowieka!

  • Anonimowy Anonim doświadczony

    A mi w przeciwieństwie do usera kuba brakuje w PŚ skoczni mniejszych niż K120.

  • anonim

    Eee....nigdy nie lubiłam tej skoczni bo pamiętacie co było na niej rok temu?! Małysz prawie by sie przewrócił. I jej nienawidze!

  • kuba stały bywalec
    skocznia

    Nigdy nie lubiłem tej skoczni bo nie lubię małych skoczni
    teraz będzie ekstra

  • MarcinBB redaktor
    @vegx,Boy

    Jedno z dwojga - albo "afera z jeziorkiem salamander" zmusiła Norwegów do pozostawienia starej wieży, albo chodzi o skrócenie rozbiegu w stosunku nie do istniejącego, tylko w stosunku do zaplanowanego.

  • MarcinBB redaktor
    skrócenie

    Być może Małyszomaniak coś będzie wiedział na ten temat - on zna się na budowie skoczni narciarskich. Dla mnie brzmi to niewiarygodnie - zarówno skrócenie rozbiegu, jak i "podniesienie do góry" zeskoku na chłopski rozum powinno skrócić skoki, a nie wydłużyć. Być może profil będzie bardziej stromy? Kąt nachylenia progu inny? Zagadka.

  • vegx redaktor

    @Boy
    Sam się troche zdziwiłem czytajac o tym rozbiegu, ale prawda jest taka, ze widzielismy do tej pory tylko projekt, a wszelkie ustalenia techniczne byly tajemnica. Może właśnie chodzi o to, zeby zachować wierze? Pytanie tylko po co ryzykowac dalsze uzytkowanie tak starej konstrukcji?!

  • Boy profesor

    W planach raczej mieli wysadzać tą starą wieżę i zbudować nową, więc o co chodzi teraz?

  • Don Chris początkujący

    Tak się wydaje, ale nie zawsze tak jest. Wiem z własnego dośwaidczenia, że skrócenie progu powoduje równocześnie DŁUŻSZE odległości. To się wydaje dziwne, ale tak jest

  • Czuowiek-Guma bywalec

    z czego oni chca skracac ten rozbieg? przeciez on jest krotki i to bardzo

  • Anika profesor

    Czy ktoś mógłby wytłumaczyć o co chodzi z tym skróceniem rozbiegu? Zawsze wydawało mi sie, że im dłuższy rozbieg, tym większego impetu nabiera skoczek i skok może być dłuższy.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl